konserv

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
Vasta
rix
Postitusi: 104
Liitunud: T Sept 25, 2007 11:20 am

Re: konserv

Postitus Postitas rix »

Laugo kirjutas:Nii, klaavile on paigaldatud manomeeter ja termomeeter mõlemad. Olen teinud mõned laarid skeemiga 1 bar vastusurvet ja siis kuumutamine 3,6 barini ja seda hoidnud 45 min. Kahe erineva termomeetriga saadud temperatuurid 105-108 Celsiuse skaalal. Olen teinud keeratava kaanega 330 ml klaaspurkidesse. Muu kõik vägev, aga kaaned ei taha väga tihedalt peale jääda - tihend vajub mõlemale poole purgikaela laiali ja klaas praktiliselt vastu plekki. Viimase laari jaoks võtsin KPG-st spets steriliseerimise kaani - tolku mitte essugi. Tõsi - tootja lubab kuni 120 kraadi ja kuni 2,2 bari.

On häid ettepanekuid?



Kas karpi ei taha anna, purgiga jama teha ja sealt seda ilusti kätte saada ka kehva. Eriti kui 0,5 või 0,7L purgid.
Laugo
Postitusi: 26
Liitunud: P Nov 12, 2006 1:00 pm

Re: konserv

Postitus Postitas Laugo »

Karpi panemiseks ei ole relvastust. Teised ju ka panevad purki, kuidas kaante lugu on lahendatud?

Edit: Ise kahtlustan, et tihenditest teeb "lameda nalja" kuumutamise algfaasis tekkiv suur rõhkude vahe - klaavis 1 bar vasturõhku ja alguse kerkib kuumutamise mõjul suht kiiresti 2 ja enamani. Purgis olev kraam nii kiiresti ei kuumene/purki survet ei teki. Või kuidas?
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: konserv

Postitus Postitas POLT »

Vanamees tegi mul tihti kodusiga 0,5 l klaas purkidesse, aga kaaned olid peal kaanetatavad. 2 bari autoklaavi sisse ja gaasipliidile kuni temp tõusis 107-110 kraadini. Seejärel tuli alt ära ja lasta rahulikult maha jahtuda. Tulemus hea! Ise teen nüüd sama skeemi järgi uluki lihast konserve, aga kasutan klaas purkide asemel konservikarpe.
Laugo
Postitusi: 26
Liitunud: P Nov 12, 2006 1:00 pm

Re: konserv

Postitus Postitas Laugo »

POLT kirjutas:Vanamees tegi mul tihti kodusiga 0,5 l klaas purkidesse, aga kaaned olid peal kaanetatavad. 2 bari autoklaavi sisse ja gaasipliidile kuni temp tõusis 107-110 kraadini. Seejärel tuli alt ära ja lasta rahulikult maha jahtuda. Tulemus hea! Ise teen nüüd sama skeemi järgi uluki lihast konserve, aga kasutan klaas purkide asemel konservikarpe.

Kas klaav vett täis või ainult tilk põhjas?
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: konserv

Postitus Postitas POLT »

Vett täis, ise olen vahel ka ülemised konservikarbid veest välja jätnud ja pole vahet vees olevatega märganud.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: konserv

Postitus Postitas honkomees »

POLT kirjutas:Vanamees tegi mul tihti kodusiga 0,5 l klaas purkidesse, aga kaaned olid peal kaanetatavad. 2 bari autoklaavi sisse ja gaasipliidile kuni temp tõusis 107-110 kraadini. Seejärel tuli alt ära ja lasta rahulikult maha jahtuda. Tulemus hea! Ise teen nüüd sama skeemi järgi uluki lihast konserve, aga kasutan klaas purkide asemel konservikarpe.

põhimõtteliselt sama skeem kui minul (2 atti sisse ja kuumutada 4 atini), olen teinud nii 1l kui ka väiksemaid klaaspurke, varem kaanetatavaid, nüüdsel ajal keeratava kaanega.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: konserv

Postitus Postitas honkomees »

POLT kirjutas:Vett täis, ise olen vahel ka ülemised konservikarbid veest välja jätnud ja pole vahet vees olevatega märganud.
vahe on klaaspurkide puhul ja teiseks energiakulus, autoklaavitäie vee kuumutamine on kulukas võrreldes tilga vee aurustamisega. Samuti kuna teen gaasipliidil, siis tõstmine on ikka ülemõistuse...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Laugo
Postitusi: 26
Liitunud: P Nov 12, 2006 1:00 pm

Re: konserv

Postitus Postitas Laugo »

honkomees kirjutas:
POLT kirjutas:Vanamees tegi mul tihti kodusiga 0,5 l klaas purkidesse, aga kaaned olid peal kaanetatavad. 2 bari autoklaavi sisse ja gaasipliidile kuni temp tõusis 107-110 kraadini. Seejärel tuli alt ära ja lasta rahulikult maha jahtuda. Tulemus hea! Ise teen nüüd sama skeemi järgi uluki lihast konserve, aga kasutan klaas purkide asemel konservikarpe.

põhimõtteliselt sama skeem kui minul (2 atti sisse ja kuumutada 4 atini), olen teinud nii 1l kui ka väiksemaid klaaspurke, varem kaanetatavaid, nüüdsel ajal keeratava kaanega.


Täpsustavad küsimused:
1. Kui maha lased jahtuda, enne kui klaavist välja hakkad võtma?(surve)
2. Milliseid kaani kasutad?
3. Kui peale kuumutamist purgi klaavist välja võtad, kas keerad kaaned üle?
4. Kui peale jahtumist purki avad, kas kaane avamiseks rakendatav jõud on võrreldav poes müüdavate toodete(moosid, rohelised herned jms.) avamisel rakendatavaga?
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: konserv

Postitus Postitas honkomees »

Laugo kirjutas: ...
Täpsustavad küsimused:
1. Kui maha lased jahtuda, enne kui klaavist välja hakkad võtma?(surve)
2. Milliseid kaani kasutad?
3. Kui peale kuumutamist purgi klaavist välja võtad, kas keerad kaaned üle?
4. Kui peale jahtumist purki avad, kas kaane avamiseks rakendatav jõud on võrreldav poes müüdavate toodete(moosid, rohelised herned jms.) avamisel rakendatavaga?

1. Maha jahutan aeglaselt, mässin kasukate sisse ja vähemalt 12 tundi jahtub. Surve on siis 2 ati asemel no 2,2, mitte rohkem, temperatuur selline leige, kehatemp kõrgem. Ideaalne oleks vist ära oodata täieliku jahtumiseni. Rõhu lasen maha hästi aeglaselt, väike suts ja paar minutit vahet jne, üle poole tunni läheb rõhu mahalaskmisele, muidu võib kaaned maha visata.
2. Varem olid kasutusel need kaanetajaga kokkupressitavad kaaned, nüüdsel aal olen ostnud poest (Magaziinist) tavalised keeratavad kaaned.
3. Ei kindlasti mitte, nii võib hermeetilisuse ära rikkuda. Purgid keeran kaane peale püsti, siis veel rasv hermetiseerib lisaks :lol:
4. Ei oska öelda, enam-vähem vist küll. Kõigepealt tarbin ära need purgid, mis pole pärast lõplikku mahajahtumist sahvris kaant sissepoole lohku tõmmanud (vaakumisse). Keeramise koha pealt pole samas vahet tundnud.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Laugo
Postitusi: 26
Liitunud: P Nov 12, 2006 1:00 pm

Re: konserv

Postitus Postitas Laugo »

honkomees kirjutas:...
4. Ei oska öelda, enam-vähem vist küll. Kõigepealt tarbin ära need purgid, mis pole pärast lõplikku mahajahtumist sahvris kaant sissepoole lohku tõmmanud (vaakumisse). Keeramise koha pealt pole samas vahet tundnud.

Umbes mis temperatuuril on purki pandav kraam enne kaane peale keeramist?
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: konserv

Postitus Postitas honkomees »

Laugo kirjutas:... Umbes mis temperatuuril on purki pandav kraam enne kaane peale keeramist?

umbes toatemperatuuril, nii kuis lõigun köögis, eks ta tavaliselt natuke külmem on kuuri alt konksu otsast tulles aga lõikumise või hakklihaks ajamise jooksul soojeneb. Pole sellele kunagi tähelepanu pööranud.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
ozz
Postitusi: 179
Liitunud: K Dets 03, 2003 10:18 am

Re: konserv

Postitus Postitas ozz »

Mnjah....?+ Rohkem lihtsust ja... Laod Klaavi korralikult purke täis!! Millised suurused, on iga enda teha!! Keeratavad, volditavad, jumal teab milliseid kaani on olemas?? Uputad purgid vee alla, nii tolli jagu võiks vett peal olla!! Rõhu paned alates 0,8atm kuni 1,1!! rohkem pole ju mõtet!! Temperatuuri teed samuti! Alates 85 kuni100 kraadi!! mingit hoidmist ja jumal teab veel mida, pole mõtet teha, milleks???? Saavutatud rõhu all on temp niikuinii üle 100 kraadi ja Botulism, ning muud bakterid on ammu hävinenud!! Ega see, kui kaua sa hoiad tempi, ei tee teda rohkem bakterivabks!! Tähtis on saavutatud temperatuur!! Kui asi on saavutanud piisava temperatuuri, keerad tule maha, või tõstad klaavi tulelt ja las ta jahtub hommikuni!! Peale mida , lased vaikselt surve maha ja laod purgid riiulile!! Kui rõhk ja temperatuur on kõrge, tuleb toidule kerge kirbe maik juurde- ta lihtsalt kõrbeb!! Värvus aga jääb samaks!! Kõige hullem on maksapašteediga, see
tahab väga tarka lähenemist!! Olen teinud autoklaavis tomateid , kurke, seeni liha ja krt teab mis möginaid :) Ja kõik on säilinud!! Kupatatud seened on ehk kõige ägedam!! :)
ürgmees
Postitusi: 69
Liitunud: R Juul 24, 2009 7:26 am

Re: konserv

Postitus Postitas ürgmees »

Läänemaal konservi tegija. Infot jagan privas.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: konserv

Postitus Postitas honkomees »

ozz kirjutas:... mingit hoidmist ja jumal teab veel mida, pole mõtet teha, milleks???? Saavutatud rõhu all on temp niikuinii üle 100 kraadi ja Botulism, ning muud bakterid on ammu hävinenud!! Ega see, kui kaua sa hoiad tempi, ei tee teda rohkem bakterivabks!! Tähtis on saavutatud temperatuur!! Kui asi on saavutanud piisava temperatuuri, keerad tule maha, või tõstad klaavi tulelt ja las ta jahtub hommikuni!! Peale mida , lased vaikselt surve maha ja laod purgid riiulile!! Kui rõhk ja temperatuur on kõrge, tuleb toidule kerge kirbe maik juurde- ta lihtsalt kõrbeb!! ...

Pole ka minu meetodil mingit kõrbemist olnud, kui lased jah rõhu suuremaks 4,2 atist, siis küll. Miks vaja hoida kasuka sees, see pole mitte sterileerimise mõttes, vaid kui auruga täidetud klaav jätta niisama külma sahvrisse jahtuma, siis käib see liiga kiirelt ja viskab kaaned maha.
Ja ikka ma ei saa aru, miks meeldib teile täita klaavi veega, krt lisaks 30 kg lihale ja ca 10 kilole klaaspurkidele ning roostevaba terase kaalule tõsta veel klaavitäit vett!!! Niigi annab seda auruga täidetud klaavi kahekesi pliidile punnitada ja eriti ohtlik on kuuma klaavi pliidilt maha tõsta, üksi ma ei jaksagi. Energiakulust selle mitmekümne liitri vee kuumaksajamiseks ma ei räägigi ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
ozz
Postitusi: 179
Liitunud: K Dets 03, 2003 10:18 am

Re: konserv

Postitus Postitas ozz »

Vett lisatakse rõhkude ühtlustamiseks!! Tööstuses on suruõhu aur!! Kui teed klaaspurke , võivad kaaned ära lennata, kuigi oled lisanud alla piisavalt 3-4 liitrit vett!! Kui vesi on üle purkide, on rõhk kaantele kordades suurem :)
Vasta