Mida arvate kõikvõimalikest tehnilistest abilistest?

Kui miskit tahab väljaütlemist , siis siin on koht, kus seda teha.
Vasta
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Kakuke, vt juttu üleval on kopterist ja summutist. Minu jaoks valgusti nendega ühte masti abivahend on.

BM
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

kakuke kirjutas: Peale õiguste on veel kohustused. Kohustus küttida min limiit.
. Kakuke võttis asja kenasti kokku. Kas teist keegi kujutab ette, et peaks suuruluki jahti tegema ainult optikata sileraudsega, sest vint ja optika on keelatud tavajahimehele ? Küllap paljud meist on just nii alustanud. Aga vaatan kasvõi enda jahtkonda- paari viimase aastaga on kaevutorumehed vindile üle läinud. Ilma käsu ja sunduseta. Ja pole neid ka keegi pilganud, et mis sa könn...
Aja ja arenguga tuleb kaasas käia ja mitte lootusetult hiljaks jääda- hoiatav näide kopra näol olemas. Ega me ei taha et metseast saaks järgmine.
soul
Postitusi: 124
Liitunud: N Jaan 27, 2005 1:22 am

Postitus Postitas soul »

Beretta kirjutas:
kakuke kirjutas: Peale õiguste on veel kohustused. Kohustus küttida min limiit.
. Kakuke võttis asja kenasti kokku. Kas teist keegi kujutab ette, et peaks suuruluki jahti tegema ainult optikata sileraudsega, sest vint ja optika on keelatud tavajahimehele ? Küllap paljud meist on just nii alustanud. Aga vaatan kasvõi enda jahtkonda- paari viimase aastaga on kaevutorumehed vindile üle läinud. Ilma käsu ja sunduseta. Ja pole neid ka keegi pilganud, et mis sa könn...
Aja ja arenguga tuleb kaasas käia ja mitte lootusetult hiljaks jääda- hoiatav näide kopra näol olemas. Ega me ei taha et metseast saaks järgmine.


Seda pole vaja ette kujutada, see juu selgelt veel meeles, 15-16 aastat tagasi, rääkimata veel varajasemast ajast kütiti kõik liimidid täis ja ka üle just optikata sileraudsega, ilma raadiosideta, mobiilita ja atvta. Et selliste põhenduste taha on veits naljaks pugeda. Loomulikult leiab igale tehnilise abilisele sada õigustust, sest see teeb juu elu mugavamaks.
Ajaga tuleb kaasas käia, ega tagasiteed ei ole ja mis seal salata jaht on ka hulga mugavamaks läinud.
Ja mis koprasse puutub, siis seda lihtsalt ei kütita paljudes kohtades, olenematta tehnilistest abivahenditest.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

abivahendid

Postitus Postitas jorr »

Ütleks nii hr Soul,et vanasti tõesti kütiti kõik ulukid põhiliselt siledaga,aga millised olid siis need kütitud ulukite limiidid.Siga polnud,või oli aint nn.eriload,põtra oli kaks-kolm luba ja kolme loa korral üks omale aint siis,kui riigi load lastud.Kitseload olid algul ka kolm riigile ja üks omale(seksiooni kohta muidugi) ning hiljem olid kitseload rohkem preemijaks hästitehtud töö eest.Kitsele oli algul ka aju lubatud.Aastaks ütleks 65-70.Söödapealt sealaskmine oli täiesti eetikavastane tegu siis.Nati varem oli isegi aeg,kus paljudel jahimeestel polnud seda sileraudset püssigi.Ka siledaraudne on ju tehniline abivahend looma tabamiseks.
Aga praegused laskelimiidid on sellised,et ilma mõningate abivahenditeta (vint,optika jms)ei kujuta ettegi nende täitmist.Kui ikka tahetakse laskelimiiti tõsta,tuleb lubada ka tehnilisi abivahendei rohkem kasutada ja abivahendid just selleks,et need laskeplaanid oleks võimalik täis lasta.GPS,summuti ja jeep on minu arvates rohkem jahi mugavamaks tegemiseks nagu see kõigi mugavustega jahikantselgi.
noorus on ilus aeg
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Ära nüüd Jorr asja nii nutuseks ka kirjuta. Jaht on eluaeg "lõbu" olnud. olgu siis suuremate või väiksemate piirangutega. Endal selline arusaam, et kui elu toimuks "anarhias" nagu Kerenski seda ette kujutas siis poleks asi enam huvitav. Siis maksab ainult "tugevama" õigus. kirjutasin just "prože" teema alla enda mõtte. Tehnika ja abivahenditega on ikka nii nagu ka evolutsiooniga-paigalseismine ei ole edasiminek. Kui aga kasutada seda "arengut" nagu Hrustsovi ajal külmas kliimas maisi kasvatamiseks või jõgede teistpidi voolama panemiseks siis minu arvates see on juba liiast.
Ise vaatan ühte meest oma külast. Peab hobust-künnab kartulimaad, ajab vaod jne. Sügise kaevab hargiga kartulid üles(loomade heina laseb traktoristil maha niita). Lehmadele annab ainult heina-soovitasin võtta kitsed (annavad samapalju piima, kuid hooldada lihtsam). Sain vastuseks-aga mulle meeldib nii. Kui meeldib siis olgu peale. Mina tooksin analoogia ka jahipidamisse. Kui meeldib " safari" siis selleks Aafrika. Kui meeldib " mõistusepärane uue tehnika" kasutamine milline viib elu edasi normaalsest ehk siis mõistusepäraselt OK kuid kellele meeldib see võib ka "odaga" ulukit küttida (ei pidanud silmas konkurentsi sile versus vint).
ikka lõbusalt
soul
Postitusi: 124
Liitunud: N Jaan 27, 2005 1:22 am

Re: abivahendid

Postitus Postitas soul »

jorr kirjutas:Ütleks nii hr Soul,et vanasti tõesti kütiti kõik ulukid põhiliselt siledaga,aga millised olid siis need kütitud ulukite limiidid.Siga polnud,või oli aint nn.eriload,põtra oli kaks-kolm luba ja kolme loa korral üks omale aint siis,kui riigi load lastud.Kitseload olid algul ka kolm riigile ja üks omale(seksiooni kohta muidugi) ning hiljem olid kitseload rohkem preemijaks hästitehtud töö eest.Kitsele oli algul ka aju lubatud.Aastaks ütleks 65-70.Söödapealt sealaskmine oli täiesti eetikavastane tegu siis.Nati varem oli isegi aeg,kus paljudel jahimeestel polnud seda sileraudset püssigi.Ka siledaraudne on ju tehniline abivahend looma tabamiseks.
Aga praegused laskelimiidid on sellised,et ilma mõningate abivahenditeta (vint,optika jms)ei kujuta ettegi nende täitmist.Kui ikka tahetakse laskelimiiti tõsta,tuleb lubada ka tehnilisi abivahendei rohkem kasutada ja abivahendid just selleks,et need laskeplaanid oleks võimalik täis lasta.GPS,summuti ja jeep on minu arvates rohkem jahi mugavamaks tegemiseks nagu see kõigi mugavustega jahikantselgi.


Mitte aastat 65 ei pidanud silmas. Kas siis 90 aasta alguse liimidid olid tänastest limiitidest nii erinevad?
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

eetika

Postitus Postitas jorr »

Olid ikka,sellist sigadeuputust kui praegu ju polnud.Peale suurulukijahi sai ka koerajahti rahulikult teha ja kitsed praegu ja kobras?
noorus on ilus aeg
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

15a tagasi polnud jahimeestel peal sellist survet, kui on seda täna metsa/maaomanike näol. BM kirjutab summutist ja kopterist. Viimane on neist tõepoolest ilmselge liialdus, aga summutit kasutaks ise just tiirus ja ka kobrast laseks sellega küla ligidalt. On neid ju sinnagi massiliselt kolinud ja keeruline loomaarmastajate tõttu lasta. Kus pauku seal kisa, aga ära tuleb need küttida (ma pean silmas mitte tihealasid). Meil läks asi ühes kohas nii hulluks, et KKT andis isegi korralduse väljaspool küttimisaega neid küttida tihealalt. Muidugi oli see lollus ja sai ringi keeratud. Miks mitte lasta tihealade servast rebast summutiga. Paksu metsa see loom ju ei roni ja just on teda tihealade äärtes. Marutaudi varsti reguleerimas pole ja sellegi olukorra on inimene loonud.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Pelle
Postitusi: 127
Liitunud: K Nov 24, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas Pelle »

Miks kõike nii isklikult võtate?
1. Keegi pole käskinud jahimeestel nuia ja niudevööga metsa minna ning limiidid täitmata jätta.
2. Minu arusaamist mööda on teema rohkem hüpoteetiline, stiilis "kui kaugele tehnikaga minna, kuni see hakkab n.ö. jahivaimu rikkuma". Mõeldud sõbraliku arutluse, mitte minul-on-ainukesena-õigus-lähme-karvupidi-kokku teemana.
3. Kui keegi loeb minu postitustest välja, et ma olen niudevöö ja nuia pooldaja, soovitan need veelkord rahulikult ja vihavahtu pritsimata üle lugeda. Ma arvan, et praegu oleme suhteliselt ideaalses seisus, kus tegevus kasutusesoleva tehnika tõttu võrdlemisi efektiivne liigset tööd nõudmata ja jahi olemus on veel säilinud.
4. Andke andeks (ma ei mõtle seda tõesti solvanguna, avaldan vaid oma idee), aga kui ebaseaduslike (ja erakorraliste) vahenditeta limiiti kütitud ei saa, peaks vahenditest vigade otsimise asemel võibolla otsima viga inimlikust elemendist. Äkki on klubis mehi väheseks jäänud, järelkasvu vähevõitu, mõned mehed (näiteks vanemad härrasmehed) vähem jahil hakanud käima, tõesti tegu ülesöötmisega, äkki õnnestub suurendada ühisjahtide saagikust vanade sisseharjunud kohtadest loobumisega jne. Ja jumala pärast, kui loomi tõesti nii palju et hakkama ei saa, kutsuge sõbrad appi! Foorumlased juba ammu kibelevad ühise seajahi järele!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Kakuke, 2 märkust (mitte sisulise vastuvaidlemise osas):

1. summuti kasutamine tiirus sai Riigikogu heakskiidu ja kui seadus jõustub, saab seda teha ka;

2. muude "eetilisuse piiril baseeruvate" erivahendite kasutamine võib olla küll mõeldav ulukite arvukuse reguleerimiseks, aga mitte jahipidamiseks. Meil Eestis on need kaks asja veel enamvähem koos (mitte igal pool, pean silmas looduskaitsealasid, mis ei ole jahipiirkonna koosseisus), aga mõnes teises riigis on erivahendite abil ulukite arvukuse reguleerimine teatud olukorras jahipidamisest (kui oma olemuselt hobitegevusest) lahutatud.

BM
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Vaidleks sulle kakuke selle "surve" osas vastu. Nagu teda siis ulukite populatsioon kord tõuseb korg langeb nagu sinusoid. See, et 15 aastat tagasi ei olnud survet on ikka vale küll. Siis oli igal "külamehel" kuskil kartulapõld (olgu siis era või tol ajal veel riigi maalapil). Lisaks veel majandite viljapõllud milles "sigade" möllu pärast käidi ka kolhoosi "sakste" poolt kobisemas. Külavahel leviva marutaudi tõttu oli ka kisa kui palju (endal kaks sõpra said profülaktikaks süste kuna minu palvel lahkasid külas auto alla jäänud kitse ära ning julgesid seda süüa). Neid näiteid võib tuua rohkemgi. Minu arusaam asjast on selline, et 90 keskpaigaks oli nii "emake loodus" kui ka jahimehed viinud järjekordselt ulukite arvukuse miinimumini. Ka oli ennem kobras kaitse all kuna neid lihtsalt oli vähe. Praeguseks eriti veel kui sooja ilma arvestada on populatsioon üleval. Samas minu piirkonnas ja ka maakonnas paljudel seltsidel jäid juba põdrad laskmata kuna neid lihtsalt ei olnud nii palju kui "surve" tõttu välja pakuti. Kitsi on ka meil kõvasti vähemaks jäänud. Siga on veel palju, kuid veel mitte kriitiliselt. Sellegipoolest mingit massimõrva nendele ei poolda. Küll ka nende arvukus mõne aja pärast jälle alla läheb. Omanikel vaja ainult "kisa" tõsta.
ikka lõbusalt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Nõuka ajal oli jahimeestel toeks mingis mõttes Moskva saksad, kes ise jahist lugu pidasid ja kui läks üle Vabariigiks, oli poliitikutel/rahval tegemist 100 muu asjaga. Üleminekuajad on alati olnud segased ajad ja rahvasuu pajatab, et siis astutakse alati taastuvale loodusressursile pähe. Salakütitakse ja teostatakse röövraiet palju. Seda kõike oli ka näha, arvukus langes ja langid tekkisid.
Täna, aga neid muresid sellises mahus pole mis toona olid (vaenlased, sukkpüksid, toit laual jne). Täna oleme olukorra ees, kus jahindusega ronitakse juba poliitikasse ja ajakirjandus materdab täiega. Elame näeme, kuhu sellega välja jõutakse. Siin foorumis ka sellest üks teema olemas. Eks rauda taotakse ikka siis kui see punane, aga kes täna seda rauda taob on küsimus. EJS seda igatahes küll ei tao.
Ega siis siga kits pole ainsad, kes murelasteks võivad osutuda. Mis, aga hakkab toimuma lisaks väikekiskjatele suurkiskjatega, kui sellised ilmastikuolud püsivad ja neid sedasi kiivalt edasi kaitstakse?
Paljudes kohtades on jahimeeste vanus väga kõrge ja valdavaks relvaks sileraudne, laskeoskusest ärme räägigi. Mina mõtlen, et kuidas küll seal toime tullakse täna ja tulevikus. Ei midagi isikliku.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

kakuke kirjutas:...
Paljudes kohtades on jahimeeste vanus väga kõrge ja valdavaks relvaks sileraudne, laskeoskusest ärme räägigi. Mina mõtlen, et kuidas küll seal toime tullakse täna ja tulevikus. ...


Ka neid kohti on tarvis. Niimoodi vabad jahipiirkonnad tekivadki, kui ühed kasutajad hakkama ei saa.

BM
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Sellistes paigus ,nagu Kakuke viitab ei toimetata ka erilist sigade lisasöötmist ja probleemi pole ,kui just naaaber ei sööda kõrval massiliselt.Kus ikka eesmärk jahiga raha teenida ,viiakse metsa vilja sadade tonnidena.Kellegile võib see tunduda utoopijana ,aga nii see mõnelpool on! Tean jahtkonda ,kus ühe nädalavahetusega olevat lastud 28 siga,ja seda põhiliselt turistide poolt.
Kivi kotti!
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Postitus Postitas Ats »

kult kirjutas:,kui just naaaber ei sööda kõrval massiliselt.Kus ikka eesmärk jahiga raha teenida ,viiakse metsa vilja sadade tonnidena.Kellegile võib see tunduda utoopijana ,aga nii see mõnelpool on! Tean jahtkonda ,kus ühe nädalavahetusega olevat lastud 28 siga,ja seda põhiliselt turistide poolt.
Kivi kotti!


Kas tegemist Viljandi maantee ääres paikneva jahiseltsiga?
Vasta