Poltlukk vs poolautomaat

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Landisurm
Postitusi: 11
Liitunud: E Sept 01, 2014 10:06 pm

Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Landisurm »

Olen internetist lugenud erinevaid arvamusi, mida keegi eelistab, kuid võrdlevat arutelu sellel teemal ei leidnud. Plaanin osta jahipidamiseks relva, kuid poltluku ja poolautomaatide hinnavahed on kohati päris suured, mis panevad mõtlema, et kumba valida.
Ehk lisaksid mõned kommentaarid ühe või teise kohta jahihuvilised.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas aivar00 »

Maitse küsimus - kellele ema kellele tütar. Algajale kohe automaati ei soovitaks - nagunii lased 3 pauku ära ja ulukit ikka ei ole :lol: . Kui aga looma nähes enam veri hullusti ei vemmelda, siis võid ka poolautomaadi poole kaeda.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
H:Owl
Postitusi: 172
Liitunud: E Nov 19, 2012 3:30 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas H:Owl »

Mina soovitaks poolautomaati just kogenematule kütile. Saab harjutamise ja hoolimise vaeva suhteliselt mõõduka raha eest asendada suurema tulejõuga. Küll sellest kolmest (ja kui inspektorit silmapiiril ei ole, siis viiest või enamastki) kiirest paugust mõni ikka külge trehvab. :mrgreen:
Kellele ema, kellele tütar on muidugi igati poliitkorrektne vastus. Aga kui tõsiselt rääkida, siis ei näe poolautomaadil jahiolukorras küll mingit eelist. Iseasi tiirus (laskmisrütm, keskendumine laskeseeria ajal) või sõjas. Korralikult töötava poltlukuga ümberlaadimise aeg ongi just vajalik ja piisav esimese lasu tulemuse tajumiseks ja mõtestamiseks. Rääkimata sellest, et suuruluki puhul peaks ideaalis ühest lasust piisama. Ja rääkimata poolautomaadi suurematest puhastamise ja hooldamise vaevadest ja tõrke tõenäosusest ja miks ka mitte hinnast.
Ja mis tähendab öelda hüvasti
kärmele ponile ja jahile?
Elu lõppu ja kiratsemise algust

Pealik Seattle?
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas unt »

Mäletan hästi neid aastaid kui üldse karabinid ja pumbad ja muud sellised relvad laiemasse müüki tulid. Mäletan ka iseenda käitumist ja emotsioone jahikaupluses. Nagu lapsel mänguasjade poes. Ma pidin kohe kindlasti endale ostma nii poolautomaadi kui ka pumba. :D Õnneks pani materjaalne olukord tollel hetkel asja paika.
Läksid mõned aastad ja äkki taipasin, et olingi olnud "laps mänguasjade poes". Enam ei olnud mingit vajadust endale midagi ülimoodsat soetada. Minu poltlukuga .308 on mul alles siiani. Tõsi, ostsin vahepeal juurde ühe vibulukuga Marlini. Selle rohkem kaliibri pärast. Ja pärast selle relva soetamist ma enam teist püssi suuruluki jahil kasutanud ei ole. Vibulukk kui süsteem, on aga mulle meeldinud juba lapsepõlvest peale. Ilmselt jäi see meeldimine külge metsiku lääne lugudest, millised olid ühel ajajärgul minu põhiline lugemisvara. Kui ma praegu veel mingi jahirelva endale soetaksin (kui soetaksin???), siis oleks see ilmselt üks ilus üheraudne lahtimurtav. Või hoopis ajalooline eestlaetav ja suitsurohuga pauku tegev relv. Aga viimased siis mitte enam vajaduse pärast, vaid lihtsalt jahi ilu pärast.

Seega - osta püss, milline Sulle meeldib. Meeldimine on põhiline! Kui relv meeldib, siis kasvad oma relvaga kokku. Poolautomaadil, nagu H:Owl`gi väidab, puudub igasugune eelis jahisituatsioonis. Sinu eesmärk ei ole ju karjakaupa ulukeid maha tõmmata! Aga kui nad ikka peale tulevad, siis käsitsi ümberlaetav relv annab peale igat pauku natuke aega. Et jääda paugutamisega mõistuse juurde. Ja ka ulukitele aega, et nad laskemaa pealt eemale saaksid. Ühel hetkel Sa mõistad, et see viimane on tegelikult oluline. Olulisem kui see, et jahikaaslaste ees mitme järjestikku lastud ulukiga õilmitseda.

Ja muide, Aafrikas ei pidada isegi poolautomaadiga mehi suurte ja ohtlike ulukite jahile lubatama. Et, kui annab peale esimest pauku tõrke, et mis siis saab :P
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
valdi
Postitusi: 56
Liitunud: R Nov 30, 2012 12:17 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas valdi »

Unt, õiged mõtted! Ja Aafrikas tõesti vähemalt mõnel pool ei lasta poolautomaadiga jahile. Seal mõni vana jääger tunnistab vaid lahtimurtavat suurekaliibrilist relva.
Endal poltlukuga kal 308. Lihtne, lollikindel ja vajadusel suudad ka selle palgest võtmata kiirelt ümber laadida. Oli juhus, kus kruusateed ületanud karja tulistasime kahe mehega teine teiselt poolt. Mõlemad lasime siis, kui kari oli jõudnud üle tee. Tulemuseks neli põrsast. Ei näe küll automaadil erilist mõtet. Kui, siis tõesti tiirus laskmiseks.
Kasutaja avatar
Lauri Tamm
Postitusi: 45
Liitunud: P Juun 03, 2012 2:18 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Lauri Tamm »

H:Owl kirjutas:Iseasi tiirus (laskmisrütm, keskendumine laskeseeria ajal) või sõjas.

Tiirus tuleb enamjaolt laadida ikka ühe padruniga nii, et seal küll mõtet ei näe...
Landisurm
Postitusi: 11
Liitunud: E Sept 01, 2014 10:06 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Landisurm »

Huvitavad ning konkreetsed vastused on mehed andnud. Ehk keegi räägib veel oma eelistusest või jagab soovitusi uuele asjaga tegelejale ?
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Poolautomaadil, nagu H:Owl`gi väidab, puudub igasugune eelis jahisituatsioonis. Sinu eesmärk ei ole ju karjakaupa ulukeid maha tõmmata! Aga kui nad ikka peale tulevad, siis käsitsi ümberlaetav relv annab peale igat pauku natuke aega. Et jääda paugutamisega mõistuse juurde. Ja ka ulukitele aega, et nad laskemaa pealt eemale saaksid. Ühel hetkel Sa mõistad, et see viimane on tegelikult oluline.

Huvitavad väited meestelt (kes tõenäoliselt ei oma poolautomaati). Mina ei ole esimese lausega nõus, ülejäänuga küll. Kui otsisin enda 6,5 -se poltlukuga Kusti kõrvale tulenevalt jahimaa eripärast head relva, siis jäi valik pidama justnimelt poolautomaadil. Kaalusin ka nn. Breznevi püssi ostmist (2-e vintrauaga lahtimurtav pukk- tegelikult väga meeldib selline relv). Võimalikud probleemid 2-e kokkujoodetud rauaga mind eriti ei ahvatlenud, kallimate ja kvaliteetsemate isendite peale aga ei raatsinud raha välja käia.
Eelise minu silmis poltluku ees annab justnimelt kohese nn. duplee tegemise võimalus. Kuna olen vasakukäeline aga relva lasen paremast õlast (nõuka aja pärand :evil: ), siis kui relv on korralikult õlas hakata veel poltlukku lõgistama - no ei taha. Koheselt vajadusel teise lasu tegemine aga olnud ajujahis mitu korda vajalik - peale esimest on uluk kukkunud ning hetke pärast püsti tõusnud. Siis on võimalik vajadusel teine lask sooritada ulukit sihikul hoides. Et poolautomaadiga "karja" hakata maha võtma - selleks peab ikka eriline :L olema. Vibulukk aga ei ole mulle kunagi sümpatiseerinud - see maitse asi.
Minu silmis on poolautomaadil ainult üks viga - teda ei saa vaikselt ümber laadida. Tihti tulevad kährikud söödale ja neile 18,2 gr poolmantliga lajatada ei taha - terve sööt pärast paska täis :lol: aga vajadusel tuleb :lol:
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas sammal.habe »

ma võtsin kunagi sarnaselt Aivarile 6,5-se Kusti kõrvale ajujahiks Valmet Petra 308win poolautomaadi.
aga kõigis jahtides käin nüüd lõpuks ikkagi poltlukulise Sakoga, samuti 308.
no ei tõuse see uluk peale pauku nii kiiresti ühti, alati on jõudnud lukku liigutada ja uuesti sihtida. pigem on varasemail aegadel juhtund et oma rumalusest püss selga visatud ja lolli näoga vaadatud kuidas loom minema kõnnib. :oops:
Valmet Petra on tänasel päeval müügis.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kui inimene on rabe ja rahmeldaja ,lasta ei oska ,mis vahet siis on millega ta mööda laseb! Seda teeb ta sellisel juhul nagu nii ,vahet pole mis tüüpi püssiga.Kui inimene suudab aga ennast kontrollida ,siis poltluku ümberlaadimisele kuluvat aega sihtimisele kasutada :M ---seal pole lihtsalt midagi väidelda, hea lasu tegemiseks on vaja ka sihtida ,ümberlaadimisest üksi ei piisa olge te nii väledad kui tahes :) See seisukoht ,et loomal peab olema aega pääsemiseks ja et seda tal oleks, tuleb nüüd sööpanniga otsastlaetav tarvitusele võtta--no ma ei tea ?Kas siis kõrvadevahel ei ole midagi ,et muidu pidama ei saa ,kui püss tühi? :P
Ma ei tea ,kas neil nõuandjatel(va. Aivar ja Sammal...)ka endil poolautomaadi kogemus on,endal on olemas nii üks kui teine ja kunagi oli ainult polt.Peale p.automaadi soetamist eelistan jahil seda.Üks raud -mitu kuuli -ühte kohta.Ei mingit janti kokkujooksuga.Kui püss õlas siis ainuke tegevus on sihtimine ja päästmine.Nagu nii lööb iga pauk laskja sihilt kõrvale ,mis siis veel rääkida sinna juurde ümberlaadimise liigutuse lisamisest!
Aga mina ei ole see mees kes ütleb ,mida osta .Mõtle ja kaalu ja osta see mis meeldib,kui ei ole rahul osta pärast teine juurde! :D
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas kirp »

Kindlasti arvesta, et poolautomaat on ebakindlam ehk siis problemaatilisem palju sagedamini kui poltlukk. Mõnesid neist on eelnevad kirjutajad selles ja varasemates alafoorumites maininud ja enamust olen aegade jooksul ka ise kohanud:
1. Optika ei pruugi jääda paika. Sõltub muidugi kinnituste kvaliteedist ja padrunist, aga arvestama pead kahe löögiga - üks lasu oma ja teine luku löök vastupidises suunas. Mingil imelikul kombel on minul just luku löök optikat ära liigutama hakanud (kuigi see peaks olema lasu tagasilöögist nõrgem).
2. Sagedasemad tõrked - eriti mõned mudelid võivad anda teatud padruniga või iselaetuga, kui lukku korralikut (plaksuga) kinni ei lase, relvaosade kulumisel, salveprobleemid, võõrkehade sattumisel liikuvate osade vahele, relva gaasisüsteemi tahmumisel, kui ümberlaadimismehhanism ei suuda erineva tugevusega padrunite puhul gaasi liikumist õieti reguleerida jne.
3. Puhastamine ja hooldamine keerulisem ja aeganõudvam - kui mingi vedruke või jubin kuhugi ära lendab või pudeneb ja üles ei leia, oled hädas. Eriti tüütu on poolpõlenud või põlemata püssirohuhelbeid lukusüsteemi vahelt välja koukida.
4. Häälekam - vaikselt ümberlaadimine suhteliselt võimatu.
5. Võib olla aeglasem - kes on vaadanud poolautomaatide löögimehhanismi, saab aru. Löögihoova käik on pikem ja minu arust aeglasem kui poltlukul.
6. Kaitseriiv ebakindlam - poltlukkudele on aretatud igasuguseid lisakaitseid, et nõel liikuma ei pääseks, samuti on võimalik luku mahavinnastamine ilma päästikule vajutamata. Poolautomaadil vaid päästiku liikumise blokeerimine.
7. Amortisatsioon kiirem - rohkem liikuvaid osi, kasutatakse ka mitte-metallseid osi ("kumm", plastid jt.) ja mitmed süsteemi osad võivad olla tugeva kuuma ja rõhu käes. Luku kiire ja võimasa liikumise tõttu on padruni väljatõmbaja toekam, aga võib ikkagi aja jooksul puruneda.
8. Kontrollorganid käivad pinda - inspektorid karjas kallal, et lubatust rohkemate padrunitega salve puhul trahvi teha. Olla nähtud kui mõni isaselt tugev kontrolliv persoon pressib salve lisapadruni kuigi seda pole tootja poolt ette nähtud ja selliselt vägistatud relv enam padruneid ümber ei lae.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Nojah eks igat liiki püssidel võib igasugu hädasid esineda! Oleneb ka sellest kas tahame mugavalt jahti pidada v hõlpsasti hooldada. Viletsad optikad ja nende kinnitused on nuhtluseks igal püssil. Ja kindlasti tasub uurida erinevate markide vahel,mõned on kindlasti kapriisemad kui teised!
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Tiit Karp »

Kõige olulisem on ikka kuidas relva käsitlema õpid. Oluline ei ole laskude arv vaid lasu tulemus. On küllalt juhuseid, kus ei suudeta teha kaheraudsest teist lasku, vabanduseks, et nii kiiresti läksid üle. On meeles ka naabri küti komentaar-" Ladus nagu puit riita, nagu polekski ringi laadinud."
Minu esimene karabin oli poolautomaatne SKS. Peale Sako varminti kal 308 soetamist müüsin SKS-i maha ja poolautomaatset ei ihka. Esiteks poltluku päästik võimaldab teha täpsemaid laske, teiseks poltlukuga relva puhastamine on hõlpsam. Ühe lükkad õlise lapiga raua läbi ja lähed magama, aga teise puhastamine on tõsine ettevõtmine ( kui tahad et relv toimib).
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Ühe lükkad õlise lapiga raua läbi ja lähed magama, aga teise puhastamine on tõsine ettevõtmine ( kui tahad et relv toimib).

Kui see käib SKS-i kohta - võib-olla tõesti. Mina ei ole "relvapede" kes peale igat relva kapist väljavõtmist tolle tükkideks lammutab ja õli-kaltsuga üle käib. Kui olen päeval-õhtul pauku teinud, siis üritan hiljemalt järgmisel päeval relvaraua ja lukumehanismi kergelt õlise lapiga üle käia. Vana "sõjaKusti" on ka mitu päeva puhastamata kapis seisnud - kõik toimib ja on OK. Märja ilma korral olen relva jätnud tuppa kapile ööseks kuivama (ilma kotita loomulikult). Peale kuivamist ka kergelt õlise lapiga üle pühkinud. Siiani ei ole ühtegi tõrget olnud :lol:. Olen ka näinud mehi, kes ainult relva nühivadki. Minu arusaamise järgi ei ole relvad niivõrd õrnakesed ühti. Pealegi "isalt-pojale" relvale mõeldes - kui lusika nurka viskan on pojal juba ammu enda maitse järgi relv ostetud. Vaevalt ta tahab mitukümmend aastat ilma relvata jahimees olla :lol:. Lapselaps võib-olla tõesti :lol: .
Tiirus toksin aga 22 LR või 6,5 kustit. Seepärast arvan, et minu Benelli peaks küll pikalt kestma kuna aastas teen temaga ca 20-30 pauku maksimaalselt (meil sigu praegu väga vähe).Samas 9,3 -ga tiirus paugutada ei taha - ainult mõned paugud optika kontrolliks enne hooaega.
ikka lõbusalt
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Pauli »

H:Owl kirjutas: ... ei näe poolautomaadil jahiolukorras küll mingit eelist. Iseasi tiirus (laskmisrütm, keskendumine laskeseeria ajal) ...

See on muidugi minu tagasihoidlik arvamus, aga poolautomaadid kipuvad just laskmisrütmi ja keskendumist rikkuma. Tempo hakkab tõusma (millega kaasneb vähesem keskendumine ja kiirustamisest tulenevad vead) ja laskmisele keskendumise kõrval (või asemel) tuleb hakata tempo langetamisele keskenduma. Poltluku ja lahtimurtava relvaga on lihtsam välja kujundada kindel tegevuste jada, mis aitab keskendumisele kaasa.

Aga ühte poolautomaadi eelist pole vist veel välja toodud: tagasilöök on sageli veidi pehmem.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Vasta