Otsing leidis 18 vastet

Postitas Zark
E Jaan 07, 2013 11:11 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Diaboolid
Vastuseid: 7
Vaatamisi: 6634

Re: Diaboolid

Vedru, ühtlasi koos sellega ka manseti ja muud tihendid peaks üsna lihtsalt ära vahetada saama. Esmalt silinder üle vaadata sest kui tööpind on kraave täis siis pole suurt midagi enam teha.
Postitas Zark
E Jaan 07, 2013 11:06 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: 5,5 mm
Vastuseid: 6
Vaatamisi: 6677

Re: 5,5 mm

Sellel .22 NP versioonil peaks olema nõks üle 30J suudmeenergiat. Üsna loomulik ka et sellise jõuga läbistab nii mõndagi. Püss ise on pildi peal küll ilus. Gaaskolvil pole seda probleemi nagu vedrul mis armastab kõveraks-pooleks minna ja pikapeale ära väsib. Küll aga on tal omaette probleem kui gaas silindrist kuidagi plehku paneb, mõneti analoog vedru väsimusega. Aga seevastu peaks saama ka gaaskolvi taas üles pumbata.

PCP püsse on .22 kaliibris tuunitud nii 100-120+J peale välja. Suht-koht sportpüssiga võrreldav võimsus.

Meie mail (ja mitte ainult) on 5,5mm juba relvaloa omaniku rõõm või kapitäide sest ega temaga peale märkilaskmise midagi muud legaalselt teha ei saa.
Postitas Zark
P Jaan 06, 2013 3:45 am
Foorum: Õhkrelvad
Teema: PCP ja Vedrukad
Vastuseid: 10
Vaatamisi: 8973

Re: PCP ja Vedrukad

Väga vähestel püssidel on optika komplektis kaasas, reeglina on see ka mingi pisem ja suht mõttetu (nt. 4x toruke). Korraliku optika jaoks tuleks veel nii ~200-300EUR otsa laduda. Neil kahel püssil väga suure tõenäosusega pole optikat sest tehnilise info alt komplekti kuuluvate osade juurest vastavat märget ei leia.

Püsside valikul kahjuks väga aidata ei oska - Cometa't ei tunne, FX-i pean natuke õrnakeseks. Soovitan netis foorumeid kaevandada ja seda pikema aja vältel. Esimese hooga ei pruugi kohe soonele sattuda. Järgnevalt aga tooks mõned oma mõtted, võimalik et mõni neist osutub kasulikuks:

Minu väga personaalne eelistus on kas jooksu pealt või väikese lahtikruvimise teel muudetava võimsusega püss millel on kas nn thumbhole või püstolkäepide. Seetõttu langes valik kunagi Steyr LG110 kasuks, võimsust on tal valida 7.5/16/24J vahemikus (düüside/vedru+haamer vahetus) ja lisakruviga täppis-järelhäälestus. Teist niivõrd universaalset ja lihtsat püssi praktiliselt pole. Maksab jah palju kuid see on ka tasuv investeering - heaperemeheliku kasutamise juures teenib kaua ja korralikult.

Võimsuse seatavus on oluline, muidu laseb siseruumid liiga kergesti auklikuks ja võib-olla tekib tahtmine näiteks field-targetit proovida (enamasti <16,3J limiit!). 27J läbistab õige mitu sentimeetrit puitu ja peksab ka FT siluetid pikapeale pilbasteks. Õhukulu (mida võimsam seda "janusem") pole siinjuures mitte väiksema tähtsusega faktor, on suur vahe kas ühe balloonitäiega kütab 200-300 või vaid 20-30 lasku. Eriti teravalt tuntav vahe kui pärast peab ise ka ballooni täis pumpama, toiming mis üksjagu musklit tahab.

Siit kohe järgmine asi - pump. Mõistlikum on pumba raha investeerda juba suurema, 12L 300bar balloni peale (+täitmisadapter). Oluliselt lollikindlam variant sest tiheda kasutamise puhul, olgem ausad, need pumbad lähevad tõenäoliselt ennem loojakarja kui selle ballooni kasutusaeg otsa lõpeb. Siinkohal tuleb märkida et ka püssi enda balloonil on oma eluiga ja tasub vaadata kaua seda antud on (nt. 10 aastat vms).

Püssil võiks manomeeter kusagil ballooni küljes olla, hea vaadata millal ja kuipalju täita vaja. Paraku on see ka koht kus õhulekkeid võib esineda.

Thumbhole või püstolkäepideme eelistus on personaalne, tunduvad mugavamad kuna ei vääna rannet nii pingesse. Mõni reguleerimisvõimalus võiks kabal ka olla, näiteks põsetugi + kabapadja seadmine. Halvasti kätte istuva püssiga on ebamugav lasta ja see omakorda mõjutab täpsust.
Postitas Zark
K Dets 19, 2012 12:46 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: PCP ja Vedrukad
Vastuseid: 10
Vaatamisi: 8973

Re: PCP ja Vedrukad

Peotäis natuke hilinenud mõtteid ka omalt poolt.

PCP on tehniliselt lihtsam lasta kui vedrukas. Vedrukat peab kogu aeg ühtemoodi õlga võtma (isegi õhem-paksem riietus võib segada!) ja alati ühest ja samast kohast toetama. Muidu võib täheldada et isegi teadaolevalt täpsel püssil "sõidab" juba 25m peale tabamispunkt mõnusalt mingi 2-4cm paigast.

Optika peab olema õhupüssi kannatav. Tulirelva optika lammutab vedrukas suure tõenäosusega suht kiiresti laiali, eriti kui tegemist on võimsama otsa püssiga. Field-targeti poe optikad peaks vedruka üle elama, seal on ka mõned mis ongi mõeldud eriti tugeva prelliga püssidele (mälu järgi - vist oli Airking üks selline).

Kruvide kinnitamine - mina kasutan selleks Locktite keermeliimi. Pole senini ükski kruvi sellega veel ära tulnud. Mõnda aega vaevasin pead et mis teha kui optika ise kinnitusrõngastes paigal ei püsi (liigub kaba suunas kuni laiem koht vastu tuleb). Lahenduseks osutus taas Locktite, sedakorda aga laagriliim mida panin väikse tilga rõnga põhja. Enam ei sõida kusagile, optika jalad on loomulikult stopriga.

Diaboolide valikust on juba eelpool kirjutatud, lisaks niipalju et diaboolid (või enamik neist) ei taha üle 300m/s algkiiruse puhul enam täpselt lennata. Oluline on ka õige kaaluga moon leida sest nii liiga kerge kui liiga raske ei käitu hästi. Asja taga on päris karm tükk füüsikat mis ühte lausesse surutuna on midagi sellist - kolb ei peaks kuuli välja surudes väga N korda õhupadjal põrkama vaid õhupadjal pidurduma. Liiga kerge (või ebatihedalt rauas istuv) moon ei tekita korralikku õhupatja alla ning kolb lendab mürtsuga silindri otsa kinni. Liiga raske (või liiga tihedalt rauas) moon jälle ei liigu rauast piisavalt kiiresti minema, tulemuseks jälle et kolb tambib mitu korda edasi-tagasi. Üks ega teine variant pole mansetile, vedrule, samuti täpsusele ja kuulile energia ülekandel hea asi. Ilma kuulita lasta pole seetõttu üldse soovitav.

Püssi võimsusest - püssi algkiiruse number üksinda on täiesti mõtetu. Tõsiseltvõetavad püssitootjad näitavad alati ära suudmeenergia ehk numbri millest saab diabooli massi teades algkiiruse või vastupidi. Võistlustel vaadatakse alati mis kaaluga diabooli keegi kasutab siis mõõdetakse algkiirus ja arvutatakse energia.
Postitas Zark
T Sept 25, 2007 10:53 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Optika õhupüssile
Vastuseid: 51
Vaatamisi: 38069

Mul tundub ka optika vahetuse aeg lähenevat.

Diana peal on mul senini alles-elus Umarex 4x32CI. Põnevusega ootan millal kustub (lootustandvat puru on läätsedel näha läbi vaadates). Arvestades seda laksu mis Diana optikale annab siis on isegi hästi et umbes 1000-1500 lasku üle on elanud... vist.

See replika-Leupold on paraku üsna raske ka (780gr). Püss (3,8kg) + stabikas (210g) + Leupold (780g) = ~4,8kg.

Mis puutub kuuli algkiiruse mõõtmisse siis minul on vastav asjandus olemas (Combro cb-625 Mark IV). Tugevamate õhupüsside puhul on soovitatud küll koos summuti-stabikaga kasutada, vastasel juhul pidavat toruotsast väljapaiskuv õhk selle pisikese aparaadi kahte lehte puhuma :lol:
Postitas Zark
T Sept 25, 2007 10:32 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: puhas leht vs. lastud leht
Vastuseid: 16
Vaatamisi: 8866

Re: puhas leht vs. lastud leht

Satakas kirjutas:kas keegi veel on tähele pannud, et värskesse märklehte lastes tulevad paremad tulemused?

ma nimelt märkasin, et ikka ja jälle läheb tühja lehte lastes esimene keskele, valgesse ringi (9/10). aga kui see auguke juhtub sattuma valge sõõri äärealadele, hakkab psüühika, optiline illusioon ja ***** veel teab, mis vägisi optika risti eelmise lasu augule kiskuma. see on nimelt nii kuradi hea koht, millele keskenduda. seda tajudes hakkad siis vägisi risti teisele poole tirima aga see suunab juba paugu mujale ja lõpptulemus on enamasti see, et tabamused on kenasti ringis ümber keskmise valge sõõri.

muidugi....see hakkab minu puhul rolli mängima alles peale kümnendat ringi. küllap silmad hakkavad väsima ja kuna korralik sihtimine nõuab ka korralikku vaimset pingutust, siis ilmselt ka sellel oma roll.

võrdluseks lasin 10 pauku üksikutesse, tühjadesse lehtedesse ja 80% läksid ilusasti kümnesse (keskmise valge sõõri sisemisse ringi). ühte lehte lastes sattus täpselt kümnesse 3-5 tabamust.


See on üsna keeruline teema. Mis ma olen täheldanud - mul on ühe A4 lehe peal 5 märklehte (omatehtud märklaud selline) ja millegipärast saab paremini pihta ainult osadele neist. Pole aga niiväga süvenenud kas seda põhjustab püssi asendi muutus või silmapete. See esimene on minu puhul tõenäolisem, Diana on üpriski tundlik käes hoidmise suhtes.

Väsimus on teine faktor. Järjest plõnnides on iga järgmine lask raskem (minul vähemalt, Diana kaalub suht palju - koos stabika ja optikaga umbes-täpselt 4kg). Märklehte vahetamas käies aga tekib pikem puhkepaus. Katseks piisab kui mõõta lehe vahetamiseks kuluv aeg ja panna ühte lehte lastes samasuured pausid kahe lasu vahele (liigutada ennast samal ajal ja püss ka käest loomulikult).

Korralike kuulidega lastes olen muidu täheldanud pisikest kalduvust - kuhu läheb esimene sinna kipuvad ka ülejäänud järgi minema, olgu see siis kümnesse või kusagile kõrvale. Sihin aga omaarust ikkagi kümnesse, samas oma väikese 4x suurendusega optika + tiba kehva silmanägemise juures reeglina varem lastud auke täpselt ei näegi. Võimalik et siin on samuti probleem püssi käes hoidmisega, ühe seeria ulatuses on hoid enam-vähem sama. Uut alustades aga võib-olla enam mitte.
Postitas Zark
L Aug 11, 2007 3:00 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Crosman õhupüss Quest 1000
Vastuseid: 30
Vaatamisi: 17241

Maksis mäletamist mööda pisut üle 1k ja pärineb Jahipaunast.
Mõtlesin et valgustatud ristiga optika on tore asi :-) Eks ta on ka aga see helendav ristike on näha mõlemast otsast vaadatuna, asi mis teatud juhtudel pole mitte soovitav nähtus.
Diana küljes on ta päris pikalt vastu pidanud aga tundub et lagunemiseni ei lähe enam kaua, mingid vee/õli vms. piisad on läbi vaadates näha ja peenikest puru ka seal hulgas. Arvestades millise litaka Diana 350M annab siis on see isegi hästi, üle 1000-2000 lasu on temaga lastud.
Postitas Zark
L Aug 11, 2007 9:21 am
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Crosman õhupüss Quest 1000
Vastuseid: 30
Vaatamisi: 17241

Umarex-i 4x32CI optikal olid jalgade sees spets stoprid ja Dianal omakorda relsi sees vastavad augukesed. See kooslus hoiab jalad edukalt paigal, küll aga sõidab optika toru ise kinnitusrõngaste sees. Sellel püssil pole nii?

Gamo RSV-l oli mingi kleeplindi laadne riba optikatoru kinnitusrõngaste sees. Selle eeskujul aretasin sarnase ka Umarexile, tundub et peab küll.
Postitas Zark
N Aug 09, 2007 8:07 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Crosman õhupüss Quest 1000
Vastuseid: 30
Vaatamisi: 17241

Proovi CP Ultra Magnum ja Gamo TS-10 kuule ka. 26m distantsil grupeerusid üsna võrdselt Gamo RSV-st lastuna.

Diana 350-nega proovisin nädalavahetusel CP UM-e 50m distantsil - ilma toeta ja seistes lastes õnnestus neid umbes 9cm läbimõõduga gruppi lennutada. Testi ( http://www.straightshooters.com/ourtake/ottest350.html , 'CP Heavy' - ilmselt on mõeldud CP UM kuule, kaal on sama ja karbi peal on kirjas ka märge 'Heavy') järgi on need kuulid ühed kõige aeglasemalt energiat kaotavad (50m peal üle poole alles).
Postitas Zark
N Aug 09, 2007 9:02 am
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Gamo õhupüssid
Vastuseid: 152
Vaatamisi: 75582

Minu Diana 350M oli Jahipaunast nõus üle tulema ~7k eest (plank versioon nagu teda müüdi, ilma optika ja stabikata).

Gamo 1250 peaks olema tüki maad odavam. Vähemalt siis oli kui ma mõtlesin kumba valida (aastal 2005).

Lihtsam oleks Küti Ärist ja Jahipaunast täpsed numbrid järele uurida.

Ma pole paraku Gamo 1250-t proovida saanud... 50m distantsi oleks täitsa huvitav Dianaga võrrelda.
Nädalavahetusel panin 50m tiiru üles ja katsetasin Gamo RSV vs Diana. Lühikokkuvõte selline, et Dianaga oli 14x14cm märklehele pihta saamine täiesti võimalik, RSV-ga aga märksa keerulisem.
Postitas Zark
E Juul 30, 2007 6:08 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Crosman õhupüss Quest 1000
Vastuseid: 30
Vaatamisi: 17241

Käisin täna just Deerhunteri poes (Tallinnas) ja märkasin kah neid 400EEK ligi kuule. Kui mu silm ja mälu ei petnud siis RWS Superdomed olid. Ma mõtlesin too moment et vale silt oli karbi juurde sattunud aga ilmselt siis mitte...
Postitas Zark
E Juul 30, 2007 5:37 pm
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Crosman õhupüss Quest 1000
Vastuseid: 30
Vaatamisi: 17241

RWS Superpointe pole saanud proovida, minu kuulidest on ainukesed terava otsaga miskised Tsehhi päritoluga Diabolo Boxerid. Ei ütleks et nurga taha lendavad, üpriski täpsed olid. 5 kuuli lasin (toe pealt) aga vaid 3 auku jäi märklehte, üks auk oli lihtsalt tibake suurem kui teised 8)

Keermeliimi ostes tuleb tähelepanu osutada asjaolule et seda on vähemalt 3 kõvadusega. Kui ostad 'pehmema' siis peaks kruvid suurema probleemita veel lahti saama. Mingine tavoti/plastiliini laadne kraam oli veel mis kruvide kinnihoidmiseks mõeldud. Kui kruvidena on kasutusel mingi ristpea või tavalise lapikuga keeratavad - ma vahetaks need võimalusel sisekuuskandi vastu. Lihtsalt liiga palju neid 'tavalisi' kruvisid on peavalu valmistanud lahtisaamisega, vahel ka kinnikeeramisega.

PS. Vaatasin just Trapperi veebi: RWS Superpoint Extra maksab praeguse soodukaga 99EEK (paraku vist viimane karp ka). 180EEK tundub selle kõrval röövimisena.
Postitas Zark
E Juul 30, 2007 7:47 am
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Crosman õhupüss Quest 1000
Vastuseid: 30
Vaatamisi: 17241

Üritan siis vastata:

1. Mõõda kronoskoobiga üle. Tehaseandmetega on nii et igaüks mõõdab omamoodi. See 305m/s on ilmselt mingi kergema kuuliga, näiteks 0,45 grammisega. Diana algkiirus pidavat 350m/s olema, CP Ultra Magnumiga aga üle 275m/s pole senini näinud.

2. Liim?

3. Kruvid saad kinni keermeliimiga.

4. Mitu võimalust: kehvad kuulid, murtava rauaga püssi puhul on võimalik et raud ei lähe täpselt oma kohale tagasi, optikas loks sees, lasketehnika (ehk inimese) viga võib ka olla.
Minu Diana otsas on momendil Umarex-i 4x32CI, üle 1000 lasu elas üle aga tundub et varsti on kõõks. Mingit puru ja vee/õli-piisku on hakanud ristile kogunema (puhastamine on keeruline/mõttetu ettevõtmine, vajaks ilmselt liimitud juppide lahtilõhkumist).
Teise püssi (hiinakas) otsas oli mingi üliodav optika, seda ei saanudki paika. Iga pauguga sõitis rist kusagile teise kohta ja lõpuks lagunes optika üldse algosadeks laiali :lol:

Lasketehnikast sõltub palju, peale harjutamist (kusagil oli siin juttu artillery hold'ist) ja stabilisaatori otsapanekut hakkasid grupid ligi 2-3x väiksema läbimõõduga ringi kogunema.

Crosman Questi kohta arvamus puudub, minu arsenalis ühtegi selle firma tukki ei ole. Veel.
Postitas Zark
R Juul 27, 2007 11:46 am
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Raskemapoolsed kuulid 4.5mm õhupüssile
Vastuseid: 31
Vaatamisi: 17691

CP UM-i olen käinud ostmas Laagri Maksimarketi juurest Binoklipoest, selline pisike pood küll aga päris mitut sorti binokleid, püssioptikat, mõned õhupüssid-püstolid ja kalastustarbeid leiab sealt. CP-de 500-ne karp oli midagi 120-130EEK ringis.
Crosman HC on mäletamist mööda sealtsamast.

Gamo TS-10 sain Küti Ärist, nad seal müüvad Gamo ja FX kraami.
Predator on pärit Ülemiste keskuse jahivärke müüvast poest (Deerhunter).

Diabolo Boxeri päritolu paraku ei mäleta enam, aastaid tagasi ostsin neid karbitäie, võimalik et Jahipaunast. Prometheus ja RWS SuperMag on küll sealt.

http://www.trapper.ee peaks ka RWS-e müüma, nimekirjas nad on.

baikal-i küsimuse vastuseks:
RWS SuperMag kipub ka minu Dianast lastuna seda trikki tegema, et tekivad eraldi grupid. Sama kipub tegema Waltheri Hollow Point ja Finale Match. Lasin näiteks seda Finale Matchi 6-se seeria - 5tk läksid ilusti 2cm gruppi aga üks ronis grupist 4cm välja. Käevääratus see tõenäoliselt küll ei olnud, toelt lastes ei saa niipalju tudiseda.

Käisin just hiljuti oma varud üle ja lasin märki kõikide kuulidega mis sealt leidsin. Kui huvitab siis võin märklehti pildistada ja üles panna kusagile.
Postitas Zark
R Juul 27, 2007 10:45 am
Foorum: Õhkrelvad
Teema: Raskemapoolsed kuulid 4.5mm õhupüssile
Vastuseid: 31
Vaatamisi: 17691

Olen proovinud päris hulgi erinevaid kuule, hajuvuse järgi (toelt lastuna) tuleb minu esiviisik selline:

Crosman Premier Ultra Magnum (0,67g)
Predator (0,52g)
Crosman Hunting Chasse (0,51g)
Gamo TS-10 (0,67g)
Diabolo Boxer (0,65g, made in cz)

Toodud viis sorti hajuvad 15m distantsil umbes 1,5-2cm läbimõõduga ringi (ei ole suuremat vahet neil). Konkurentsitult tabeli lõpus oleks Prometheus (0,37g), mis Dianast lastuna ületab helikiirust kõvasti (olen mõõtnud max kiiruseks 471m/s) ja hajub seepärast eriliselt hullusti - 15m peale kuni umbes 15cm suvalises suunas, hea kui üldse märklauda tabab.

Käest lastes eelistan CP UM-i ja TS-10. RWS SuperMag (0,6g) tundub ka suhteliselt hea, vahel õnnestub neid 15m distantsil alla 3cm läbimõõduga gruppidesse põrutada.

Predator ja Crosman HC on kiiremad kuulid ja lendavad seega '10'-st ülespoole, mõlemad vajavad umbes 3-4cm allapoole korrigeerimist.

Püssiks on Diana 350M, CP UM kuuliga algkiirust 270m/s, Predatoriga stabiilselt 300+m/s.