kaliiber 6,5-284

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas Ain Aavik »

http://www.ace-gun.com/product_details.php?p=1578

või siis antud kaliiber 6,5-284 .. hind küll soolane, kuid see on seda väärt ilmselt ka, sest raud on Erkki Mäkinenilt ...
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas Välek »

Võrdle siin erinevaid kaliibreid ja kuuli kaalu järgi tabamispunkte 300 m kaugusel, näiteks 6,5-284 norma vs 308 win või 308 win vs 22-250. http://www.norma.cc/en/Products/Hunting/ Või veelgi parem ülevaade siit, ainult tollides. https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... u85yVQ7DXg Kui rebase tabamisala laiuseks võtta 10 cm, siis 10 cm tabamispunktide erinevus on suure tähtsusega. Ballistiliselt eeskujuliku esinemisega on ka 204 ruger, mis põletab (võibolla) poole vähem rohtu võrreldes 22-250 ga.
valaskalakene
Postitusi: 72
Liitunud: N Mai 17, 2007 1:31 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas valaskalakene »

Välek kirjutas:Võrdle siin erinevaid kaliibreid ja kuuli kaalu järgi tabamispunkte 300 m kaugusel, näiteks 6,5-284 norma vs 308 win või 308 win vs 22-250. http://www.norma.cc/en/Products/Hunting/ Või veelgi parem ülevaade siit, ainult tollides. https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... u85yVQ7DXg Kui rebase tabamisala laiuseks võtta 10 cm, siis 10 cm tabamispunktide erinevus on suure tähtsusega. Ballistiliselt eeskujuliku esinemisega on ka 204 ruger, mis põletab (võibolla) poole vähem rohtu võrreldes 22-250 ga.



mitte 10 cm tabamispunktide erinevust, vaid 9mm -> alla 1 cm.

Sa ütlesid, et tahad seda maad, kus rehkendama ei pea, pikemaks saada. See on mõistetav aga see vahe ei ole nii väikese märgi puhul eri kaliibrite vahel märkimisväärne. See point blank range 10 cm märgile tähendab kaugust kus kuul ei välju kõrguse suunas 10 cm koridorist, ehk ei ole vaja parandust arvestada. Kas see 205 -> 218 meetrit on oluline vahe? Tegelikult ma arvan, et tänu .308 kuulide metsikule valikule saad .308 point blank range sama pikaks tuunida kui 6,5-l, nagu ma ütlesin väga ei viitsind tuhnida, vaatasin ühte tõugu kuulid kiiremast otsast mõlemal kaliibril.
300 meetri peal kukkumise võrdlemine ei oma suuremat tähtsust. Vahet pole, kui palju optikat keerad - keerata on vaja nii või naa ja selleks on 10 meetri täpsusega kaugust tarvis mõõta.

Ma lasin selle ja eelmise messi kirjutamise vahel 2 repsi aknast 180 meetri kauguselt sööda pealt, 1 läks ära. Lähen vaatan, ehk on lisa tuld:).
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas wsm »

Kui soovite rebast jahtida 300 ja + meetrilt siis selliselt distantsilt pole mõtet torkida relvadega mille kuuli kaliiber on .224 ja seal pole vahet kas ta on 22-250 ,204 ruger või 222 rem, sest neil kasutusel kerged kuulid ja nende kuulide energia ja kiirus kahaneb kiirelt alates 250-lt meetrilt. 300 ja + meetrllt lastes peaks kuuli kaal vähemalt olema ca 6g , et ta suudaks hoida korralikku trajektoori ja tuule mõjudele vastu panna. Ei soovi hakata vaidlema, kuid kogemused on seda tõestanud. 6,5-284-ga saab seda edukalt teha ka 600-lt, kui teil on varmint raud, mille keermetõus 1:8 ja kasutate iselaadimisel raskeid kõrge BC-ga kuule näit. Berger VLD, Seirra, jne. Soovitavalt oleks BC 0,5 või rohkem.. Kui olemas 308 win, siis ka sellega saate edukalt küttida, kuid selleks tuleb natuke tööd teha. Tuleb leida korralik moon , mis annab 100-lt kuul -kuuli tiheduse. Laskevälja vahemaad endale selgeks teha. Relv soovitavalt 300-le meetrile nulli lasta ja seejärel teha katselaskmised igalt +100lt meetrilt selgitamaks kuuli langemise ja derivatsiooni kalde. Rebast lasta pikalt maalt on kõige olulisem määrata kaugus :!: Sest rebase keha tabamisala kõrgus on ainult 10 cm. Kindlam on lasta, kui rebane on istuvas asendis, siis märk kordades kõrgem. Kui õpite põhireeglid selgeks siis repsi jaht on tore küll. Eile sain kuuvalgel kolm repsi kotti. Edu !
valaskalakene
Postitusi: 72
Liitunud: N Mai 17, 2007 1:31 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas valaskalakene »

Põhimõtteliselt jutt õige aga .224 kaliibrite koha pealt ei ole päris nõus. .223 on sul sealt loetelust väljas ja sellega saab tehniliselt 600 meetrini mistahes kaliibriga võrdselt lasta. 8" twist ja 69, 75, 80 või lausa 90 gr kuulid. Sierra HPBT Match näiteks. BC on neil 0,3 .. 0,5. Rebase jaoks matsu piisavalt.

Praktikas olen leidnud, et lihtsalt neid üle 300 meetri olukordi mul ei teki väga. Vahest harva olen rebast kaugemal näinud ja siis ta ka tavaliselt on kõndinud üle põllu vms.
Lisaks ei ole kaugust paari meetri täpsusega nii kaugelt millegagi mõõta.
Kolmandaks väheneb pihta saamise tõenäosus kaugemal kui 300 meetrit minul liiga väikeseks.
Siin on igasugu imelaskjad koos aga 10 cm 400 meetri peal on sama, mis 1,25 cm 100 meetri peal. Tähendab matemaatiliselt on 1,25@100 kaks korda väiksem aga kauguse suurenedes suureneb ka moona+relva+laskuri hälve. 100 -> 400 meetrit kaks korda kindlasti.
Lihtsam on ta 200 meetri peale meelitada.

Eile oli ilus kuuvalge öö jah, mul skoor 4 repsi ja 1 kähr. Enneolematu!
Kasutaja avatar
tuuker
Postitusi: 34
Liitunud: K Sept 29, 2010 8:12 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas tuuker »

Kütin rebaseid 22-250rem ja olen lasknud nulli 220m peale.Siis hoiab kuuli 10cm sees kuni 250m. Kuuli kiiruseks 1100m/s ja kaaluks 3,2g. Kui tahad 300meetrist kaugemale lasta siis tuleks abiks võtta ballistika kalkulaator, tuulemõõtja ja kindlasti peaks olema tornidega optika.22-250rem häda on ainult selles,et kui nahka tahad siis täismantliga lastes jookseb kuul läbi ja rebs kimab veel mitusada meetrit enne kui pikali viskab.Hävitamiseks kasutan Nosler BST aga siis ei jää nahast jällegi midagi järele.Kuuli kiirus näiteks 500m pealt on veel 510m/s. Antud kaliibriga on rebsi rekord jäänud 565m peale ja lasin tuulevaikuses kasutades ballistika kalkulaatorit ja ilmajaama ning rebane oli paigal.6,5-284 võimaldab kindlasti kaugemale lasta ja on universaalsem kaliiber ning tuulest vähem mõjutatud.
valaskalakene
Postitusi: 72
Liitunud: N Mai 17, 2007 1:31 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas valaskalakene »

tuuker kirjutas:Kütin rebaseid 22-250rem ja olen lasknud nulli 220m peale.Siis hoiab kuuli 10cm sees kuni 250m. Kuuli kiiruseks 1100m/s ja kaaluks 3,2g. Kui tahad 300meetrist kaugemale lasta siis tuleks abiks võtta ballistika kalkulaator, tuulemõõtja ja kindlasti peaks olema tornidega optika.22-250rem häda on ainult selles,et kui nahka tahad siis täismantliga lastes jookseb kuul läbi ja rebs kimab veel mitusada meetrit enne kui pikali viskab.Hävitamiseks kasutan Nosler BST aga siis ei jää nahast jällegi midagi järele.Kuuli kiirus näiteks 500m pealt on veel 510m/s. Antud kaliibriga on rebsi rekord jäänud 565m peale ja lasin tuulevaikuses kasutades ballistika kalkulaatorit ja ilmajaama ning rebane oli paigal.6,5-284 võimaldab kindlasti kaugemale lasta ja on universaalsem kaliiber ning tuulest vähem mõjutatud.


Kuidas kaugust mõõdad/mõõtsid selle 565 meetri puhul?
kivikas
Postitusi: 33
Liitunud: T Dets 30, 2008 4:32 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas kivikas »

ütlen ausalt, et ma pole kaugele laskmise praktik ja minu teadmised on puhtalt netiavarustest kokku korjatud juhuks kui jõuan järgmise relva ostuks vajaliku summani. minu valik on suht selge: kas .260Rem või 6,5X55SE ja seda 8-se vindisammuga rauas. relv on kah enamvähem paigas- tikka sportster (õnneks sellest aastas vasakukäe relv olemas) jõuaks nüüd ainult kiiremini finantseerimise küsimuse lahendada :P
aga kui kuuli "driftist" küljetuulega rääkida, siis norma annab päris ülevaatliku pildi. kahjuks pole mul ballistilist kalkulaatorit ja ei viitsinud kah hakata netist hetkel otsima. usun, et norma andmeid võib uskuda. üritasin leida sarnased kuulid, et andmed oleks võrreldavad.

kal./ mass/ mudel/drift:100/200/300 (mm) küljetuul 5m/s
222rem 2,6g v-max 44 190 470
223rem 2,6g v-max 40 172 440
223rem 3,2g v-max 35 150 363
22-250 3,2g v-max 33 134 334

243win 3,8g v-max 30 125 299

6,5X55 7,8g Nosler bst 26 106 250
6,5X284 7,8g Norma FMJ 22 93 218

270wsm 8,4g Nosler bst 20 86 200

7remmag 9,1 Barnes tsx 24 102 240

noh ja nii edasi...
Püüdsin valida nii sarnaseid kuule kui oli saada ja suht kergemast otsast, et oleks mingi loogika. ei otsinud spetsiaalselt muud midagi kui et oleks võimalikult sarnase projektsiooniga kuul nii et kui kellelgi on pretensioone selle tabeli usaldusväärsuse osas, palun lahkesti välja öelda. Andmed põhinevad norma.cc toodete lehelt ja on üks-ühele maha kirjutatud (minu puhul ei saa välistada muidugi mingit näpukat :wink: ) aga mingi ettekujutuse asjast ikkagi saab. ja mina näen siin küll "jämedamate" kaliibrite eelist .22 kaliibri ees, eriti kui jutt käib kaks korda pikemast distantsist kui siin tabelis viimane tulp.
P.S. kahjuks ei saanud ma seda tabeli layouti paika, nii et pole just kõige mugavam ülevaade- kajuks... aga kel huvi, eks see saab end ikka "läbi näritud". no nihuta neid ridasid kuidas tahad, postitusse asetsevad need ikka nii nagu nemad tahavad :M
valaskalakene
Postitusi: 72
Liitunud: N Mai 17, 2007 1:31 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas valaskalakene »

Esiteks ei ole mõtet .224 kaliibreid ühte patta panna, nad on selleks liiga erinevad
.222 - sisuliselt surnud kaliiber, kasutavad praktiliselt euroopa sportlaskjad ainul distantsidel kuni 100m. Hoiab siiamaani kõige väiksema grupi maailmarekordit 100-l meetril. Üle 100 m kaotab igas mõttes .223-le.
22-250 võimaldab suuremale kestamahule tänu kergemaid kuule laadida peaaegu 100 m/s kiiremini, kui .223 ja on tänu sellele alguses lamedama lennuga. Rebase suurusel märgil on max point blank range 20-30 meetrit suurem, suuremal märgil veits rohkem. Aga need kerged kuulid ei lenda väga kaugele, 650-700 meetri peal on kiirus juba alla heilikiiruse. Kui selle suuremast algkiirusest tuleneva eelise ära kasutad, siis kärsatad toru läbi 2x kiiremini võrreldes .223-ga.
.223 kaotab kuni 100 meetril täpsuses .222-le millimeetri. On esimese 250 meetri peal sentimeetri kõveram kui 22-250. Sealt edasi tänu raskemate/parema BC-ga kuulide kasutamise võimalusele on lamedam. 300 meetrit ja edasi ei ole nii kergeid kuule mõtet kasutada kui sul seal tabelis, 4,5g ja üles.

Teiseks - neid drifti numbreid niisama vaadates tunduvad vahed suured. Ja loomulikult on raskemad kuulid tuulest vähem mõjutatud.
Mina vaataks neid drifti numbreid sedasi (sinu tabel ja viimane tulp, ehk küljetuul 5m/s ja 300m)
-> kui tuult ei arvesta, lased iga kaliibriga mööda (rebasest/10cm läbimõõduga märgist).
-> kui suudad tuult täpselt mõõta ja arvesse võtta lased iga kaliibriga pihta.
-> kui eksid tuule mõõtmisel/hindamisel 10% lased iga kaliibriga pihta. see on tõenäoline tuulemõõtjat kasutades, meil on sisemaal tuul väga puhanguline ja muutlik.
-> kui eksid tuule mõõtmisel 20%, siis lased tabeli esimese pooleja mööda, 6,5-ga on juba lootust pihta saada. 20% võid vabalt eksida mõõtjaga, ilma mõõtjata nii täpselt vaevalt suudad hinnata.
-> kui eksid 30%, lased iga kaliibriga mööda. Tuulemõõtjat kasutades ehk ei eksi nii palju aga ilma tuulemõõtjata küll täpsemalt ei hinda. Ehk pakud 5m/s, tegelikult on alla 3,5 või üle 6,5.

Jah, 6,5 on hea kaliiber ja pika maa peal täpsem, kui .224 kaliibrid. Reaalses elus seda vahet rebase laskmisel kinni püüda on väga raske.
Algselt oli küsimus tegelikult selles, et kodanik arvas, et .308 on rebase laskmiseks nii palju kehvem, kui 6,5, et tasub uus püss osta. Kas temal tasub või ei, teab ta ise.
Mina ei ostaks. Ma olen selline eriline koba, et lasen 200 meetri pealt umbes 20% tõenäosusega rebasest mööda. Üle 300 meetri ei lähe turkimagi.
Kõige mõistlikum viis tabavusprotsendi tõstmiseks on enda laskeoskuse parandamine. Aga ju ma olen erand :)
Viimati muutis valaskalakene, T Mär 06, 2012 10:24 pm, muudetud 1 kord kokku.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas Välek »

valaskalakene kirjutas:Algselt oli küsimus tegelikult selles, et kodanik arvas, et .308 on rebase laskmiseks nii palju kehvem, kui 6,5, et tasub uus püss osta. Mina ei ostaks. Kas temal tasub või ei, teab ta ise.

Ikka tasub uus püss osta. Müüsin 308 maha ja hetkel kasutan rebaste laskmiseks 9,3 mm ja haavlipüssi. 308 soetasin 16 a tagasi, seega päris võhik ei ole ja end snaipriks ja ka "õpetlaseks, teadjameheks" ei saa kuidagi pidada :lol: Küll aga on selle aja jooksul üht, teist selle kaliibri kohta selgeks saanud. Kas ma seda siin foorumis 308 kohta maha hõigata julgen?...- julgen küll, aga ei tee seda- siis ei ole see teema enam see. Pigem ütleks ühe vana jahimehe lausutud sõnad: "Jahiolukorrad on ettearvamatud ja kuul ei lähe alati sinna, kuhu tahad" 9,3 mm on näidanud end suurulukijahis sellest küljest, millega 308 ei saanud ja ka edaspidisel kasutamisel poleks eales hakkama saanud. Samuti usun siiralt, et on olemas ka peenemate loomade jaoks sobilikumad kaliibrid kui 308 win. Just seetõttu ei arva ma universaalsest kaliibrist kuigi palju. Ahjaa... pole kunagi omanud ja isegi mitte käega katsunud kaugusemõõtjat, aga tuukri rekordile jään 5 meetriga alla. Esimene lask ja rohkem ei tee ka nii. Respect Tuuker (y) Mul oli koba, Sina teadsid, et nii läheb.
Ligilähedaselt võimalik uluki kaugust hinnata objektide kaudu maastikul, mille kaugus on teada -kraavid, põõsad. Ka on lihtne rebase suurust arvestades teha vajaminevaid arvestusi kõrgustes. Ma arvan, et jahimees peab suutma kuni 300 meetrini kaugusi enam-vähem silmaga hinnata. Mida lagedam ja võõram keskkond, seda keerulisem. Päris täpselt ei saa, ja siin tulebki abiks lauge trajektoor. See on minu arvamus ja mulle meeldib nii, et võtan püssi, vaatan rebast, eemal puid, põõsaid, proovin kauguse võimalikult täpselt hinnata, seejärel arvestan ballistikatabeleid meelde tuletades kõrguse, kuhu risti sätin. Saab nii ja mis teha, mulle meeldib nii- selles on midagi enese proovilepanekulikku, ja eks jaht ongi üks proovilepanek.
Kasutaja avatar
tuuker
Postitusi: 34
Liitunud: K Sept 29, 2010 8:12 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas tuuker »

valaskalakene kirjutas:
tuuker kirjutas:Kütin rebaseid 22-250rem ja olen lasknud nulli 220m peale.Siis hoiab kuuli 10cm sees kuni 250m. Kuuli kiiruseks 1100m/s ja kaaluks 3,2g. Kui tahad 300meetrist kaugemale lasta siis tuleks abiks võtta ballistika kalkulaator, tuulemõõtja ja kindlasti peaks olema tornidega optika.22-250rem häda on ainult selles,et kui nahka tahad siis täismantliga lastes jookseb kuul läbi ja rebs kimab veel mitusada meetrit enne kui pikali viskab.Hävitamiseks kasutan Nosler BST aga siis ei jää nahast jällegi midagi järele.Kuuli kiirus näiteks 500m pealt on veel 510m/s. Antud kaliibriga on rebsi rekord jäänud 565m peale ja lasin tuulevaikuses kasutades ballistika kalkulaatorit ja ilmajaama ning rebane oli paigal.6,5-284 võimaldab kindlasti kaugemale lasta ja on universaalsem kaliiber ning tuulest vähem mõjutatud.


Kuidas kaugust mõõdad/mõõtsid selle 565 meetri puhul?


Rebane istus põhupallil ja mõõtsin kvaliteetmõõtjaga.
valaskalakene
Postitusi: 72
Liitunud: N Mai 17, 2007 1:31 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas valaskalakene »

tuuker kirjutas:Rebane istus põhupallil ja mõõtsin kvaliteetmõõtjaga.


Kvaliteet küll aga kas mingi tootjafirma ja mark sellel mõõtjal ka on? Ma ostaks omale ka kaugusmõõtja, pole siiani sobivat leidnud...
Kasutaja avatar
tuuker
Postitusi: 34
Liitunud: K Sept 29, 2010 8:12 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas tuuker »

valaskalakene kirjutas:
tuuker kirjutas:Rebane istus põhupallil ja mõõtsin kvaliteetmõõtjaga.


Kvaliteet küll aga kas mingi tootjafirma ja mark sellel mõõtjal ka on? Ma ostaks omale ka kaugusmõõtja, pole siiani sobivat leidnud...


Sellest odavamat pole mõtet osta.http://www.eurooptic.com/zeiss-victory- ... inder.aspx
valaskalakene
Postitusi: 72
Liitunud: N Mai 17, 2007 1:31 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas valaskalakene »

tuuker kirjutas:
valaskalakene kirjutas:
tuuker kirjutas:Rebane istus põhupallil ja mõõtsin kvaliteetmõõtjaga.


Kvaliteet küll aga kas mingi tootjafirma ja mark sellel mõõtjal ka on? Ma ostaks omale ka kaugusmõõtja, pole siiani sobivat leidnud...


Sellest odavamat pole mõtet osta.http://www.eurooptic.com/zeiss-victory- ... inder.aspx


Sul on see? Mis sa pipardad, jaga kogemust. Väga raske on reaalset kasutuskogemust kuulda kaugusmõõtjate kohta.

Kui kaugel rebase ära mõõdab? Kas selle 500+ lasu korral mõõtsid rebast või põhupalli? Kaua juba käigus on mõõtja? Kas selle ajaga mõõtmisulatus ja täpsus vähenenud ei ole? Ma olen kuulnud juhuseid, kui aastaga on see laser ära väsind ja tootja ütleb, et nii ongi.
kivikas
Postitusi: 33
Liitunud: T Dets 30, 2008 4:32 pm

Re: kaliiber 6,5-284

Postitus Postitas kivikas »

Kaugusmõõtja ihalejatele soovitaks läbi uurida jällegi vene foorumi tõesti väga kõrgetasemeline kaugusmõõtjate test, millest küll kahjuks tuleb välja, et olgu kui kõlav tootja bränd tahes, peale 300m algavad igal probleemid. Mõni tipptegija ei saanud üldse pilti ette :M
Küll aga oli militaarkaup (nagu üldiselt kipub olema) oma mõõtmistulemustelt hoopis teiselt planeedilt (kahjuks ka hinna poolest)
test ise siin:
http://talks.guns.ru/forummessage/95/713998.html
P.S. kahjuks nõuab vene keele valdamist/tõlki :wink:
Vasta