Retseptist hanest

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Retseptist hanest

Postitus Postitas Feen »

Just näpud rasvast puhastatud, Kakuke & Co veel seljataga naudib asja, retsept aga vajab kiiret jäädvustamist ja edastamist.

Tõeline nauding

1 hani (meil siis rabahani), 2 porgandit, u 100 g pekist suitsuliha (selline pool taid, pool pekki), 400-500 g terveid konservshampinjone, pakk (äkki on 250 g-ne) rosina-sarapuupähkli-mandli-maapähklisegu, 2 kuubikut aedviljapuljongit, kahe apelsini koor, tüümiani, sinepit, soola, kana maitseainet (Santa Maria), kebabivürts (Piprapood), (Kasutada võib suht vabal valikult linnuliha maitseainet), purustatud musta pipart, köömenid.


No nii, nüüd siis meenutusi valmistamisest. Hani määrida sinepiga, maitsestada kebabi- ja linnumaitsesegudega, lisada soola ning määrida riivitud apelsini koorega (sinna siis u poole apelsini jagu). Panna pannile õli (meil oliiviõli) sinna suht väikesteks tükkideks hakitud porgand (pooleks, neljaks ja siis viiludeks), viiludeks lõigatud suitsuliha, terved seened, apelsinikoor, pähkli-rosinasegu, pipar, sool, puljong, ohtralt köömneid. Prae neid seal mõnda aega ning kui asi tundub olevat küps, siis pane paar tüümianioksa hane kõhtu ning siis kogu see segu (täiesti üllatav kui palju seda kraami kõhtu mahtus). Õmble hani kinni, pane küpsetuskotti (kotile tee peale paar auku, ära nurka lõika, kipub kuivama). Ahjule 180 kraadi ning umbes 2 tundi küpsemist. Hani tõmbus selleks ajaks meeldivalt pruuniks ning oli igati küps. Kastmega oli nii, et mõtlesime alguses, et näää, kaste ununes, aga siis selgus, et kott on koos apelsini-lihakonsentraadiga. See kott sai pandud mõningasse kuuma vette ning korralikult uhutud, siis natuke kuumust polti alla (kott enne välja) ja 250 ml kohvi koort ja paar tüümianioksa. Kõrvale pruuni-valge riisi segu. No, on fantastiline küll... veini ka manu ja igati peen lugu. Ma nüüd siis veel kööki asja uurima, et äkki saan jääle miskit lisaks nokkida.
Viimati muutis Feen, N Dets 21, 2006 12:43 pm, muudetud 1 kord kokku.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
hanespets
Postitusi: 21
Liitunud: P Okt 22, 2006 4:22 pm

Postitus Postitas hanespets »

Proovisin ka sama retsepti järgi midagi valmis vaaritada ja päris maitsev oli. Soovitan soojalt ! :)
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

hanenauding

Postitus Postitas jorr »

Kuulge lugupeetud kokad, neid muid asju ja maitseaineid läheb sinna prae juurde nii palju, et kui hani välja ununeb siis ega eriti aru saada vist küll pole. :D
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
valdo
Postitusi: 157
Liitunud: N Mai 04, 2006 4:44 pm

Postitus Postitas valdo »

Jõulud hakkavad pärale jõudma ja varsti tuleks hani külmikust üles otsida.
Äkki on veel kellegil mingit head hane tegemise kogemusi, kas siis terve hane vaaritamise kohta või filee tegemisest?
Too esimene retsept tundub küll võimas olevat,,,
hanespets
Postitusi: 21
Liitunud: P Okt 22, 2006 4:22 pm

Postitus Postitas hanespets »

Võid tolle esimese järgi teha julgelt . Pohlamoosi ka juurde nats ja terve suguvõsa lakub näppud ka puhtaks.
Olen paari teist retsepti ka proovinud aga sinna ei saa ükski ligilähedalegi.Feen ikka tunneb asja :D
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Revideerisin oma raamatumaterjali... mõtlesin, et panen siia jõulude puhul veel paar retsepti üles... aga võta näpust, mõned päris head retseptid on justkui haihtunud (arvatavasti said paberkandjale ning nüüd ootavad kusagil makulatuuris oma leidmidt). kui midgai leian, meelde tuleb, või ise järgi proovin, siis kriban siia kah.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Panen siia siis jõulueelse hane retsepti. Oli suht huvitav, see esimene retsept on kindlasti parem, aga antud variandil polenud samuti viga. Ahjaa, selle retsepti järgi võib vabalt valmistada nt parte või püüsid, või kurvitsalisi.

1 hani, nt 500 g värskeid shampinjone, kuivatatud kirsse, rosinaid, sojakastet, hapukoort, sinepit, 2 spl mett, Santa Maria kanamaitseainet.


Määri hani pealt sinepiga, raputa peale ja sisse, usinasti, kanamaitset. Sega kausis kokku mingi osa seentest, maks, tükeldatud pugu, süda, peotäis rosinat ja kirssi, vala peale sojakastet (mõni spl), lisa hapukoor ja mesi, sega segamini. Topi täidis hanele kõhtu, ülejäägid vala hanele küpsetuskotti lisaks (ahjupotis võib ka teha, siis oleks hea klaas puljongit vms juurde valada). Pane Hani ahju ning küpseta selle valmimiseni (pisema hane korral umbes 2 tundi, või natuke enam).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
pcspets
Postitusi: 62
Liitunud: N Apr 13, 2006 2:57 pm

Lihtne hani hapukpsaga

Postitus Postitas pcspets »

Lisan omalt poolt ühe tagasihoidlikuma retsepti kus liha enda maiku ka tunda on ;)

Kitku hani (ära nüli), eemalda rasunääre (sisikond muidugi ka:), pese korralikult puhtaks ja kuivata kindlasti, muidu pole sidrunist eriti kasu. Määri soolaga ja pigista pool sidrunit peale ja sisse. Lase vähemalt mõned tunnid jahedas seista.

Minule meeldivad magusad praekapsad - seega pruunistan panil u 5 supilusikat sukrut ning lisan praekapsad (Maakera Prangli Praekapsad on minumeelest parimad). Hea oleks seda suure kuumusega teha, siis lähevad kapsad kuldkollaseks just parasjagu selleks ajaks kui enamus vedelikku ära on auranud ja kapsad tõstes enam ei tilgu.

Täida hane kõht soojade kapsastega ja nõelu kinni. Kalla üle Santa Maria magusa tšillimarinaadiga ning pane ahju alguses u 220 C (umbes 30 min), vahepeal keerates, kuni on juba enam-vähem pruun ning siis umbes 180 C (umbes 1 h - 1,5 h) või isegi 160 C - juhuks kui kogemata väga pruuniks tõmbab.

Kuumusega mängimine annab selle, et liha poorid kohe alguses kinni tõmbuks ning hilisema küpsemise käigus lihamahl välja ei voolaks. Tuleb mahlasem.

Väga oluline on ka soolakogus. Seda ei tohi olla vähe kuna natukenegi magedamal lihal hakkavad ebameeldivamad maitsed domineerima. Ise kasutan meresoola kuna sisaldab laias valikud ühendeid peale tavalise naatriumkloriidi ning ei tundu maitselt nii soolane - ülesoolamist pole mul meresoolaga veel juhtunud.

Serveerides asetan hane selili vaagnale, lõikan rinnafilee kolmeks lahti, kõik kondikohad muidugi ka ning pistan lusikas kapsate sisse. Siis manulistel hea lihatükk haarata ning kõhust kapsast peale tõsta.

Viited:

Magus tšillimarinaad
http://www.santamaria.ee/sortiment/bbq/marinaadid/?article_id=182

Prangli praekapsad
http://www.maakera.ee/?id=1137
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Lihtne hani hapukpsaga

Postitus Postitas Feen »

pcspets kirjutas:Lisan omalt poolt ühe tagasihoidlikuma retsepti kus liha enda maiku ka tunda on ;)


See on ikka müstiline arusaam, et palju vürtse, ja ei mingit oma maitset jne. Sidrun ja kapsas ja tsilli tapavad selle hane maitse täpselt sama moodi ära kui igasugused muud vidinad. Aga kuna hane maitse on hästi tuntav siis kui ta on toores ja maitsestamata, tuleks teda süüa selliselt ning antud juhul olen ma nõus, et hane maitse on tunda. Ainuüksi sool ja pipar annavad nii palju lisandit, et ärme räägime toidu naturaalsest maitsest. Aga kui võtta kriteeriumiks küpsetatud hane maitse, siis täidise lisamisel see oluliselt liha enda maitset ei mõjuta (ja pole vahet mis segu seal kõhus on, kui sellega lihatüki kokku segad, siis ei tasu rääkida liha enda maigust).

Ja veel üks tähelepanek - koorik vs kogu hani. Kui maitsestada hani pealt, siis on maitsestatud õhem kiht, aga kui võtta kasutusele sidrun, mis lihasse sügavamalt imendub (kapsas, eriti suhkruga, annab ka sügavamalt maitset), siis antud retsept tapab "liha oma maitset" palju enam. Ja kui me veel lisame palju soole, et ebameeldivamad maitsed ei domineeriks... no, mis liha oma maitsest me enam räägime.

Ja veelgi lisaks - valmista liha kuidas tahad, aga kui sealt liha maitset üles leida ei suuda, siis pigem tasub süüdistada oma maitsemeelt, mitte retsepti.

Ning antud retsepti kohta - kindlasti lihtsalt teostatav ja maitsev.

Ps. võtsin asja natukene isiklikult, sest tundin, et siin visati kivi minu kapsaaeda täiesti sama kategooria retseptiga.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
pcspets
Postitusi: 62
Liitunud: N Apr 13, 2006 2:57 pm

Postitus Postitas pcspets »

Issand, Feen, ma nüüd küll vabandan kui ma Sind kuidagi puudutasin. See oli rohkem sõbraliku naljana Jorri jutule jätkuks, et kui hani välja jääb, siis keegi ei märka :)

Pean muidugi tunnistama, et ei ole kõikide sinu seisukohtadega täielikult päri aga mõistan, et ärevus tegi Sind natuke äärmuslikuks - seega ei hakka argumenteerima. Lisaks veel ainult mõned oma kogemused.

Kui ma ulukilihaga kokkamist alustasin, panin alguses rõhku lõhnalistele maitseainetele. Teadupärast suudab inimese keel tunda ainult nelja maitset: magus, soolane, hapu ja mõru. Kõik muu on lõhn, mida nina registreerib tänu suu ja nina ühendusteele kurgus. Lõhnaliste maitseainete hea külg on see, et soovitud tulemus tuleb lihtsalt ja ettearvatult. Halb külg aga see, et muudab tihti söögid nö "sama puuga lööduks" kuna võib hakata domineerima üle kõige muu.

Nüüd ma siis olengi sellises perioodis, kus mängin rohkem suhkru, soola ja hapetega (mõruga vähem kuigi Greibiga annab ka trikke teha - ma olen näinud :) ning üritan leida igale lihale oma kombinatsiooni ja lisamaitseaine, mis vähestes kogustes annaks mõnusat aktsenti ning jätaks kogu lõhnabuketi liha enda teha.

Nende 4 põhiainega mängimine mõjutab ka liha tekstuuri kõige rohkem. Sellepärast on ka kasulik leida täpne kombinatsioon põhiainetega maitsestamsiel kogu liha ettevalmistamise käigus kuna pehmet ja mahlast liha on tihti keeruline saavutada. Eriti ulukiliha.

Selles haneretseptis on tšillimarinaad ainult naha maitsestamiseks (ärge sellega seest mingil juhul tehke - rikub hea hapukapsa ära) et see pruunistatult mõnusama teravama/tugevama maiguga oleks. Liha enda jaoks on ainult sool, suhkur, sidrunihape ning minu jaoks suhteliselt tagasihoidlikud maitsed sidrunist ja hapukapsast. Unustasingi enne ütelda, et sidruniga ei tohi liialdada ning hane hoida ikka KUIVAS jahedas kohas ja kui enne kasutuselevõttu on sidrunimahla veel hane kõhus siis kuivatage kindlasti ära - muidu võib liiga palju sidrunimaiku juurde jääda.

Ärge siis mind nüüd kohe tümitama hakake kuna ei üritagi etendada kogu tõde vaid avaldan lihtsal oma kogemusi ja mõtteid selles vallas. Mulle meeldib väga kui seapraad on hästi küüslaugune või grillribi tulvil teravast maitseainest. Ma ei ole üldse esteet. Huvitav on aga ka niimoodi teha.

Parimat
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Aamen. Äkki paneb Kakuke vastavasse teemasse äädikaveinis marineeritud jänku retsepti üles (jäneste teema alla) ja siis kustutab minu antud postituse. Oleks ka üks hea näide lihtsusest ja happest. ja maitse oli ka võrratu. Eriti kui seda oli uuesti soojendatud koos kartulitega.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lihtne hani hapukpsaga

Postitus Postitas kakuke »

pcspets kirjutas:...ning pane ahju alguses u 220 C (umbes 30 min), vahepeal keerates, kuni on juba enam-vähem pruun ning siis umbes 180 C (umbes 1 h - 1,5 h) või isegi 160 C - juhuks kui kogemata väga pruuniks tõmbab. ...

See oli koht, kus mina hakkasin kukalt sügama. Olen nii mõnegi hane ära söönud ja mõne valmistamise juures ka viibinud/osalenud. Mul pole õnnestunud terve hani ära küpsetada 1,5-2h. 2,5-3h ja siis on läinud pehmeks. Nätsu ka ei viitsi närida. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
pcspets
Postitusi: 62
Liitunud: N Apr 13, 2006 2:57 pm

Postitus Postitas pcspets »

Heh, see küpsetusaeg oleks lausa omaette jutt. Eriti oluline on see minuarust metspardi juures aga kuna siin see asi üles kerkis siis jätan praegu siia mõne mõtte maha.

Alguses oli mul asjadest selline ettekujutus, et ulukiliha on võimalik samamoodi küpsetada nagu kodusea või -kanaliha. So on siis nii, et hoida kogu liha just niikaua kõrgel temperatuuril kuni liha kontide pealt täielikult lahti tuleb ja hästi pehmeks läheb. Aga võta näpust - ainult vähesed asjad kõlbasid niimoodi enam-vähem süüa. Suurim probleem on see, et pika kuumutamise tulemusel jooksevad lihast mahlad välja - jääb üks kuiv ja kõva tükk ning selle jõuga pehmeks hautamine kustutab viimasegi hea maigu. Ululikiha ei ole ju rasvane. Õnnestusid ainult rasvasemad metseatükid või siis maitseainetega pikk keetmine - andis kah täitsa söödava tulemuse.

Eriti suur oli probleem metspardi tegemsiel. Kui veiniäädikaga keeta 3-4 tundi, on tulemus päris söödav aga... kuidas ahjus? kuidas jääb filee praadimisega!? Tee kuidas **** iganes - MAKSA MAIK ON JUURES! Ja kõvaks ja kuivaks läheb ka teine.

Läbimurre tuli siis kui lugesin seda rootslase/norraka ulukiliha kokaraamatut. Peale seda hakkasin ka sellel teemal netis surfima ning sain aru, et metsparti ei tohi mitte mingil juhul liiga palju kuumutada, tuleb kohe paha "maksa" maik juurde. Kahjuks ei tule aga selline asi kohe esimese korraga välja - see nõuab väga palju vilumust ja kogemust - sa pead oskama hinnata lihatüki suurust (et teada kui kaua jõuab kuumus tuumani), tundma oma ahju kuumust ja iseärasusi, küpsetustasandit jne... minul viimane kord juba enam-vähem õnnestus ning siis mõistsin, et liha ei peagi kontide pealt maha pudenema, et olla pehme. Liha peab olema mahlane ja hea maiguga.

Siis hakkasin ka mõistma, miks on kokaraamatutes tihti nii lühikesed küpsetusajad. Need on põhimõtteliselt ajad, mille jooksul liha keskosa jõua tõusta üle 70 C ning sellepärast sõltuvad need vägagi lihatüki suurusest. Suurtematel lihatükkidel kulub keskosa ülessoojenemiseks isegi üle tunni kuna liha on lihtsalt nii sitt soojusjuht.

Minu sammud pehme ja maitseka liha valmistamiseks:

1. Lõika, lõika, lõika!

Liha lõikamine on JUBE TÜÜTU kuid VÄGA vajalik. Kõik kiled, kõõlused, mis iganes veel tuleb hoolikalt ära nokitseda kuna ulukiliha puhul ei ole neid võimalik pehmeks hautada. Samamoodi aitab asja paremaks muuta ka lõikamine peale küpsetamist, et külaline ei peaks kangutama hakkama. Samuti peab vaatama milline lihatükk üldse küpsetamiseks sobib.

2. Alguses kuuma, siis parajat.

Et liha poorid kinni kõrvetada, on vaja küll kuuma panni kuid samas ka toasooja liha. Kui liha külmikust (isegi tavaliselt külmikust) otse pannile tõsta, siis pann jahtub maha ja lihast jooksevad ikka mahlad. Samamoodi selle haneretseptiga. Kui te võtate hane külmikust marinaadist - laske tal toasoojas olla ja alles siis pange ahju käredasse kuumusesse. Ja kui vahepeal keerates hani üleni pruun on, siis laske madalal temperatuuril just niikaua ahjus olla kuni keskosa ka üles kuumeneda jõuab ning rohkem pole vaja.

3. Liiga palju ei tohi kuumutada

Kui liha keskosa enam punane pole, on asi valmis. Sellest punktist edasi hakkab asi ainult allamäge minema. Kui sellel hetkel liha pehme pole, olete ise süüdi - olete kuskil eespool vea teinud. Seda annab parandada ainult... noh... võite minema ka visata. Mina ise olen ikka üritanud midagi välja võluda aga head asja sellest eriti ei saa.


Jõudes nüüd lõpuks selle hane küpsetusajani: mängides kokku sooja hapukapsasisu, algse kõva kuuma ning mitte liigse küpsetuse on minu tulemuse selline, et: kontide pealt on lahti nii rinnaliha kui koivad. Ei ole lahti põhimõtteliselt kõik needk kohad, mis on seotud kõõlustega.
Aga liha on pehme ja mahlane :)

Ma nüüd nii poolkiiruga selle jutukese kirjutasin, parandage ming kui ma kuskil eksisin. Eriti ma oleks huvitatud metspardi rinnafilee küpsetamisest - mis peaks u 10 min võtma. Mul viimane kord nagu ei olnud veel kõige parem aga puudub idee, et mida veel teha.

Lauri
tarmo
Postitusi: 143
Liitunud: N Dets 27, 2007 10:16 pm

Re: Retseptist hanest

Postitus Postitas tarmo »

Vasta