Poltlukk vs poolautomaat

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas unt »

:D :D :D
Kui nüüd minu eelmist kirjutamist uuesti vaadata, siis ma ju ütlesin seal sõnaselgelt "Seega - osta püss, milline Sulle meeldib." Ülejäänud tekst on lihtsalt minu arusaam asjast ja see, mida mina poolautomaadist arvan. Jah, õige, poolautomaadiga ei ole ma kunagi jahil käinud. Plõksinud olen aga nii poolautomaate kui ka automaate üksilaskudena küll ja küll. Muidugi on tore sellist seerjatuld anda nii et maa on must. Aga mitte jahil! Ma ei arvagi, et see lubatud kolm pauku poolautomaadis jahil mingi erilise eelise annaks või selle poolautomaadi sellisel juhul mingiks taparelvaks muudaks. Ei arva! Aga minu jaoks ta lihtsalt ei ole see relv, millega ma tahaksin jahil käia. See on isiklik arusaam ja seda isiklikku arusaama jagan ma alati kui keegi minult seda küsib. Kui mehele ikka see poolautomaat on südamelähedane siis jääb alles tekst "Seega - osta püss, milline Sulle meeldib!"

Ahto Kattai kirjutas: See seisukoht ,et loomal peab olema aega pääsemiseks ja et seda tal oleks, tuleb nüüd sööpanniga otsastlaetav tarvitusele võtta--no ma ei tea ?Kas siis kõrvadevahel ei ole midagi ,et muidu pidama ei saa ,kui püss tühi? :P

Jah, Ahto, selliseid mehi, kes pidama ei saa, on nii noorjahimeeste kui vanajahimeeste hulgas. Ja sellised mehed miskipärast just neid poolautomaate endile soetavadki! Aga ma ei taha sellega öelda, et püss on süüdi. Ka polt- või vibulukuga püssist võib sellist seeriatuld anda. Enamgi veel. Mõne vibuluku torumagasini mahub lausa 9 padrunit. Anna aga! Lihtsalt need "mitte pidama saajad" mehed on sellele poolautomaadile sellise kuvandi loonud. Nagu keegi (vist oli Aivar see keegi?) siin ühes jahieetika teemas ütles, et jahimeeste maine kujundab pigem mingi käputäis läbustajaid kui ülejäänud (korralike :D ) jahimeeste seltskond. Üks poolautomaadiga jahtipidav töll (eriti kui ta kasutab süsteemi, et inspektorile näitamiseks on väike salv, aga jahipidamiseks pikem) võib oma käitumisega rikkuda kogu poolautomaatide maine ja ka poolautomaatide kasutajate maine. Veelkord - relv ei ole süüdi, ikka relva kasutajas ja tema mentaliteedis on põhjus!

Kui mees kardab tagasilööki - jumal temaga, tarvitagu siis poolautomaati! Kui sa ei suuda püssi õlast võtta, ümber laadida ja uuesti õlga tõsta - no tarvitagu siis poolautomaati! Kui sulle tundub, et poolautomaat on üleprahi relv - no osta siis poolautomaat!

Neid relva- ja kaliibri valikute teemasid on siin foorumis ennegi lahatud, ja ega üksmeelt ei ole kunagi saavutatud. Paralleeliks võiks tuua mõne autofoorumi. Mul poeg ikka ütleb, et kui mõni autofoorum miskipärast hakkab soiku jääma, siis pane sinna üles teema kas 0,2 promilliga võiks sõita või ei võiks. Ja lahing läheb lahti :D
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Tiit Karp »

[quote=" Minu arusaamise järgi ei ole relvad niivõrd õrnakesed ühti.[/quote]

On kuuldud ka sellist väidet, et relv pole üldse õli näinud, aga töötab küll! Tõsi, see jut ei käinud kaua, üsna varsti otsiti meest kes tööle paneks. Ka ise olen noorjahimehena ohvriks langenud. Uskusin, et kroomitud raud ei vaja erilist õlitamist. Õhtul pardijahist tulles panin püssi kappi ja hommikul läksin uuesti. Peale hommikust jahti puhastasin. Tulemuseks 10 aastaga olid TOZ-34 rauad ussitanud. Peale seda kas olen väsinud, või mis tahes aga relv peab õlitatud saama. 35 aastat intensiivset ekspluatatsiooni saanud IZ-27 läigib ja ei loksu.
Suitsurohi on muidugi rauale leebe ja sealt need uskumused, et pole vaja rauda puhastada.
Nägin ka oma SKS umbes 10 aastat hiljem. Luku liigutamiseks kõigepealt lõõdi rusikaga.
Ma ei ole mingi relvapede, aga tilga õli ja natuke aega leian ikka, et elementaarse hoolduse ära teha.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas kirp »

Ise ostsin poolautomaadi proovimishuvist - et mis loom teine kah on. Ei eelista ega põlga teda jahile minnes. Kuna poolautomaadi ja poldi kaliibrid erineva, siis pigem valin viimase järgi olenevalt vajadusest. Poolautomaati tasub vaadata eriti neil, kes taktikalist laskmist plaanivad teha. Seal on vaja suurt tulejõudu. Kuigi jahil keelatud, on paljudele mudelitele saadaval 10 ja enama padruniga salvesid ja siis ei pea kõrvalharrastuse tarvis uut toru hankima.
Kasutaja avatar
Lauri Tamm
Postitusi: 45
Liitunud: P Juun 03, 2012 2:18 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas Lauri Tamm »

unt kirjutas:Kui sa ei suuda püssi õlast võtta, ümber laadida ja uuesti õlga tõsta - no tarvitagu siis poolautomaati! Kui sulle tundub, et poolautomaat on üleprahi relv - no osta siis poolautomaat!

Selline rumal küsimus, et miks ma peaksin poltlukuga ümber laadimiseks püssi õlast ära võtma :?:
puuk
Postitusi: 30
Liitunud: L Juul 14, 2007 10:25 pm

Re: Poltlukk vs poolautomaat

Postitus Postitas puuk »

Olen edevusest või proovimis himust ostnud endale järgmised relvad Blaser D99 9,3x74r, 2x20 , Blaser R8 30-06, Sauer 303 30-06 (müüdud) ja rida sileraudseid. Kõik väga head relvad aga poolautomaatset relva ei olnud mina võimeline täpselt laskma. Hajuvus 10cm ring. Olin seda eelnevalt teistelt ka kuulnud aga ei uskunud. Seega olen poltluku pooldaja.
Kunagi koolis oli meil sõjalise õpetus ja kui keegi relva ümberlaadimise ajal õlast võttis, tekkis kohe mingi karistus. Harjutamine teeb meistriks. Vahest jahil on lausa paha vaadata kuidas mõni meeletu jõuga, põlve abiga relva ümber laeb ja teadmatusse saadab oma teise lasu kuigi rong on läinud. Ja siis kuuled kuidas soovitakse "kui mul oleks poolautomaat".
Poolautomaat lollil on kui kilo heroiini narkaril. Olen jahtides näinud hakklihaks lastud hunnikut põrsaid, põtra millel on kuus kuuli sees jne. Seega poolautomaadi omanik peab olema hea laskja ja ka ajud paigal kuna 10 salv võimaldab nii mõndagi ja vahetamist kolmese vastu pärast tühjenemist.
Vasta