Söödavihad

Ulukihoole tänapäeval.
Vasta
Kasutaja avatar
-Ils-
Postitusi: 57
Liitunud: E Okt 24, 2005 2:10 pm

Söödavihad

Postitus Postitas -Ils- »

Kas keegi oskab öelda, et kas on ka mingi täpsem aeg, millal suvel söödavihta lõigata või ei ole vahet kas ma teen omad vihad 1. juunil, või 30 augustil?
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas sooviku »

Noh,kellapealt aega nüüd küll ei ole :) .Vihad tuleks teha ikka noorematest ja maitsvamatest võrsetest.Suve lõpus on taimede kasvud puitunud ja need loomadele nii ei meeldi,kui enne jaani tehtud vihad.Praegu olekski õige aeg vihtu teha.Nõgesevihtu tuleb kohe kindlasti noortest taimedest teha.
Naine võib olla,koer peab olema!
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas TiitR »

-Ils- kirjutas:Kas keegi oskab öelda, et kas on ka mingi täpsem aeg, millal suvel söödavihta lõigata või ei ole vahet kas ma teen omad vihad 1. juunil, või 30 augustil?

No viha tegemisel lähtu ikka lehe suurusest, kuna näiteks P-Eesti ja L-eesti looduliku kella vahe on ca. 2 nädalat, siis lõunarahvas alustab vihtadega varem (rolli mängib muidugi kogu kliima, kui vara algab kevad, milline on suve algus, jne...). Meie (lõunas siis) teeme tänavu ilmselt vihad kas vahetult enne jaani või siis kohe peale seda ja seda just lehe suurusest lähtuvalt.
jagwelt
Postitusi: 233
Liitunud: R Nov 30, 2007 11:48 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas jagwelt »

präegu peaks juu küll õige aeg olema tegemiseks
Viimati muutis jagwelt, P Juun 14, 2009 2:23 pm, muudetud 1 kord kokku.
Parem puhtalt mööda kui sitalt pihta...
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas jorr »

Arvan samuti,et praegu see vihtegemise aeg just paras.Kui teha nõgesest,pajust,haavast.Ise olen vaarikast teinud hiljem ja nüüd on ka maapirni pealsed hea kaup loomale talveks,kuid seda tuleb hiljem teha,sest pealsed veel väiksevõitu.Sellised lopsakad taimed,nagu nõges,tulek enne lahtiselt kuivatada ja siis kokku panna,muidu tükivad kopitama minema ja kits talvel ei söö.Viht talviseks loomasöödaks peab ikka paras kahekäe viht olema,mitte selline saunaviha taoline.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas TiitR »

jagwelt kirjutas:präegu peaks olema juu küll õige aeg olema tegemiseks

Oligi plaanis eelmine nädalavah. teha, kuid mehed käisid metsas ja arvasid, et leht veel natuke väike ja kuivavat liialt kokku äkki ja kitsel pole talvel midagi võtta, ning siis jäigi plaaniks vahetult enne jaani ehk järgmine nädal kunagi 8)
Kasutaja avatar
Reiner1
Postitusi: 42
Liitunud: T Mai 17, 2005 6:25 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas Reiner1 »

Mina olen teinud vihad valmis ja siis soolvette kastnud ja tuulekätte viludasse kuivama pannud ja hiljem pööningule viinud.Talvel kui vihtasi viisime siis need mis soolveega tehtud läksid kohe aga teised seisid kauem ja söödi alles siis kui soolased otsas.Aga jah vaatad kui leht ilus suur ja nõges veel õitsema pole hakanud siis paras teha.
Kasutaja avatar
-Ils-
Postitusi: 57
Liitunud: E Okt 24, 2005 2:10 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas -Ils- »

Nõgesega olen vihtasid teind samamoodi nagu jorr. Kastsin veel ennem kuivama panemist soolvette ja läks kaubaks väga hästi. Arvan, et järgmine nädalavahetus teen siis portsu vihtasid. Tänan vastuste eest.
Kasutaja avatar
svahi
Postitusi: 76
Liitunud: R Jaan 07, 2011 10:16 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas svahi »

Küsiks sellise küsimuse, et palju neid soodavihtasid teha? Muidugi sõltub see talvest jms teguritest, et palju vaja aga mis oleks selline optimaalne kogus, mida varuda? Palju teie teete?
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas aadu kadakas »

Metskitse kohta 10-15 vihta. Küllap aga tuleb asjale komplekselt läheneda ehk millist erinevat lisasööta kitsed veel talvel saavad.
Kasutaja avatar
svahi
Postitusi: 76
Liitunud: R Jaan 07, 2011 10:16 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas svahi »

Hakkasin siis vihtade tegemisega peale. Tegin paarkümmend nõgesevihta, mõned haavavihad ka. Haavast saab veel teha, kuna mul siin üks ala, kus metsikult haava looduslikku uuendust. Ühe tüki peal peaks pajuvõsa ka olema, teen siis pajuvihtasid ka. Mis taimi/puuliike veel soovitate? Põdrakanepit on näiteks roppu moodi. Kas see kõlbab ka? :roll:
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas aadu kadakas »

Kõvalehtpuud nagu saar, vaher, tamm. Pihlakas, pärn, haab, paakspuu, paju, nõges, vaarikas, angervaks, isegi pilliroog. Kasel sobivad enam väiksemad oksad ja kasvud.
Ja nagu Reiner1 soovitas: kasta nõrka keedusoolalahusesse.
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas Sarvik »

kogu lugupidamise juures lisasöötmise kui sellise vastu .....on kitsele mõeldud misiganes viht kogemusele tuginedes kitsele suht ebaatraktiivne...ka soolatud viht jääb söömata kui kõrval lakukivi on.....aga maias on ta tõega porgandi, kapsa, silorulli ja vilja suhtes...... muidugi näljaga pidi hunt ka rohtu sööma.... :lol:
kärbes kirbule!
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Sarvik kirjutas:. muidugi näljaga pidi hunt ka rohtu sööma.... :lol:


Sa oled ajast maha jäänud Sarvik, tänapäeval sööb kits näljaga liha. :?
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: Söödavihad

Postitus Postitas Olgerd »

Sarvik kirjutas:kogu lugupidamise juures lisasöötmise kui sellise vastu .....on kitsele mõeldud misiganes viht kogemusele tuginedes kitsele suht ebaatraktiivne...ka soolatud viht jääb söömata kui kõrval lakukivi on.....aga maias on ta tõega porgandi, kapsa, silorulli ja vilja suhtes...... muidugi näljaga pidi hunt ka rohtu sööma.... :lol:

Hiina kapsalehed lähevad kõige paremini. :lol: :lol:
Vasta