Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas hendrik »

Lisaks siia nimekirja veel .370 sako magnumi ehk 9,3x66 sako. Siin teemas pakutud .366-est on see parima ballistika ning energiaga. 16,2g tsx-iga saab sama trajektoori kui 300winmag ja 11,7g tsx-iga. Saad õngitseda seda kolli nii kaugemalt kui ka lähemalt. 9,3mm eelis võrreldes nt .375, .416 jms on kindlasti ka kuulivalik. Iselaadimine on sellel kaliibril suht tähtis asi kui moona kulub ja ette ei viitsi osta. Nt. 9,3x62 moona on pea igas poes saadaval mõistliku raha eest.

Ise usun, et selle karu saad ka lahjemate asjadega maha - Heino pakutud 300 win mag on "kogu elu pilliks" täiesti hea valik. Mõistlikum kui .375 võibolla... kui peamine jahipidamine veel Eestis on. Samas kui täna Siber, homme Namiibia, siis tuleks ehk ikka "korralik jämedik" ära tuua. Mitmes Aafrika riigis on .375 energia ja kuuli ristlõige suhtkoht miinimum. Üks tuttav on käinud paaris sellises riigis ka 9,3x66-ga ning kohalikud on ka seda piisavaks pidanud kuigi reeglid nagu nõuaks enam. 9,3x62 olevat samas liiga lahjaks peetud, 9,3x74r-st rääkimata.

Ega see relv vist esimene ja ainuke ei oleks?
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Välek »

Siin lehel on võimalik oma võrdlused ja kahtlused kindlaks teha, koos ballistika ja tuulemõjuga.
http://luoti.sako.fi/Ballistics/index.jsp
Kasutaja avatar
Heino
Postitusi: 149
Liitunud: P Dets 24, 2006 4:30 pm

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Heino »

Küsimus selles ka, et kui palju selle relvaga tiirus lased, tagasilöök ja padrunite hind mõjutavad treeningulusti kõvasti :-) 9,3x62 padrun poolmantel kuuliga näiteks Norma Vulkan maksab 1,85 EUR, 300 Win Mag Oryx 2,53 EUR, 375 H&H Mag 3,52. Jahis ei tunne nende tagasilööki, adrenaliin summutab ära aga tiirus koputavad üksjagu. 338 puhul ei tohi segi ajada Win Mag ja Lapua Mag. Viimane on see 416 kesta baasil. Samuti hind mängib rolli, moon on veel kallim kui 375 aga ballistika ja energia kandmine võrratu! Ma olen tiirus paarkümmend lasku teinud TRG 42 selles kaliibris ja kui raha kõige muu jaoks oleks, siis see oleks minu valik. Aafrika puhul on 375 suure viie jaoks minimaalne aga kõike muud lasevad nad 300 Win Mag-ga. Mina rentisin kohapeal relva ja ei hakanud Namiibiasse oma raudu vedama. Neil on seal kõik vajalik olemas, alati tuleb mõelda kas võtad oma ja jamad paberitega või rendid kohaliku, muide väga hea valik on neil.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas hendrik »

Heino jutt on väga loogiline ja 338LM on tõesti vinge kaliiber. See on omaette teema, kas TRG42 on jahiks ülearu mugav asi jne. Jahinduslikus mõttes ja lühemaid laskedistantse kui 300-400m vaadeldes olekski 300wm ja 338wm nagu 338LM jahinduslik võrdlus..?

Kuigi mul on endal ka "midagi jämedamat" varuks on, siis ma soovitaks ka neid 300wm variante kaaluda. Väga hea ja universaalne kaliiber, moonavalik on suur igaks otstarbeks. Endal on võimalus 300wm-ile keerata otsa asjalik trg suudmekompensaator, mis nt tiiru ja sisselaskmise jaoks tagasilöögi väga mahedaks teeb. Karust saab ka jagu kui vaja.

Valikute tegemine läheb palju kergemaks, kui loobud mõttest, et valid relva terveks eluks..
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Välek »

hendrik kirjutas:
Kuigi mul on endal ka "midagi jämedamat" varuks on, siis ma soovitaks ka neid 300wm variante kaaluda. ..

Küsimus, kas väljumisavad on sarnased võrreldes näiteks 300wm rasket moona vs 9,3x xxx mm 15 grammise moonaga. Sisenemisava jääb loomulikult suurem jämedal kaliibril. 9,3 kuul pole veel sisse jäänud ja 300wm tuiskab tõenäoliselt samuti läbi. Nii et kummaga järelotsimine lihtsam on?
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas aivar00 »

Usun, et see oleneb kõige rohkem kuuli tüübist. Edasi juba laskekaugusest ning laengu tugevusest. Tabamiskohast kindlasti ka.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas hendrik »

Välek kirjutas:
hendrik kirjutas:
Kuigi mul on endal ka "midagi jämedamat" varuks on, siis ma soovitaks ka neid 300wm variante kaaluda. ..

Küsimus, kas väljumisavad on sarnased võrreldes näiteks 300wm rasket moona vs 9,3x xxx mm 15 grammise moonaga. Sisenemisava jääb loomulikult suurem jämedal kaliibril. 9,3 kuul pole veel sisse jäänud ja 300wm tuiskab tõenäoliselt samuti läbi. Nii et kummaga järelotsimine lihtsam on?


Väljumis- ja ka sisenemisava ja selle haava ümbruse suurus reguleeritakse kuuli omaduste ja selle kiirusega. Nt 11,7g accubondiga lastud põrsal on nii sisenemis kui väljumisava ümber olev haav suurem kui 9,3x66 ja 18,5g hammerheadiga lastud sama loom.. Tabamiskohad sarnased. Järelotsimist ei pea kumbagiga tegema. Näiteid on loomulikult väga palju, päris analoogseid olukordi ei ole. 9,3mm puhul puuduvad isiklikud kogemused kergemate kui 16,2g kuulidega. Peres on olemas 9,3x62 ja 9,3x66, jahikaaslastel lisaks veel 9,3x74r.

Loogika ütleb, et suurema diameetriga auk - rohkem verd - kiirem ots ulukil ja kiirem leidmine. Praktika, eriti kui 300wm ja mõne aeglasema 9,3mm baasil võrrelda, ei toeta alati seda loogikat. Tabamiskoht, kuuli omadused, laskekaugus jms asjad mõjutavad kõik asjaolusid.
Kasutaja avatar
Vormsinool
Postitusi: 5
Liitunud: E Nov 12, 2012 8:02 pm

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Vormsinool »

Esimene relv on sileraudne, kuid vint relvadest oleks see esimene ja seega tuleks tiirus istumist omajagu alguses et saaks kaugused paikka. Ja põhiline jahipidamine jääks ikka toimuma eestis. Aarikasse minekut lahituleviku plaanides kindlasti pole.
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Ain Aavik »

Sellisel juhul julgen soovitada nagu Välek ... 9,3x62 ja valikut jagub nii tulenuiade, kui moona suhtes igal pool. Enda Rootsi kustiga samas kaliibris olen ülimalt rahul.
Kõrvale ihkaks küll 6,5-st .. samuti Rootsi kustit, kuid see on pisut hinna ja raua pikkuse taga kinni.
Olen nimelt huvitet Husqwarnast .. pika rauaga (6,5x55 siis).
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas hendrik »

Vormsinool kirjutas:Esimene relv on sileraudne, kuid vint relvadest oleks see esimene ja seega tuleks tiirus istumist omajagu alguses et saaks kaugused paikka. Ja põhiline jahipidamine jääks ikka toimuma eestis. Aarikasse minekut lahituleviku plaanides kindlasti pole.


See siberi karujaht muidugi nõuab enamat kui nt 308 vms... aga sellisel juhul soovitan ikkagi vaadata mingit mõistlikku kaliibrit, 300wm oleks selles mõttes nö ülemine ots. Ise pead otsustama aga nt. 375-ga sa 3 korda järjest kütiliini harjutust lasta ei taha, kui just sadomaso asjad ei meelita.. :wink: Ja kui sa selliseid asju ei harjuta, siis on tulemus metsas ka kehvem.. Vaata vähemalt raskem relv, parem tasakaal ja võimalused tagasilööki summutada (kompensaatorid, summutid jms). Treenima peaks ikka natuke. Narr lugu ka kui lased überpommitajaga karul küüne ära vms ja pärast tahab sust endale naist teha..
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Välek »

hendrik kirjutas: pärast tahab sust endale naist teha..
:lol: (y) Ja relva kaal haubitsa kaliibri juures võiks olla koos optikaga 5 kg ringis.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Välek »

uugamets kirjutas:Olen nimelt huvitet Husqwarnast .. pika rauaga (6,5x55 siis).

Sul on hea maitse :wink:
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas baddmann »

Vormsinool kirjutas:Esimene relv on sileraudne, kuid vint relvadest oleks see esimene ja seega tuleks tiirus istumist omajagu alguses et saaks kaugused paikka. Ja põhiline jahipidamine jääks ikka toimuma eestis. Aarikasse minekut lahituleviku plaanides kindlasti pole.


Noo jah, siia me nüüd siis Siberi karujahi juurest jõudsimegi - esimene vintrelv, põhiline jahipidamine Eestis, relv pikemaks ajaks (loe: alguses mõeldud, et kogu eluks). Neid esimese vintrelva kaliibri valiku soovitusi on foorumis omajagu ja peaaegu kõik jõuavad .308 Win juurde välja, mille peale hakkavad .30-06 Spr. omanikud omakorda selgitama, et too on ikka veel veidi parem. Seejärel ärkavad 6,5x55 SE omanikud, siis omakorda 7 mm Rem Mag ja 8 mm erinevate kaliibrite kasutajad ;)

Kui nüüd see Siberi plaan ikkagi nendesse eeltingimustesse kuidagiviisi sisse integreerida, siis ma jääks Hendriku mõttega solidaarseks, et .300 Win Mag oleks enam-vähem väljakannatatav kaliiber tiirus harjutamiseks (kui just suuremat sporti ja laskude arvu ei taheta saavutada) ja võimaldaks keskmisest Eesti laskemaast pikemal distantsil suurele karule ka pihta saada. Kui tahad iselaadimisega kunagi tegelema hakata, siis .30 kaliiber kuulivalik on tõsistest kaliibritest vaieldamatult kõige suurem.

Tegelikkuses ilmselt ei ole mõistlikult võimalik päris ideaalselt ühitada esimese paljuski õppeotstarbelise vintrelva ja Siberi karujahi vintrelva ostuplaane.

BM
Messer
Postitusi: 225
Liitunud: T Nov 30, 2010 9:17 pm

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Messer »

baddmanni jutus on iva. Olles ise 308 ja 30-06 Spr omanik olen kogenud ka .300 tulejõudu. Karule võib olla see päris hea, aga harjutamiseks :M Aga ära kuula teiste arvamusi kui sa tegelikult isiklikult oled selle 375 mõtte endale kõige õigemaks mõelnud :wink:
Jaanes Partsioja
Postitusi: 134
Liitunud: P Sept 19, 2010 8:34 pm

Re: Sako 85 L Brown Bear 375 H&H

Postitus Postitas Jaanes Partsioja »

Kirjutama ajendas see teema just sellepärast , et värske jahimehena on veel hästi meeles omad vead ja head.
Ca. 4aastat tagasi oli millegipärast soov osta endale 7mm rem magnum tüüpi relv. Müügimehe jutt oli ilus ja mõte, et 300- 400meetrit täpselt lasta nohu :D.
Aga ei läinud niimoodi, soetasin hoopis 8x56js rootsi kusti. Kurjam terve suve nägin tiirus tõsist vaeva, et paugu kartusest üle saada. Ei ole küll nii suure kahuriga paugutanud, nagu teema algataja soovib soetada, aga kui vähegi võimalik leia sellise relva omanik ja äkki saad tiirus katsetada, kui mingi 3x10 seeriat ära teed ja tunned, et relv on sulle loodud, osta ära (y)
Mina igaljuhul 7rem magnumit enam ei taha :lol: seda just selle meeletu laengu pärast.

NB! Ära siis peale ostu siledat kappi kopitama jäta, ajujahis sellest aastast minu favoriit nr1
Vanemad mehed teavad miks nii on :oops:
Vasta