Jaht Aafrikas

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Jaht Aafrikas

Postitus Postitas valgeronk »

Millise kaliibri relvaga on Aafrkas jaht lubatud?Plaan soetada .Ehk Motorist oskab midagist pajatada?
Messer
Postitusi: 225
Liitunud: T Nov 30, 2010 9:17 pm

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas Messer »

Mehed, kes mitmeid kordi käinud, on öelnud, et oleks teadnud kui hea on välja renditav püssivalik kohapeal, siis poleks seda kallist kola Eestis soetanud — kasutad ju seda ainult Aafrikas. Aga eks mehed on erinevad ja kogemused nii- ja naasugused. Huvitav oleks teada saada asja erinevatest allikatest.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas baddmann »

Ega nende Aafrikas kohapeal väljarenditavate relvadega alt läinud mehi on tõenäoliselt vähemalt teist samapalju kui rahule jäänuid. Näiteks kasvõi kaliibrivalik - küll leidub sulle lubatud ja broneeritud 300 WinMagi asemel lausa 243 Win (haavatud looma, mida ei leita, maksada samamoodi kinni eksole!), küll ei püsi optika paigas, küll on tegu mõne kohaliku enda relvaga, mida ei ole teadmata kaua aega korralikult hooldatud (lukk, mis kodumaal sama marki relval liigub ideaalselt, ei taha seal eriti paigast liikuda) jne.

BM
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas peepk »

Olen vaadanud Rugeri kodukast nende aafrika jaoks tehtud mudelit Nr 1(tropikal).Antud relva kaliibriga 416 rem.mag.(10,57x72) Saksamaal poes ka käes hoidnud, muidu ei julgekski siin piiksatada :V . No toekas tukk igatahes www ruger.com. suur valik vaadata. Meeldis, et relva hind selline tasku (y) kohane ja häid kaliibreid antud mudelil veel hulgi.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas Motorist »

Tere Valgeronk
Ma arvan siin muidki mehi, kes Aafrikas käinud :D , seetõttu ei pruugi "minu tõde" olla absoluutne :lol:
Esimesed kolm küsimust, millele vastust vaja on 1. Kas organiseerid oma jahti ise kellegi aafrika PH kaudu, või kasutad Eesti/Soome/Läti jahiturismiga tegeleva firma teenust. 2. Millist Aafrika maad silmas pead. 3. Keda soovid küttida.
Kui kasutad jahiturismi firma teenust, siis langevad paljud probleemid kohe ära nagu näiteks küllakutse viisa ja relvaloa saamiseks. Mõnedes maades on relva maale vormistamine suht keerukas. Samuti üldjuhul annavad need firmad nõu ja infot relvade kohta, mida võib kasutada ja kas on võimalik rendirelva saada (sellest all eraldi).
Erilisi piiranguid kaliibrite osas ei ole v.a. dangerous game või ka big five...lõvi, leopard, pühvel, ninasarvik, elevant, kus võidakse nõuda 375 H&H või suuremat kaliibrit. Parim näide on Lõuna Aarfika näide :
• Most provinces do not have a minimum equipment requirement for rifle hunting and rely on common sense.
• Some provinces require a minimum of .375 caliber for dangerous or big game hunting.
• No provinces require a minimum energy (Eo - muzzle velocity) for calibers used.
- ehk siis suur osa maakondi ei oma nn. minimum kaliibri nõuet vaid lähtub KAINEST MÕISTUSEST. Mõned maakonnad võivad nõuda BIG FIVE laskmiseks 375 HH ning minimum kuuli energiat pole määratletud.
Mis on aga pea kõikides Aafrika maades ühine - automaatse laadimisega relvad on KEELATUD, mõnel maal ka nn poolautomaatsed (kuigi siin võib maati erinevusi olla).
Et mitte eksida on 100% valik poltlukk või "2-raudne vint".

Mis nüüd puutub soovitusse, millist kaliibrit valida on vastust anda vast kõige raskem, kuna nn häid kaliibreid palju :roll:
Kui sul täna on oma relvavalikus olemas 30-06 poltlukk või näiteks veel võimsam 7mmRemMag või 300WM ja sinu laskmise soov ei ole Big Five, kaelkirjak või eland, siis võiks öelda, et uut relva ostma sa ei pea. 30-06 ja ülesse poole olevad kaliibrid ajavad kõik oma asja ära hästi ja ilma probleemideta...45/70 jätaks välja, kuna laske distants võib teinekord olla 150 või rohkem meetrit.
Kui aga on soov muretseda Aafrika jaoks eraldi püss ning kunagi kätt proovida Big five peal siis 375 või 416 oleks soovitav miinimum valik...ja võib olla minu iskiklik vaik kuuluks sellisel juhul 416'le. Kui soov seda püssi ka Eestis kasutada jääks valikuks tõenäoliselt 375 HH. Suuremate kaliibrite järgi praktiline vajadus puudub, kuna näiteks Barnes lubab oma 375 monoliitkuule ülesse laadida 6500-7000J, mis peaks olema küllaldane iga Maa peal liikuva looma ära kutsumiseks. 8)
Minu enda relv 9,3x64 brenneke (mis on nn paariline 375 HH'le) oli rohkem tingitud soovist saada endale "rariteetne kaliiber", mis on Aafrikas nn "respekt"...sama head oleks ka 8x68 või 9,3x62... Kas double rifle või polt annab vastuse kas soov Big Five lasta lähidistanstilt on suur... Mina jääksin poltluku juurde ja jätaks nn "take down'i" PH lõbuks, kui seda vaja peaks minema :lol: Samuti on sellised relvad klass kallimad kui poltlukkuga.
Relva tootja valik on iga mehe maitse ja rahakoti küsimus, siin ma suud lahti ei teeks :wink:
Ja veel üks mõte - ära vali liialt haruldast kaliibrit, sellele võib olla raske Aafrikas moona saada, juhul kui vajadus peaks tekkima.

Mis puutub rendirelva, siis siin tuleb küsida eelnevalt reisifirmalt või PH'lt otse seda võimalust. On kohti, kus see võimalik ja on kohti, kus mitte... Mis puutub relvade kvaliteeti, siis üldjuhul kui juba relva renditakse (LA's), siis on see kvaliteetne...jama pakkuma ei hakata. Samas ütlevad kõik PH nagu ühest suust...relv millega lastakse peaks sulle istuma õlga nagu kinnas kätte. Alternatiivine võimalus oma jahikaaslastega kopereeruda ja võtta 2 peale üks relv...tassimist vähem ja ka raha kulub suts vähem...relva saatmine ju maksab. Meie oleme seda varianti kasutanud. Minu soovitus oleks siiski igal mehel oma läbi proovitud ja teatud relv kaasas. 8)

Kui inglismannide keel sul käpas, siis päris põhjaliku vastuse kaliibritest millega jahti pidada on toodud kodulehel http://www.africahunting.com/section/hunting-africa-3/
seal on iga Aarfika maa kohta pikk jutt, kus ka sees millised kaliibrid kasutada võid. Muuseas ka muu vajalik info alates relvadele dokumentide vormistamisest
Õnnelikku jahti soovides,
Motorist
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas tony »

Mina jällegi soovitan esmalt rendirelva. Nagu Motorist mainis, pajata veits lähemalt, keda soovid lasta ja kus. Ise mõned pühvlid Tansaanias kummuli pannud ja sealt soovitus: selle looma puhul jäta 375 vahele ja hakka sealt ülespoole kaliibreid vaatama. Elevanti saad ka 308 eduliselt lasta, kuna tal kõigest pisike lohk otsmikul kuhu pead tabama suhteliselt lähedalt. Ise kasutasin seal kohalike relvi, ehk siis 458win ja 308win.
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas valgeronk »

Tänud kommentaaride eest.Omasin kunagi 9,3x62,****,turgu panin,oli teine veel varmint rauaga.Eks peab nüüd miskit muud kuulisülitaja orgunnima.Mis puutub inglise keele oskusse,tean ainult kahte sõna okey,okey.Oskan lisaks emakeelele rahvuste vahelist suhtlemise keelt,sellega pole paraku enam mitte midagi teha.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas Motorist »

NUU Tony...308'ga elevandi kallale :lol: :lol: :lol: . Aga olen ka kuulnud, et 222 ja 22-250 saab hakkama, kui vaid ajudesse lased... teine küsimus selle eetilisuses ja seaduslikkuses. Muidugi Tansaanias seaduslikust jahist vist ei maksa rääkida :lol: :lol: :lol:
Mis puutub 458 kaliibrisse, siis on see tõesti tõsine Aafrika kaliiber ja vaid selle kontinendile 50'l välja töödatud (Lott). Samas kui võrrelda standard 458WM energiat uute 375 H&H Mag'i Barnes 350gr kuuliga varustatud paukudega, siis viimase ülemine ots kaunilt keset 458WM võimsusgraafikut (6200-6400J). Eeliseks muidugi 458WM 500gr kuul, aga vastuseks 375 H&H kasutamise võimalus ikka palju laiem, kui 458WM. Ja miks ennast piinata sellise tugeva tagasilöögi, raske relvaga ja tühja rahakotiga, kui sellest püssist vaid aafrikas mõned paugud teed :lol:
Aga muidugi on 458 paljude PH "relvastuses" ja seda just back up püssina, kui klient "lollusega hakkama" saab :lol: . Muuseas paljud jahimehed ei saa selle kaliibriga tänu just tugevale tagasilöögile üldse hakkama.
Kui 458, siis juba Lott, mille võimsus 8000J taha 500gr kuuliga välja veab...ikka veel rohkem võimu :lol:
416 kaliibrit pakkusin just kui kompromissi...Aafrikas saad 400gr kuuliga ajada võimsuse kergelt 7000J taha ja kui vaja pikka maad lasta, siis saad 300gr kuulist suht hea ballistika.
375H&H aga kompromiss Aafrika ja kodu vahel, ning väikese laadimisega on võimalik hoida võimsust rahulikult 5000J ja 6500J vahel. Nii et ei tapa väga õlga...samas ei jäta ühtegi looma jalutama :lol: Kui nüüd täna uuesti valikut tegema peaks siis kaaluks just 375 ja 416 vahel 8)
Samuti saavat kerge kuuli ja kõva laenguga anda nii 375, kui ka 416 suht hea ballistika...kas ka püss selle juures jookseb ei tea, kuna pole proovinud...Miki-Hiire maa poisid aga väidavad, et jookseb...mine sa neid relvahulle tea :VS 458'ga sellistest "trikkidest" kuulnud ei ole :wink:
Nii et head valimist valgeronk (y)
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas Motorist »

Valgeronk, kui su inglismannide keele oskus piirdub vaid kahe OKEY'ga...siis vali eesti meestest koosnev jahigrupp, kuna kahjuks aafrika poisid meie "mõminat" ei mõista. Aga oma poiste toel saad asja aetud...mul sellega kogemusi... (y)
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas tony »

[quote="Motorist"]NUU Tony...308'ga elevandi kallale :lol: :lol: :lol: . Aga olen ka kuulnud, et 222 ja 22-250 saab hakkama, kui vaid ajudesse lased... teine küsimus selle eetilisuses ja seaduslikkuses. Muidugi Tansaanias seaduslikust jahist vist ei maksa rääkida :lol: :lol: :lol:

Ei viitsi eriti vaidlusesse laskuda aga mõned küsimused sulle oleks:
Olen elevandijahis osalenud aga kas ka sina? Kui ei, siis teadmiseks, et enamasti lask sooritataksegi lähi maa pealt ajudesse. Muuseas ühe pühvli (tabasin teda eelnevalt selgroogu)
lõpetasin 308-ga, milleks rikkuda trofeed suure kaliibriga?
Sinu arust siis kogu Euroopa müüb Tansaaniasse ebaseaduslikku jahti, kusjuures tunduvalt kallima hinnaga kui siin väga kiidetud Namiibia aedikutesse.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas Motorist »

Tony ...ei pea ennast nii "rikkaks", et 10'te tuh. Eurikute eest elevanti lasta :lol:, mul rahale veel teisi "targemaid" kasutusi...seetõttu on vastus sinu küsimusele EI... aga Never say never. :wink: Minu tutvusringkonnas on/oli paar meest sh ka Eestist), kes ise on elevanti lasknud. Ja seda et üldiselt toimub lask lähimaalt ja nn "Silmade vahele" ei ole mul uudis :lol: :lol: :lol: . Olen nende jahijutte sellel teemal nii mõnigi kord kuulunud. Ka seda, mis võiks juhtuda, kui ei taba :cry: Aga selles sul õigus...parem üks kord näha kui kümme korda kuulda (y)
Ei hakka ka diskuteerima Tansaania jahikultuuri üle, kuna ei ole sellega tuttav, ega ka nn halastuslasu kaliibri üle...all sulle Tansaania reeglid Big Five laskmiseks.
Minimum Equipment Requirements for Rifle Hunting in Tanzania
• The minimum equipment requirement for rifle hunting in Tanzania is .240 caliber for any game other than dangerous game.
• The minimum equipment requirement for rifle hunting in Tanzania is .375 caliber for dangerous game or big game hunting.
• Tanzania does not require a minimum energy (Eo - muzzle velocity) for calibers used.
Hunting permits known as game licenses in Tanzania will only be issued to hunters in possession of the minimum caliber required for the game that is listed.
Samuti ei ole kellegile uudiseks, et neist reeglitest aafrika mandril mõnikord "mööda vaadatakse" sh ka LAV, mis jahikultuuri osas vist kõige arenenum seal mandril. Paljud PH võitlevad selle nimel, et neid seadusi järgitaks. Samas "money talk's" :lol:
Muuseas Namiibias Big five reegilte järgi oleks Valgeronga müüdud 9,3x62 asja ilusasti ja seaduslikult ära ajanud :wink: Ja mitmetses Aafrika maades pole mingisugust regulatsiooni Big Five kaliibri osas. Aga kui reeglid on siis peaks neid minu meelest järgima :roll: .
Teemaks oli ju relv Aafrikasse ja mida võtta, mida jätta. Siit ka minu mõttelõng ja ütlus, et minu tõde pole absoluutne. Mina pakkusin oma nägemuse, sina oma...mis selles paha on?
Aga miks ma ilkusin oli sinu enda postitus, kus võis hea tahtmise juures välja lugeda, et 308'ga elevandi elunatukese kallale kippusid :lol: :lol: :lol: . Aafrika jahiajaloo raamatuid lugedes on seda palju tehtud ja vist mõnedes maades tehakse ka tänapäeval. Meie siin eestis kustutame mõnikord metssea eluküünla ka noaga, et mitte kuuli "raisata"...mis mõnele Euroopa jahimehel võib tunduda puhta hullumeelsusena :shock: ...Nii, et nagu naabrid soomlased ütlevad "Massaa maan tavalla"... :lol:
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas tony »

Kuna jäi arusaamatuks Valgeronga soov (keda lasta, kus), siis tõin talle paar näidet suurtest loomadest. Ise valiksin Aafrika relvaks 416. Ei ole mõtet mulle reegleid ette lugeda, tean neid isegi ja 2 meetri pealt pühvlit kuklasse lastes ei pea min. kaliiber küll 375 olema. Nagu mainisin, ei viitsi eriti vaidlusesse laskuda, ehk siis las igale jäävad oma tõekspidamised.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas Motorist »

:lol: :lol: :lol: Tony...ka mina pakkusin esimese valikuna puhta aafrika relvana 416 ja kompromissina kodu ning aafrika vahel 375H&H...nii et ega meie tõekspidamised teineteisest nii kaugel polnudki :wink:
Aga endale ma seda praegu ostma ei hakka, kuna elevanti ja ninasarvikut laskmisplaani pandud pole. On veel hulk teisi huvitavaid "aafriklasi", keda enne neid kahte kodu vaja "kutsuda". Ning neile on piisavaks argumendiks 9,3x64 brenne 8)
Nii et ilusat jahihooaja algust...sinna vaid loetud päevad (y)
ja Valgerongale veel hääd relvavalikut 8)
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Jaht Aafrikas

Postitus Postitas Välek »

valgeronk kirjutas:Millise kaliibri relvaga on Aafrkas jaht lubatud?Plaan soetada .
Mis Aafrika jahist ja kaliibrist saanud on? Kas teema pooleli, või on miskit põnevat rääkimata jäänud? (foorumis pole tähele pannud) :)
Vasta