Relv ajujahiks

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Relv ajujahiks

Postitus Postitas rajaleidja »

Plaan siis sügiseks 12kal. sileraudne millegi muu vastu välja vahetada. Relv oleks siis mõeldud ajujahiks, metsas müttamiseks. Omale on silma jäänud Marlin 45/70Gov. Neist vibulukkudest on siis natukene ka juba juttu olnud: kes kiidab, kes laidab.
Aga mis relvi ja kaliibreid soovitaksite veel ajujahiks vaadata. Eelarve suht piiratud. Väga palju üle 15000.- ei tahaks välja käia(NB: Indian, ma ei oma kullakohvreid, aga eks noorepere laenust leiab abi).
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Minu valik oleks Tikka T3 Battue, teeksid sommid seda vasaku õla jaoks oleks ma omale selle ostnud. Püss hea ja lühike (1010 mm) kaal (3 kg), paras taga vedada ja põõsastest läbi pugeda.
Priit Roostfeldt
Postitusi: 156
Liitunud: N Veebr 03, 2005 1:59 pm

Postitus Postitas Priit Roostfeldt »

Tere
Mul endal see Marlin 45-70 olemas. Mis ma oskan öelda. Raske tinakuul (27g) võsa ei karda. Kiire ümber laadida. Suht koht kerge, lühike. Nagu olen öelnud saab puudevahel ümber pöörata. Ei pea sihi otsa minema :D :) :lol: Kõik notsud mida lastud kohe ka siruli heitnud. Püssi hind nõks pealt 10 tuhande. Kui kestavaru olemas, siis ise laadides ei ole see pauk kallis midagi. Aga Valdu Raplas pidavat kah seda marki müüma. Võiks öelda, et tõeline koeramehe püss, millega kannatab ka vabalt 100 m pealt ajust asta. Tihedus on norm.
sergo
Postitusi: 435
Liitunud: N Dets 15, 2005 1:21 am

Postitus Postitas sergo »

see vibulukk on suht loksuv element, teinekord võib ümberlaadimisel või ka lihtsalt vinnastamisel sõrm vahele jääda. Tegelikult vibulukust ja selle päritolust räägiks ilmselt Indian palju rohkem. Seda süsteemi püss tehti üleelmisel sajandil ja mitte võsas laskmiseks. Võsas müttamiseks oleks minu arvates ideaalne pukk kombirauaga mida saaks vajadusel kasutada ka varitsus - või hiilimisjahil optika pealepanekuga. Kui muidugi mõelda universaalsuse peale.
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Võsas ragistamisel on murtaval kombil suureks plussiks raudade lumest puhastamise lihtsus. Käänad püssi lahti, puhud rauad puhtaks ja edasi.
indian
Postitusi: 410
Liitunud: E Okt 31, 2005 5:11 pm

Postitus Postitas indian »

Arvad?
Okei, patendi võttis onu Benjamin Henry 1860a. Armee relvastusse tekkis aga 1862. Padruniks oli alguses mantlita tinakuuliga .44 ääretulepadrun. Mul oli kunagi vene ajal miskine ümberpuuritud asjandus aastast 1886. See oli juba muidugi kesktulepadrunile. Muuseas, neid tehti ka Vene tsaariarmeele ja lasid nad 7,62 x 54R moonaga, lukualuse salvega variant, mitte torusalvega. Vene tsaariarmee kasutas ka Smith & Wesson revolvreid, kirillitsas olid kirjad peal, Oružeinõi zavod Smifa i Wessona, gorod Springfild, Amerika. Suht koomiline oli lugeda. On muuseumi relvafondis olemas, ka eraisikute käes.
Iga asi tuleb omal ajal või siis natuke hiljem.
Priit Roostfeldt
Postitusi: 156
Liitunud: N Veebr 03, 2005 1:59 pm

Postitus Postitas Priit Roostfeldt »

Hommikust härrased
Lepiks kokku, et püssi kommenteerivad need kellel see on ja kes seda kasutavad (võsas müttajad). Sõrme võib ka auto ukse vahele jätta. Keegi ei käsi sõrme päästikul hoida kui ümber laed. Sõbrapoisil oli antud margil ka optika peal (Aimpoint). Võttis selle maha kuna optika tikkus lund täis minema ja lahtise sihikuga oli nagu parem. Ise lasen ka ilma optikata. Tean, et ta on varitsusest täiesti edukalt ka notsusid lasknud.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

No nii...
Seda vibulukuga asja olen ainlt katsuda saand, ei oska midagi kompetentset öelda. Ehkki, nagu alati, on olemas eelarvamused ja ise seda ei võtaks.
Ise koeramehena eelistaks ikka head kombit, lühemad rauad, võsas saab lasta siledast, ka vintrauast saab lähedale lasta, üle suure langi on hea lasta vindist.
Omal siledaga käies paar kogemust, kus oleks olnd ka vintrauda vaja: ükskord nt ilus põdrapull tuli paksust välja ja läks rahulikult minust, äärmisest ajumehest kõrvalt mööda, oma 150 m ja siledaga ei midagi ...
Teinekord sain ajus seisvale põdrapullile, keda koer haukus, kolm korda peaaegu laskemaale, aga no sihuke mets, et lasta saanuks väga lähedalt ja enne tegi põder iga kord vehkat, lõpuks jalutas ka kütiliini saluudist läbi ja siis visati mind kähku ette järgmisele sihile äärmiseks meheks. Ja jälle tuli põder teele, jäi seisma ikka must veel ääre poole ja siledaga võtsin küll niipalju üles kui mõistsin (arvata võis et on ju haavatud!) aga põder ei teinud neljast paugust väljagi ja lõpuks jalutas rahumeeli minema. Nii olengi mõelnud, et üks korralik kombi oleks just ajumehele sobilik, ajus olukorrad muutuvad tihti, kütiliinile saab mehi paigutada vastavalt nende püssidele ja pukist ei maksa rääkidagi ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Relv ajujahiks

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

rajaleidja kirjutas:Plaan siis sügiseks 12kal. sileraudne millegi muu vastu välja vahetada. Relv oleks siis mõeldud ajujahiks, metsas müttamiseks. Omale on silma jäänud Marlin 45/70Gov. Neist vibulukkudest on siis natukene ka juba juttu olnud: kes kiidab, kes laidab.
Aga mis relvi ja kaliibreid soovitaksite veel ajujahiks vaadata. Eelarve suht piiratud. Väga palju üle 15000.- ei tahaks välja käia(NB: Indian, ma ei oma kullakohvreid, aga eks noorepere laenust leiab abi).



Selle raha eest (10-15 tonni) on see Marlini või Winchesteri vibulukk 45-70 Gov tõesti parim.

Eelised:
1.Kerge relv (pikad ajud, pikad päevad)
2.Kompaktne (võsas hea keerutada)
3.Ümberlaadimise kiirus
4.Täpne tuli
5.Suure kaliibri efekt: Läänemaa meestega jahis olen näinud, pops ja siga külili, pops ja siga külili, mingit haavatu otsimist pole vaja!
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas wsm »

Mul hetkel üks vibulukk Winchester-94 cal 30-30 testimisel.Esmased muljed üllatavalt positiivsed.Lahtise sihikuga 100 meetrilt tiheduse ring 5-6cm .Raud kuue vindiharjaga ja pikkus 24 tolli,Keermetõus 1/12 .Relv kerge kanda,laadimine kiire ja üllatavalt hästi istub palge.
Metsas minuarvates väga hea kasutada. Lahtised sihikud hästi tehtud (optikat pole vajagi).
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Njah. Vahepeal kartsin, et see vibulukk on mul lihtsalt kinnisideeks muutunud, aga tundub, et kasutajad ikka kiidavad ja Kaupo juba varem privaski selle relva kohta positiivseid sõnu öelnud. Kombiga on ju nii, et lagedal lased vinti ja kuskil võsas lähema maa pealt siledat. aga 45/70ga lased nii pikema maa pealt kui ka lähedalt võsast. Ühes torus kaks funktsiooni. Winchesteri peab siis Deerhunterist uurima? Krt neil võtab ju relva toomine aasta vähemalt.
Aga mis kaliibrid veel võssa sobiksid?
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Relv ajujahiks

Postitus Postitas VR »

Tervist,

Ehk lubate mul ka veidi sõna sekka öelda - mitmeid Govermendi kaliibris Marlin'e Eestisse müünud.
Ärge te nüüd mingil juhul ajage segi vibulukku ja vintrelva - see et püssil on vibulukk ei tee tast võsas ohutumat relva, ikka vaid kaliiber. Seegi arvamus on nii ja naa. Mõtlen arvamust, et jämedam kuul on võsas "parem".
Enamus vibulukk-püsse on kaliibrile .30-30 (väga rahvapäraselt ja mitte peensustesse langedes öeldes 7.62x51 RANDIGA padrun, veidi vähem energiat ka kui .308-l), muistne Winchester alguseks neile siis. Nimetatud Winchester'i mudelis 94 on ka põhjamaades palju. Neid ei toodeta enam mõned aastad, nii et tellida sellist Winchester'i ei saa. Küll on aga meilgi müüa uusi Marlin'e .30-30 kaliibriga. Minu teada 45/70 kaliibris Winchester ei tootnud (võib ka vale väide olla).
Marlin'i 45/70 kohta on küll öeldud, et kui paugu panin oli metsas auk sees. Samas on siin muidugi mõtte koht, et kas läbi võsa on ikka õige-ohutu lasta ja kas propageeritava valiklaskmise nõuded said "täidetud".

Tervitades,
Villem Reinaas
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Postitus Postitas hendrik »

Küti Äris hoidsin käes üht ilusa kabaga T3 Hunterit, kaliiber 9,3x62. Hea kaliiber ajujahiks jms. See püss peaks veel praegugi seal Mustamäel olemas olema.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

1. Vibulukku ja vintrelva pole segi ajanud
2. Ise teste teinud ei ole, aga usun(seejuures toetudes ka foorumlaste jutule), et 45/70Gov 20 või 26grammine kuul on ikkagi metsas ohutum kui 7mm või .308kal.
3. Enda puhul on alati kehtinud põhimõte: Enne mõtle, siis lase. Ja seetõttu on ka päris palju laskmata jäetud. Seda siis peamiselt mõeldes oma koera ohutuse peale.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

hendrik kirjutas:Küti Äris hoidsin käes üht ilusa kabaga T3 Hunterit, kaliiber 9,3x62. Hea kaliiber ajujahiks jms. See püss peaks veel praegugi seal Mustamäel olemas olema.

Krt oligi täna plaanis sealt läbi käia ja vaadata, mida nemad pakuvad, aga päevaplaan muutus nii tihedaks, et ei jõudnud ikkagi. Aga eks tuleb järgmine nädal läbi käia.
Suletud