Raua soojuspaisumine

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Re: Raua soojuspaisumine

Postitus Postitas Kolevoll »

No miks aega kulutada vaidlemisele teemal, et kes on kõvem teoreetik. Kui on huvi teada saada tabamispunki muutumise põhjuseid relvaraua kuumenemisega seoses, pöörduge Tallinna Tehnikaülikooli tehnilise füüsika eriala või mehaanikateaduskonna tudengite poole. Ehk viitsib keegi neist magistri- või lausa doktoritöö raames sellele küsimusele teadusliku põhjenduse leida.
jyri

Re: Raua soojuspaisumine

Postitus Postitas jyri »

Kõva "praktiline" nõuanne (y) .
Aga kui asi polegi üldse raua soojenemises-mida siis teha,jätta magister omistamata?.
Julgen oletada,et nii spetsiifilist asja pole ükski TTÜ tudeng võimeline vastama.Mitte võimekuse kui sellise puudumisel,vaid ikka juhendamise läbi.Pole meil ballistika teooria spetse ja ega kodukootut kah nii primitiivselt ei saa.Paraku.
Kui nii tark oled soovitama,proovi seletada rahvale,miks näiteks "R"-ga padrun samasuguses kaliibris ja kesta pikkusega omab sama rohu koguse ja kuuli juures teistsuguseid kiirusi ja rõhke ja siit ka ballistikat.Ilma TTÜ-d appi kutsumata-nagunii keegi ei tule.
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Raua soojuspaisumine

Postitus Postitas Tiit Karp »

jyri kirjutas:Kõva "praktiline" nõuanne (y) .
Aga kui asi polegi üldse raua soojenemises-mida siis teha,jätta magister omistamata?.
Julgen oletada,et nii spetsiifilist asja pole ükski TTÜ tudeng võimeline vastama.Mitte võimekuse kui sellise puudumisel,vaid ikka juhendamise läbi.Pole meil ballistika teooria spetse ja ega kodukootut kah nii primitiivselt ei saa.Paraku.
Kui nii tark oled soovitama,proovi seletada rahvale,miks näiteks "R"-ga padrun samasuguses kaliibris ja kesta pikkusega omab sama rohu koguse ja kuuli juures teistsuguseid kiirusi ja rõhke ja siit ka ballistikat.Ilma TTÜ-d appi kutsumata-nagunii keegi ei tule.


"R", padruni tähise, juures näitab ainult kesta välja tõmbamise erinevust.
Rohu põlemist ja siserõhku määrab kesta sisegeomeetria ja see juba on teadus oma ette.
Ilmselt vastuse oma esitatud küsimusele leiad Mardi poolt pakutud materjalidest ja raudade oma vahelisest mõjust. Laskmisel võib soojuspaisumise pilust väheseks jääda. Lasu ajal toru ots teeb uskumatuid kujundeid ja põrgates millegi vastu viskabki kuuli kõrvale.
jyri

Re: Raua soojuspaisumine

Postitus Postitas jyri »

Sain juurde huvitavaid kogemusi.
Nimelt kui lasta vintraudadest,siis teatud aja pärast püssi enam nii kergelt ei "poolita".Tuli soov vahetada vintrauad siledate vastu(kõik oli OK) ja siis tagasi.Aga vot tagasi ei tahtnud enam minnagi.Ja peale vintraudadest pikemat laskmist suutsin nad jõudu rakendamata eemaldada vaid 3 tundi peale lakmist.Siiani ju alati püss "täies pikkuses kotti".Ehk ka tabamiskoha "tõusmine" täitsa seletatav.
Nüüd hakkan ka "omal nahal" aru saama,miks need sõjarelvad,eriti M16,kipuvad kinni kiiluma ja miks kalassh nii hea on."Tühine mm-i kümnendik paisumist(3 cm detail kuumenedes 100C võrra) ja ongi kinni kiilunud.
Tea,kas kellelgi neid tähelepanekuid vaja,aga ise sain küll targemaks :M .
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Raua soojuspaisumine

Postitus Postitas peepk »

Seega sinu püss toimiks laitmatult suure külma ja hulga miinuskraadidega :lol: :lol: . Sellise "kuumaga" nigu praegu õues on, vast targem püss kappi jätta. Ei töga sind Jyri, aga nii mulle tundub :M
jyri

Re: Raua soojuspaisumine

Postitus Postitas jyri »

Kuule Peep
Kus su loogika on :M ?Sulas kuumusega pehmeks :lol: ?
Jahil teen maksimaalselt ühe duplee.Ja mingeid probleeme pole isegi praeguse soojaga.
Aga vot tiiru pikalt laskma ma sellega ei kiirusta,kuigi ka seal probleeme ju tegelikult pole -egas kogu aeg vaja rauad küljest võtta,onju?
Lihtne otsus tulenevalt tähelepanekust-see püss mul ju ainult varitsus/hiilimisjahiks tehtud ja seal on see tõesti väärt asi,isegi parem (y) kui sinu 45/70,usu mind :D .
Juba teist korda soovitad mul sellest loobuda-kas hakkas kade :oops: või tahad samasugust?
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Raua soojuspaisumine

Postitus Postitas peepk »

Ei Jyri, ma pole kade ja kui saaks, siis omale võtaks veel suurema kaliibri, kui see 45.(50) Mulle endale pakuti 2 x 7x65R pesadega kaheraudset ja kuidagi ei saa seda kaliibrit halvaks pidada. Võib olla kõigil kaheraudse vindi omanikel sama jama, aga keegi peale sinu pole seda kuumuse mõju kaheraudsele vindile nii põhjalikult lahand suure auditooriumi ees. No ja eks me kambapeale siin foorumis nuputame ja "ragistame" ajusi ja oma tarkuses ikka aidata püüame.
Vasta