Login    
    Registreeri KKK  •  Otsi    

Kõik on UTC + 2 tundi


Ava uus teema Vasta teemasse  [ 9 postitusi ] 
Autor Sõnum
 Postituse pealkiri: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: L Okt 23, 2010 8:43 pm 
Offline

Liitunud: L Okt 23, 2010 8:29 pm
Postitusi: 3
Tere

Hakkasin enda metsa üles töötama. Metsatööde käigus avastasin oma maa pealt ka soolaku (millest mul aimugi ei olnud). Mure nimelt selles, et tahaks kevadel sinna ümbrusesse kuuse ning männi noorendikku istutada. Üks jahimees väitis, et soolak ei ohusta noorendikke oluliselt, kuna ulukid saavad soolast endale vajalikud ained kätte ning neil ei ole siis põhjust latvu süüa. Samas lisas, et niikuinii hakatakse latvu sööma. Kuidas suhtuda sellisesse väitesse? Kas teie julgeksite oma noorendikku soolaku jätta? Iseenesest ei ole mul midagi selle vastu, kui loomad soolakul käivad -samas aga ei tahaks väga suuri kahjusid saada.. Kõik nõuanded väga teretulnud!

Tervitades,

Viido


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: L Okt 23, 2010 9:09 pm 
Offline
Kasutaja Avatar

Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm
Postitusi: 501
Asukoht: Võrumaa
Lase soolak juba nüüd kaugemale viia, siis harjuvad loomad juba uue soolaku kohaga ja vb ei liigu sinu rajatava noorendiku piirkonnas enam nii palju. Seega lootus, et tulevikus vähem kahjustusi tuleb on natuke suurem.
Kuid kindlasti tuleb ise oma taimede eest ka ikka hoolt kanda, vastavaid kaitsevahendeid kasutades, sest fakt on see kui loom seal elab, siis millestki ta ikka toitub.

_________________
http://beta.album.ee/antilaht


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: L Okt 23, 2010 11:48 pm 
Offline

Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm
Postitusi: 5729
Asukoht: Tartu-Võrumaa-Põlvamaa
Fakt on ka see, et igasugused söödakohad ja soolakud koondavad loomi. Männivõrsed ja koor põdrale on ennekõike toit ja seda on vaja ka siis, kui pole erilist vajadust mineraalainete järgi. Kuusevõrseid tarbib aga kits ennekõike selle tõttu, et tal olevat vedelikuvaegus, kas siin pole miskit pistmist mineraalainete vaegusega. Igal juhul tuleks soolak sealt ära viia, kui plaanis noorendiku rajamine. Mina küll ei läheks tikkudega heinaküüni mängima. :M

_________________
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: P Okt 24, 2010 2:20 pm 
Offline
Kasutaja Avatar

Liitunud: T Veeb 03, 2004 4:58 pm
Postitusi: 3079
Asukoht: Tartu
Ehe näide, meil 1 mees tegi ka soolaku põldudevahelisele metsaribale. Just kitsedele. See kant kasvas aga kasenoorendikku täis, männid sekka, viimaseid kohati päris palju. Põdrad kolisid sel talvel ka soolakule ning kõik noorte mändide ladvad läksid. Loomulikult oli tegemist loodusliku külviga ning puuladvad möksimata, aga kohe selgelt oli näga soolaku negatiivne mõju noorendikule.

_________________
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: P Okt 24, 2010 5:42 pm 
Offline

Liitunud: K Nov 01, 2006 5:05 pm
Postitusi: 149
Ja nii need tülid maaomanikuga üles keerutatakse.Ja selliseid soolakuid tean minagi mitu -Hiiumaal.Üks siin-kirutud jahindustegelane praalis ,et nemad panid riigijahimajandis sihilikult talumeeste noorendike lähedale soolakuid.Samuti rajati sigade söödaplatse.


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: P Okt 24, 2010 6:57 pm 
Offline
Kasutaja Avatar

Liitunud: T Veeb 16, 2010 2:21 pm
Postitusi: 1462
Asukoht: Mandri naba
On täiesti selge, et kui soolak pannakse kohta, kus loomad seda ka aktiivselt kasutama hakkavad, siis on tõenäosus metsakahjustusteks suurem. Looduses käib ju asi nii, et mida lihtsamini ära elatud saab, seda parem - Feeni põdranäide just seda kinnitab.
Ja soolakukoha valikul mitte ei ole inimese peaeesmärk, et metsloom saab lisaks igasuguseid mineraale, vaid pigem, et sarv trofeeks ilusam kasvaks ning saaks soolakut kasutada soku/põdra/hirve mahalaskmiseks. Seetõttu kipub soolak "tekkima" sinna, kuhu ta nagu metsakahjustusi silmas pidades ei tohiks tulla.
Samas olen ise katsetanud kahe soolakuga, et kui palju sõralised siis rohkem mu kultuure ning noorendikke õgivad. Tulemus on endalegi üllatus - mitte sugugi rohkem. Kits on suhteliselt paikne, kuid põder kahel perioodil pisut paiksem: enne põdrajahti ning kevadepoole. Kuna alal on haavanoorendikke, siis põder käib neid söömas, eks kits kah. Kuusekultuurid on kerget kitsekahjustust saanud max 20% ja arvan, et põhjuseks võib olla igasuguse paakspuu, pihlaka ning pajuvõsa suur esinemine. Pisikesed tammed muidugi on ka söödud juba igipõliselt.
Selle nö eksperimendi pealt julgen teemaalgatajale soovitada: kui alal pole sõralistele nö loodusliku fooni toitu (eelpool nimetatud ning muudki puhmarindes) ja domineerib vaid Sinu enda kätetöö kultuuride/noorendike näol, siis soolak aitab nende kahjustamisele kaasa. Kui sõralistel on erinevate lehtpuupõõsaste jmt näol toitu, siis ei tohiks asi väga traagiliseks minna.
Muidugi on mõtlemist ka selle koha peal, et kuidas puhastusraiet teha. Kui teed nii nagu peab, siis põle loomadel midagi muud süüa kui "keelatut". Jätad näiteks pihlakat sisse - tuleb põder, sööb jällegi peale pihlaka muud ka. Ilmselt on tõde kuskil vahepeal ning oluline ka see, millise piirkonnaga üldse tegemist on ümberringi.


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: P Okt 24, 2010 7:59 pm 
Offline

Liitunud: L Okt 23, 2010 8:29 pm
Postitusi: 3
Tänud asjalike ning abistavate vastuste eest.

Ilmselt on seal soolak siiski maaomanikke enam-vähem arvestades tehtud (kuigi minu teadmata). Ümberringi on üldiselt vana mets ning palju võsa (vanad võsastunud karjamaad). Noorendikke pole mina seal kandis täheldanud. Mets ise asub Harju maakonnas, Nissi vallas, Ellamaa lähistel. Samas ise tahaks ikkagi metsa väärtust tõsta. Saan aru, et mingisuguste kahjustustega pean niikuinii arvestama. Eelneva jutu põhjal saan aru, et enamuse arvates on mõistlikum lasta soolak mujale ehitada. Samas mis võiks olla soolaku minimaalne kaugus noorendikust?


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: P Okt 24, 2010 8:47 pm 
Offline

Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm
Postitusi: 2632
Asukoht: VILJANDI
Repellendid aitavad kõvasti. Käisin alles hiljuti ühe istutatud noorendiku juures. Seal tihe põdra liiklus aastast aastasse. Sisse tallatud rajad täis istutatud langist 50m kaugusel. Istikutel ladvad möksitud. Ja ei leidnud mina ühtegi söödud taime. Ja kitsi seal ka palju.


 Profiil  
 Postituse pealkiri: Re: Soolak vs noorendik
PostitusPostitatud: P Okt 24, 2010 8:56 pm 
Offline
Kasutaja Avatar

Liitunud: T Veeb 16, 2010 2:21 pm
Postitusi: 1462
Asukoht: Mandri naba
Nojah, paras kant kah metsa poolest. "Põdrapatsikuid" palju, tee seda noorendikku üht või teistmoodi. Eelmaa vist selle kandi metsamajandamisesega rohkem kursis.
Las teevad soolaku nii, et vähemalt minnes-tulles ei peaks noorendikust läbi kõndima + Rajaleidja soovitus.


 Profiil  
Näita postitusi eelmisest külastusest:  Sorteeri  
Ava uus teema Vasta teemasse  [ 9 postitusi ] 

Kõik on UTC + 2 tundi


Kes on foorumis

Foorumis on hetkel kasutajad: Ei ole registreerinud kasutajaid ja 1 külaline


Sa ei või postitada uusi teemasi selles foorumis
Sa ei või vastata selle foorumi teemades
Sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
Sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
Sa ei või postitada manuseid selles foorumis

Otsi:
cron
phpBB skin modifed by: Mart
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group