Raske talv

Kui miskit tahab väljaütlemist , siis siin on koht, kus seda teha.
Vasta
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Praegustes oludes on lisasöödaga sama tähtis ka loomade liikumistingimuste parandamine. Olen see talv oma küla ümbruses ja kaugemalgi kelguga radasid sisse ajanud. Kõik kelgurajad on metsloomade poolt aktiivselt kasutusele võetud. Rajalt kõrvale ilma erilise vajadusetta loomad enam minna ei taha.
Keegi tuletas siin meelde möödunud aegu. Paljud peaks veel mäletama, et veel 80-ndatel toimisid majandid ja metskonnad, küla- ja metsateid lükati sahaga regulaarselt lahti, ka vähemkasutatavad metsarajad olid suht normaalselt läbitavad. Ka metsloomadel oli kergem liikuda.
Olukord muutus koos Suure Vabaduse ja eraomanike saabumisega - segipööratud ja mudamülgasteks muudetud ning võssa kasvanud metsateed on paljudes kohtades läbitavad ainult rasketehnikaga.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas aadu kadakas »

Need paar sula, mis vahepeal olid, tegid kitse liikumise õnneks peris heaks. Kui rahulikult saavad olla, siis palju sisse ei vaju. Kolmel viimasel päeval olen teinud vaatluseid ning täheldanud muuhulgas, et kitsed tänu kandvale, paksule lumele ulatuvad haavanoorendikus selliste oksteni, kuhu tavaliselt ei ulatu. See päris lootusandev pilt. Ning lankidel on huvitaval kombel pidevalt isendeid lisandunud. Järvamaal, ühes paigas oli aasta lõpus 4, nüüd 8 kitse. Võimalik, et liikumisvõimalus tõi parema toidu juurde. Kasepunga nii hoogsalt pole veel sööma hakanud, küllap kevadepoole läheb see kraam maitsvamaks. Mahajäetud talupaigad jah, meelitavad ka oma õunapuude jmt.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas aadu kadakas »

rixa kirjutas: Jah, selliseid talvi on vanasti olnud palju ja ilmselt raskemaidki, aga siis olid meie metsad täis väikeseid põllulappe, kus olid talumeeste heinasaadud. Vanemad mehed just räägivad, et need olid kohad, kus talvel kitsed ellu jäid. Nüüd pole ühtegi heinasaadu kümnete kilomeetrite raadiuses.


See hea tähelepanek. Muuseas olen isegi mõelnud, et kui makstakse toetusi poollooduslike koosluste hooldamisel ning niitmisel, võsaraiel, kas poleks üks variant, et näiteks hein tuleb kuhja panna? Neid kadunud metsaheinamaid enam tagasi ei saa (ilmselt ka väikest loomapidamist sellise mahus), kuid olemasolevatel võiks miskit sellist olla. Mingid näited on. Raske talve kontekstis vägagi "eeskujulik" vana asja taaskäivitamine.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas honkomees »

aadu kadakas kirjutas:Need paar sula, mis vahepeal olid, tegid kitse liikumise õnneks peris heaks. Kui rahulikult saavad olla, siis palju sisse ei vaju. ...

olen ka viimastel päevadel ühel põllul regulaarselt sihukest üle 10 pealist kitsekarja täheldanud, seisavad ja käivad täies pikkuses, ei vaju kopka eestki sisse ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
soul
Postitusi: 124
Liitunud: N Jaan 27, 2005 1:22 am

Re: Raske talv

Postitus Postitas soul »

"Luban, et pool lund on veel taevas. See hakkab tulema veebruarikuu lõpus, märtsi esimeses pooles,» kordas Margus eile"
http://www.ilmajaam.ee/?id=377309

Päris karm prognoos. Ei tohiks tekkida kahtlust lisasöötmise vajalilkusest. Juba peale eelmist talve on võib leida täitsa kitse vabasid piirkondi, eks nüüd see ala veel suureneb.
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Metslane »

Kõiksugu soolapuhujaid ei saa ka uskuda. Kuusevanadest kuni Pauksonini ülim ettekuulutus on suur kräpp. Kus **** see detsember soe oli või jaanuar tormas. Monikad ja Scarletid tuiskasid kõik detsembris.

Minu ennustus on ka selline, et: lund võib juurde sadada, kuid samas on suur tõenäosus, et juunis on juba soe. Aga see teadmine jäägu jahifoorumi seinte vahele.
Aim small, miss small!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Raske talv

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Minu lemmik on Igor Mang. Küll tema on tark mees! Otse televisioonis ütles, et kuu on planeet!

Veel on mul kooli lõpp käsil: 2011. aasta on Lõvile justkui gümnaasiumi lõpuklassis õppimise aasta. Tango, Tango! :D

2011. aasta teeb ka tavainimesele selgeks, et oleme suure katastroofi eelõhtul, mis on juba möödapääsmatu. :shock: Kaevan maja alla praegu uut maja aga juba on kõik õudne ja pime, naabritüdruk jookseb lapsevankriga nii kiiresti, et lausa ime! :?

Jätkub... :(
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas tony »

[quote="Kaupo Kindsigo"]Minu lemmik on Igor Mang. Küll tema on tark mees! Otse televisioonis ütles, et kuu on planeet!

Veel on mul kooli lõpp käsil: 2011. aasta on Lõvile justkui gümnaasiumi lõpuklassis õppimise aasta. Tango, Tango! :D

2011. aasta teeb ka tavainimesele selgeks, et oleme suure katastroofi eelõhtul, mis on juba möödapääsmatu. :shock: Kaevan maja alla praegu uut maja aga juba on kõik õudne ja pime, naabritüdruk jookseb lapsevankriga nii kiiresti, et lausa ime! :?

Jätkub... :([/quote

Pane foorumisse siis mõned "uue maja" joonised meile ka, et saaksime valmistuda ..... :D
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas aadu kadakas »

Täna siis üks kitsetalleke langil ära lõppenud. Tuli mõned päevad tagasi 2 varasemale juurde ja oli juba siis väga läbi. Võimalik, et kopsupõletik. Ilmselt piisavat rasvakihti ka polnud. Mis seal ikka, talv hakkab oma võtma ning nõrgemad harvendatakse välja.
Val Rajasaare suure "sokukarja" info põhjal olen erinevates kohtades vaadanud ka sarviliste osakaalu. Mõned näited: 8 kitse (1 piiksarv), 5 kitse (1 piiksarv), 3 kitse (kõik kitsed), 4 kitse (kõik kitsed), 4 kitse (1 piiksarv), 2 kitse (mõlemad kitsed). Suuremaid karju pole oma käimiskohtades kohanud. Eelmisel talvel loendasin ühel väljal (kus oli võtmata jäänud nisu) ca 50 kitse, kuid pakkuge palju oli sarvepäid? 3-4 :?: Ma kipun arvama, et siin küll jahimeestel valiklaskmise probleem.
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Murastes nüüd seitsmene kari, üks neist kits, ülejäänud sokud. Hea kuulda, et emaseid mujal kõvasti rohkem on. Täna oli üks saanud koera käest pureda (õnneks mitte emane, see oli koos oma kahe sokupõksiga täie tervise juures), päris palju verd oli, aga jälgede järgi samm oli sirge. Pole teda ennast veel näinud, et haavade tõsiduse üle otsustada.
Ärge unustage seda oma lastele rääkida! Muidu ei räägi keegi lastelastele...
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Tänaseks on Murastes mu söödasõime juures enam-vähem paiksed 9 metskitse, kellest -- oh üllatust -- 8 on sokud.
Ärge unustage seda oma lastele rääkida! Muidu ei räägi keegi lastelastele...
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas aadu kadakas »

OT, aga kuna kohe paremat paika ei leidnud, siis ... Val on positiivses võtmes nimetanud kitsede rohkust sokkudega võrreldes. Ei anna rahu see õige metskitse vahekord kitsede -sokkude osas. Olen siiani arvanud, et vast suhe 50:50 oleks normaalne. Samas pole ka ilmselt häda, kui 1/3 sokkusid, 2/3 kitsesid. Kas selline teema on foorumis olnud, kus taolist juttu edasi "puhuda"?
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Siin ja ka jahilistis tuli välja, et mujal Eestis on hetkel praegu emnamasti just vastupidi, suur emaste ülekaal. Suurupis lihtsalt on mingi kummaline anomaalia sel aastal.
Ärge unustage seda oma lastele rääkida! Muidu ei räägi keegi lastelastele...
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas TiitR »

Laup. rebasejahti tehes, jalutasid 9 tk. lagedale põldu ja jäid graatsiliselt mulle otsa vaatama - 8tk. kitsed ja 1 sokk. Sokul sarved juba kenasti paar cm. üle kõrva ja nagu meiekandis tavaks, siis ka tahapoole kenasti kooldu. Ülejäänud olid kõik raudselt kitsed, kuna vahemaa nendega oli ca 30m. ja seisid piisavalt kaua kohapeal, et neid silmitseda ja uurida.
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas tädimaali »

Kui palju kasutatakse sellist varianti - heinateo ajal talumehelt osta mingi kogus rulle ja lasta need põllule jätta, kusagile põlluserva, metsa äärde? Olen vaadanud, et kandis, kus ise liigun, ongi ühele põllule rullid ületalve jäetud, ja viimaste päevadega on rullide ümber meeletud rajad trambitud, hein maitseb ja isegi jänesed käivad. Kusjuures tuisuga on rullide ümber jäänud sügavad lumelehtrid, niiet rulli kõrvalt eh isegi kraabiks maapinna välja. Loomi loendanud pole, aga tundub, et 5-6 rulli on põhilised, mida praegu puistatakse ja need ehk peaksid päris kaua vastu.
Kohe peale heinategu põllule jätmine tundub kuidagi lihtsam, kui talvel hakata neid palle metsa vedama? Silopallidega vist keerukam, need vist ei kipu väga kaua terve kilega põllul säilima?
Vasta