Mosin-nagant

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas remington »

Jah, olen minagi sellega päri, et jahikarabiiniks ei sobi militaarvälimusega püssid koos sinna juurde kuuluva kila - kolaga.Olen ka paljudes jahtides käinud ja nii mõnegi mehe püssi näinud, mis täis igasuguseid kronsteine ja harkjalgu.Mõnel jahimehest militaristil veel demonstratiivselt käes tuulemõõtja. Peale jahti viinapitsi juures siis keelepaelad valla, näe lasin öösel 100m peal siga, aga läks teine ikka minema.Küll on vägev optika, hea lamp, lisaks laser ja muidugi summutaja, mis pidavat kohe püssi tunduvalt täpsemaks tegema.Kas aga sellel jutul ka tõepõhi all on, ei oska mina küll öelda.Viinapits on tillukene, aga teeb konnast elevandi ja elevandist lutika.Muidugi huvipakkuvad need Jaan Tatika tasemel täiustatud püssid, aga peab ikka olema ka vastav haridus, et sellest kõigist aru saada.Mina oma rumalate teadmistega jään ikka jahiks mõeldud püssilae juurde, olgu see raud seal peal milline tahes ilma lisavidinateta.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas sammal.habe »

mina kostaksin siit oma nurgast jällegi mosini, karl gustavi ja teiste militaarvintide kaitseks sõnakese.
seda ennekõike põhjusel, et mõnegi eelkirjutaja tekstist kumas sedasama kadakasakslikku hõngu, mida EJS-i saksad on vaikimis kultiveerida püüdnud.
vaataksin soome ja rootsi n.ö. igamehejahi mudeli poole pigem. kus ei rõhutata härrandlikkust, peeneid jahiülikondi ja kindlasti vaid jahipidamiseks disainitud relvi. jne.jne. jaht on mehe ja looduse vaheline asi ja kas õlal on vene vint või peen drilling, ei tohiks kedagi segada.
põhjamaade mudel sobiks meile paremini nii kultuuriruumi kui ka looduskeskkonna sarnasuse poolest.

mis kuradi pärast peame me jälle, tagumik uppis, sakste poole koogutama? 700-aastane orjapõli on möödas ja landesveerile Võnnu all ammugi koht kätte näidatud. aga ei, matsirahva mõisa poole urvitamine lööb ikka välja?
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas kaliiber »

Keegi on nüüd välja mõelnud milline on tema jaoks klassikalise jahirelva kaba ja üritab kõiki oma usku pöörata.
Varsti ilmub uus kes ütleb et ka see kaba on 1 uus ja hirmus jälkide militaristide leiutis mis õigele jahimehele mitte ei sobi, kõik ÕIGED jahirelvad peaksid omama musketi kaba. Siis tuleb järgmine kes leiab et ka see on jubedus mida ei saa jahirelvaks nimetada, ÕIGE jahirelv on ainult vibu. Järgmise arvates näitab kõige suuremat kasutaja väärikust see kui kasutad oda jne.

PS. Mosin (originaalkabaga) on parim jahirelv mis mul kunagi olnud on. Ja olnud neid ikka on, sh kaasaegseid :wink: Kahjuks ruunasin ise nooruses teadmatusest (raskete kuulide kasutamine) ta vintraua ära.
Kui saaks kuskilt ideaalses kondinsioonis vintrauaga mosina, vahetaks oma praeguse Rootsi toodangu kohe selle vastu. Kui pakkuja kenasti küsib ja raud tõesti hea, siis maksaks pealegi.
vana känd
Postitusi: 59
Liitunud: P Jaan 27, 2008 2:18 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas vana känd »

Olen olnud pool sajandit jahimees ja sileraudsega.On neid loomi lastud omajagu.Vindil ikka teine välimus kui jahikaba, imestan kohe neid sõjapüssi pooldajaid.Meie hulgas jahimehi palju kellel saksa või vene vint, aga ikka jahikabaga püss.Vene vint ikka tõhus ja töökindrl relv.Jääb kohe selline mulje et varsti võetakse granaadid kasutusele kui keegi eesti jahi traditsioone järgib. Ei ole minu asi millega see Pekka, Ivan või Gustav jahti peab, igal maal oma jahikultuur.Trügib siia foorumissegi slaavi kultuurile omapärane räige väljendusviis.Kõik asjaga päri, keegi ei kommenteeri,et elame omal Eesti maal ja meil on oma jahikultuur ja selline asi ei ole meie jahimeestele vastuvõetav.Edu jahimeestele, kes vanu jahitavasid järgivad!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas duv »

sammal.habe kirjutas:mina kostaksin siit oma nurgast jällegi mosini, karl gustavi ja teiste militaarvintide kaitseks sõnakese.
seda ennekõike põhjusel, et mõnegi eelkirjutaja tekstist kumas sedasama kadakasakslikku hõngu, mida EJS-i saksad on vaikimis kultiveerida püüdnud.
vaataksin soome ja rootsi n.ö. igamehejahi mudeli poole pigem. kus ei rõhutata härrandlikkust, peeneid jahiülikondi ja kindlasti vaid jahipidamiseks disainitud relvi. jne.jne. jaht on mehe ja looduse vaheline asi ja kas õlal on vene vint või peen drilling, ei tohiks kedagi segada.
põhjamaade mudel sobiks meile paremini nii kultuuriruumi kui ka looduskeskkonna sarnasuse poolest.

mis kuradi pärast peame me jälle, tagumik uppis, sakste poole koogutama? 700-aastane orjapõli on möödas ja landesveerile Võnnu all ammugi koht kätte näidatud. aga ei, matsirahva mõisa poole urvitamine lööb ikka välja?


Ega me matsid saa sellest parunist ikka üle ega ümber, Kusti ju puha sakslaste Mauseri süsteemi ja Mossini süsteem jälle Naganti väljamõeldis, kes ka sealt läänepoolt kandist. Vot, kui saaksid meie Passupi toru kätte, see oleks juba teine tera võiks juba selja peaaegu sirgu lüüa.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas Beretta »

Mina olin see kaabakas, kes mosina arutelu küsimisega hinnast kõrvale kallutas. Tänaseks on täiesti uus teema välja arenenud- ühed kelle pidi olema pohui millega loom tapetakse ja teised kellele on oluline ka see millega loom kütitakse. Ei saa midagi parata aga jään siin teiseks. Mitte sellepärast et ka Passupi toru võin kapist võtta- ja ei ei aja see mind palju rohkem puhevile sest väliskukkedega püss on tehniline ajalugu. Türklaste Huglu Blazeri koopia 12/70, millega esimesed linnud sai lastud, oli 4x etem püüs kui eelnimetet. Aga jahile lähen pigem vana Iž 26-ga- seegi ilmselt saueri pealt maha viksitud. Passup muide tellis osad saksast ja pani siin ise kokku.
Ja kogu siira lugupidamise juures Sammalhabeme vastu julgeks meeldetuletada, et eriti suured 700 aastase orjaöö fetišeerijad olid juunikommunistid ja nende järeltulijad selle viimase hampelmannini seal EKP eesotsas välja. Vast oli lugu nii, et juunipöörde järel alles aeti tagumik urvi ( Vaata ka Voldemar Õun " Uus evangeelium" ja Magnus Ilmjärv "Hääletu alistumine")
Viimati muutis Beretta, T Sept 01, 2009 7:18 pm, muudetud 1 kord kokku.
Grumpy old man
mola
Postitusi: 63
Liitunud: R Sept 16, 2005 3:11 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas mola »

Esitasin sama küsimuse Mosin- Nagant karabiini kohta mõned aastad tagasi. Üks hea vastus sellele küsimusele selline, et vene vindi juurde kuuluvad alati puhvaika ja mahakeeratud säärtega säärikud :D Nõukaajal ostetud relv oli veidi ümbertehtud kabaga ja kaitseriiviga, mis oli kõvasti kasutajasõbralikum, kui originaalkaitseriiv. Jahil käisin 13gr poolmantliga, tiirus plõksisin suvaliste täismantlitega, ballistika oli liiga rämedalt erinev. Ma ei tea kas poolmantlit üldse liigub ja palju hind on. Kuna tegemist oli üle 100 a. vana püssiga siis panin talle külge kõik originaaljupid va. tääk. Luku käepide oli kõverdatud, kuna peal oli optika. tiirus üle 10 paugu teha ei tahtnud, sest õlg läks valusaks, sest originaalil lõpeb kaba metallplaadiga. Eks ta selline ajab-asja- ära püss ole. Pärast seda kui .308 Soome vindi soetasin pole Mosinat kapist välja võtnud... ja veel, sõjarelva originaalpäästik on pika käiguga ja raske..
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas mustlesk »

unt kirjutas:






Lõppude-lõpuks võime ju tappa ka kirvega või lausa sõnnikuhargiga.



.


No ega ikka ei või küll, lubatud jahipidamisvahendite nimekirjas neid ei ole :D
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas sammal.habe »

uidates offtopikuradadel: lugupeetaval Berettal on juuni- ja muude kommunistide osas muidugi tuline õigus. ent nende propageeritu oli siiski olupoliitiline ja ei ole võrreldav landesveerisõja-aegse vaimustusega...

ma tean paari taati, kes omad vindid on isadelt pärinud, nood 44ndal piirikaitserügemendist tulles toru kenasti konserveerinud ja õiget aega ootama pannud. hiljem siis legaliseeritud ja jahirelvana arvele võetud. minna sellisele mehele ütleme, et ta vint ei sobi jahti... minu keel ei painduks. seda enam, et uue püssi jaoks neil ilmselt raha poleks. ent ka sellistele meestele peab jääma võimalus jahil osaleda.
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas remington »

Mina näiteks käisin Tallinnas Kase62 oma Mosiniga ekspertiisis. See aeg pidi olema lisakaitseriiv, (kõige lihtsam viis päästiku taga nagu SKS-l)ja jahilaad.Tehti mõned paugud,( uuriti kuule ja kartoteeki, et selle relvaga kuritegu pole toime pandud) siis anti ekspertiisiakt, et antud relv sobib jahipidamiseks ja laskespordiga tegelemiseks.Peale seda toimingut sai selle akti alusel politseis arvele võtta.Antud relvale laskemoon odav ja poolmantel olemas 8.50eeku tükk.Tegin ka päästiku käigu lühemaks ja päästiku kergemaks.Kas nüüd ka nõutakse teistmoodi kaitseriivi ei tea, aga vanasti originaal ei sobinud.
tuska
Postitusi: 99
Liitunud: T Dets 14, 2004 5:58 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas tuska »

meil on sellise aktiga püss (Mosin) pikuti läbi auto lasknud, kaitseriiv päästiku tagant oli välja kukkunud ning päästik õrnaks viilitud ja mees kõige rohkem kohkunud, kui pauk käis, et mis moodi siis...?
vahel tuleb ka mööda lasta
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas kaliiber »

Andke nüüd andeks, aga ei saa mitte vait olla kui sellises teemas kasutatakse argumentidena sõnakõlkse nagu "eesti jahi traditsioonid", "eesti jahikultuur", "eesti vanad jahitavad" jms BS.

Kas "eesti jahikultuur" on need traditsioonid mis kujunesid välja tsaariajal salaküttides või hoopis esimese vabariigi napi 20a jooksul saksmannide jahitavasid ahvides? Või kujunes meie suur ja sügav (ehk teisisõnu: mainimist väärt) jahikultuur välja eesti nõukogude sotsialistlikus vabariigis? Või on teise iseseisvusperioodi kestel jõudnud oma jahikultuur tekkida?

Vabandage, aga tõsiselt võetav kultuur ei teki paarikümne aastaga.

PS. Mosina päästik on väga pehme ja sujuva käiguga ka ilma viilimiseta kui mehhanism kahjustunud/roostes pole.
Mis puutub õlale liiga tegemisse, siis seda juttu hästi ei mõista. Kuigi metallplaat seal tõepoolest on. Ehk on põhjus siiski halvasti õla vastu toetamises? Ega ma ka mingi erilise rambo kehaehitusega pole, aga ei kurtnud...
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas unt »

kaliiber kirjutas:Andke nüüd andeks, aga ei saa mitte vait olla kui sellises teemas kasutatakse argumentidena sõnakõlkse nagu "eesti jahi traditsioonid", "eesti jahikultuur", "eesti vanad jahitavad" jms BS.

Kas "eesti jahikultuur" on need traditsioonid mis kujunesid välja tsaariajal salaküttides või hoopis esimese vabariigi napi 20a jooksul saksmannide jahitavasid ahvides? Või kujunes meie suur ja sügav (ehk teisisõnu: mainimist väärt) jahikultuur välja eesti nõukogude sotsialistlikus vabariigis? Või on teise iseseisvusperioodi kestel jõudnud oma jahikultuur tekkida?

Vabandage, aga tõsiselt võetav kultuur ei teki paarikümne aastaga.

PS. Mosina päästik on väga pehme ja sujuva käiguga ka ilma viilimiseta kui mehhanism kahjustunud/roostes pole.
Mis puutub õlale liiga tegemisse, siis seda juttu hästi ei mõista. Kuigi metallplaat seal tõepoolest on. Ehk on põhjus siiski halvasti õla vastu toetamises? Ega ma ka mingi erilise rambo kehaehitusega pole, aga ei kurtnud...


Ot-ot! Nüüd Sa kaliiber paned küll puusse. Eestil on oma jahikultuur ja see jahikultuur pole mitte sõnakõlks. Küsimus on selles, kas Sa ootad sellelt jahikultuurilt põlvpükstes ümber kütitud põdra joodeldamist ja hanesuled kübaral marssimist trummipõrina saatel? Kui seda, siis jah - selline kultuur meil puudub. Ja jumal tänatud. Sellist kultuuri võid jahituristina mujal nautida.
Meie jahikultuur on tõesti Sinu poolt mainitud teguritest mõjutatud, aga ta pole olematu. Ja oma olemuselt on see jahikultuur kindlasti märksa looduslähedasem, märksa talupojalikum kui eelpool mainitu.
Kultuur on asi, mida ei saa kusagilt üle kanda. Kui seda soovitakse ka väga-väga teha, siis tuleb esialgu välja üks suur jama. Nagu demokraatia sisseviimisel aasiamaadesse. Hiljem see ületoomine hääbub ja alles jäävad mõned rudimendid. Ja need rudimendid pole rohkem väärt kui need tegurid, mis meile jäänud Sinu poolt kirjeldatust.
Seega olen mina, oled Sina ja on paljud-paljud teised jahimehed Eesti jahikultuuri kandjad ja see kultuur on just selline nagu ta on. Mina igastahes endale põlvpükse ostma ei tõtta! Aga Sina?

Kuna teema on ikkagi mosin-nagant, siis oleks viiskas ka midagi sellest kirjutada :D : näiteks seda, et pean nii mosinat kui ka karlgustavit väärikateks vanadeks relvadeks. Ja mehi, kes neid jahil kasutavad, väärikateks jahimeesteks. Minu JAHIRELVAEETIKA tõrgub natuke teistsuguste relvade vastu - nende vastu, millede tulejõud on suurem kui nende taga olevate meeste mõtlemisvõime. Seadus püüab seda kolme padruni kasutamise lubamisega küll mõtlemisvõimega võrdsustada, aga vahel tundub, et see ponnistus on asjatu.
Ja muide - mulle tundub, et see ei ole mitte ainult meie "kultuuritu" jahiseltskonna viga. See viga kehtib ka "jahikultuuriga" riikides. Selle suuna nimi võiks olla vist "ramboism".
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas remington »

No kuule Kaliiber kui päästemehhanism on kahjustunud, siis päästik küll enam korralikult ei tööta.Aga võib-olla on Sul isegi õigus, kulunud asi on ikka kulunud asi, kerge ja pehme ning väga ohtlik. Kui püss uus ja roostet pole, siis päästik pikavõitu ja raske.
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Re: Mosin-nagant

Postitus Postitas Pikk »

äkki võtaks lugupeetud kaasfoorumlased kes on selle kultuuriga rohkem sina peal ja seletakse ka mulle lollile et milles seisneb see Eesti jahikultuur, see et see pole mitte see mida kodanik Võrno populariseerib sellest olen ma aru saanud, samuti ka pole see se kui minnakse sõjarelvaga ja lapilises metsa omal kummikud jalas. Kas eesti kultuur on see et jahis olles kantakse jahtijakti riietust ning relvadeks on Sako ( no äärmisel juhul võib see olla ka Tikka), lastakse suva suunas ja suvaliste kogude pihta, nagu näitas eelnevate aastate õnnetusjuhtumite arv ning kui satuti kokku isikutega kes olid jahiliste suhtes negatiivselt meelestatud saadeti ilma pikema jututa pipramaale et oleks ikka tagatud et osapoolte vahel oleks ikka korralik vihavaen. ( disclaimer: see oli iroonia)
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
Vasta