Raske talv

Kui miskit tahab väljaütlemist , siis siin on koht, kus seda teha.
Vasta
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Metslane »

Sai eile käidud Saaremaa väikesel trofee näitusel. Rääkisin Jaan Ärmusega (jahinduse peaspetsialist) ja ta ütles, et Saaremaal ei lastud käesoleval jahindusaastal ühtegi medali sokku. Tema hinnangul oli kõikide sokkude sarveareng tema vanusest kolm aastat kehvem. Ta arvas, et loom vitamiinipuudusel (raskel talvel) ei suuda sarve kasvatada. Olid kolmed 8,5 aastased sarved, mis kõik olid nibin nabin pronksist puudu. Käesolev talv minu hinnangul sama hull, kui eelmine. Nagu juba eelnevalt öeldud, talv alles poole peal!
Aim small, miss small!
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas TiitR »

Val Rajasaar kirjutas:Siis vähemalt Tartumaal + Ida-Virumaal (nagu asukohast lugeda) on pilt parem. Täna nägin Suurupi ülemise tuletorni lähistel veel kolme, kellest kaks olid sokud. Seis siin siis nelja salga peale kokkuvõttes sokkude kasuks 14:3.

Jutt Tartumaast.
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Paistab, et kitsedel on isegi pisut lootust see talv üle elada, kui väheke söödavat metsa lisaks viia. Omal siis kastis kaer ja silorull kõrval ja kitsed päris rahul (y)
IMAG0283.jpg

IMAG0290.jpg
mihkelson
Postitusi: 219
Liitunud: P Okt 11, 2009 9:47 am

Re: Raske talv

Postitus Postitas mihkelson »

Meil paistab olevat silo parem kaup kui hei ja mu selline. Sinna kuhu silo maha paned siis on kitsed mõneaja pärast kohal (y)
Gute Jagd
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas kakuke »

Silo läheb jah praegu hoolega. Ise hoian hetkel pigem selle andmisega tagasi. Varsti saab jaan läbi ja üks pall söödakohas hakkab juba läbi saama. :P
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas rajaleidja »

Kitsed ajavad silo kahe suu poolega sisse. Ühe siloaugu juures passib kari kitsi praktiliselt ööpäeva ringselt. Magavad silo hunniku peal.
Kõiki kitsi pildile ei saanud, kokku lugesin neid 24.
Pilt
Messer
Postitusi: 225
Liitunud: T Nov 30, 2010 9:17 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Messer »

Mehed, kellel siis nüüd õigus on, kas neil, kes metskitsedele silo söödavad ja ütlevad, et kitsedel on tänu sellele võimalik talv üle elada? Või nendel, kes ütlevad, et õrn metskitse seedimine keeratakse siloga totaalselt nässu ja parem oleks söödaks vihtasid teha. Kas silo on mõistlik lisasööt kitsele? Ma lihtsalt küsin, ilma igasuguste etteheideteta. Tahaksin selgust.
mihkelson
Postitusi: 219
Liitunud: P Okt 11, 2009 9:47 am

Re: Raske talv

Postitus Postitas mihkelson »

Ma isiklikult arvan et see neil jah kõige lihtsam abivahend talvel pealegi see neile veel meeldib kah (y) Kui seda söövad kõik eesti farmide lehmad ja muud veised, kes meile piima toodavad ja midagi seedimisele ei tee siis miks mitte ei võiks seda süüa ka kitsed :M :M
Gute Jagd
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas unt »

Messer kirjutas:Mehed, kellel siis nüüd õigus on, kas neil, kes metskitsedele silo söödavad ja ütlevad, et kitsedel on tänu sellele võimalik talv üle elada? Või nendel, kes ütlevad, et õrn metskitse seedimine keeratakse siloga totaalselt nässu ja parem oleks söödaks vihtasid teha. Kas silo on mõistlik lisasööt kitsele? Ma lihtsalt küsin, ilma igasuguste etteheideteta. Tahaksin selgust.


No ma ei tea. Igastahes ei ole ma just eriline lisasöötmise pooldaja ja eelmisel talvel, kui oma "põhimõtet" murdsin, sain ma kitsedel kuivsiloga kõhud lahti ja seejärel kirusin ennast oma lisasöötmisega maapõhja. Ometi tundus mulle, et kuivsilo oli kvaliteetne.
Sellel talvel alusatasin kusagi detsembri keskel ja viisin välja kuivsilo väga väikestes kogustes - no tõesti kaenlatäie alguses ja jäin ootama tulemust. Söödal käib iga päev kolm kitse ja lisaks kuivsilotuustakale on neil sealt veel võtta saarelehiseid ja nisu-kaerasegu. Viimane on põhimõtteliselt mõeldud küll sigadele, aga kitsed maiustavad sellega ka. Juba teisel päeval pärast kuivsilo väljapanemist oli ühel kitsel kõht lahti. Mõtlesin, et ootan, juurde ei vii ja vaatame, mis saab. Paari päeva möödudes sai kõik uuesti korda. Viisin uuesti kaenlatäie silo. Nüüd enam midagi negatiivset pole täheldanud. Ja tuustivad neid kaenlatäisi seal edasi.
Võibolla on selle siloga söötmise point selles, et kui kitsed on saanud sellega maiustamisega juba varakult ja tasapisi harjuda, et siis pole see üldse paha. Nii vähemalt tundub. Aga kui viia korraga nö "ettevalmistamata kohta" kohe suurem kogus, siis pigem see tapab kui aitab. Selline siis minu arusaam asjast.
Aga praegu selline väike lisasöötmine ikka vist positiivse mõjuga - loomad ei pea nii palju ringi hulkuma ja ei jää autode alla ja ei satu koerte kätte. Vähemalt mul selline turvaline kohakene neile tehtud ja eks see väike lisasöötmine hoiab neid siis seal paigal.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Rafter
Postitusi: 45
Liitunud: L Aug 21, 2010 9:52 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Rafter »

Minu arust ka kirjutas Männil,et silo tapab kitsed ära.Usun et päris tühi jutt see ei ole,samas teeb nati kurvaks siin kirjutajad, kes tonnidega silo ette viivad ja ka uhked selle üle on...Ärge peksma hakake!!! :oops:
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Pauli »

Minu mälu järgi (kes viisib, võiks üle kontrollida, kuidas artuklis tegelikult oli) kirjutas Männil, et vili ja õunad hakkavad seedimise peale. Ja kui ta ka nii ei kirjutanud, siis tõsi on see sellegipoolest. Selle vastu ei vaidle vast keegi, et puhas õunadieet hakkab pikapeale igal elejal seedimise peale (miks, ei tea, aga arvatavasti liiga suur veesisaldus - ilmselt juhtuks sama, kui üritaks ainult puljongist elada). Viljaga on sihukesed lood, et mäletsejate sõraliste (kelle hulka ka kits teatavasti kuulub) seedetrakt sisaldab hulgaliselt peeni baktereid, kes tegelevad tselluloosi lagundamisega (kits ise sellega hakkama ei saa ja muud toitvat kraami on rohus jälle maru vähe). Kui nüüd kitseke terve talve (3-4 kuud) elab ainult viljadieedil ja mitte midagi muud ei söö, siis on arvata, et bakteripoisid kitse kõhus surevad nälga, sest neil pole tselluloosi, mida lagundada. Kurjaks läheb asi siis, kui saabub kevad ja vilja enam ei anta. Siis hakkab kits jälle rohtu sööma ja avastab kurvastusega, et see põhk on tema jaoks sama toitev kui inimesele või koerale ja sureb vaatamata punnis kõhule nälga.
Undi katsetulemused on veidrad, sest kuna kitse ja lehma seedetraktid on väga sarnased ja lehmal paneb silo ainult karva läikima, siis ei tohiks ka kitse seedimisele silo miskit halba teha. Aga krt seda teab.
Aga kõige selle vastu on üks väga lihtne rohi: andke kitsedele peale vilja, silo ja puuviljalao jääkide ka tsutikene heina või vihtasid. Siis ei tohiks nende seedimise ega tervisega üldisemalt miskit juhtuda. Vähemalt minu loogika ütleb nii.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Raske talv

Postitus Postitas Joosep Käba »

Oleme viimaste aastatega päris palju silo ette viinud. Kitsed söövad see on selge. Kuiva heina nad ei taha.
Männil mu mäletamist mööda silo kohta mainis, et kui on korralik siis ei ole miskit halba. Kui aga halvaks läinud siis on küll kurjast. Kes siloaugul käind see teab. On kas hea magus silo lõhn või haiseb nii kuis s**t kunagi. Seda viimast ei tohiks siis mingil juhul anda.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Re: Raske talv

Postitus Postitas jahe »

Viimased 10-kond talve kitsedele silo söödaks viinud,pole õnnestunud ühtegi kitse ei pasale ajade ei ära tappa ega ära kodustada,aamen!Küll aga käivad ilusad kitsekarjad sellega maiustamas,just nagu rajaka pildilt näha,muidugi silo peab olema kvaliteetne.
Soovitus.....ei tasu kuskil arvutitaga asju oletada,viige silo metsa siis on näha :)
243win
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas Üllar Tamm »

jahe kirjutas:...Küll aga käivad ilusad kitsekarjad sellega maiustamas...


Omal sai neid silorulle just hajutatud mitme suht lähestikku asetseva söödakoha vahel, et ei veaks nii suurt karja ühte paika kokku. Teoorias peaks siis olema väiksem oht haiguste levikuks ja lihasööjatele ka pisut keerulisem kitsesid piirata.

Kitsede jälgi vaadates paistab, et lisaks silole ja kaerale maiustavad ka võsas. Ju siis saavad ka võsa näksides midagi vajalikku omale. Silo meil naturaalne, ilma konservante lisamatta rulli keeratud.
Eks kevadepoole paistab, kuidas kitsed sellise dieedi üle elavad :wink:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Raske talv

Postitus Postitas kakuke »

jahe kirjutas:Soovitus.....ei tasu kuskil arvutitaga asju oletada,viige silo metsa siis on näha :)

Väga hea soovitus. (y)
Ise pistnud lisaks silole ka nõks heina või vihtasid ette.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta