Metsseale soola

Ulukihoole tänapäeval.
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Metsseale soola

Postitus Postitas Ax1600 »

Kuna endal soola ca 100kg ära kivistunud, siis mõtlesin metssigadele ette anda. Käidi välja teooria, et seale ei tohi soola anda. Kes paremini teab avaldagu ka siin.
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Kuidas sa kavatsed sorteerida, et nt põdrad saavad soolakule aga sead mitte? Päris maisiga ma seda soola siiski segama ei hakkaks. Pigem siiski vabatahtlikuse alusel, kes tahab see sööb, serveerimine nt puupakust tehtud künast.
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas hendrik »

Mul on eelmisest sügisest-talvest umbes pooltuhat pilti sellest, kuidas metssead soolakul käivad. Hästi käivad ja isuga, kivini nad ei ulata aga mekk meeldis väga. Ja kui vesi on vabalt saadavalt, siis ei tohiks kivistunud soolaga küll suurt häda seale teha...?
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas kakuke »

Muidugi käivad sead soolakul ja kuidas veel.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas TiitR »

Meie põdrasoolak, mis korralikult sigadepoolt puretud (tegime küll piisavalt kõrge, et sool ikka põtradele mõeldud, kuid sead polnud ka rumalad ja kukkusid altpoolt soolast posti närima :D )

Pilt
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas honkomees »

Foorumi veterinaarid peaks sõna võtma ... mul igatahes sead soolakul ei käi, kunagi sai Mardilt ka seda sea meelituspastat ostetud - ei midagi, mõne meetri kaugusel viljatünnist ei pakkunud see mingit huvi, käidi ümber aga ei puutunud. Vanasti, kui veel sigu kasvatasime, siis ikka vanarahvas hoolega hoidus soolast koduseale andmast - pidi seal põhjustama rasket haigestumist, kõrge palavikuga jne ...
No nüüd ei saa kas kodusiga ja metssiga siis niipalju erinevad. Samas kusagilt targast raamatust kunagi hiljaaegu lugesin, et pole olemas kahte liiki - kodu- ja metssiga - vaid geneetiliselt üks ja omavahel paljunev, ja sellel liigil elik seal siis hulka eri tõuge, sealhulgas nö metsikuid eri piirkondades, kodusigadest rääkimata.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas Ain Aavik »

Vene ajal oli lillakat värvi koduloomade lakukivi, mida sai ka teinegi kord metsa paigutatud.
Sellel ammusel ajal, kui olid alles veel metskonnad, tegime ka soolakuid nii kõrgematele kändudele, kui ka puutüvedele, mis olid tuulega maha tulnud või sai ka ise langetatud.
Jänestegi jaoks oli soolak. Maha langetatud haava tüvi sai teatud ulatuses seest saega tühjaks tehtud ja sinna sisse pandud soola. Lakkumas käisd seda paljud metsloomad, kuid siis üks vanem metsavaht noomis meid noori mehi ja andis edasi järgmise õpetuse .. mälu järgi midagi ka kirja panen.

Tuli segada sool saviga suvel või sügisel soojemal ajal ära, vahekorda kahjuks ei mäleta. Valada ämbrisse, tampida kõvaks ja lasta täiesti ära kivistuda, ümmargune puust paari-kolme sentimeetri jämedune sirge pulk pidi keskel olema, ämbri põhjani ja nii 15-20m senti ämbrist väljas. Siis, kui täiesti kivistunud oli, siis tuli võtta puidupuur, pulgaga samat läbimõõtu ja kui olime haavatüve metsas nii silmade kõrguselt maha lõiganud, ära koorinud, siis puurisime augu käsipuuriga ülalt sisse ja keerasime see soolasavi seguämbrist tulnud kamakaga täiesti kivistununa sinna posti otsa üles selle puupulgaga sinna augu sisse.
Sooned postis, neli tükki ülevalt alla sinna ligi poole postini tuli ka tema õpetuse järgi peitliga või mootorsaega teha.
Tegimegi rida aastaid selliselt ja loomad külastasid neid soolakuid päris edukalt. Teinekord oli ilmselt savi kehv, siis lagunes ja ligunes soolasavi segu kiiremini laiali. Aga asi toimis.

Midagi selles savi retseptis oli teisiti, sest loomad tahtsid seda paremini, kui paljast soola.
Katsetasime ka lamava tüvega, siis väiksemate loomade jälgi enam lumega näha polnud - suured elukad trampisid pinnase kas mudale või siis lumega täiesti kinni. Ilmselt väiksemad ikka käisid ka, julgen arvata, sest ümbruskonnas ikka jälgi oli.
Ainsateks kannatajateks olid need vene tsinkämbrid, need lihtsalt teatud aja möödudes andsid otsad. Aga päris mitmeid kordi sai neid soolasavi kive tehtud sellel ajal.
Igatahes soolakute külastatavus oli päris hea.
Eks praegu on igat sorti lakusoola saada ja kes see sellist viitsib mässata. Paned KNZ paki posti otsa ja soolak olemas. Aga siis sai selliselt tehtud.
Lakusool KNZ on tunduvalt kõrgema mineraalide sisaldusega, mis on spetsiaalselt sinna lisatud, mis tagavad parema luustiku ja naha arengu ning ühtlasi ka kvaliteetsemad trofeed.
Eks vast oli savis ka ainete sisaldus mingisugune rikkalikum olemas rohkem, kui paljas soolas.

Kas aga viitsid mässata ja katsetada selliselt, ei tea. Kuid arvan, et kui just soovid selle sada kilo sinna metsa viia, siis läheb Sul vaja kõrgema puu kändu, plastvaati, mille põhjas on augud ja kaanes samuti .. ja küll see sool sealt niiskuse ja vihmaga ka kändu liguneb. Vaat muidugi fikseeri kasvõi metallvarrastega sinna kännu peale ära.
Eks siis ole näha, kas käima hakatakse sellist soolakut külastamas.
Päris tühjast kohast ei räägi, olen sellist lahendust kungi metsatöö ajal ühes kohas näinud.
Põdrad ja sead igal juhul seal ka käisid.

Edu katsetamisel.
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Messer
Postitusi: 225
Liitunud: T Nov 30, 2010 9:17 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas Messer »

Ise proovisin nõnda, et laotasin soolakihi poolpehkinud madalale kännule. Vihmaga imbus sool kännu sisse. Asukoha mõttes jäi känd sigadele söödaplatsile minemise raja äärde. Ära nad selle avastasid, et sool on sees ja ega sellest kännust palju alles ei jäänud. Seda soolast kändu oli tuuseldatud ikka isuga ja pilbasteks. Huvi neil soola vastu on, aga tahaks isegi teada, et mis see sool seale teeb? Raugaks ju neil eriti elada ei lasta, seega soonte lupjumist ja neerukive pole vist vaja ka karta?
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas Pauli »

Ka too asi ei või äkki nõndaviisi olla, et siga kui ablas elukas ahmib endale niipalju soola sisse kui aga jaksab. No ja kui see siga juhtumisi sulus elab ja sool volilt võtta on, siis sööbki ennast soolast haigeks. Soolaga liialdamine peaks mingist piirist mitte ainult dehüdreerumist, vaid ka otsest mürgitust põhjustama - neerud saavad ka põntsu ning küllap sealt need palavikud ja värgid. Metsas elav loom ei saa ju seda soola niimoodi ahmida, eriti kui kivi haardeulatusest väljas on. Aga ega ma tegelikult tea.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas aivar00 »

Võib-olla on Lõuna osariikides kehvema tervisega sead :lol: .
Vanasti ei olnud nn. mineraalidega rikastatud lakukive saada. Usun, et sellest tuleneski too savisegu tegemine. Savi ju pehmeneb niiskuse käes samuti vaikselt nagu soolgi sulab. Segust aga sulas sool vaikselt välja ning valgus postipidi alla kus loomad lakkumas käisid.
Minu kandi vanad jahimehed räägivad, et nn. tavalise jämesoolaga tehtud soolakus hakkavad ulukid käima paremini kui selle nn. KNZ lakukivi peale. Sellepärast olengi ise pannud soolakusse ka tavalist soola lisaks (need vanad soolakud, mis on tehtud oranžist drenaaži torust). Lakukivi löön kirvega katki ja panen torusse vaheldumisi jämesoolaga. 1 soolak on ainult KNZ-ga ja selle külastatavus on kordades kehvem kui teistel. Posti lakkumas käivad põdrad, kitsed, sead ja vahel ka inimesed :lol: . Lähtuvalt eeltoodust olen päri enda vanemate kolleegide väljaöelduga.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas Ax1600 »

honkomees kirjutas: Vanasti, kui veel sigu kasvatasime, siis ikka vanarahvas hoolega hoidus soolast koduseale andmast - pidi seal põhjustama rasket haigestumist, kõrge palavikuga jne ...


Sai siis üks mees ka pihta. Küsisimus oli: kas tavaline sool kahjustab metssiga või ei, kui visata see 100 kg anumaga söödaplatsile?
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas baddmann »

Ax1600 kirjutas:
honkomees kirjutas: Vanasti, kui veel sigu kasvatasime, siis ikka vanarahvas hoolega hoidus soolast koduseale andmast - pidi seal põhjustama rasket haigestumist, kõrge palavikuga jne ...


Sai siis üks mees ka pihta. Küsisimus oli: kas tavaline sool kahjustab metssiga või ei, kui visata see 100 kg anumaga söödaplatsile?


Arvata võib, et kui näiteks kinnise anumaga visata see 100 kg sinna söödaplatsile, siis ei kahjusta, v.a ehk kui siga kärsa ära lööb anuma vastu.

Kui see sool aga loomadele vabalt kättesaadavaks teha, siis kui seal on võimalus soola suures koguses sisse ahmida ja ta seda teeb, siis võib see teda ka kahjustada.

BM
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Pärast pole lihtsalt praele vaja soola lisada! :)
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas sooviku »

Ei mina usu,et metsloom nii loll on,et soolast ennast haigeks sööb.Vähemalt pole kuulnud küll "soolatõppe" :wink: surnud sigadest.Kärsad ei ahmi vaid samuti nagu kitsed ja põdrad lakuvad soola.Seda on näha,kui panna lahtist soola künasse.Ja soola lakutakse nii palju kui on vaja,mitte ei sööda küna korraga tühjaks.Mingi aeg ei vajata üldse soola ja siis pole ka soolakute juures jälgi.
Ax1600,mina ei viskaks seda sadat kilo korraga söödaplatsile.See kivistunud tükk annnab ju väiksemateks lõhkuda ja siis jupphaaval soolakutesse panna.Muidu tuleb üks suur vihm,sulatab soola maasse ja tolku mala.
Naine võib olla,koer peab olema!
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Metsseale soola

Postitus Postitas vallo »

Puhast soola loomad liigselt ei tarbi. Söödaga segatuna aga seevastu võib siga letaalse doosi pintslisse panna üsna kiiresti.
Lahtise puistesoolaku retsept: Võta vana plekist silmapesukauss või suurem pott. Puuri põhja 4-6 auku läbimõõduga 4 mm( kes soovib võib haavlitega lasta :mrgreen: ). Löö see vidin posti otsa sarnaselt soolakivile ja täida soolaga. Sademete vee tõttu hakkab varsti soolaollus sealt vaikselt alla valguma, kõrgejalgsed elukad saavad ise kätte. Olen sellist lahendust näinud paaril korral Tamsalu kandis .
Vasta