Marlin 1895 45/70

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas honkomees »

aivar00 kirjutas:...
Eurooplasena ikka vast poltlukuga relv see "vana klassika"...
mu arust see euroopa vana klassika ikka lahtimurtav püss, sileraudsest alates kuni kõikvõimalike rauavariantide kombinatsioonideni välja ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas Feen »

Muuseas, hunniku põtru annab ühest ajust maha võtta ka ühelasulisega. Muudkui laed ja lased. Kui oled piisavalt põdev laadija, piisavalt pädev laskja ja loomade poolest õnne on, siis võib kõike juhtuda. Loomade laskmise seisukohast on vahe suht väikene, pigem, mulle tundub, on ikka elustiili ja meeleolu küsimus.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas unt »

Paigaldasin oma Marlinile ühe väikese 2,5x optika. Ja lasin seda optikat peale. Tegin parandust alt üles ja seejärel natuke paremale. Päris keskele ei jõudnudki. Pime tuli peale. Aga - tundsin head meelt relva stabiilsusest. Nagu pildilt näha, oli viimase 4 lasu hajuvus vaid 3,6 cm. Seda 100 m distantsilt. Laskemoonaks Winchester 45 -70 Government 300 gr. Nädalapäevad hiljem proovisin uuesti - et kas optika ikka püsib ja äkki saab veel paremaks. Siis sain tule küll rohkem keskpunkti, aga hajuvuseks jäi 4,7 cm.
Pilt
Muidugi pean ikka siia lisama, et lastud on looduslikes oludes pehmele seljakotile toetades, mitte spetsiaalselt abivahendilt, nagu profid teevad. Aga ühe lihtsa jahirelva kohta ikka päris ilus tuletihedus!
Viimati muutis unt, L Mär 27, 2010 3:07 pm, muudetud 1 kord kokku.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas peepk »

Soh,juhtusin Raplast läbi sõitma ja nägin selle 26 tollise kantrauaga Cowboy Marlini ära,interneti pildil laad tundus sutsu kandilisem olema.Ilmselt see kauaks sinna ei jää, sest tellimuskaup ja millal järgi tullakse ,ma ei küsind,aga ikkagi huvitav vaadata ,kes seal lähemal elab ja huviline,cal siis 45-70.
Viimati muutis peepk, R Mär 26, 2010 10:53 pm, muudetud 1 kord kokku.
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas Olavi Kool »

aeg siis edasi liikunud ja ka ise mitme erineva 45_70 püssiga kokku putunud. Algajale "sokujahi ja rebase püssiks" ei soovita aga kui juba ennast metsas oled leidnud ja relvade juures ka siis miks mitte. Tagasilöök mahedam kui 30-06 kergel relval 12 gr kuuliga.
naised saunas rääkisid
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas unt »

Selle püssi Waldust tellis minu väga hea sõber ja jahikaaslane, selline pikkuselt 2 m mees. Ta ju ei saanudki sellise lühikese rauaga püssi, nagu mul on, endale lubada - juba prestiiži pärast :D ! Aga oma 22`` tollisega olen mina väga rahul ja olen 99% kindel, et ka selle 26`` rauaga püssiga jääb see mees väga rahule. Tõeline relv suuruluki jahiks, korralik kuuli kaal ja kaliiber; kannatab käsivarrejämedust võsa ja ei anna naljalt rikošetti. Kõik jämeda siledaraudse eelised metsas on selles relvas samamoodi olemas, aga laskemaa ja täpsus on viidud tänu vintrauale ja korralikule laengule pikema distantsi peale.
Õige valik õigele mehele!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
-Ivar-
Postitusi: 204
Liitunud: L Aug 16, 2008 9:10 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas -Ivar- »

Aga kui palju sellele kaliibrile erinevat moona saada on? Waldu ja Jagdhof vist ainsad kes müüvad? Ameerikas on muidugi kuulivalik ja juba laetud padrunivalik suur aga kuida on lood meil? Kus olete näinud 45-70 padruneid müügis andke teada.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas unt »

-Ivar- kirjutas:Aga kui palju sellele kaliibrile erinevat moona saada on? Waldu ja Jagdhof vist ainsad kes müüvad? Ameerikas on muidugi kuulivalik ja juba laetud padrunivalik suur aga kuida on lood meil? Kus olete näinud 45-70 padruneid müügis andke teada.


Mina olen kasutanud kahes kaalus kuulidega laetud padruneid - 300 Gr ja 350 Gr. Mõlemaid olen ostnud Waldust. Jooksevad need kuulid 100 m praktiliselt ühte moodi. Kas see tuleb sellest, et lihtsalt laetud on selliselt neid padruneid või mis - ma ei tea! Küll on vahe kuulide toimimisel - 350 Gr Rhinod on sellise H kujulise karkassiga ja need avanevad ikka täis seeneks (nagu ma olen siin ka varem ühe foto ülesse pannud); 300 Gr Winchesterid tunduvad olevat sellised lihtsad poolmantelkuulid ja nende puhul pean ütlema, et need killustuvad looma sees. Olen nende kergematega lasknud vaid sigu. Töö teevad hästi ära, aga tinatükid on tabamiskoha ümbruses laiali.
Tean, et mehed metsas (koeramehed) kasutavad 400 - 500 Gr kuule, millised on ise vastava vormiga valatud. Selliseid ma müügil näinud ei ole. Aga julgen arvata, et kui püss lastud peale 100le meetrile 350 Gr kuuliga, siis metsas (koeramehe distantsilt) tulistatud 400 - 500 Gr kuul jookseb selle 30 - 50 m peale piisavalt täpselt. Muidugi - mida raskem kuul metsas võsas laskmiseks, seda kindlam värk on!
Seega - ma ei näe, et 45/70 le oleks vaja veel mingit erivalikut. Kitsest (keda siiani ise veel selle püssiga lasknud pole) põdrani võib lasta 350 Gr kuuliga ja metsas võiks kasutada siis raskemat. Selline on minu aastane praktika selle Marliniga.
Ja siia juurde ikka lisan seda - see on minu arvamus! Erinevatel meestel võib olla erinev arusaam ja ma ei taha oma arvamust peale suruda!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas duv »

Lugupeetud suurekaliibri mehed! Oleks hea, kui lisaks märklehtedele ka mõned alanud sokujahil lastud sokkude pildid üles paneksite. Oleks huvitav teada kuidas need purustused on ja kas üldse kannatab sellisega eriti veel poolmantliga nii õrna looma lasta. Omal ajal oli siin Tallinnas kino Kosmose kõrval poes müügil kasutatud Brno poltlukk kal. 458Win.Mag. oli ka soetamis luba ja olenemata sellest, et moon kallis oli tahtmine ka osta. Lõpuks muidugi mõtlesin ringi, et mida sellisega siin lasta, et ainult suurt siga ja põtra ja otsustasin 30 kal kasuks. Samas lõhub ka 30 kal nii, et teinekord on terve soku esiots verevalumitega hakkliha ja kondi puru. Hoopis vastupidi jälle 12 kal. Brenneke kuuliga lastes teeb ilusa ümara ilma suuremate verevalumiteta augu. Juhul kui kasutada täismantlit 45 kuuli, mis oma ristlõike pindala poolest peaks sokku hästi võtma oleks tulemuseks küllaltki puhtalt lastud loom, ainult meil vist täismantlit võtta pole Nii, et ehk jagate kogemusi ka teistega.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas unt »

§ 2. Jahipidamise nõuded suuruluki küttimisel

(1) Suurulukijahil ei tohi jahirelva laadida ega sellest tulistada täismantelkuuliga laetud padruniga.

Et siis nii, et seda ei saa isegi praegu proovida ilma, et seadusega vastuollu läheks.

Kuid arvan seda, et 45/70 poolmantel, tänu väikesele kiirusele, sokus-kitses ei avane. Kui just selgroogu ei taba. Et jooksebki läbi nagu täismantel kuul. Et käitub nagu 12 g Mega või siis eelpool mainitud Brenneke 12 kal. Olen oma 308ga 12 g Megaga mitmeid aastaid sedasi sokku lasknud ja purustused on tunduvalt väiksemad kui näiteks kergekaalulisemate kuulide puhul. Olen selle kuuliga (siis 12 g Megast ikka juttu) isegi korra-kaks hane lasknud - torkab läbi nagu sukavardaga.

Pole veel soku luba võtnud, aga plaan on see asi 300 Gr 45 kuuliga ära proovida. Eks siis näis?
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas peepk »

Sõber pealinnas olles nägi vist ülemistes nägi seda va karutapjat padrunit aga kui 45 eegust hinda nägi siis huvi kadund ja isegi ei huvitand et mis firmaga tegu.Jah minule istub see Wini 19,4-ne kuul aga karbil kirjas veel kolme sorti sama firma teise markeeringuga padrunit,kangem neist võtvat isegi elevandi küljuli, kui kirja karbil uskuda.Miks ainult seda nr 2-te osta saab ja miks mitte kõiki nelja mis tootmises,samuti toodetakse lahtimurtavate jaoks suurema kiirusega padruneid millel terava plastikotsaga kuulid ,aga kui pole müügil,ei saa ka proovida.
Viimati muutis peepk, T Mai 04, 2010 12:05 pm, muudetud 1 kord kokku.
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas duv »

unt kirjutas:§ 2. Jahipidamise nõuded suuruluki küttimisel

(1) Suurulukijahil ei tohi jahirelva laadida ega sellest tulistada täismantelkuuliga laetud padruniga.

Et siis nii, et seda ei saa isegi praegu proovida ilma, et seadusega vastuollu läheks.

Kuid arvan seda, et 45/70 poolmantel, tänu väikesele kiirusele, sokus-kitses ei avane. Kui just selgroogu ei taba. Et jooksebki läbi nagu täismantel kuul. Et käitub nagu 12 g Mega või siis eelpool mainitud Brenneke 12 kal. Olen oma 308ga 12 g Megaga mitmeid aastaid sedasi sokku lasknud ja purustused on tunduvalt väiksemad kui näiteks kergekaalulisemate kuulide puhul. Olen selle kuuliga (siis 12 g Megast ikka juttu) isegi korra-kaks hane lasknud - torkab läbi nagu sukavardaga.

Pole veel soku luba võtnud, aga plaan on see asi 300 Gr 45 kuuliga ära proovida. Eks siis näis?

Siis ehk veel üks lahendus kasutada 45-70 algupärast tinakuuli, kui nüüd see ka targa paragrahviga keelatud, siis ju sileda mehed puha kurjategijad. Siin muidugi tekib küsimus, kas tänapäeva relv(vindivälja poolest) on selleks kohane ja teiseks muidugi raua tinatumine. Isegi pehmest täis tinast kuul, millest võib küünega laastu võtta, ei deformeeru tegelikult tühjagi ka konti tabades ja teiseks saab neid ise ühekordse investeeringuga(vorm) ka valada.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Siis ehk veel üks lahendus kasutada 45-70 algupärast tinakuuli, kui nüüd see ka targa paragrahviga keelatud, siis ju sileda mehed puha kurjategijad.

Sileraudsete kuulid teadupärast ei klassifitseeru täis- ja poolmantliteks. :oops:

Nende verevalumitega aga mida aeglasema lennuga kuul seda vähem "paska". See on puhtalt enda kogemus. Kui 6,5 ja 9,3 kõrvuti, siis oleneb tabamiskohast. Üldiselt tundub 6,5 rohkem lõhkuvat.
ikka lõbusalt
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas duv »

aivar00 kirjutas:tsiteerin:
Siis ehk veel üks lahendus kasutada 45-70 algupärast tinakuuli, kui nüüd see ka targa paragrahviga keelatud, siis ju sileda mehed puha kurjategijad.

Sileraudsete kuulid teadupärast ei klassifitseeru täis- ja poolmantliteks. :oops:

Nende verevalumitega aga mida aeglasema lennuga kuul seda vähem "paska". See on puhtalt enda kogemus. Kui 6,5 ja 9,3 kõrvuti, siis oleneb tabamiskohast. Üldiselt tundub 6,5 rohkem lõhkuvat.

Andke mu rumal kild siledameeste aadressil andeks! Tegelik mõte just vintraua tina kuul, et mis seadus sellest arvab? Minule ei meenu küll ühest materjalist kuulile eraldi seaduseid ja ei tea ka neid eraldi klassifitseeritavat tänapäeval. Veel sajand tagasi kasutati tina ju edukalt jahis, kuigi peab tõdema, et suurte loomade laskmiseks siis express kuuli tarvitati, milleks oli seesamane tinakuul, mille otsas olev kooniline õõnsus tagas siis suure ekspansiivsuse.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Marlin 1895 45/70

Postitus Postitas baddmann »

duv kirjutas:...Tegelik mõte just vintraua tina kuul, et mis seadus sellest arvab? ....kuigi peab tõdema, et suurte loomade laskmiseks siis express kuuli tarvitati...


Täistinakuuli puhul ei ole kuulil ju üldse mantlit - ei täis- ega poolikut. Seega ei saa see olla täismantelkuul ühelgi juhul. Kuna "täismantelkuul" on sisuliselt ainuke mõiste, mis Eesti jahinduslikus õiguses eksisteerib vintrelva kuulide jahikasutust piiravas kontekstis, siis järelikult täistinakuul ei ole keelatud ühelgi juhul. Iseasi muidugi, et mis olukordades ta praktiline on.

Suurte loomade laskmiseks kasutatud kuulide nimi ei olnud muideks "expresskuul". Sõna "express" on suurekaliibriliste vintrelvade nimetusse ilmunud alates suitsuta püssirohu kasutuselevõtu algaastatest ja peamiselt selleks, et teha vahet suurema rõhutaluvuse ja kuuli algkiirusega relvadel (suitsuta rohu relvad) ja vanadel, musta püssirohu jämedakaliibrilistel suurte ohtlike ulukite laskmiseks mõeldud vintrelvadel. Kaliiber võis algaastail olla sama ning ohutuse mõttes oli vaja relvade vastupidavuse info edasiandmise huvides erineva "ajastu" riistadel vahet teha.

Kuna suitsuta rohu relvadel hakkasid kuuli kiirused täistinakuuli jaoks liiga suureks minema, siis hakati järjest rohkem kasutama mantelkuule ja solid-tüüpi vask jms metallide segust kuule. Õõnesotsaga kuulid on oma algupärana pärit sõjandusest (dum-dum ja India-Aasia Briti väekontingent), kuid tänapäeval sõjanduses keelatud ning jahinduses....nii ja naa, aga peatav efekt on neil eeldatavasti suurem kui lamedaotsalistel või ümaraotsalistel sama tüüpi analoogidel. Seega tõepoolest, suurte ja ohtlike ulukite lähidistantsilt küttimise kuulid nad on.

BM
Vasta