Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Vasta
linnukütt
Postitusi: 182
Liitunud: K Dets 05, 2012 8:49 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas linnukütt »

Aga meil lõpmatult. Nagu treeningprotsess, mitte katse. Ei kadesta katse vastuvõtjaid, kui sooritajal raha jägub.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas kakuke »

linnukütt kirjutas:...
Kakuke kirjutas: " Ja kui rääkida jahipraktikast edasi, siis omajagu laske olen jahis sooritanud just lamades ja püssi külge mehhaaniliselt kinnitatavatelt jalgadelt.Kindlamat asendit/võimalust hea lask jahis sooritada on mul raske välja mõelda".
Jummala õige jutt. Aga jahimees peab ise ka lasta oskama, seepärast siis püssile kinnitatud jalad jms abivahendid on keelatud. Jahipraktikas tarige laskurikotte ja püssijalgu palju kulub jahile kaasa ja laske neilt ka nii kaua, kui süda soovib. Keegi seda ju ei keela, aga laskekatse seisvale märgile sooritame me ikkagi ilma nende abistavate vahenditeta.

Kuna enne tehnika mehe eest lasknud on?
Üks illustreeriv pilt minu püssist, millist pilti tema juures näeb suht sageli ja ma ei ütleks, et püss ise lasknud oleks.
Benchrest alus oleks minu meelest ka selgelt liiast.
Manused
20141007_234357.jpg
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
linnukütt
Postitusi: 182
Liitunud: K Dets 05, 2012 8:49 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas linnukütt »

Natuke nalja ka kakukesele vastuseks. Tehnika ja lisavahendid abistavad vägagi meest. Omal ajal Eesti meistrivõistlustel tulejoonekohtunikuna tegutsedes tuli rajalt maha võtta laskur, kes kandis kuue all metallist kunstrindu. Üks toetuspunkt püstilaskmise tehnikas juures. Me lasksime tal püstilaskmise osa lõpetada ja tulem oli selline. Kunstrindadega laskis esimese seeria 93 silma, ilma selleta 68 silma. See juhtum oli nii kentsakas, et sööbis mällu.
Nii, et kunstrinnad on püstilaskmise juures mehele äärmiselt olulised asjad.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas kakuke »

Eks neid kogemusi ole erinevaid.
Mul jälle teistsugune. Lasin oma püssi sisse nendelt samadelt jalgadelt ja kasutasin kaba taga kabapatja. Laskmine toimus 100m peal ja toksisin lehte, nii, et enamasti kuul lõikas kuuli. Tuli siis sõber, et mis see ära pole ja hakkas järgi tegema sama asja samade riistadega. Millegipärast tema tulemused polnud kaugeltki nii kenad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas jyri »

Pauli kirjutas:Ahjaa, üks asi veel.
Ats kirjutas:Milleks seda laskekatset üldse vaja on peale tiirude nuumamise (minu isiklik subjektiivne arvamus)?
Autojuht saab load ja rohkem eksamit tegema ei pea, käsitulirelva saad kätte ja kõik, ei mingit tiirutamast. Kes tahab käib nagunii laskmas, kes ei, see ei suuda tiiruski laskmist selgeks saada.

(Ja nüüd võivad tublid laskekatse austajad kisama hakata)

Ja hakkangi kisama. Esiteks, kui võrrelda laskekatsete vastuvõtmise töömahtu ja instruktorite närvikulu laekuva rahaga, siis on see üsna kahjumlik ettevõtmine. Teiseks, keskmiselt kord kuus trehvab tiirus sellist isendit, kellet tuleks relvaluba viivitamatult ära võtta, sest tal puudub igasugune arusaam sellest, mida ta oma tulenuiaga teeb. Võib-olla ma olen naiivne, aga loodan siiski, et ehk on laskekatsest niigi palju kasu, et kui kord kahe aasta tagant on instruktor jahimehe peale 3-4 korda karjunud "Lukk lahti!!!", siis jätab ta laetud ja vinnastatud püssiga autosse istumata, tulemuseks täiesti elus ja terve naabrimees.


Jätsid mainimata, et Eestis on tublisti "instruktoreid" , kellel on laskekatsete vastuvõtmise " õigus" , aga nende reaalne laske pädevus on rohkem kui küsitav. Räägin ka endapoolt suureks üllatuseks saadud " laskeinstruktori" tunnistusest ainult selle eest, et mõne tunni kuulasin "loengut" . Rohkem midagist.
Tunnen isiklikult vähemalt ühte sellist aktiivset "instruktorit" , kellel reaalses jahiolukorras on tabatud ( leitud) ja puhtalt mööda ulukite number sama, aga vot verega läinuid on paar korda suurem ( isegi pukist lastud). Hiljem siis ronkade abiga raiped leitud.
Ehk kes ise ei suudaks mistahes laskekatset läbida! :evil: Aga teisi õpetab ja "kontrollib" (y)
Rääkimata koeratapjatest, kes ei näe üldse, keda lasevad!
Aga need "jahimehed" foorumit ei loe ja tiirus ka ei käi. Laskekatsed "ostetud".
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Beretta »

Halloo! Kipub kuidagi laskmise "ennast kiitmast ma ei väsi" jutuks. Teemaks oli ikkagi uus laskekatse.
Grumpy old man
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Pauli »

Njaa Jyri, tähelepanelikumalt oleksid pidanud loengut kuulama, siis ehk oleks aru saanud, et laskeinstruktor ei ole lasketreener. Instruktor on lasketiirus vastutav isik, kes viib laskmisi läbi. Ehk siis ta peab tundma reegleid ja ohutustehnikat. Võimalik, et kõik instruktorid sellel tasemel pole. Muide ka treener ei pea ise meistersportlane olema, vaid peab oskama teistele tarkusi/oskusi sisendada. Alaver pole vist eales Veerpalust kiiremini suusatanud, aga ometi keegi ei kahtle tema pädevuses.

Ideaalne instruktor on tõesti samal ajal ka treener, treenides õpilasi oma meistrikogemuse pealt, aga selliseid on meie rahva pooleteise miljoni hulgas ainult paar tükki.

Ja et pöörduda tagasi teemasse, siis millised on seltskonna küsimused ja ettepanekud (mis veel ei ole vastust saanud) seisva märgi laskekatse osas?
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas rajaleidja »

Pauli kirjutas: Muide ka treener ei pea ise meistersportlane olema, vaid peab oskama teistele tarkusi/oskusi sisendada. Alaver pole vist eales Veerpalust kiiremini suusatanud, aga ometi keegi ei kahtle tema pädevuses.

Üks teada tuntud korvpalli treener ütles kord kuldsed sõnad: Oleks ma platsil parem, kui mu mehed, siis ma poleks treener vaid oleks platsil :)

Aga ma küsin ühe võib olla rumala küsimuse. Kui riik on kehtestanud reeglid, kuidas laskekatset sooritada. Kas siis lasketiirud, kes võtavad vastu laskekatseid, ei pea vastama tingimustele, et vastavalt seadusele saaks laskja ka katse sooritada, kasutades vahendeid, mida ta ise heaks arvab ja on seadusega lubatud? Või on siis lihtsalt nii, et kellele konkreetse tiiru tingimused ei sobi, mingu mujale?
jyri

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas jyri »

Pauli
Ära vääna minu sõnu. Keegi pole nõudnud instruktoritelt meistri taset. Jutt on sellest, et ta ise oleks võimeline kasvõi jahimehe normi täitma ( minu ajal oli selline tulemus kõigest III järgu "norm") . Ehk Sinu näidete baasil peaks tipptreener minuarust olema võimeline kasvõi "aegluubis" ette näitama, kuidas üht- või teist tehnikat sooritatakse. Mitte sõnadega.
Muidu on nagu Eesti RK- seadusi verbivad kirjaoskamatud :VS .
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas kakuke »

Kadakaaadu saatis mulle e-mailile ka pildi oma jutu illustreerimiseks.
Saladuskatte all võin öelda, et tema on see alumine mees. ;)
Manused
DSC_0187.JPG
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Keegi pole nõudnud instruktoritelt meistri taset. Jutt on sellest, et ta ise oleks võimeline kasvõi jahimehe normi täitma ( minu ajal oli selline tulemus kõigest III järgu "norm") .

Kas olen mina loll või ei saa Jyri ikka aru, et laskeinstruktor ei ole lasketreener vaid peab maakeeli öelduna jälgima esmalt ohutustehnika nõuete täitmist tiirus ja olema pädev ka nn. vastavate eeskirjade tundmises. Kui kunagi koos Sinuga Peoleos sai instruktorite koolitusel käia - meenuta kas seal räägiti kasvõi üks sõna instruktori laskeoskuset või mainiti, et instruktor peab olema hea laskja? Mina seda küll ei mäleta. Ohutustehnikast, esmaabist, võistlusmäärustest aga räägiti küll...
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Beretta »

Pauli. mul oli siin mõni aeg tagasi selline küsimus:
2) harjutus sooritakse toelt või vabalt valitud asendist, välja arvatud laskeasend lamades.
Seda punkti saab ju täita ainult ilma toeta, sest ükskõik mis laskeasendi sisse võtad, ei saa sa enam tuge kasutada sest kas toelt või asendist Või oskab keegi öelda kuidas lasta ilma laskeasendita? Ministeeriumis ei pruugi keeletoimetajat olla ja ministriälla ilmselt ei lugenud, mis jamale alla kirjutab.
See oli küll väga ammu kui mulle loogikat õpetati aga sellise sõnastuse peale lähen ma keema.
Sa enne nagu mainisid, et olid kättpidi sees selle määrusetegemise juures. Kas keegi seda enna avaldamist ka mõttega luges?
Grumpy old man
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas baddmann »

Annan omapoolse tõlgenduse selle kohta, mida on algselt tahetud öelda või kirja panna - kuigi see on pigem oletuslik ning põhineb varasemale kogemusele normitehniliste jamadega kokkupuutumisel (suures kirjas minu meelest kogu normi loogilisest mõttest praegu puudu olevad sõnad):

"harjutus sooritakse toelt või ILMA TOETA vabalt valitud asendist, välja arvatud laskeasend lamades"

BM
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas unt »

baddmann kirjutas:Annan omapoolse tõlgenduse selle kohta, mida on algselt tahetud öelda või kirja panna - kuigi see on pigem oletuslik ning põhineb varasemale kogemusele normitehniliste jamadega kokkupuutumisel (suures kirjas minu meelest kogu normi loogilisest mõttest praegu puudu olevad sõnad):

"harjutus sooritakse toelt või ILMA TOETA vabalt valitud asendist, välja arvatud laskeasend lamades"

BM


Väljendan lihtsalt oma seisukohta, kuidas minu arvates oleks sõnastus veelgi selgem olnud

"harjutus sooritatakse vabalt valitud asendist, välja arvatud laskeasend lamades. Harjutuse sooritamisel võib kasutada tuge"
Muidu jääb (baddmanni pakutud varaiant) ikka selline normtehniline arusaam asjast, et harjutust võib sooritada toelt või siis ilma toeta vabalt valitud asendist. Aga määruse enda sisuks on ju see, et tuge võib kasutada näiteks püsti asendist lastes kui ka näiteks istudes ja kolmjalale püssi toetades. Ühesõnaga - tuge ja asendit võib omavahel kombineerida. Või pole see nii?
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Jahieeskirja täiendus: laskekatse pukijahi jaoks

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Mina loen Soome tingimustest välja, et 90 sec hakkab lugema peale esimese lasu kõlamist! Seega esimene rahulikult ja siis 30 sec lasu sooritamiseks!
Vasta