.308 & 30-06

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

.308 & 30-06

Postitus Postitas pri:t »

Kas keegi oskab mulle, noorele ja lollile, seletada miks on eestis suhteliselt populaarne .308 aga mitte oma näitajatelt parem 30-06? Kõvematega vist pole eesti oludes suurt midagi teha või mis? Need rohkem vist sellised safari või tasandiku püssid vms. :oops:
Mine metsa!! ;)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

No nüüd väike põrsas avasid küll teema, mille avamist olen ootanud jupp aega. See paistab igivana teema olevat, nagu umbes ühele meeldib ema ja teisele tütar. Aru olen saanud nii, et 308 Win on kaasaegsem kaliiber, millega on võimalik ka suurulukijahti siin edukalt pidada ja seega ei näe põhjust miks peaks kasutama võimsamat kaliibrit (kindlasti mängib siin rolli ka hind), aga kindlasti tuleb minu väitele hulga vastuväiteid ja jään neid suure huviga ootama. :wink:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

Endal kah hia meel et sai midagi natukenegi asjalikku küsitud :) sest mudu tavaliselt sellised lollakad küsimused mul. No .308 suurulukis...okei...Meil see aasta lasi enamus põdrad mees kellel 30-06. Seda olen kah lugenud et 308 uuem kaliiber aga miks seda 30-06'te siis ikkagi vähem tahetakse. Vaevalt se hinnavahe nüüd nii suur on v mis? 30-06'e näitajad on ikka karvajagu paremad ja kui hind kah natukene kõrgem on siis asi ju tasakaalus v nii. Miks siis ikkagi 308 enne kui 30-06
Mine metsa!! ;)
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

308 versus 30-06

Postitus Postitas Beretta »

Küti Äri mehed on seletanud asja korra nii. et küsimus on pigem geograafiline st. L-Eesti mehed rohkem 308 ja P-Eesti 30-06
Endal 30-06 Tikka . Rebase olen ca 200m pealt ära võtnud ja täismantliga ei jää väga paha jälge. Kitse puhul poolmantliga 9,7 gr on väljumisava küll kole. Põdral jäi 11gr Super hammerhead naha alla pidama.
308 ei ole proovinud, aga tagasilöök peaks väidetavalt nõrgem olema
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

308 on arvatavasti kõige levinum vindi padrun üldse. Seda tänu sellele, et NATO valis kunagi 308 oma täiskaliibriliste vintrelvade põhiliseks padruniks(ennem oli selleks just 30-06). Seetõttu on seda padrunit lugematul hulgal rohkem täiustatud ja testitud ja katsetatud erinevate kuulidega ja laengutega jne. kui näit. 30-06 puhul, mille edasi arendamine põhimõtteliselt seiskus peale 308 kasutusele võttu NATO poolt. Üheks määravaks põhjuseks 308 eelistusele 30-06 ees oli 30-06 padruni suurem mõõt ehk siis see oli pikem kui 308 padrun ning seetõttu sobis lühem 308 paremini automaatsetesse vintrelvadesse. Ka poe letis on kindlasti kõige laiem valik 308-l ning ka selle hind on tavaliselt teistest soodsam. Kuid see ei tähenda absoluudselt, et 30-06 oleks nüüd mingi ajast ja arust pauk, mis jääks 308-le igati alla. Selle arendustöö 30-06 puhul, mille ametlikud tootjad jätsid pärast 308 esile kerkimist suhteliselt tahaplaanile, võttis enda kanda see lugematu hulk tavalisi relvafanaatikuid ja täpsuslaskjaid üle maailma(kõige rohkem vast USA-s), kelle jaoks on padrunite iselaadimine iseenesestmõistetav ning erinevate variantidega eksperimenteerimine ja tulemuste testimine ja katsetamine tavaline ja igapäevane asi. Aga kui nüüd võrrelda tavalist poest saadavat moona, meil siin pole vist see vindi padrunite ümberlaadimine veel eritit levinud kahjuks, siis võib vast vähe üldistades öelda järgmist: tulenevalt 308 lühemast kestast ning väiksemast laengust on laskmisel 308 pehmema tagasilöögiga kui 30-06. Ballistika poolest on 30-06 parem kui 308, suurem laeng pikemas kestas annab rohkem kiirust ja energiat pikemale distantsile kui 308 ning kuuli lennutrajektoor on lamedam. Samas kui arvestada, et tavalises jahis lastakse reeglina vindist umb. kuni 200m, meie tiirudes max. 300m, siis võiks vast isegi eelistada 308-t, seda ehk ainult pehmema tagasilöögi tõttu
ja võibolla väheke parema ning laiema padruni valiku poolest meie kauplustes. Enda vint on 30-06, ka eelmine oli 30-06 ja olen väga rahul. Loen suht regulaarselt erinevaid laskmise ja jahi teemalisi foorumeid ning sealt on kõlama jäänud ütlus, et see vaidlus teemal 30-06 vs 308 oli, on ja jääb igaveseks. Mõlemal on oma väiksed eelised ja ka puudused omavahel võrreldes aga lõppkokkuvõttes võib mõlemat pidada heaks universaalseks kaliibriks nii jahil kui ka tiirus. Lisan paar linki huvitavat lugemist antud teemal:
308-st:
http://www.chuckhawks.com/308Win.htm
30-06-st:
http://www.chuckhawks.com/30-06.htm
pealeht:
http://www.chuckhawks.com/index2e.rifle_cartridges.htm
Kasutaja avatar
Deerhunter
Postitusi: 62
Liitunud: N Sept 18, 2003 1:52 pm

308 vs 30-06

Postitus Postitas Deerhunter »

Härra vkx kirjeldas päris hästi kaliibrite omadusi.Lisaksin siia omapoolsed argumendid.Oman hetkel Weatherby Mark V308 Win-i. 308 Win-il on tõepoolest väiksem tagasilöök,kuid kui ballistilist tabelit näpuga järgida siis
energia vahe Jaulides ei ole nii suur kui väidetakse.Olen ka lasknud rebase ci 250 mmetri pealt ära aga see ei ole mingi näitaja.30-06-l on minu arust pikk ja tuim pauk kuid kaugemale saab temaga tõepoolest lasta.Mida kaugemalt õngitsed seda ebatäpsem lask ja raipeid pole ju metsa vaja.Suuruluki jahiks piisab 308 st täiesti,peab teadma kuhu lasta.On teada kus hirve lastud 30-06 ga(kopsu pauk) ja hirv ikkagi läinud ci300m ilma ühegi verepiisata.Ise olen 308 ga sigu;kitse-sokkusid ja ka röövulukeid ning olen tulemustega rahul. Seega kindlat kätt ja täpset silma on vaja.

Head vana-aasta lõppu kõigile.
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Kasutan minagi 308-t ja arvan et Eesti oludes ja ulukite juures üks parim ja universaalseim kaliiber. Padrunivaliku kohta ei saa mitte mingil juhul ju kurta. Iga levinud laskemoona tootjal on saadaval 3-5 erinevat poolmantelkuuli + veel 2 täismantelkuuli. Mis sa veel tahta oskad.
Mina arvan samuti et 30-06 on kindlasti mingil määral võimsam, kuid seda nagu hr. Deerhunter juba mainis vaid pikematel distantsidel. Aga eks vahe inimeste arvamusel tekib ka sellest, et kui panna kõrvuti 30-06 ja 308 padrun, siis on hüsi pikkuses ikka päris suur vahe. Sealt ka arvamus, et võimsuse vahe samasuur.
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Omasin kunagi 30-06 ja vahetasin välja 308 vastu. Tõesti tagasilöögi vahe on küllaltki tuntav.
Kas tuleb jaht???
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kunagi jahilistis olnud teema juures toodi ära mõned punktid (seda selgelt 308 Win kasuks), millest ka natuke kirjutaks.
30-06´ga pidi tekkima eriti kergesti noorel jahimehel lasukartus, kuna tagasilöök on 30-06 tajutavalt suurem, kui 308 Win´l. Laadimise seisukohalt on 308 Win nii ülesse kui ka alla laetav (kvaliteetsete relvade kasutamisel). 308 Win pidi olema võimalik isegi ülesselaadimisega võimalik saavutada 30-06 tavalise laengu energia. Paksu raua ja täpse tulege sportrelvi toodetakse kaliibris 308 Win, kuid mitte 30-06 (see on oluline just neile, kes tahavad loomale pähe ja kaela tabada ja loomulikult ka oma laskeoskusega selleni küünivad). Kõige suurem eelis ongi 308 Win´l just nende jaoks, kes laskmise kui spordiga tahavad tegeleda. 30-06 raud pidi kuumenema peale mõningast laskmist sedavõrd, et lasketäpsus hakkab kannatama. Loomulikult pole tiirus ka selle üleliigse energiavahega midagi peale hakata.
Kindlasti on oma koht 30-06´l poolautomaatsete vintrelvade seas. Pole siiamaani kohanud antud relvi, mis oleksid valmistatud kaliibris 308 Win. Võibolla nende jaoks kes otsivad seda effekti pikemalt distantsilt lastes on mõistlik kiigata magnum kaliibreid? Veel üks asi on silma hakanud. Võib ju küll hõisata, et optilise sihiku valimisel tuleks eelistada seda kallimat jne. aga elu on näidanud, et mõningased odavamad sihikud on elama jäänud just 308 Win´i peal, küll aga mitte 30-06´l (seda just märgatavalt suurema tagasilöögi tõttu). Loomulikult kellel raha palju võib mõtiskleda, et kas Leupolt või Swarovski või ... aga palju selliseid Eesti jahimehi ikka on ... :?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Vaatasin ka järgi vanadest jahilisti kirjadest ja targemad mehed on arvanud, et 308 on Eesti oludes selline hea universaalkaliiber millega kannatab ja väikeseid ulukeid lasta. 30-06 on soovitatava neile meestele kes peavad jahti enamasti suurulukitele (siga, põder, hirv) ja kellel tekib tahtmine vahest natuke kaugemalt tulistada.
Kasutaja avatar
srpeeter
Postitusi: 19
Liitunud: T Apr 15, 2003 1:25 pm

Postitus Postitas srpeeter »

olen 30-06 omanik ja olen relvaga väga rahul.
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Ega minagi saanud relva kohta midagi halba öelda. Lasin põdra 300m. Aga tema tagasilöök oli minu jaoks ikka tugev ja relv oli kasutatud kui ostsin, tahtsin uut ja ostsingi 308.
Kas tuleb jaht???
vollike
Postitusi: 62
Liitunud: P Dets 07, 2003 7:36 pm

Postitus Postitas vollike »

võiks öelda et eks nende kaliibritega ole ikka maitse vahe ise oman 308 ja olen täitsa rahul .sõber omab mul 30-06 ja on ka rahu laskmisega aga padruni valik on nutusem ja ei ole võimalik saada rebase tipp ajal täismantel kuule 30-06 kuna on ära ostetud .minu meelest on ka hinna vahe mis on täitsa märgatav olemas .eks selle 30-06 ole parem lasta kaugemale aga muid eeliseid ei leia ma .öeldakse ühte enne püssi ostmise juures vaata oma raha kotti ja mõtle mida võimaldab osta ja millega jõuad jahil käija ja padruneid osta.olen käinud meestega jahil kellel on hirm kallis püss ja parduneid õieti polegi kaasa laseb oma paar pauku ära ja siis on temal padrunid otasa ja kõik või lugeda jahi lõpenuks .või et käijakse laske katset tegemas täpse arvestusega nii et teist seerjat ei sa lasta kuna hakkab rahakoti peale .
mis optikatsesse puutub siis on siis eel kõnelejad õigust rääkinud odavamad optikad kannatavad välja selle 308 paugud aga 30-06 omasid ei kannata ei oska öelda milles on asi kas tõesti tagasi löögis või millegis muus .
vaata selja taha et keegi ei luusiks seal ....
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Mul oli see probleem 30-06-ga, et ei saanud optikat paika. Käisid tiirus tegid paugud ära, kõik OK. Läksid jahti 2-3 pauku ja siis hakkas mööda laskma. Tagasi tiiru ja optika jälle paigast. Põhiline laskemoon läkski tiirus laskmiseks.
Kas tuleb jaht???
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

jahimees kirjutas:Mul oli see probleem 30-06-ga, et ei saanud optikat paika. Käisid tiirus tegid paugud ära, kõik OK. Läksid jahti 2-3 pauku ja siis hakkas mööda laskma. Tagasi tiiru ja optika jälle paigast. Põhiline laskemoon läkski tiirus laskmiseks.


See näitab, et arvatavasti oli tegemist liialt odava ning ebakvaliteetse optikaga, mille rist ei pidanud tagasilöögile vastu või olid viletsad(nõrgad/pehmed) optika kinnitus jalad. Kuid mina siiski ei paneks seda kaliibri süüks vaid põhjuseks on ikkagi valesti valitud optika.
Üks võimalus tuli veel meelde. Nagu mainitud on 30-06 pauk suht kõva ning tiirus laskmisel kuumeneb püssi raud päris kiiresti. Kuumusega hakkab raud "mängima", metall paisub jne. Reeglina hakkab seetõttu püss laskma üles poole, seda eriti siis kui püssi toru ja toru alla ulatuva kaba vahel ei ole piisavalt vaba ruumi(veel hullem kui need kokku puutuvad), siis seal tekkiv kuumus hakkabki seda toru ülesse painutama. Siis võibki juhtuda, et tiirus lased ühe karbitäie ära ja reguleerid optika lõpuks paika just kuuma toruga ehk siis ülesse. Aga kui järgmine kord teed esimese paugu ning seda juba külma toruga, siis laseb püss hoopis alla.
Vasta