Saksa wärk

Väikesed arutelud ajakirja "Eesti Jahimees" artiklite teemadel.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Saksa wärk

Postitus Postitas kakuke »

Mul kadus ka see ajakirja number (mai 2006) teadmata suunas ära ja õnnestus Feeni käest laenata teine. Teen ma ajakirja lahti ja mida ma näen, Võrno toreda artikli treinud. Minu üllatus suur, et siit miskit vastukaja senini pole kostunud. Mõtlesin endamisi, et tea kas kõik tormanud ülikonna proovi rätsepmeister Hannese juurde kuna teine oma maili aadressi soovide kogumiseks alla pannud.
Huvitav kui paljud selle artikli suutsid lõpuni lugeda? :D
See oli artikkel mis üllatas mind kui matsi ikka tõsiselt!
Janek von kukk sitahunnikul
Ps. huvitav mis sita peal see Võrno ka kasvanud on? :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
shorty
Postitusi: 72
Liitunud: N Apr 06, 2006 5:21 pm

Postitus Postitas shorty »

Sai ka juba ammu loetud ja uurisin isegi palju need "kombeka jahimehe" riided siis maksavad. Arvestades, seda et korralik gore-tex jope alates 3000.- ja püksid võibolla pool sellest, siis saaks sama raha eest spetsiaalselt Inglismaa pariamate poegade käsitsiõmmeldud ja täpselt kandja mõõtude järgi kohandatud ning parimatest algmaterjalidest jahimehe ülikonna(püksid, vest, pintsak) kätte küll.

Tekkis mõte, et kuidas need riided ÜLDSE meie oludesse sobivad. Enamik ajas on mehed ikka metsas ja siiamaani pole ühtegi neist hobuse seljas ka näinud (vähemalt jahil mitte). Inglismaal ja Saksamaal, aga mets ju suht võõras asi. Jahti peetakse lagedal ja peamiselt koertega ja selleks ka riided vastavad. Hirvejaht seal ka ju rohkem varitsus ja peibutusjahina, olen isegi näinud uhkeid ehitisi, mis metsa sisse kividest laotud, et kütt saaks mõnusalt passida ja ka pikali visata kui vaja. ja nii palju kui seal metsa veel säilinud, siis see kõik on alt lage, nii et vihmase ilmaga okstelt krae vahele ei tilgu. Eriti ei usu ka seda, et sealsed mehed 20-25 miinus kraadiga metsa lähevad. Isegi kui materjalid korralikud, siis niisuguseks ilmaks pole need ikka mõeldud.
Ja arvestades, et jutt käis jahitraditsioonidest, siis mulle viirastub küll mõni lambavillast kasukate ja sügavalt pähetõmmatud läkiläkidega talumeeste seltskond, kes reega hunti lähevad küttima või suvised püksteväel lõksukaevajad. MUNDER, missugune!

Ehk ei tea Eesti jahitraditsioonist piisavalt palju. Samas tekkis tunne küll, et iga selts võiks oma meestele sarnased ürbid selga lasta õmmelda, oleks ju viisakam, muidu punt ebamääraseid tüüpe kuskil magistraali ääres, torud käes ja keegi ei saa aru, mis toimub(Samas, kas peabki aru saama?!).
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

saksa värk

Postitus Postitas jorr »

Mina ikka punnisin läbi lugeda ja oli lausa häbi oma Jahi-Jakti pärast.Tea, kas jätaks ühisjahil käimise päris ära, sest pole õiget jahiülikonda selga panna?Aga siiski mul veneaegne karastus seljataga kui sai selle kuulsa vatjobkaga jahil käidud ja kui nüüd saksa ülikonna selga ajaks?Kardan aint, et pole nii peent jahiseltskonda kus sellega liikuda, meil 99% lihtjahimehed ja riideks põhiliselt laiguline.Aga igaks juhuks paneks kuulutuse, kust saada kuldbrokkaat niiti nende kaunistuste tegemiseks laseks naisel Jahi-Jaktile peale õmmelda ehk ajab hädaga asja ära.Ja enne jahti juuksuris soeng teha ning kallis kaabu ka osta, peaaegu saab õige jahimehe välimuse kokku.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Postitus Postitas Anti »

aga samas on ju väga hea,sellise ülikonnaga(nagu võrnol pildipeal seljas on) käia kasvõi nt kusagil vastuvõtul vms..
väga uhke tunne oleks!!! :wink:
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

saksa värk

Postitus Postitas jorr »

Jah, tunne oleks uhke küll kui selga ajad ikka saksa vatid aga vastuvõtule-- mmm.. nagu ei sobi, need ju jahiriided.Ja üldiselt ega meie ikka päris saksad ka pole, me rohkem matsirahvas,milleks meile siis need saksa hilbud?Eks veidrusi ole ilmas palju ja vaja neid järgi teha ehk neil kes muidu elust täit mõnu ei tunne.Ja meie metsad ning võimalused nati teised kui saksas.
Naised ajavad kaltsupoode pidi neid väljamaa kantud riideid taga ja mõnel selline maitse, et aint imesta.A meil ju Vabariik ja vaba valik, vähemalt väljamaa kaltsude osas.
noorus on ilus aeg
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Postitus Postitas gunnar »

Noh, riided riieteks, eks iga kukk kiidab omi sulgi... mõni ütleks ka teisiti.
Aga mis mind häiris oli hr Võrno väide "Et Eestlast ei lastud mõisa mitte sellepärast et ta alam oli vaid seetõttu et kultuuritu ja lugupidamatu saksa värgi vasta". Arvestades seda et hr Võrno on täpselt sama sita pealt kraabitud kui meie, va matsirahvas, on ta oma suu ikka väga täis võtnud seekord. Samas, eks oli selliseid tegelasi kes oma mineviku väga ruttu unustasin nii eelmise Wabariigi kui ka punasel ajal ja on ka nüüd. Kahju muidugi kui EJS häälekandja sellist jama avaldab.
elukas
Postitusi: 3
Liitunud: K Apr 05, 2006 11:42 am

Postitus Postitas elukas »

ega saksa rõivas,veel saksaks ei tee jah....võib ju ka tagasihoidlike rõivaste sees olla vägagi väärikas jahimees
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Aa seal ju ilusti öeldud,et need mehed metsas,kel Saksa Wärki seljas pole, on jäägrid ja nende töö ongi sakstele ulukeid ette ajada ja peale saksa pauku tema järelt koristada.10 000 kr. Gore-Tex-i eest saab vast seda Saksa Wärki pükste jagu,kuna lihtsalt väliriietus jahiks maksab paarikümne ringi s.o. siis särk,lips,jakk ,püksid ja sokid,villane riie ja nailon vooder,sellega juba metsa ei lähe,aa see tegelikult Šoti Wärk oli,mida ma vaatasin.Selle piduliku riietuse kohta ei viitsinud välja otsida.
Samas see pidulik riietus ju oleks omal kohal,kui ikka jahimeeste pidu,mis sinna ikka mustas ülikonnas minna.Ainult,et nemad seal, kel Saksa Wärk seljas, oskavad hirve ka peibutada ja jahisarve puhuda,nende traditsioon hakkab juba sealt pihta .
Tegelikult oleks kuradima vahva,kui eestlased ikka ise kujundaks omi jahitraditsioone ja seda ka riietuse osas.Hr. Võrnol hea idee ju meid riidesse panna,võib-olla ise ei tulekski selle peale,et ka teisiti on võimalik,aga seda Saksa Wärki võiks ju natuke ümber kujundada, kohandada eestlasele rohkem vastuvõetavamaks ja siis välja käia,kui oma Eesti Wärki.Väljamaa jahituristidel ka siis kodus pajatamist,et näe seal on selline riietumistraditsioon,pilte klõpsida ja siis seda Eesti asja ka koju kaasa osta.Saksa Wärk on rohkem selline tüütule karule tina andmine,seda ei saa isegi küttimiseks nimetada,kas pole kartust,et võõrast asja üle võttes ei muutu me ise samasugusteks.
Meie uustraditsioonilised jahirõivad,pean silmas siis seda ''wärki'',peaks just rõhutama meie ajaloolist tausta ja mitte häbenema matsist vaarisasi,tänu kellele me siin praegu üldse seda asja arutame.Hr. Võrno võiks mõne moeloojaga maha istuda ja selle üle arutleda,olen kindel,et selliseid vahvaid rõivaid on võimalik kindlasti välja mõelda,natuke saksa asja ja meil ju tohutult kauneid rahvariiete elemente,mida saaks kasutada.Isiklikult paneks parema meelega mulgi kuuest tuletatud jahikuue selga,kui saksi pintsaku,kes mu vaarisale piltlikult öeldes nuuti andis.
shorty
Postitusi: 72
Liitunud: N Apr 06, 2006 5:21 pm

Postitus Postitas shorty »

Tundub, et jutt, et sakslased käivad uhke mundriga jahis ei pea täielikult paika. Kindlasti neil paraadmundrid olemas, aga nende piltide peal kõigil jahimeestel need koju kappi jäetud ja tavalised laigulised või rohelised kuued seljas, mõnel ka valged. Igaks jahiks ikka oma rieetus!!

pilte prantsuse, rootsi, soome ja leedu jahimeestest:
http://www.grahamdowning.com/photograph ... unting.htm
http://www.lapua.com/natukisan%20voittaja%20ruotsi.htm
saksa seakütid:
http://reservati.com/sweden/images/stories/hunting.jpg
taanlased:
http://www.naesseslottet.dk/gfx/sidegra ... 1209_2.JPG
http://www.morud.dk/jagt/images/VJF011209_7.JPG

Ei ole vist erilist vahet neil kõigil?
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Jah,kui taevakanaleid jälgida,siis üldiselt sama mis meil.Erandiks hobustega jaht,seal on asi väga täpselt traditsioonides kinni ja siis kindlasti kutsetega jahid,seal siis saksad villasega kütiliinil ja jäägrid Gore-Tex-iga metsas.Noh need aga ongi sellised stiilsed ja väljapeetud jahid.
Muidugi midagi kohutavamat,kui hispaania jahid,riietuse poole pealt,pole siin ka näha.Porised ja mudased enne jahipäeva algust,siis mitu numbrit suuremad rõivad mööda maad järele lohisemas jne. ja siis näidatakse seda veel tervele ilmale SAT-i pealt.
Aga olgem ausad,see Jahti-Jakt lõi meie jahimeeste välisilme küll korrektsemaks,nüüd seisan jahipäeva hommikul oma kamuflaažiga rivis nagu võõrkeha :lol: ,peab ka midagi rohelist muretsema.
Ütleme nii,et esimene samm on tehtud.Edasi siis Hr. Võrno ehk midagi mõtleb välja jätkuks Jahti-Jaktile.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

saksa wärk

Postitus Postitas jorr »

Üks, mis kohe hr Võrno pilti vaadates silma torkas, oli uhkete saksa riietega kaetud ja veidi lihvitud Eesti talupoisi nägu.Ja endal tekkis mõte, et kuidas ikka see punane vest nii kallite riietega sobib.Ning arvan, et mis viga väljamaalastel oma jahitraditsioone kiita ja riideid näidata, pole nemad ju meie kombel aastakümneid tugevama talla all elades hirmu ja armu saanud.Küll Taani, Rootsi, Saksa või Vene orjad olnud.
Mardil vist ikka õigus, kui pakub välja, et keegi võiks moeloojatega koos ka meile päris oma wärki jahiriided välja töötada mida siis häbenemata kanda ja turistidelegi näidata sobiks.Kas või vastuvõtule minna, nagu Antipoiss pakkus, selle asemel et mingeid parunite kaltse kandes ennastki paruniks pidada.Tähtis et riie oleks praktiline ja meie metsadega sobiks ning ikka välimus ka korralik.Praegu on ühisjahis pilt väga kirju ja see Jahi-Jakt on meile jahiriiteks vist päris sobiv.Siiski veidi õhukesevõitu on meie kliima jaoks, olime möödunud talvel ilvesejahil, külma veidi enam kui 20 ja peale tunni ajalist seismist ütles keegi meestest, et täiskomblekt Jahi-Jakti seljas aga külm tahab vägisi ära võtta.
Viimati muutis jorr, N Juun 01, 2006 8:12 pm, muudetud 1 kord kokku.
noorus on ilus aeg
intu
Postitusi: 103
Liitunud: K Mär 30, 2005 12:43 pm

Postitus Postitas intu »

Mart kirjutas:Hr. Võrno võiks mõne moeloojaga maha istuda ja selle üle
arutleda,olen kindel,et selliseid vahvaid rõivaid on võimalik kindlasti välja
mõelda,natuke saksa asja ja meil ju tohutult kauneid rahvariiete
elemente,mida saaks kasutada.


Munu teada Herr võrno ise ongi õppinud riidedisainer ja tema firma HV Haus
ka saksi jahirõivaid loob.

Mart kirjutas:Isiklikult paneks parema meelega mulgi kuuest tuletatud
jahikuue selga,kui saksi pintsaku,kes mu vaarisale piltlikult öeldes nuuti
andis.


Ei saa mitte mitte-nõustuda.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

saksa wärk

Postitus Postitas jorr »

Huvitav, huvitav ise eesti mees ja loob saksa riideid, jahimees pealegi.Vist taipasin, see lugu ajakirjas oli siis puhas reklaam hr Võrno firmale.
noorus on ilus aeg
Pelle
Postitusi: 127
Liitunud: K Nov 24, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas Pelle »

Võrno visioon ei ole ju iseenesest paha: oleks ju uhke küll kui jahimehed selliseid uhkeid ülikondi kannaks.

Paraku jääb aga vision visiooniks ja tegelikkus on midagi muud. Ma olen ülimalt nõus sellega, mis Mart ütles, et tuleks ajada Eesti wärki. Lollus oleks eesti jahimeestele peale vägistada mingit saksa kultuuri mis on sajandite jooksul kujunenud hoopis teistes tingimustes kui me ise. Tuleks üle võtta väärtuslikke palasid teistest kultuuridest ja leida kõige selle juures midagi just meile omast, midagi kordumatut, mis teeb meist just eestlased mitte "kadakasakslased". Ma ei mõtlegi, et me peaksime nüüd kõik rahvariietes metsa poole lippama, vaid me peaksime keel ripakil kõrvale vaatamise asemel julgema teha ka midagi enda moodi.
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

Eesti maarahva vanasõna ytleb:
Saar-saksa pask, tamm-eesti raud.
Poleks vaja ennast võõraste sulgedega ehtida ja mööda metsi, nagu kloun ringi käia.
Vai mes?
Hundist toakoera ei saa.
Vasta