Raske talv

Kui miskit tahab väljaütlemist , siis siin on koht, kus seda teha.
Vasta
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas aivar00 »

Selle peale tahaks kohe ohata kergendatult- nii lihtne see ongi. Ja mina vana :L ei ole selle peale tulnud :oops:

Tegelikult asjalood sedasi, et üheltki talumehelt sa heinarulle ostma ei pea- kui mööda Eestimaad ringi sõidad, siis peaks silma hakkama, et noid rulle on põllud täis ja lähemal vaatlusel peaks ka ilmnema, et rullide ümber ei ole ka tara ehitatud. Seega vaba juurdepääs suvalisel ajal. Mineval talvel meil ka üks talumees lükkas teraga metsaäärde rajad sisse ja laotas paar rulli heina metsaserva. Ja suur oli tema üllatus- ei ühtki kitse ega jänest ei tulnud sööma :M
Vii aga värske silorull metsa- sööjaid kohe hulgim.
ikka lõbusalt
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas tädimaali »

Küsisin enda meelest täiesti mõistlikult. Nois Talna ümbruse kohtades, kus liigun, enamasti talumehed korjavad oma heina ikka enne talve ära ja ka nüüd tundus see pigem mitte metsloomade aitamiseks korraldatud üritus. Üllatas, et nii tohutult oli radu ja jälgi, et loomad seda võimalust kasutavad. Sellest kõigest minu tagasihoidlik huvi asja vastu, pole vaja kohe pead otsast ära hammustada.
Kyy
Postitusi: 1
Liitunud: N Veebr 17, 2011 4:45 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Kyy »

Tere! Selline küsimus kitsede söötmise kohta, et kas silorullilt tuleks kohe ühe korraga kile & sellealune võrk maha võtta, või võib ka jupikaupa, vastavalt sellele kuidas neil rulliga edeneb? Ja kas kile tuleks ka rulli juurest minema viia, võivad nad seda sööma hakata?
Kasutaja avatar
Marco
Postitusi: 38
Liitunud: K Okt 28, 2009 1:37 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Marco »

No me täheldasime,et kui kogu kile ära võtta,siis kitsed tükivad väga palju raiskama.Kakuvad rulli laiali ja oma hädad teevad silo peale,mis laiali kakutud ja seda nad süüa ei taha.Võtsime nüüd rullilt kilekaane ära ja vaatame edasi,kuidas neile seda silo jaopärast ette lõigata,et nende raiskamist piirata.
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Silo ja puu-juurviljade puhul oleks kindlasti vaja, et miski kore oleks kõrvalt võtta, ma arvan. Kaer või valitud hein, vihad. Ma kahtlustan, et kui miskit kuivemat vahele ei viska, siis võtab pasale. Sigudikel on ükskõik, aga kitsed va hellema kõhuvärgiga. Talve alguses maiustasid mul puuviljade ja porganditega ning järgmine päev oli vedel pask maas, ei ühtegi kaeratera ega kõrrekest sees. Siis märkasid hakata sealsamas kogu aeg olemas olnud kaera vahele sööma ja asi paranes paari päevaga. Nüüd juba eelistavadki kaeru ja vihtu ning juurikahunnik on külmunud. Kui kohalikust poest karbitäis seeni üle jääb, siis see muidugi läheb delikatessina ja toiduvahelduseks esmajärjekorras. Ja siis veidi kaua seisnud maitseroheline on samuti maiuspala, olgu siis till, petersell, pune või basiilik, salatist rääkimata (on nii peenike, et sulab kohe suus ära).
Ärge unustage seda oma lastele rääkida! Muidu ei räägi keegi lastelastele...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas kakuke »

Ma ise julgen väita, et korralikult pakitud ja lõhkumata kilega silorull võiks idee poolest kauem kesta, kui heinarull. Mul naabrimees söödab näiteks oma lehmale 3a vana silo sisse ja kuna silo tehtud väga heast algmaterjalist, siis läheb paremini isegi peale, kui see suvi tehtu.
Ise võtsin tema õpetuse järgi sama moodi rulli lahti. Rull otsa peale püsti, siis noaga all tiir peale ja peale seda külje peale jutt peale noaga. Nii tõmbad ka nöörid läbi. Nöörid võtsin ära. Pole neile neid vaja, ise saan äkki mõne viha sellest kokku kõita tulevikus. Mingi osa kakkusin sealt rullist välja. Mina kasutan selleks kirvest. Löön piki rulli ülevalt alla mõne kihi lahti ja nii saan kergelt kätte. Ülejäänule panin selle kilemütsi peale. Mõnda aega käisin selat seda kile alt kakkumas, aga siis avastasid kitsed ära kile all silo ja sõid pead pidi kile all rullis sees otse seda silo. Kuuga käks üks rull söödakohas ära ka. Nüüd plaan millalgi uus sinna viia. Kui silo saab panna kuhugi sõime välja on parem, kuna kits ei vaata kuhu roojab ja trambib jalgade seal otsas, st sõnnik ja silo segamini.
Mul igal pool silo juures ka vili neil võtta. Ühes kohas veel ka vihta ja kuivatatud metsaheinamaa heina.
Kitserajad söödakohas hullemad, kui sea omad ja söödaplats kõvaks tambitud nagu asfalt.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Siin Muraste külaseltsis küsiti, et kui on hoolega alles hoitud leiba-saia, et loomadele viia, siis vastasin niimoodi:

Kuiv leib ja sai ei ole tegelikult metsloomadele kõige parem söök, eriti pakasega (kõva, õhk kuiv ja ei niisku läbi) ja pealegi lähevad seda nokkima linnud, kes soolast süüa ei tohi (viib vett kehast välja). Sobivam on ikkagi juur- ja puuviljade jäägid (mitte sibulalisi ja tsitrusviljalisi, need rikuvad haistmist).

Viia võib kas jahimeeste söödaplatsidele (kokku leppida kohaliku seltsiga) või kui metsa alla, siis võimalikult kaugemale maanteedest ja inimeste (koerte) käiguradadest. Küttide söödaplatsid on õigetes kohtades ja arvestavad kõige sellega, mida igaüks ei saagi alati teada. Seal leidub tavaliselt ka vihtasid ja kaera, mis koredana aitab seedida puu- ja juurvilja.
Ärge unustage seda oma lastele rääkida! Muidu ei räägi keegi lastelastele...
Vasta