Põdrajaht Paluveskis

Kui miskit tahab väljaütlemist , siis siin on koht, kus seda teha.
spioonikas
Postitusi: 42
Liitunud: N Dets 01, 2011 3:48 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas spioonikas »

Tuulepea kirjutas: ja tulistavad koha omaniku ja tema külaliste silme all ja nagu ma pärast isegi aru sain, tema territooriumilt...

Tuulepea kirjutas:, siis polnud õnneks ühtegi nõrganärvilist naist või last pealt nägemas ja kedagi ka metsas loodust pildistamas, külalistemajas polnud kedagi.

Kumb osa nüüd siis valetamine on?
Mulle tundub, et järjekordne jobu ajab oma kuulsust taga.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas unt »

. . ./Juhan ongi juba pikkade saabastega kraavi teisele kaldale läinud ning laadinud püssi, ta seisab põdralehma ees umbes kuue meetri kaugusel ja sihib pead, mis vahib oma eluküünla kustutajat, vahib inimest, kes toob vabanemise elamise vaevast, halastab, nüüd kohe halastab, üksainus hetk veel. Mehed ootavad vaikides, et Juhan teeks, mida vaja. /

. . . /Keegi ütleb „k u r a t“, ülejäänud ei ütle midagi. Jumal küll, kas Juhan siis ei oska lasta armupauku?! Nähtavasti ei oska. Nähtavasti ei ole keegi seda talle õpetanud. Talle on räägitud küll, kui palju on padrunis haavleid ja püssirohtu, ja on räägitud, mis siis saab, kui rohtu tsipake rohkem panna, aga mitte seda, kuidas lasta armupauku. /

. . ./ Juhan on ka kuulnud, et pole ilus teistega koos metsa minna nagu viimane kaltsakas ja et jänest pole sünnis tappa pessa ning parti veepinnalt, sest ehkki seda lausa seadusega küll keelata ei saa, eriti kui keegi pealt ei vaata, aga nõnda pole eetiline. Mis „eetiline“ õieti tähendab, seda Juhan päris ei tea, sest see on võõrsõna. Ta vahest teaks, kui selle üle järele mõtleks, aga keegi pole käskinud selle üle mõtelda, ja kuskil, ei loengutel ega eksamitel, ei räägita, mis asi on õieti see hing, mida peab ühest olendist välja võtma just nii ja mitte teisiti. Võiks ju minna päris ligidale ja loomaga klaariks teha, aga Juhan millegipärast ei lähe. Miski on temas otsekui muutunud, ta nagu ei annaks endale päriselt aru sellest, et õigupoolest toimub siin maaslamava looma hukkamine ja mitte kahevõitlus. Kogu stseen venib piinlikult pikaks. Arvatakse, et Juhan teeb endale süldimaterjali peeneks, arvatakse koguni, et Juhan on imelik. Aga Juhan ei ole imelik, Juhan on asjaarmastaja. Paberitega asjaarmastaja. Kui Juhan kuuenda paugu järel püssi lahti murrab, on asjad siiski ühelpool/. . .

. . . /Ants seisab üsna vakka, vaatab auravat keha ja klaasistuvaid silmi, vaatab vaikust ja igavikku enda ees. Ja ütleb siis: „Oi-oi – on see surm ikka kole küll, kui ta n i i m o o d i peab tulema...“/

Fred Jüssi

Looming nr 10, 1977

Mister Fred, Urmas Ott&Fred Jüssi, lk 252-255 Niisugune surm, lühijutt

Miskipärast tuli seda videod vaadates see kirjatükk meelde, otsisin raamatu välja ja ei pidanud paljuks natuke toksida
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Tuulepea
Postitusi: 14
Liitunud: K Dets 14, 2011 12:15 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Tuulepea »

"Spioonikas", neile, kes olusid ei tunne selgitan ekstra:külalisi võib olla kahte sorti ja ööbida saab veskimajas ja sauna teisel korrusel ka, mitte ainult külalistemajas, elumajast(kus elatakse) rääkimata. On külalisi, kes ostavad teenust, on külalisi, kes on peremehel isiklikult külas. Miskipärast see teema sunnib sind väga isiklikuks minema, olid pundis või avalduvad lihtsalt isiksuse omadused?

Arvasin, seda on esimest lõigust ka kuulda, arvasin õigesti, selle sama pärast filmisin. Kuulsuse saavad ja tähelepanu saavad tavaliselt ikka need, kes teo tegid. Kui otsida, siis terve "juutuub" on põdralaskmist täis. Pole mingi eriline sündmus. Olime väikese seltskonnaga peremehel külas ja üritasime tegeleda omade asjadega. Seda on ka taustamürast kuulda. Saime pisut eksitatud, kogu lugu. Põder tuli kusagilt allaojalt, jooksis aia maha ja kargas veskitammilt järve, napilt 20m kohast, kust filmisin. Kuna tegu oli ajujahiga, siis loogiline, et ta aeti sinna. See pole ka mul esimene nädalavahetus jahimehi seal edasi-tagasi saalimas näha. Peremehe arvamust sai jahiseltskond kohe kuulda ka, loodan, et ekstra kordamist asjaosalistele ei vaja see tekst, eriti tükimusta mitte kannatav osa sellest:). Mis aga filmimisse puutub, siis filmitud on ukselävelt. Tahan, filmin, tahan, riputan üles. Tegu on eravaldusega, keeldu ei ole. Kes siin ennist arvas, et minu tegevus oli ebaeetiline, arvaku veel üks kord. Lihtsalt tahtsin kuulda proffide ja asjaarmastajate kogemusel põhinevat arvamust, eriti seda, mis teema alla käib. Tõepoolest mõned põhjendatud ka sain. Tänan veelkord vastamast!
spioonikas
Postitusi: 42
Liitunud: N Dets 01, 2011 3:48 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas spioonikas »

Ei tunne ühtegi tegelast sealt videost ja ei võtnud ka osa sellest ürituses.
Maaomanik peremees saab ju iga kell ära keelata jahi oma maavaldustes aga kui see loom oli tõepoolest haavatud siis need keelud enam ei kehti.
Eetika piirid on väga laiad ja hägused, et mõne arvates ei ole eetiline isegi looma surmamise filmimine ja seejärel youtube riputamine aga teiste arvates on see väga ok.
Videosi vaadates tundub ju kõik juriidiliselt korrektne olema.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas andrus »

No mis krdi idioodi juttu sa Tuulepea ajad nüüd???
Mis sa tahad öelda,et see seltskond nüüd meelega ajas seda looma sedasi,et ta jookseks selle aia maha,kellegi õuele ja kohe otse järve?
Palun tõesti vabandust aga nii lolli juttu pole kah mõtet ajada.
jahismurf
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas baddmann »

Mina sellest taustamürast küll väga aru ei saanud, mis omade asjadega filmiriputaja seal siis tegeles. Mingi mootorimüra oli ? Riputaks kah netti üles näiteks igasuguste loodust songerdavate ATV-hullude tapatööd maastiku kallal, kommenteeriks seda taustamüraks krõbedalt ja läheks motohuviliste foorumisse "motoeetika" teemasse tõde ja õigust otsima, huvitav, millise vastukaja saaks...

Lihtsalt on kahte sorti inimesi: ühed, kelle jaoks kotletipuu on olemas ja siis teised, kelle jaoks jaht on aktsepteeritav osa loodusega suhestumisest.

BM
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas kakuke »

Mul arvutil kõlareid taga pole ja vaatasin seda helita.
Ajujahis küll aetakse looma, aga sellele vaatamata valib tee lõpuks kuhu minna ikkagi loom ise, kas siis püssi ette, kellegite hoovi, järve või üldse minema kavalalt põigata. Ma ei tea, kas tegu oli haavatud ulukiga või ei, aga kui see seda oli, ei saa üldse probleemist aru. Kuna kui selle viimase lasuga viivitada, on elu näidanud, et loom on tihti kaval ja suudab minema lipsata ja olles surmavalt haavatud, kuhugi surema. Ma ei tea ka tausta muidugi kogu lool. Siin hetkel vaid üks pool rääkinud, seega kedagi õigeks ei mõista ja hukka ka mitte.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Joosep Käba »

Tundub edukas jaht on olnud. Tabamus tundub "vilmi" järgi korralik olema.
Vasikas- mullikas :shock: , no nii kolme aastane kusagil. :lol:
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas andrus »

Tegid nüüd nalja või tõesti ütlesid selle lõigukese järgi vanuse ära? :)
jahismurf
spioonikas
Postitusi: 42
Liitunud: N Dets 01, 2011 3:48 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas spioonikas »

andrus kirjutas:Tegid nüüd nalja või tõesti ütlesid selle lõigukese järgi vanuse ära? :)

ei siin pole naljateema :lol: :D
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas tony »

spioonikas kirjutas:
andrus kirjutas:Tegid nüüd nalja või tõesti ütlesid selle lõigukese järgi vanuse ära? :)

ei siin pole naljateema :lol: :D


Paraku peale looma surmamist saab alles tema õige vanuse teada:(. Eks neid vasika mõõtu mullikaid on ennegi nähtud.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Motorist »

Ma härrased jahimehed ei näe midagi paha, kui keegi oma filmitud lõigu YOUTUBE ülesse riputab ja kui tahab ka kommib...meil on sõnavabadus ja see on kodaniku vabadus. Selliseid videosi ripub seal palju ja hullemaidki veel. Halvem on asi, kui detsembris lasti valet looma (vähemalt mulle tundub). Aga ka siin tuleb asja vaadata sellise pilguga, kui juba SSS-t on kokku keeratud, siis tuleb see ka ära koristada, ehk siis looma piinad lõpetada (ka siis kui vale loom oli) ja asjast teadata kuhu vaja. Ajujahis juhtub mõnikord tahtmatult, et vale loom tuleliinile satub. Kui keegi siin väidab, et seda ei juhtu, siis on ta variser :lol: . Tähtsam on see, et oma vigu tunnistatakse, need ära klaaritakse (ka maaomanikuga) ja kui vaja ka karistus vastu võetakse. Elu läheb edasi ja samuti jaht.
Tuulepea
Postitusi: 14
Liitunud: K Dets 14, 2011 12:15 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Tuulepea »

Tegelikult, ega's ma enam taganeda saanud. Ütlesin, et panen üles ja isegi pealkirja ütlesin. Meest sõnast, põtra sarvest:) Kordan veel üle: filmisin veskimaja ukselt. Ei mingeid ATV-sid, krossikaid ja muid loodusvaenulikke tegevusi meil polnud plaaniski. Kõik, mis taustal käib, on mõni külaliste kaasa võetud puutööriist, et hobikorras mõni lihtne mööbliese valmistada. Pealegi, koha omanik pani spetsiaalselt lattidest tara teisele poole järve kaldasse sissesõidu ette, et jobud ei saaks järves autosid pesemas käia. Tegu on piirneva looduskaitsevööndiga. Seega, kui kõik oli seaduslik: tegu oli tõepoolest noorloomaga, mitte lehmaga ja tõepoolest juba oli pihta saanud, siis eetikaküsimus ja tehniline(ohutus, ratsionaalsus,korraldus jne.) ülejäänut puudutavas jääb juba jahimeestele endile järada. Lihtsalt tekkis seoses selle konkreetse ulukiga seoses liiga palju küsimusi, mis vajavad selgitamist. Ajujahi ja nimelt sinna tammile ajamise koha pealt ei spekuleeri. Mingi põhjus peab olema, et kõigil neljal korral kui ma Paluveskisse juhtusin, jahiseltskonda just seal näha oli. Ma pole jahimees, aga kui oleksin, siis laseksin vastu järve- või ojakallast või tõusu, et tabamus oleks lokaalne ja kuulid ei läheks uitama, sest mets pole ainult jahipidamiseks. Seal tegeletakse ka korilusega, looduspiltlusega ja lihtsal uitamisega. Ka seda peab arvestama. Eriti need, kel soov lasta kõike, mis liigub. Tänan "motoristi" pisukese toetuse eest Tõepoolest, kui on aus tegu, siis häbeneda ei tohiks midagi olla, vastasel juhul peaks lihtsalt jahi ebaesteetiliseks kuulutama ja veel muid totrusi sinna juurde, kuni päästikule vajutamise reegliteni välja. Me elu on niigi ülereguleeritud, arvan, et midagi peaks jätma ka reguleeritavate südametunnistuse ja eetika reguleerida. Oleme ikkagi inimesed, mitte tehnilised kiskjad...või kes me siis oleme...? Minul KKI-le peale videos nähtu midagi eriti lisada ei olnud. Olin lihtsalt sunnitud pealt nägema. Niipalju on juba tagasisidet, et nõrganärvilised emotsioone tagasi ei hoia. Seda oleks võinudki vältida, aga mulle filmimist süüks panna? Mul oli täielik õigus seal olla ja ka filmida. Eks osapooled klaarivad omavahel.
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas Olgerd »

Ei saa ise ka aru sellest vaenust siin, tahest tahtmata tekitab selline vaatepilt jahivõõrastel inimestel küsimusi, kui juhtuvad midagi sellist pealt nägema. Ja ei näe midagi halba selles, kui inimene tuleb siia foorumisse ja üritab oma küsimustele vastuseid saada.
Kindlasti ei ajatud seda looma meelega sinna tiiki/järve lihtsalt haavatud ja shokiseisundis loom läheb tihti sealt kus ta ise tahab. Minu arust võis põdra käitumisest välja lugeda seda, et loom oli aru saanud sellest, et ta on nurka ajatud ning väljaronimisel keegi teda ees ootab sellepärast oligi targem koheselt päästikule vajutada vältimaks erinevaid ettearvamatuid situatsioone, mis võivad haavatud ja nurka surutud looma käitumisega kaasneda. Kindlasti pole see videoklipp piisavalt kvaliteetne ja selge, et looma suurusele täpseid hinnanguid anda. Aga, mis seal salata natuke suurem tundub see loom küll kui vasikas.
frukt
Postitusi: 164
Liitunud: N Jaan 11, 2007 9:34 pm

Re: Põdrajaht Paluveskis

Postitus Postitas frukt »

Tuulepea usu mind. et neil meestel oli hetkeks ka hirm ja peata-olek .sest ükski viisakam jahimees ei soovi isegi armupauku teha tavainimese nähes,st inimene võib olla arusaaja aga ka padu roheliste vaadetega-ja sealt edasi on juba iga mehe närvide töö,kas lõpetada haavatud uluki elu kohe või lasta tal veel vaevelda ja teha seda pealtvaatajateta-isiklikult ei leidnud su jutus midagi kiunuvat-mullikas vs.vasikas -meil kahjuks sellist mõõtu vasikaid ei ole näinud :D (b) (b) (b)
Vasta