Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Vasta
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Pauli »

rajaleidja kirjutas:Aga ma küsin ühe võib olla rumala küsimuse. Kui riik on kehtestanud reeglid, kuidas laskekatset sooritada. Kas siis lasketiirud, kes võtavad vastu laskekatseid, ei pea vastama tingimustele, et vastavalt seadusele saaks laskja ka katse sooritada, kasutades vahendeid, mida ta ise heaks arvab ja on seadusega lubatud? Või on siis lihtsalt nii, et kellele konkreetse tiiru tingimused ei sobi, mingu mujale?


See pole üldse rumal küsimus. Riik on kehtestanud ohutustehnika reeglid, millele lasketiirud peavad vastama (märklauast mööda läinud kuul ei tohi "küla peale" pääseda). Reeglite täitmise tehniline lahendus on jäetud lasketiiru ehitaja otsustada. Sellest tulenevalt on tiirusid seinast seina: mõnes seisad laskekaugust tähistava posti kõrval lageda taeva all (sest lubatud kilomeetrite raadiuses pole ühtki eluaset ja reeglid selle võrra lõdvemad), mõnes ronid betoonsirmide alla pisitillukese laskeavaga majakesse (sest kohe valli taga on majad). Ja vastavalt varieerub ka see, mida laskekohale kaasa kannatab võtta.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas unt »

Nojah, aga siis siit tuleb "rumalale" küsimusele, mis pole üldse nii rumal, uus rumal küsimus
. . . et kui laskekatse on standardne ja seega peab määruse järgi läbi viidama ühtselt, et kas siis laskekatset sooritatavad tiirud tuleb kuidagi litsentseerida või standardiseerida? Ei saa ju põhimõtteliselt nõuda laskekatse ühesugust sooritust kui tiirud on nii erinevad, et kõigis ei saa kasutada ühesuguseid tingimusi.
Muidugi, jahipidamise seisukohast täiesti tobe situatsioon, sest metsas tuleb pauku teha alati mittestandardsetes tingimustes. Aga katse on katse ja seal peavad olema ühesugused tingimused. Muidu saame ju erinevad tulemused?!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas kakuke »

Edasi norides, siis ühtlane peaks veel olema ilmastik, et selle ka standardiks ära? :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Beretta »

Kakuke, ära mõnita! Unt ju kirjutas "sest metsas tuleb pauku teha alati mittestandardsetes tingimustes"
Asi on tegelikult ju sitt. Näiteks Männiku jahilasketiir, kus ma aastaid olen katset teinud. Seal sai lasta ainult 35 meetri pealt. Ja kogu lugu. Ma ei kujuta ette distantsi 50m kus 35m peal on mingi kivist max 1, 5 meeter koridor millest läbi laskma peaks. Männikul oles nii.
Pauli - Su arutlus on tore aga mina arutlen nii, et kõik poodid ehk laskekepid jalgade arvust olenemata on täiesti lubatud kuna pikal distantsil (rebane, kits vm.) reaalses jahis täiesti normaalne. Kakukese pildiga esitatud laskmisviis katseks ka täiesti ok.
Mis valu oli sikutada liikuva märgi katse vintraudsele 50 meetri peale? Palju lasketiire- laskekohti sellega täna hakkama saavad, kas seda ka arutati? Kogu jura meenutab " head" nõukaaega, millest mulle on kõige armsama näitena pikas jaburuse reas tuleb meelde Teaduste Akadeemia raamatukogus kunagi lehitsetud "Kaamelikasvataja käsiraamatu" eestikeelne väljaanne. Bezrublika Pomerants "mõtles".
Grumpy old man
jyri

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas jyri »

Beretta kirjutas:. Näiteks Männiku jahilasketiir, kus ma aastaid olen katset teinud. Seal sai lasta ainult 35 meetri pealt. Ja kogu lugu. Ma ei kujuta ette distantsi 50m kus 35m peal on mingi kivist max 1, 5 meeter koridor millest läbi laskma peaks. Männikul oles nii..


Ka mina seal katseid teinud seni, kuni rentnikud vahetusid,
Nüüd teen samas kompleksis, ainult "teisel pool" , kus 50m jooksvat siga ilusti saab " kantslist" lasta. Või laualt, kotilt jne! Ja 35m samuti olemas, ainult mitte kantslist.
Seda siis lihtsalt täpsustuseks, mitte norimiseks.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Beretta »

Aitäh, Jyri, parandamast. Kas me räägime ühest ja samast? Männiku tiirus tõesti 50 m liikuv metssiga, Männiku jahilasketiirus aga kodulehe järgi endiselt 35 meetrit. Need kaks tiiru seal kõrvuti. Peab vaatama minema.
Grumpy old man
Kasutaja avatar
-Imre-
Postitusi: 197
Liitunud: T Mai 31, 2005 9:33 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas -Imre- »

50m siga on Männiku kaitseliidu tiirus.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas kakuke »

Ei mõnita ma kedagi, aga üha enam standardimist võib tähendada näiteks seda, et meil terve Eesti käib Valka laskekatset andma, kuna muud tiirud ei sobi.
Kõik käib ikka meie endi rahakoti pealt. Tiirude ehitus sama moodi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Pauli »

Männikul Kaitseliidu tiirus on 50 m siga, kohe kaks tükki; Männikul jahilasketiirus on 35 m siga.

Ja väga vinge oleks, kui lasketiirudedele kehtiks mingid standardid või kasvõi soovitused. Praegu on nii, et ehitad asja valmis ja hakkad kasutusluba taotlema - tuleb kohale politseiametnik (kes kurvemal juhul on äsja relvaosakonda tööle määratud ja alles viib ennast valdkonnaga kurssi), kes lappab seadusi, vaatab sinu kätetööd, kratsib kukalt ja ütleb, et muidu on ok, aga vot too sein seal tuleks vist ikka natuke paksematest tellistest teha.

Aga vaat vindi 50 m peale sikutamises oli tõesti ka minu käsi sees. Jaanuaris EJS-is toimunud laskekatsete alasel nõupidamisel, kus olid esindatud juhatuse liikmed, lasketiirude valdajad, tuntud laskurid ja keskkonnaministeerium, sellisele konsensusele jõuti. Sest 35 m pealt vindiga laskekatse tegemine, kui igapäevaelus summitakse 150-200 m peale, on naeruväärne. Alternatiiv oleks, et mingisugustki taset hoida, tabamisala suurust proportsionaalselt vähendada. Käesolevat määrust aluseks võttes oleks 35 m seisva märgi tabamisala siis 10/50*35= 7 cm. Läks lihtsamaks või?
50 m seaga lasketiirusid on Eestis täiesti piisavalt. Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt on ainult 35 m seaga lasketiir kuulilaskmise seisukohast nagunii poolik rajatis, kuna seal pole võimalik läbi viia laskeharjutust "Vintrelvast Jooksev Metssiga", mida teatavasti sooritatakse 50 m pealt (nii ISSF kui jahivariant). Ja lõpuks ärgem unustagem, et laskekatse vastuvõtmine on haldustoiming, mida tehakse halduslepingu alusel. ID-kaarti ei saa ka kohalikus bensiinijaamas uuendada. Praegu on meil terve hulk lasketiirusid, millega on olemas leping, kuid kus reaalselt laskekatsete vastuvõtmist ei toimu, ehkki seadus (õigemini määrus) siiani võimaldas. Igaks juhuks pidada mungal üks kehaosa olema, riigilepinguid igaks juhuks teha pole mõistlik.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas baddmann »

Beretta kirjutas:[...] Linnukütt- kogu lugupidamise juures Sinu vastu, ei saa ma kuidagi nõus olla. Tartu näide juba on, kus on otsustatud mida tohib ja mida mitte. [...]


Meil on esiteks juba varasemalt Keskkonnaministeeriumi näol olemas ametnikeriigi näide, kuidas äpardunud õigusakte on hakatud hiljem mõistuspäraselt arusaamist võimaldava sisuga täitma ametnike tõlgendustega. Nüüd on siis Tartu JK läinud sarnast teed mööda ?

Ma muidugi saan aru, et see JE ühe tõenäoliselt väheolulise punkti järjekordne halb normitehniline sõnastus arvatavasti ei mõjuta väga paljusid Eestimaa jahimehi. Aga kas see on siis ministeeriumile õigustus teha oma määrusloome tööd sitasti ?

BM
jyri

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas jyri »

Pauli
Ilma irooniata müts maha, et kuskil tasandil osaled aruteludes.
Mina juba ei jaksa rohkem, kui siin foorumis. Lisaks olen spordist, k.a. laskespordist, kauge inimene ja lisaks veel 60+ kategooriast.
Aga küsida oskan küll, tuginedes reaalsustele.
Mäletan aastaid kuskil 80+, kui mingil põhjusel ( vist koera paaritus, aga pole kindel) külastasin Tallinnas ühe eramu omanikku, kes oli oma krundi 400m2 ( või sinna kanti) pinnal rajanud lisaks majale ka väikese "jooksva metssea" tiiru. Parameetrid olid interpoleeritud nii, et lastes nõukaaegsest õhupüssist, arvan ca. 150m/s , ca. 8-10 m kauguselt, oli metssea "profiil" ja sellel märklaua suurus arvutatud nii, nagu oleks tõelise sea laskmine vindist( ca. 800m/s) 100 m pealt.
Sain ka ise kätt proovida ja veenduda, et polegi nii lhtne see märgi vedamne.
Siit tulenevalt minu küsimus. Kas ei saaks reglementerida vintrauast jooksva sea JAHIlaskekatset nii, et 50m pealt oleks nagu "norm", kust lähtuda, siis kui tiir ainult 35m, siis märklaud kah 33% väikesem .
Milleks laskekatsele neid ISS ja muid tarkade nimeda katsete määrusi? Eestis on omad reeglid( või ei ole?) , kus saab ka 35m pealt katset teha, aga väiksema märklaua pihta. Kui tahad, siis 50 m pealt. Interpoleerida/ ekstrapoleerida oskavad pea kõik.
Kui see "läbi läheb", siis määravaks teguriks tuleb mitte raja pikkus, vaid sellele vastava suurusega/ kiirusega sihtmärk.
Muidu pole ka kehtivad eeskirjad "ausad"- jooksvat siga/ põtra lastakse katsetel/ võistlustel kaliibritest, mis nendesamuste siga/ põder jahiks keelatud! :M Kui ikka "jahikatse" siis palun ka "jahirelvast". Või ma eksin jälle?
Vabandan, kui rumalust pakun/ Jyri
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Beretta »

Aga kas see on siis ministeeriumile õigustus teha oma määrusloome tööd sitasti ? BM (y)
Grumpy old man
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Pauli »

On täiesti olemas selline rahvusvaheliste reeglitega laskeharjutus, nagu liikuv märk õhupüssist, mis vastabki enam-vähem Jyri kirjeldusele. Tänapäeva tingimustes saab valmis laskeradasid isegi osta ja mitte väga suure raha eest.
Jyri ettepanekus oleks juskui iva, aga päriselus see ei hakka toimima. Muidugi saab märklaua ära defineerida näiteks MOA-des, aga sellest tõuseb veel rohkem segadust. Iga kolmas laskekatsele tulija hakkab targutama "aga seal tiirus lasime hoopis nii ja märk oli hoopis naasugune ja teil siin ei vasta üldse nõuetele". Ja MOA-dest taipavad sellised lamendilööjad samapalju kui mutt kuust. Meetreid ja sentimeetreid suudavad inimesed ikka enam-vähem hoomata.
Mis kaliibritesse puutub, siis nähes pidevalt laskekatsetel toimuvat, olen ma täiesti veendunud, et kaliibril pole mingisugust tähtsust. Kes 308-ga katset ära ei tee, ei tee seda ka 222-ga ja vastupidi - kes tuleb teadlikult tiiru 222-ga, sellele ei valmista tegelikult ka 308-ga katse tegemine kõige vähematki raskust. Keskmine jahimees on endale suurekaliibrilisega nii kohutavad vead külge harjutanud, et nendest vabanemiseks tuleks alustuseks paarkümmend seeriat spordikat klõpsida.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas kakuke »

Pauli kirjutas:...
Mis kaliibritesse puutub, siis nähes pidevalt laskekatsetel toimuvat, olen ma täiesti veendunud, et kaliibril pole mingisugust tähtsust. Kes 308-ga katset ära ei tee, ei tee seda ka 222-ga ja vastupidi - kes tuleb teadlikult tiiru 222-ga, sellele ei valmista tegelikult ka 308-ga katse tegemine kõige vähematki raskust. Keskmine jahimees on endale suurekaliibrilisega nii kohutavad vead külge harjutanud, et nendest vabanemiseks tuleks alustuseks paarkümmend seeriat spordikat klõpsida.

Sellele kirjutan ise ka kahe käega alla. Oi kui hästi see kõik välja paistab siis, kui ise istud kellegi taga, võtad katset vastu ja vaatad, mis toimub siis, kui kaitseriiv peale jääb, padrunit kogemata ei lükata rauda või tuleb sisse tõrkega padrun. Seda oleks hea kohe filmida tegelikult ja esitleda kuskil, kui õppematerjali. Muidu vist ei usutaks, mis tegelikult toimub (paugu ajal ka) ja miks nullid sisse tulevad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas jyri »

Kui haruldaselt :VS :VS :VS peab ikka olema, et mitte saada aru lihtsast aritmeetikast.
Kui vindiga lastakse 50m pealt märki d=70mm, siis 35m pealt sama harjutust (uus pukikatse) tehakse ca.46mm diameetriga märgile ( ilma paljudele arusaamatute MOA-de sisseviimiseta "lõppformuleeringusse)
Mingit segadust- distantsil 35m ( enamus tiire) on mõõduks 46mm märk ja distantsil 50m ( uuemad tiirud) siis seesamune 70mm. Ja kõik. Ehk 2 märklehte- üks 50m distantsile ja teine 35m distantsile. Kui kellegil tundub vähe, tehke 14cm märklaud juurde 100m pealt laskmiseks (y)
Aga ise olen jätkuvalt seda meelt, et kui on JAHIKATSE, siis peab olema sooritatud ( jahile) vastava kaliibriga relvast, kui on sport- siis spordile vastavast. Paljud teevad katseid "võõrast" relvast, sest nende "originaal" jahirelvad pole tegelikult laskekõlbulikud, loksuvad kust loksuda annab, kaitseriivid ei tööta, päästikud lähevad ise lahti jne. Küllaga metsas sihukesi näinud. Kes ja kus selliseid "relvi" kontrollib, kui mitte JAHIKATSE tegemisel?
Vasta