Põdrajaht Paluveskis

Kui miskit tahab väljaütlemist , siis siin on koht, kus seda teha.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas rajaleidja »

...Kas haavatud looma haavadest tuleb suurema pingutuse korral verd? Võimalik. Kas looma ujudes on verd näha(valge jää, punane veri)? Videos ei ole....
...Vabalt oleks teda lasta saanud võsavahel. Sealt edasi pole mingit asustust, paljas mets. Mis jahimehed need on, kes nüüd (väidetavalt haavatud) looma koertega kätte ei saa? Neid oli seal rohkem kui mõned. Saan väga hästi aru: parem surmata, kui lasta piinelda. Miks mitte aga lasta nii, et kindel, otse selgroogu, südamesse?...

1. Haavast ei tule alati verd. Küll jälitatud haavatud looma, kelle haavast verd ei tule. Lask natuke ülesse poole, kuul ei jookse läbi. Veri jookseb kõhuõõnde ja nahk liigub haavale ette. Ja no ei ole verd näha.
2. Võsa vahel on kuuli hulkuma minemise tõenäosus tunduvalt suurem. Milleks riskida kehva lasuga ehku peale?
3. Koerad pole kõikvõimsad. Kui põder täiskäigu sisse paneb, on koertel suht raske kannul püsida, veelvähem paigale naelutada.
4. Tead sa mitu cm peaks selja pealt alla võtma, et tabada täpselt selgroogu? Kaela ja selgroogu lasta üle kütiliini jooksvat looma on suht riskantne. Kammipauk, korra kukub, tõuseb ja läheb.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas sammal.habe »

näib, et teema-algataja otsib enda mõtetele kinnitust. ja pushib ja pushib seda teemat oma "eetika-alase" diskussiooniga, kuni keegi lõpuks kommenteeribki sedasi, nagu lugeda soovitakse.
ent milleks on see vajalik? jahimehevaenulik suhtumine on märgatav niihästi videost kui ka kumab vastu postitustest. loodan, et hiljem ei peaks mõnes muus kontekstis lugema/kuulma väidet "aga jahimehed ise ju ütlesid nii omas foorumis" vms.

Tuulepea kirjutas:"unt" ütles seda, mida ma tahtsin kuulda:...
Tahtmatult ju tekib küsimus, kaua võib?
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Tormis »

Küsiti jahieetika kohta ja selle kohapealt nähtud videolõigus mehed küll ei eksinud, lasti loomal veest välja tulla ja siis alles tulistati. Halb on see, et loom sellise kohapeale sattus, kus inimesed juhtusid olema aga ümberringi on ju metsad ja jahimehed ei pannud ju veskitammi peale kütiliini. Kütid tulid sinna peale seda kui põder järves juba oli. Filmija ei pruukinud teada milliseid käsklusi andis jahijuhataja, sest reeglina antakse need jahiraadios. Oma jahijuhataja kogemustest tean, et haavatud loom läheb vette. Meil on läinud nii haavatud hirv kui haavatud põder merre. Samuti ei ole kohalikud mehed veel midagi öelnud, Elva jõgi peaks seal kahe jahiseltsi piiriks olema?

Kohalikele jahimeestele: hoidke pea külmana ja ärge tõesti siin sõna võtke, sest jahil ja elus juhtub hetki, mis videos hoopis teistmoodi välja paistab. Kivi kotti!
Tuulepea
Postitusi: 14
Liitunud: K Dets 14, 2011 12:15 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Tuulepea »


Kohalikele jahimeestele: hoidke pea külmana ja ärge tõesti siin sõna võtke, sest jahil ja elus juhtub hetki, mis videos hoopis teistmoodi välja paistab. Kivi kotti![/quote]

Rõhk on sõnadel " ärge tõesti siin sõna võtke"... :V Videos ei paista ju midagi välja. Lausa kade, et mõni oskab ühe lausega kõik ära öelda :twisted: Pea külmana hoidmine on kümnesse(et sõrm päästikul ei tõmbleks).

Oli see Aimla või Korzhets, aga kõlas nii:

Metsas loomi terve koorem
liha odavam ja toorem...

Soovin minagi: kivi kotti kõigile ....ja kerge kalamehena: pea-asi, et see kott järve ei jääks/lääks! :D
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas gunnar »

Tuulepea kirjutas:Oli see Aimla või Korzhets, aga kõlas nii:

Metsas loomi terve koorem
liha odavam ja toorem...


See ütlemine ei saaks tõest kaugemal olla... Taas keegi kes arvab et jahisaak on odav viis liha hankida. Aga jah õndsadki pidid need olema kes tõde ei tea :D
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Tuulepea kirjutas:... Ootas ta enne veest välja tulekut sellepärast, et seal, kust ta sisse kargas, (samas kaldas, paremal, video lõpus näha) juba ootasid teda järgmised jahimehed...


Kui nüüd teemaalgataja juttu sõna-sõnalt lugeda ja mainitud video lõppu vaadata, siis tekib küll kahtlus, et keegi üritab sündmustest kehva kvaliteediga video abil teadlikult meile moonutatud pilti maalida.
Mainitud video lõpukaadrites näen ma ühte vanemat härrasmeest, kes pisut nõutult ringi vaatab ja hoiab käes lahtimurtud kaheraudset. Tagapool oleval nooremal mehel ka püss rihmaga õlal, video kehva kvaliteedi tõttu pole täpsemalt näha. Meeste liikumise järgi võiks oletada, et nad on suundumas taamal seisva auto suunas. Selle põhjal julgen küll arvata, et tegu pole kütiliinis looma ootavate küttidega :M
Teemaalgataja soovitas eespool sündmuste koht täpsemalt Regiost järgi vaadata. Kahjuks pole just palju lähteandmeid, mille põhjal sündmuskohta otsida. Ehk teemaalgataja võtaks vaevaks ja lisaks ise mingi kaardi või skeemi?
Mõlemaid videoid vaadates ei jäänud mulle küll silma midagi, mis viitaks sündmuste toimumisele kellegi hoovi peal või tiheasustusega alal.
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Tormis »

kaardil asukoht
Manused
Paluveski.pdf
(753.39 KiB) Allalaaditud 638 korda
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Tormis »

Hea Tuulepea, tõesti unustasin rõhumärgid lause osadele panemata aga eks teised loevad mujalt rõhud välja. Mulle tundus eriti rõhutatuna ütlus " panen youtube`i ülesse", sellega sa said hakkama. Ma üritan sulle natuke selgitada kuidas Sa sellise "hea" video said. Jahijuhataja, kui sai teada haavatud loomast ja selle liikumise suunast, andis raadios käskluse küttidele kellel oli võimalus looma eeldatava liikumisele ette jõuda ja nii need kütid sinna veskitammi peale jõudsid. See, mis ma praegu kirjutasin on minu oletus, sest ise olen selliseid käsklusi andnud, eriti veel kui loom on minemas üle jahimaa piiride. Ja selle oletuse teen 350 km kauguselt sündmuskohast.

Kivi kotti kallis Tuulepea, sest ka mina olen kalamees ja veel väga palju jahimehi samuti!
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Tormis, videopilt ei klapi kuidagi kaardipildiga kokku :M Esimese videojupi lõpus jääb mulje, et tee teeb ümber järvenuka ca 90 kraadise pöörde, igaljuhul on jahimehed just kurvi kohal. Kaardilt on selgelt näha, et hoonete ja järve vahelt läheb läbi pikk sirge teelõik :M
Ehk võtab hr Tuulepea vaevaks ja täpsustab meile pisut sündmuste käiku kaardimaterjali põhjal :?: Kust suunast tuli põder järve, kust filmiti, kus olid kütid jne :?:
Tuulepea
Postitusi: 14
Liitunud: K Dets 14, 2011 12:15 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Tuulepea »

Aitäh,Tormis, kaardi eest! Filmitud on kaardil oleva Palujärve "ülemise", ehk terava tipu juurest, vasakpoolsest hoonest, veskimajast, mis asub kohe tee ääres. Parempoolne, pisem, on saun. Teed pidi "allapoole" on isegi näha mingid autoroopad, mis kunagi järve äärde viisid. Praegu on seal latt-tara, sest nagu ütlesin, jobud käisid seal autosid pesemas. Umbes samast kohast pidid kütid selle eluka järvest välja tirima ja tee äärde lohistama. Kes ütles, et jaht peab kerge olema ? :D Ei tea kas nii üksikasjaliseks oligi vaja minna. Selge on see, et iga jaht on unikaalne sündmus ja määramatuse aste on ka päris suur ja ega's me siin uurimist korralda, lihtsalt kuulame üksteise arusaamisi teemasse puutuvast ja spekuleerime ning mediteerime :D

"gunnar", odavus või kallidus, me kuulsate humoristide read olid retoorilised, nii võtan neid minagi. Pealegi, pärit on need nõuka lõpust, olud olid teised ja õhu hingamise eest hingehinda maksma ei pidanud...Tegelen isegi hobiga/spordiga, mis just odav pole, siiani olen ainult ennast üritanud killida. Igal omad adrenaliiniallikad. Pea-asi, et adrenaliini ja lihahimu inimloomi küttima ei aja... :D
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Teder »

Ma ei saanud ka aru, mis seal need probleemid olid. No põder ujus, ujumise pealt polnud ju mõtet lasta, kes selle looma pärast sealt kätte saab. Jutu järgi sain aru, et loom oli vist nagu haavatud ka? või ei? - selline tuli siis ju iga hinna eest kätte saada. Kaldal oligi õige hetk lasta. Suur veri oli järel -järelikult ei saanud eriti halb lask olla - kahju vaid, et loom jälle järve sööstis. Selgroopauk on loll jutt - selgroogu ei tohi kunagi sellise distantsi pealt lasta (tõenäosus segroole pihta saada väike, suurem tõenäosus haavata mitte surmavalt) - lastakse ikka mootorisse, s.t. rindkeresse südame ja kopsude piirkonda. Need vennad, kes tee peal olid, jäid kaugele ja ei jaganud ilmselt situatsiooni, pealegi paistis ühel neist käes olevat siledaraudne (saab lasta vaid lähidistantsilt)- ta ei oleks tohtinudki sinna surkima minna, oleks vaid vindiga mehe laskmist seganud.
Paistab, et siin oli kõige segavam see, et keegi pealt juhtus nägema. Kellegi arvates peavad jahimehed omi tegemisi kusagil pimeduse katte all hästi vaikselt toimetama, et reakodanike rahu ei segaks ja neid ei šokeeriks selline julm tegevus nagu jaht. Aga pööraku siis pilk kõrvale, mis oli vaja seal tolgendada ja vahtida - kas oli huvitav või? Vanasti need, kelle süda seatapmist pealt vaadata ei kannatanud, läksid selleks ajaks tuppa või kodust ära. Kas jahimehed peavad jahi pooleli jätma kui keegi võõras kiibitsema hakkab - et äkki riivab võõra tundeid?
Ma arvan, et enne tuleb mõelda kui hinnanguid anda.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Mart »

Põder pidi haavatud olema, vastasel juhul oleks peale suplust kadunud metsa kui tulispask, poleks mees ehk püssigi tõsta jõudnud ( ikkagi kinofilmis ja puha,võtab ikka krambi sisse). Selles situatsioonis pähe lasta väga riskantne, raputas pead ja pööras kogu aeg. Lask mis tehti, oli hästi lastud, vette hüppel, kui keha kokku tõmbus, surus haavast ohtralt verd välja või siis uus tabamus tegi väljapääsu tee juba sissekogunenud verele. Eks põtra nahastanud mehed teavad paremini. Minu jaoks kõige ebaeetilisem kogu selle loo juures oli selle video uploadimine youtube'i. No ei ole minu jaoks ühtegi vastuvõetavat põhjust.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas puugi »

Kui põder oli eelnevalt haavatud ,siis oli kõik õieti tehtud .Põder on isegi südame lasuga-200 meetrit jooksnud.
Muidugi ei olnud filmimine kõige õigem tegu.Reeglina haavatud loomad lähevadki vette.Ise küll seda klippi üleval ei hoiaks.
Vasta