Otsing leidis 597 vastet

Postitas kirp
K Veebr 16, 2022 9:58 pm
Foorum: Laskmine
Teema: " Eesti Jahimees" Kas ja kuidas küttida kaugelt ?
Vastuseid: 7
Vaatamisi: 1693

Re: " Eesti Jahimees" Kas ja kuidas küttida kaugelt ?

Kärbse võistluse võiks muidugi taas päevakorda võtta, aga see pole peamine probleem. Eestis on 300+ laskmise võimalusi nii vähe, et ei pealekasvanud ega varasematel põlvkondadel teki suuremat kogemust pikamaa laskmises. Enamasti ei plaanita jahitiirude ehitamisel selliseid distantse v. on nende väljaehitamine teisejärguliste tööde nimekirjas. Lihtsalt kuhugi väljale märklehe ülespanek muutub iga lisatud meetriga suuremaks ohu allikaks. Kunagi ei tea kust põõsa tagant seeneline v. koera jalutaja välja astub. Kunagi oli teemaks, et jahimehed-huvilised võiksid liituda militaarse snaipriõppega, aga ka sellest pole eriti midagi kuulda olnud, ju ei võtnud asi vedu. Eks nii jäägi kaugpommitajad rohkem "õnnemängijateks", kes vahel juhuslikult ka pihta saavad, aga enamasti kaasjahiliste halvakspanu osaliseks jäävad. Kahju muidugi, sest kauglaskmine on omaette väga huvitav ja arendav tegevus.
Postitas kirp
R Okt 29, 2021 5:18 pm
Foorum: Relvad
Teema: Subsonic
Vastuseid: 21
Vaatamisi: 4825

Re: Subsonic

Tere,
Norma 180 Oryx on ju täitsa saada, millega POLT on häid tulemusi saanud.
Hää oleks, kui POLT oma laadimisandmeid jagab.
Postitas kirp
T Okt 26, 2021 6:43 pm
Foorum: Relvad
Teema: Subsonic
Vastuseid: 21
Vaatamisi: 4825

Re: Subsonic

Tere,

Willyl on mitmes osas täiesti õigus, eriti selles, et ära mängi relva ja padrunitega kui täpselt ei tea.

Ainult tinakuuli kõlblikuses on väide küll vähe viltu. Jahipaunast saab täitsa subsonikut 308win osta ja täiesti "tavalise" kuuliga kui vaskkestas tinakuuli selliseks pidada.
https://www.jahipaun.ee/en/online-shop/ ... at-a-store
Postitas kirp
E Okt 25, 2021 9:08 pm
Foorum: Relvad
Teema: Subsonic
Vastuseid: 21
Vaatamisi: 4825

Re: Subsonic

Selle kuul kuulis kinni toruga on isegi hästi läinud, et laiali ei lennanud.
Tahtsin pigem teada kas tulistades kuulita padruniga saab poolde rauda läinud kuuli välja. Ilma kuulita ei suurene padrunis rõhk küllaldaselt ja püssirohi ei pruugi efektiivselt põleda. Siis on toru veel ka põlemata püssirohu graanuleid täis. Või toksitakse (õigem oleks öelda pekstakse) kinni jäänud kuul terasvardaga välja?
Postitas kirp
N Okt 21, 2021 6:37 pm
Foorum: Relvad
Teema: Subsonic
Vastuseid: 21
Vaatamisi: 4825

Re: Subsonic

Kuidas see kuuli kinni jäämine "välja näeb"?
Või peabki iga kord torusse vaatama? Ja kuidas välja saad? Lased kuulita padruniga yle?
Postitas kirp
K Okt 20, 2021 6:43 pm
Foorum: Abivahendid
Teema: HC900LTE ei saada pilte
Vastuseid: 5
Vaatamisi: 1611

Re: HC900LTE ei saada pilte

Tänud soovituste eest! Pin maha võetud ja korra telefonis helistatud, ka gmaili turvalisuse võtsin madalamaks, aga telia settingutega see ei tohiks mõjutada. Netist leidsin mingi jutu, et ATP aadressiga olla olnud probeeme (seal on ju nii internet, internet2 kui fix (just sellise lühiaadressina?)), ükski ei näi töötavat. Proovin veel mälukaarti vahetada, eks kusagilt mõne vanema ja aeglasema vahest leiab. Tean kamraadide käest, et Uvisionitega on seda ette tulnud,e t kõigi kaartidega ei tööta.

"Keeruline mitme muutujaga võrrand". Aeg tiksub ja kui tõesti kaamera vigane, siis mingil hetkel ei anna tagasi saata. Seda saatemooduli viga olla ette tulnud kui otse hiinlastelt ostad. Vahendajad teevad väljapraakimise arvatavasti sinu eest ära (tegelikult peaks seda muidugi tootja kvaliteedisüsteem tagama, aga ju on lihtsam kogu partii kontrollimata müüki paisata, eks siis tarbja tegeleb).
Postitas kirp
K Okt 20, 2021 6:38 pm
Foorum: Relvad
Teema: Subsonic
Vastuseid: 21
Vaatamisi: 4825

Re: Subsonic

See alla helikiiruse moonaga jantimine on siis päris ohtlik, eriti kui kuuli kinni lased ja ei märka. Teise pauguga on raud puru ja õnn kui ise vigastusteta pääsed. See kuuli kinni jäämine 315m/s juures on täitsa müstika, ju ei tihenda kuul rauda ära ja osa gaase pääseb mööda. 312 kaliibri kuule ka ei julge kasutada, hõõrdumine veel suurem, või on proovitud? Laupa 8g täismantel on tagant lahtise tina koonusega väidetavalt just selle pärast, et vanematest ja "hõredamatest" torudest lasta annaks, tihendab paremini, aga 8 g on subsoniku jaoks liiga kerge.

Palju seda N32C 308sse pannakse?
Postitas kirp
T Okt 19, 2021 7:31 pm
Foorum: Abivahendid
Teema: HC900LTE ei saada pilte
Vastuseid: 5
Vaatamisi: 1611

HC900LTE ei saada pilte

Tere,
Sai aliexpressist ostetud rajakaamera HC900LTE (4G), aga ei saa seda super-kaardiga tööle, pilte SD kaardile salvestab, aga ära ei saada. Ei tööta ei telia settingud ega gmail.com omad, mida mitmel pool on kirjeldatud (kasvõi rajakaamera.ee kodulehel).

On kellegi head nõu anda (peale selle et osta nüüd odava kõrvale hea ja kallim)? Kuidas üldse kontrollida, et super kaart selle mudeliga töötab?
Postitas kirp
T Okt 19, 2021 7:24 pm
Foorum: Relvad
Teema: Subsonic
Vastuseid: 21
Vaatamisi: 4825

Re: Subsonic

Ma pärsi hästi ei kujuta ette, milleks subsonic. Kui sumpaga hääletult laskmiseks, siis peab eriti ettevaatlik olema. Väikeste algkiiruste saamiseks peab vähendama rohu kogust ja teatavasti tekib selle süütamisega probleeme kui kest liiga tühi. Selle vältimiseks täidetakse kest mingi vatitaolise ollusega (leiab internetist teemas kaevates), aga mis võib sumpasse kinni jäädes kogu krempli laiali virutada (kui õigeaegselt torus ära ei põle).
Postitas kirp
E Okt 18, 2021 7:16 pm
Foorum: Relvad
Teema: Subsonic
Vastuseid: 21
Vaatamisi: 4825

Re: Subsonic

Titan 6 308 on suhteliselt "aeglane" twist rate 1:12, sellega ei saa nii rasket ja aeglast kuuli stabiilseks.
Postitas kirp
T Mai 11, 2021 10:45 pm
Foorum: Laskemoon
Teema: 6,5 Creedmoor vs 308 win
Vastuseid: 6
Vaatamisi: 2496

Re: 6,5 Creedmoor vs 308 win

Kui plaanid lasta palju, st harjutada tiirus, siis kindlasti 308. Cre jääb meil veel aastateks vähese valikuga ja kalli padruniga kaliibriks. USAs on ta tõesti populaarsuses tõusmas, aga meie väikest turgu ja üksikuid selle kaliibriga püssi omanikke arvestades ei juhtu 5 a jooksul mingit arengut. Mingil määral saad sellest probleemist üle kui ise laadima hakkad. Kestade jaoks pead algul ikka mingi koguse tehasepauke ostma, aga 6,5 kuul on üpris tavaline ja heas valikus. Cre on muidugi huvitavam ja "eksootilisem". Väidetavalt "üleloomulikult" täpse ballistikaga pikkadel distantsidel (300+). Aga kui mõtelda, paljukest jahis sellistele maadele lastaks. :)
Postitas kirp
T Dets 01, 2020 9:11 pm
Foorum: Laskemoon
Teema: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale
Vastuseid: 35
Vaatamisi: 12884

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Sumpsi katte annab mingist polüuretaan materjalist teha, kasvõi pehmemast matkamatist. Kunagi mul säherdune poetoode oli (ostetud Gladiuse Tln poest).

Küsiks ka ühe varasema postituse kohta, et kust härrased "lahtist" Ecostrike kuuli iselaadimiseks ostavad?
Postitas kirp
N Okt 22, 2020 8:10 pm
Foorum: Laskemoon
Teema: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale
Vastuseid: 35
Vaatamisi: 12884

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Väga hea Välek. Sellised väga kaugelt lastud põdra tulemused ongi vajalikud. Esiteks, enamuste kuulidega pole 250 m mingit probleemi, et ei avane vms. Teiseks, ilmselt on väga vähe juhte kus 350+ m põtra lastakse ja seetõttu on need kogemused väga väärtuslikud. Mina pole Oryxiga nii kaugelt põtra lasknud, aga kui see läbilendamise fakt 360 m süstemaatiline on, siis kohe kindlasti ei hakkaks selle kuuliga nii pika maa peale üritamagi.

Mis puutub energia vähenemist pikkadel distantsidel, siis see sõltub väga kuuli kaalust ja BCst.
180 gr Bondstrike on tõesti fenomen omaette, säilitades 300 m pealt 2500 J energiat. 150 gr ecostrikeil on sellel maal vaid 2000 J ja 180 gr Oryxil kõigest 1800 J. Võiks tõesti arvata, et 300+ peale sobiks põdrale vaid 180 gr Bondstrike. Kui kellelgi õnnestub selle kuuliga nii pika maa peale põtra lasta, antagu tulemustest kindlasti teada.

Raudu 1:10 twist rate on 308 win vähe. 1:11 on meil laialt levinud T3, aga tsehhid pakuvad aeglasema keeruga torusid (1:12). Väidetavalt on oluline nn güroskoopiline stabilisatsiooni faktor. Selle vähenemisel pidavat muutuma isegi kuuli BC. Ka ülepingutamine ei olevat hea - kui liiga kiiresti pöörleb. Nii, et täitsa kõva teadus see ballistika. https://www.everydaymarksman.co/equipme ... wist-rate/
Postitas kirp
K Okt 21, 2020 8:18 pm
Foorum: Laskemoon
Teema: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale
Vastuseid: 35
Vaatamisi: 12884

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Mulle tundub, et see avanemine on natuke ühekülgselt üle tähtsustatud. Tapab ikka energia ja kas see jääb looma sisse v. mitte. Muidugi, mingil kaugusel võib vaskkuuli avanemine nii vähene olla, et see lendab loomast läbi. Põdraga on läbi lendamise võimalus ilmselgelt väike. Aga 300 kaliibri padrunite kuuli energia langeb päris märgatavalt 300+ kaugustelt. Mingil määral annab magnumkaliibritega kuuli kiirust ja kaalu lisada, aga 308 ei saa kahjuks raskemate kuulidega stabiilsust kätte, sest väga kiire twistiga raudu on vähe ja kaliibri ballistika ei võimalda raskete kuulide kiirust väga üles ajada. Siit ka Kakukese mitmekordsed vihjed kergete aga kiirete vaskkuulide kasutamisele, mis praegusel hetkel seaduse käsulaudadega vastuollu läheva. Need kes vaske kasutava, andke aga teada, kas kuulid jäävad põdrale sisse (korpuse, kaelalasud jne). Minu kogemus E-tipiga kitsel olid küll sellised, et ühtki kuuli kätte ei saanud - kõik lendasid läbi. Põtru ei ole vasega seni lasknud, ikka oryxiga.

Mis puutub bonding tüüpi kuulidesse, siis olen oryxit kasutanud omajagu ja see on väga hea kuul. Aga kuidagi kummaliselt kehvake tundub olevat bonded tehnoloogiaga tehtud kuul (mida siin teema all refereeriti), mille algkaalust pool kuhugi ära hajub. Bonded idee ju ongi, et tina ei eraldu kestast ja kaalukaotus on tagasihoidlik (umbes 10%).
Postitas kirp
L Mai 02, 2020 11:19 pm
Foorum: Viited huvipakkuvatele netilehekülgedele
Teema: Oksjon
Vastuseid: 27
Vaatamisi: 11699

Re: Oksjon

Tänud Välek! Tom McHale on kõva tegija ja mitme raamatu autor.

The net-net-net
Technically speaking, in terms of specifications, there are differences, but mainly in the chambers of rifles designed to fire each cartridge. 7.62 brass is a bit thicker, and commercial .308 is sometimes loaded to slightly higher pressure, but other than that, the cartridges themselves are pretty much the same.

If you want to be ultra safe and conservative, fire only 7.62x51m NATO in 7.62 chambered rifles and .308 Winchester in .308 rifles.

Next on the “risk” spectrum is the scenarios of using 7.62x51mm NATO ammo in a .308 chamber. In theory, you might run across ammo that’s particularly long. Ammo might not chamber at all or might require undue pressure to the chamber. That could result in dangerously high pressure. In reality, that would be really unusual. While 7.62 ammo could be significantly longer, that's a pretty rare thing, at least to a significant level, so most people don’t consider it a big deal to use 7.62 ammo in a .308 chambered rifle.

Kokkuvõtvalt: mõlema kesta välismõõdud on standardi järgi samad. Erinevad on aga relvade padrunipesad. Muidugi ei kahtle ma Andruse enda kogemustes (mõningaid tal kindlasti on, kuigi ilmselt mitte ENAMUSE relvadega). On võimalus, et teatud tootjad (kahtlustan, et Ida-Euroopa omad) võivad teha nn NATO padrunit mitte NATO hangetesse ja nende padrunid on väheke pikemad kui NATO range standard nõuab. Artiklis on mainitud, et sellistega võib tekkida ülerõhu probleem. Aga selle näeb ära juba laadimisel - kui padrun on pikem, siis ei lähe lukk hästi kinni ja selliseid ei tohiks kasutada. Leidsin ka ühe viite, kus arutleti samuti selle üle, miks mõnede relvade lukk peale lasku hästi lahti ei tule - arvatavaks põhjuseks peetakse NATO padruni paksemat seina ja jäigemat materjali, lasu ajal lööb padruni esiserva vastu padrunipesa serva ja seal tekib suurem hõõrdumine. Aga see pidi tekkima vaid osade relva. Ehk siis mõne padruniga proovides saad aru, kas sinu konkreetne toru NATO padrunit "sööb" v. mitte.

Muideks seda NATO padrunit, millest eelmistes kirjades nimetasin, uuriti Eestis mingi väikese "koolitöö" raames (kas oli sõjakooli kursandid vms). Mul oli au neile 10 padrunit lahti kakkuda ja kõikide komponentide massid analüütiliste kaalude peal üle mõõta. Hämmastavalt väikesed kõikumised olid neil "sõjapadrunitel". Rohkem pole juhtunud sarnast analüüsi teha kuigi võiks võtta ka meil levinud Norma, S&B jt. Kunagi kaalusin huvi pärast Lapua Scenarit. Üldiselt olid sarnase väikese kaalukõikumisega, aga kusagil 20 kohta tuli üks vähe erinevam kuul. Erilised "kärbsekütid" pidavat kõik üle kaaluma (kestad, kuulid) ja need vähe erinevamad välja praakima. Aga nad lasevad ka kilomeetri peale.