Toorvorst

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Toorvorst

Postitus Postitas kakuke »

Mis sa hing ikka muud teed pühade ajal kodus, kui väljas veel lumemöll ka, mina tegin süüa.
Mul jupp aega toorvorstid hingel püsinud, kuna klassikalisel viisil ulukilihatoitudest hakkab vaikselt küll saama. Mäletan, et Kaupo kokaraamatus oli sellest juttu ja võtsingi ette selle retsepti, aga nagu ikka modisin selle omamoodi ära. Mul oli põdra ja metssea hakkliha pooleks. Kokku tuli ca 7kg. Soola panin vähem, kui retsept ette nägi ja 6 supilusika täie asemel sai 4 (naine arvas, et võiks isegi veel vähem olla). Pipart ka nõks vähem st 4 teelusikatäit ja on tunda vorstis, et ikka on sees pipart. :D Asendasin ise sibula küüslauguga, seda sai 2 mugulat. On mõnusalt tunda küüslauku. ja panin umbes klaas vett segule ja mingi 3-4 supilusikatäit äädikat. Saslõki maitseainet sai ka Sanata-Maria oma sisse pandud ja 4-5 tl suhkurt. Soola lahustasin selles klaasitäies vees ära ja läks lahustunud kujul käiku. Olen näinud, kuidas ema toki ja lehtriga topib verivorste, aga laisa inimesena mõtlesin kasutada hoopis hakklihamasinat. Häda oli selles, et hakksegu tikkus ummistama pidevalt sõela ja siis sai küll, käisin rellakaga vannitoas tiiru ära ja valmis sai tehtud vidin, mis alloleval pildil näha. Siis hakkas asi toimima küll. Kuna polnud varem sooltega kokku puutunud siis oli jupp nuputamist, et kuidas see tehnoloogia välja võiks näha. Niisama soole ots vorstitoru otsa toppida ei töötanud. Segu takistus oli lihtsalt liiga suur. Siis insenerimõistus ütles, et vorstitoru otsa vaja see sool saada, et see ise ühtlaselt sisse jookseks ja oma survega soolt edasi keriks. Niisama jälle soolased sooled ka ei tahnud peale ronida. Kastsin neid vette, et oleks libedamad, aga ka siis ei tulnud ni libedalt toru peale, kui oleks tahnud. Toimima hakkas süsteem, kus lasin masinast tõrtsu segu ja siis see muutis soole libedaks ja tuli toru peale nagu õlitatult. Panen pildi ka sellest alla ja igaüks vaatab seda oma rikutuse tasemega ise ja mõtleb juurde mida tahab. :D Siis polnud muud, kui masin käima ja umbes meetripikkused sooled lasin segu täis. Siis tuli naine appi ja sidusime vorstid neist valmis.
Sai esimene ports ära ka küpsetatud praeahjus. Esimene mulje väga positiivne. Võibolla pekki oleks võinud tiba rohkem olla ja kunagi tahaks seda värki ka suitsuahju panna.
Selle jutu panin juurde lihtsalt sellepärast retseptile, et kui keegid teha tahaks siis teavad mis takistused seal ees võivad oodata ja äkki kellegitel paremaid mõtteid juurde panna, kuidas võiks.
Manused
Kaamera 2010_12_22 166.jpg
Kaamera 2010_12_22 172.jpg
Kaamera 2010_12_22 178.jpg
Vorst 2010_12_25 007.jpg
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas kakuke »

Ja ühte ütlen ma küll, et olge minust targemad ja käige ennetavalt enne lumemõllu ja vorstitegu poes (b) (b) (b) (b) järel ära. Ma vaene pean nüüd minema välja läbi luma kahlama poe poole, sest autot ei viitsi ka välja kaevama hakata. . :(
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas hundikütt »

Kurjam.Ajasid täiega vorstiisu peale.Näevad välja igaljuhul mitte kehvemad kui vabriku toodang.Omal see vorstimõte ka tükimat aega peas keerelnud,aga plaanisin kevade poole ette võtta.Aga praegu tõesti ehk parim aeg -välja eriti ei taha.
Ei tea kas praegu sooli ka saada on,pühade aeg ju.Pärnus Lõo tänava kauplus peaks neid müüma.Ei tea mis soolikas ka maksab.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas aivar00 »

Mul just henkalid keevad potis ja kere lumerookimisest tühi :lol: Sedasi vastu õhtut ei ole ilus teha-panna ahvatlevaid pilte üles :lol: :lol: :lol:
Kui nüüd vorstist rääkida, siis mina olen toppinud Kakukese ema tehnoloogiaga- nagu verivorstigi. Minu pilgu läbi kõikse suurem probleem jämeda seasoolika saamisega(siga tapetakse noorena ära, et pekki vähem oleks ja soolikas jääb peeneks). Sinna palju lihtsam toppida. Verivorsti segu on iseenesest mittekleepuv-hakkliha aga kleepub soolika seina külge kinni ja sellevõrra võtab veidi rohkem aega. Sai neid kunagi parasjagu tehtud, kui ise veel kodusigu kasvatasin. Samas olemas samasugune hakklihamasin nagu Kakukese fotolgi-Bomann. Sellel see nn. täitekael kah kole peenike ja sealt pead ikkagi pulgaga takka aitama, et mass teoni jõuaks-või hakkab hakkliha oma kleepuvusega ise ennast peale vedama :M .
Üks tuttav küpsetab selliseid vorste lihtsalt suitsuahjus ilma suitsuta ca 75 kraadi juures pool päeva. Siis on nagu poolfabrikaadid- kannatab niisama süüa, pannile panna ja glillituna veel paremad. Tema kasutab aga kunstsoolikat-pidavat kõikse mugavam olema.
ikka lõbusalt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas kakuke »

Pildil olevad vorstid on ka peene soole sisse tehtud. Jämedamaid on saada Otepää lihatööstusest. Neid mõtlesin kasutada just siis, kui hakkan tegema suitsuvorsti.
Aivar00, kas ise tegid neid grusiinide henkaleid?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas Beretta »

Grumpy old man
jants
Postitusi: 43
Liitunud: T Veebr 09, 2010 5:45 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas jants »

Tervist kurmaanidele ja rahulikku teist püha.

Vaadates pilte, tundub et need küpsetatud vorstid jäid sull veidi kuivapoolsed.
Selle põhjuseks võib olla peki puudus ja hakkliha liiga peen fraktsioon.ise kasutan tööstuslikku massiasinat millele sai plastikust lehtrist abivahend tehtud, analoogne nagu Kakukesel.Hakkliha olen lasknud läbi 8mm.tera ja peki läbi
4mm.Pekk jääb kergelt pasta moodi, lihamassid korralikult läbi segada.Maitseainetest võite proovida lisada roseepipart,sinepiseemneid, rosmariini,tüümani,muskaatpähklitt (uhmris või veskiga peenemaks),toore küüslaaugu asemel küüslaaugu pulbrit.Sibula lisamisest ma ei loobuks kuid enne lihamassile lisamist kuivataks peenekshakitud sibulad pannil ära(kuumal pannil pidevalt segades umbes 10min).Toore küüslaaugu ja toores sibula lisamine vähendab nende säilivust,tekib mingi käärimis protsess.Teen tavaliselt vähe suuremad kogused,sellepärast sellised tähelepanekud.
Enne lihamassi soolde ajamist võiks see segatud mass maitseainetega paar tunnikest seista jahedas.Et säästa naisi vorstisidumisest tuleb keerata vorsti 4-5 tiiru päripäev ja ja järgmist vorsti 4-5 tiiru teisipidi.(tahab harjutamist). Kogustest ei oska ma teile midagi öelda sest teen ise kõik toidud tunde järgi.Neid 30mm.15m pikki sooli saab Rakvere lihakombinaadi poest, need on soolatud ja maksid umbes10-15 eeki pakk,peenemaid Pärnust.Mida veel lisada? Küüslaaugu pulbrit toodab firma MEIRA.Kindlasti kasutage kahe erineva looma(kodusiga-põder,metssiga-veiseliha,metssiga-põder) liha ja vahekorras umbes 2osa siga 1osa taid.Tasub kindlasti vorste ise teha siis tead vähemalt mida nad sisaldavad.
Edu ja pikka meelt.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas hundikütt »

Jants kirjutas:Toore küüslaaugu ja toores sibula lisamine vähendab nende säilivust,tekib mingi käärimis protsess.

Tänapäeval ju selline asjandus nagu sügavkülmik,seal pole küll mingit käärimist oodata.Ja maitset annab toores sibul-küüslauk ikka paremini.Ja kui on sulama võetud,ega siis eriti kaua vist selline kraam seista ei saagi, :lol:
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas hundikütt »

Jants kirjutas:Kuulge pojad ärge rohkem peale võtke..Rääkisin sellest mis tedmisi käisin omandamas Soomes ühe vorstimeistri juures kes sai 2006 aasta Soome grillvestivalil omavalmistatud vorstidega 1 koha
Esimeses postituses Kakuke soovis laiemat arutelu mida ma püütsin teha.
Hundikütile niipalju et sellise ilmaga ma eesti energiet küll ei nuuma ja lihal on oopis teine maitse kas sa võtad ta -4 või -18 kraadi juurest sulama.
Beretale:ingliskeelest ei jaga ma ööd ega müttsi,aga sõna vortidega kirjutatakse nõrga d-ga
Olge sama ärkvel edasi.

Kuule kõva mees,selle kirjatüki järgi võiks küll arvata ,et Sul omal kooliharidust mitte üle kolme talve.Kui ikka vahet ei tee Saksa- ja Inglise keelelja ei tea ,et liha rääsub -4juures üsna kiiresti,siis ei maksaks ka seletada kuidas mõnd sona kirjutatakse.Su oma üllitis ju lausa kubiseb kirjavigadest.
Rahulikke jõule.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas kakuke »

Tegin täna toorvorstile vol 2. :)
Lähenesin asjale nõksa teisiti. Minu retsept tuli selline. Kuldiliha ca 4kg, pekki 2kg, vesi 1 klaas, 3 spl äädikat, 3 spl soola, 3 tl jahvatatud musta pipart, 4 tl suhkrut ja siis lõppu praadisin paraja pannitäie sibulat. Sibul, pekk ja liha läksid läbi hakklihamasina ja edasi nagu eelmine kordki. Nüüd alles võiks öelda, et sool jms on paigas. Pole soolane ega midagi. Võimalik, et lasin liiga kaua pannil praeahjus olla ja rasv sulas suht välja seest. Seega ikka nõks kuiv oli. Mida veel võiks siinse lugemise põhjal teha, on otsida jämedam sõel hakklihamasinale. Aga lõppkokkuvõttes olen selle retseptiga suht koht rahul. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas aadu kadakas »

Kurjam küll, põhimõtteliselt oli lõhna ka tunda :D .
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas kakuke »

Kui aus olla, liigub mul mõte selles suunas, et vol 3 võiks koprast olla. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas tony »

Kas keegi teeb või teab kus salaamit tehakse?
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas hundikütt »

Täiesti Eestlase maitsele retsept:sool pipar sibul,ei midagi ülearust.Ise olen ka teinud ja arusaam on aastatega selline ,et mida lihtsam seda maitsvam.Kui on asjad õiges vahekorras,siis pole erilist keerukat retsepti tarviski.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Toorvorst

Postitus Postitas hundikütt »

Kas su masinal pole siis sellist ovaalsete aukudega sõela ise olen kasutanud seda . Muide ka konservi tegemisel sama sõel ,siis jääb hakkliga nagu parema struktuuriga,ei ole nagu väga pudru.
Vasta