Tulirelva puhastamine

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Tulirelva puhastamine

Postitus Postitas kakuke »

Omal ajal, kui sai poest relv soetatud, sai päritud ka selle hooldamise kohta. Ei tea kas müüjal oli paha tuju või ei teadnud ta midagi sellest, kuid mingit juttu ta selle kohta ei puhunud. Nii olengi siiamaani ise oma tarkusest selle töö ära teinud, teadmata võibolla mõningaid nüansse.
Kõigepealt lasen toru seest solvendise lapiga üle ja lasen tal mõni aeg seista, siis nühin lapiga nii kaua, kuni toru on minu meelest puhas. Järgmiseks käin nii seest kui väljast üle relvaõliga ja lõpus vaatan, et torusse õli ei jääks. Uurides siit sealt selle kõige kohta, olen kuulnud ka teistsugustest käsitlustest. Kuna mõningad relvaomanikud pole soovitanud kasutada pronksist harju, siis pole ka seda kasutanud. Huvitav oleks kohe kuulda, et kuidas foorumiseltskond toimib, kuna iga jahimees peab ju oma püssi ise hooldama :idea:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

1. Jõhvidega harjale tilgutan tavalist relvaõli ning ning lükkan mõned korrad läbi toru, seejärel lasen mõni minut seista ja õlil mõjuda.
2. Lükkan pronks harjaga umb. 4-5 korda õlisest torust läbi, suunaga lukust suudme poole, kunagi ei tõmba ma harja tagurpidi tagasi. Seda soovitust olen lugenud netist paljude relvameistrite kodukatelt.
3. Seejärel hakkan toru puhastama ja kuivatama õlist spets troppidega, kõigepealt rohelistega(abrasiivsed, sisaldavad imepeeneid pronkstraate,puhastavad paremini), vastavalt vajadusele umb. 5 tropiga, seejärel tavaliste valgete troppidega kuni tropp väljub praktiliselt puhtana, viimaste asemel võib kasutada ka lappe. Tropi liikumise suund on jällegi ainult lukust suudme poole.
4. Sama teen ka luku kojaga ja lukuga ehk siis kõigepealt õliseks, natuke seista, seejärel lapiga puhtaks.
5. Lõpetuseks lükkan veel kergelt õlise jõhvidega harjaga läbi toru, et sinna jääks kerge kaitsev õlikiht aga mitte liiga paksult, kuna hakkab tolmu külge tõmbama. Püssi pikemaks kapis seismiseks võib õli ka paksemalt panna aga pärast jahile minekut tuleks liigne õli ära pühkida. Luku koja ja luku lasen kergelt üle spets täissünt. aerosoolpudelis relvaõliga, mis lihtsalt määrib ja kaitseb ilmastiku eest ning luku käik on pehmem/libedam.
6. Väljast tõmban ka püssi üle kergelt õlise lapiga, nii metall osad kui ka optika korpuse. Praeguse püssi kaba on plastikust, nii et see erilist hooldust ei vaja.
Püss on soovitav üle vaadata ja vajadusel õlise lapiga üle tõmmata pärast igat väljas käiku, isegi kui pole pauku teinud! Praeguste niiskete ilmadega on rooste väga kerge tulema.
NB! Solventit kasutan suht harva, pärast tõsisemat laskmist näit. tiirus. Ei pea seda eriti vajalikuks pärast 1-2 lasku jahil. Solventiga tuleb ka ettevaatlik olla, nim. aurab see solventi keemiline komponent õhu käes väga ruttu ära ja järgi jääb praktiliselt vesi, mis hakkab korrosiooni tekitama metallil, seda juba praktiliselt 15min pärast. Soovitav oleks toru otsad õhukindlalt sulgeda mingite troppidega solventit kasutades. Eriti musta toru puhul soovitatakse sedasi solventiga täidetud toru leotada kasvõi terve ööpäev.
Ei tea kas see on kõige õigem viis aga nii teen mina.
Veel üks tähelepanek või soovitus, mida olen korduvalt kohanud erinevate relvameistrite kodukatelt: puhastusvarras võiks olla mitte metallist või siis näit. teibiga kinni kaetud, et vältida metallist varda hõõrdumist vastu toru sisepinda, eriti ettevaatlik soovitatakse olla toru suudmega, et seda ei vigastaks.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Mina nii hoolikas ei ole,laskmine kah suht harv,mõne punkti vkx meetodist jätan vahele,aga põhimõtteliselt sama.Jõhv ,pronks,tekstiil.Samuti puhastan suunaga suudme poole ja ei tõmba tagasi.
NB!täissünt. aerosool relvaõli ei tohi sattuda padrunitele,kui viimased jäävad pikemaks ajaks seisma.Õli tungib valtsi vahelt läbi ja paugu asemel kõlab ainult vusss.Enda praktika, mitte teistelt kuuldud.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

vkx kirjutas: 3. Seejärel hakkan toru puhastama ja kuivatama õlist spets troppidega, kõigepealt rohelistega(abrasiivsed, sisaldavad imepeeneid pronkstraate,puhastavad paremini), vastavalt vajadusele umb. 5 tropiga, seejärel tavaliste valgete troppidega kuni tropp väljub praktiliselt puhtana, viimaste asemel võib kasutada ka lappe. Tropi liikumise suund on jällegi ainult lukust suudme poole.

Juba peale 10 pauku tiirus on toru seest ikka paras käkk ja selle puhastamiseks tuleb lugematuid kordi tekstiiliga üle käia, võibolla on asi selles, et pole kasutanud pronksharja. Pole teinud nii nagu eespool kirjutatud, et liikunud ainult lukust suudme poole, kuna seda tuleb ikka väga palju kordi teha ja mul on puhastusvarras keermetega koostatav, nii et :( Kas siis pronksharja ja abrasiivtroppidega saab mõne korraga hakkama?
vkx kirjutas: 5. Lõpetuseks lükkan veel kergelt õlise jõhvidega harjaga läbi toru,

Kas Sul on selleks eraldi jõhvhari, st. see millega punkt ühes toru seest üle käisid on saanud mustaks. Siit tegelikult ka uus küsimus, kas neid harju mingi vahendiga ka puhastatakse (kujutan ette, et pronksharja on ikka väga keeruline puhastada)? Nende valgete troppide kohta tegelikult sama küsimus, kuna minu kogemuse põhjal kulub tekstiili ikka omajagu.
Kuna enamus minu laskmisi toimub lasketiirus, siis olen alati solventi kasutanud.
Tänud vastuste eest. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

kakuke kirjutas:Juba peale 10 pauku tiirus on toru seest ikka paras käkk ja selle puhastamiseks tuleb lugematuid kordi tekstiiliga üle käia, võibolla on asi selles, et pole kasutanud pronksharja.

Pronksharja ongi mõtekas esimesena kasutada selleks, et see suurem mustus toru seinte küljest lahti lükata.
kakuke kirjutas:Pole teinud nii nagu eespool kirjutatud, et liikunud ainult lukust suudme poole, kuna seda tuleb ikka väga palju kordi teha

Kui nühkida tropiga või lapiga torus edasi tagasi, siis sa nühid ka seda mustust seal toru sees pigem edasi tagasi aga mitte ei lükka seda mustust torust välja, kuna tropp või lapp saab juba esimesel lükkel piisavalt mustaks ning järgmisel tõmbel see juba pigem määrib.
kakuke kirjutas:ja mul on puhastusvarras keermetega koostatav, nii et :( Kas siis pronksharja ja abrasiivtroppidega saab mõne korraga hakkama?

Ma soetasin endale ka kunagi alguses selle mitmest pulgast kokku keeratava komplekti. Probleem selles, et see läks mul korduvalt keerme kohtadest kõveraks, kuna tropid liiguvad torus päris tihkelt(tihkemalt kui lapp). Muideks mina kasutan kahes mõõdus troppe, rohelised on õiges 7,62mm mõõdus aga valged on tsipa suuremad 8mm, lähevad raskemalt ja tihkemalt sisse aga ka puhastavad paremini.
kakuke kirjutas:
vkx kirjutas: 5. Lõpetuseks lükkan veel kergelt õlise jõhvidega harjaga läbi toru,

Kas Sul on selleks eraldi jõhvhari, st. see millega punkt ühes toru seest üle käisid on saanud mustaks. Siit tegelikult ka uus küsimus, kas neid harju mingi vahendiga ka puhastatakse (kujutan ette, et pronksharja on ikka väga keeruline puhastada)? Nende valgete troppide kohta tegelikult sama küsimus, kuna minu kogemuse põhjal kulub tekstiili ikka omajagu.
Kuna enamus minu laskmisi toimub lasketiirus, siis olen alati solventi kasutanud.
Tänud vastuste eest. :)

Ei, eraldi jõhvharja ei ole. See jõhvhari on niivõrd pehme, et see ainult kannab õli torusse ja mustust ta nüüd eriti lahti ei lükka ja endaga kaasa ei too aga ma lihtsalt kuivatan ja pühin selle harja lapi sisse ära. Pronks harjaga teen samuti, olen ka pärast kasutamist lihtsalt kraanivee all ära loputanud, sest ega pronkshari samuti seda mustust tihkelt enda sisse ei ima. Samas on mul ostetud autopoest aerosool piduriketaste puhastamiseks, eemaldab metllpinnalt igasuguse rasv- ning määrdeaine ja mustuse, olen seda kasutanud vindi luku üksipulgi lahti võtmisel ja seest puhastamisel vanast õlist ja mustusest ning ka päästiku mehhanismi puhastamiseks. See sobib ka ideaalselt pronksharja puhastamiseks. Pärast pikka aega muutub luku sees olev õli siiski vanaks ja tolmu ja mustust täis ning hakkab ka niiskust imama ja hakkab seetõttu raskemalt käima kõik, nii polt ise kui ka päästiku ja lööknõela käik on raskem. Külmaga on ka oht, et asi lihtsalt jäätub ära metsas. Seepärast on vahest mõtekas ka need komponendid ära puhastada ja uue õliga üle teha. Mõni lukk(uuemad) on päris keerulise süsteemiga, mida ei ole soovitav hakata ise lammutama, siis tasuks lasta see töö ära teha mõnel spetsialistil. Tropid on ühekordseks kasutamiseks, neid ei puhastata kuidagi. Selles mõttes on vast lapid jahh vähe praktilisemad, kuna saab neid pesta ja uuesti kasutada. Seega peaks iga relvaomanik jälgima, et naine ei viskaks ühtegi vana ja aukliku sokki ega särki minema! :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Paistab, et valdad seda teemat korralikult. Siiamaani ongi see relva puhastamine olnud nagu piin, aga loodan nüüd kergendust. Mõni küsimus veel tekkis. Millist puhastusvarrast kasutad (nagu aru sain on see vist plastkattega)? Kas sellele käivad tropid ja harjad kergemini külge, kui on seda keermega liide? Nagu mainisid olen ka ise pidanud õige mitmel korral seda varrast õgvendama (alumiinium ei pea vastu).
Ja kui keegi oskaks rääkida ka erinevate tootjate puhastusvahendite vahedest, või kiidaks, laidaks läbikasutatuid oleks väga tore. Ise olen kasutanud ainult Kleen Bore´t ja tekstiilina puuvillast materjali.
Kogu see eelnev jutt peaks vist sobima ka sileraudsele?
Tänudega :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

Ise kasutan vindi puhastamiseks täis pikkuses metallist varrast(selline kuldne, ei tea kas ka pronksist), mille olen kinni teipinud täies pikkuses tavalise musta elektriteibiga. Sileraudse varras on puidust. Kaks varrast on sellepärast, et ei õnnestunud leida sarnaste keermetega otsikute komplekte mõlemale. Minu vindi puhastamise otsikute komplekt koosneb neljast otsikust: pronkshari, jõhvhari, pehmest lõngast hari, mille otstarbest ei olegi ma päris aru saanud veel, kasutan vahel lihtsalt tolmu eemaldamiseks kuivast torust ning viimaseks on otsik troppide jaoks. Sileraudse otsikute komplektis on jõhvhari, pehmest lõngast hari ning metallhari, see on vist terasest ja hari ise spiraali tüüpi. Sileraudse puhastamiskord on põhimõtteliselt sama nagu vindi puhul, ainult troppide asemel kasutan lappe, kuna nii suuri troppe lihtsalt pole. Kas ma seda teemat just nii väga valdan, olen lihtsalt netist uurinud erinevat infot sellel teemal, panen siia paar näidet huvilistele. Esimene räägib Mauseri luku puhastamisest:
http://www.bobtuley.com/mauser/
teine on väljavõte ühest USA relvafoorumist kus arutatakse päris pikalt relva puhastamisest ja selle juurde käivast, nagu õlid, harjad, vahendite tootjad, puhastus järjekord, jne.
http://www.snipercountry.com/hottips/Cleaning.htm
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Liikudes ringi, kohtasin ka teist tulirelva puhastamise viisi. Riputan selle üllesse eesmärgiga, et teised ka aimu saaks kuidas võimalik. Lisan, et see pole kellegi veendumuste kõigutamiseks ega kritiseerimiseks, vaid arvan et rahvast võib huvitada see teema. http://www.hot.ee/janekkuld/puhastamine.jpg
Kuna tegu on osalt kommertstekstiga, siis on kaval silmadel lasta mingitest kohtadest lihtsalt kergelt üle käia.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
kriss
Postitusi: 157
Liitunud: N Okt 23, 2003 9:59 am

Postitus Postitas kriss »

mina puhastan näiteks nii:(siledaraudne) lasen õli rauda tõmban terasharjaga paar korda läbi ,siis lasen seista mõned minutid ja tõmban veel mõned korrad ja just terasega. siis võtan majapidamispaberi ostsin torki oma see on selline kõvem ja ei aja ebemeid lükkan mõlemad rauad läbi paar korda ja ongi puhas.paber jääb täiesti puhtaks.
seda õpetas mulle üks sportlaskja. ja lisas ,et pole vaja karta terast see ei tee rauale midagi halba. mina olen just puhastanud tema õpetuse järgi ja raud läigib nagu uus :wink:
jaht eesti moodi
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Kas on tõde asjas?!

Postitus Postitas kütt »

Mõned väidavad et kohe peale jahti, kui kindel et enam pauku ei tee, siis lihtsalt sülitada rauda, et pidavat hästi mõjuma, kuniks saad aega õlide ja vahenditega puhastuseks!? Kipun arvama, et see vanast puhastusvahendite puuduse ajast tingitud viis on...nüüd ju head väikesed aerosoolid kõigil käepärast, ka sellised ju, mida ei pea enne laskmist rauast eemaldama.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Kasutasin üht sellist Sako aerosooli paar aastat,päris mugav,kui ükskord koju jõudsid ja puhastama hakkasid,läks puhastamine ludinal ja kui kole kiireks läks,et samal päeval ei olnud mahti puhastada,polnud ka järgmine päev puhastamisega vaeva.
Kasutaja avatar
shikaree
Postitusi: 141
Liitunud: T Dets 23, 2003 6:25 pm

mida lihtsam seda parem

Postitus Postitas shikaree »

palju kasulikku infi kõrva taha panna, aga ikka tunduvad enamus kirjeldusi maru keerulised.
mina puhastan sileda raudu enam- vähem samuti nagu kriss kirjutab, ainult terase asemel kasutan pronksi ja paberiga pole ka proovinud, selle asemel puuvillane või linane riie (kui vanu riideid kasutusele võtate, siis tuleb alati üle kontrollida, et seal igasugu neete, trukke ega nööpe küljes pole). vindil kasutan puhastusvarda asemel nööri, sellist nagu Galili komplektis on, kui keegi näinud on. sileda puhastamisel on kasutuses elektrikarjuse varras, mis on valmistet vist fiibrist ja paraja pikkuse ning paksusega, ei kriibi rauda ja parajalt jäik. lisaks kasutan puhastamisel hambaharja ja -tikkusid, kogu töö saab korralikult tehtud. õlina kasutan kunagi taani sõjaväelaste käest saadud õli, mis sisaldab teflonosakesi, nende väitel pidi see kulumist kuni 60% vähendama. ise nad kasutasid seda nii käsitulirelvade kui ka veekahurite ja muu sellise värgi puhastamiseks ja hoolduseks. selle õliga kergelt nii seest kui väljast kaetuna jätan relva ka kappi seisma, kui metsa minek lasen seest lapiga üle. metsast tulles käin relva pealt alati üle, veetilkasid, okkaid ja muud sodi võib alati olla kuhugi sattunud.
kunagi ei tõmba ma harja tagurpidi tagasi

miks? kas tõesti siis ühes suunas lükkamisega tuleb mustus välja või kriibib nii rauda või ..? ja kas siis sellisel juhul ei tule mitte iga kord hari vardalt eemaldada ja uuesti luku poolt suudme poole lükkamiseks vardale kinnitada või siis kogu varras, kui mahub, läbi raua tõmmata. tüütu veits, minu arust.

kas keegi oskab midagi sellise määrde kohta öelda nagu seda on ЦИATИM-201 või mis see number seal taga oligi. vanas randla jahimehe käsiraamatus (relvade kohta väga asjalik jutt, muu ülejäänud ka muidugi) soovitatakse seda, kui ma õieti mäletan, kasutada luku määrdena.

edu siis!
seal on teine rebane!
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

püss puhtaks!

Postitus Postitas tsuks »

Head vana lõppu ja toredat uut aastat!

Nimme tõstan teema etteotsa- et omme oleks lihtsam püssiraua tagasi õigesse kaliibrisse nühkida!

Head tervist ja jahiõnne!
tsuks nigu ma olen...
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Üks tuttav kasutas vana-aasta õhtul siledarauale mõeldud rakette. Need pigitasid aga torud nii ära, et enam õieti puhtaks ei saanud. Mida sellisel juhul kõige otstarbekam kasutada on (mõni aerosool, mis lahustab või ...)?
Kas neid rakette üldse tasub kasutada
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kas solvent ei aita, kui lasta veel sellel lahustada seda sodi eelnevalt?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta