Jahinduse arengukava 2007-2013

Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas kakuke »

Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Pauli »

Sarvik kirjutas:.....kui tahad probleemi lahendust määramatusse tulevikku suunata, koosta arengukava (bürokraadi aabitsatõde) :lol: :lol: :lol:

Sarvikul tuline õigus. Lugesin kah seda lõpuks allkirjastatud arengukava varianti - absoluutselt mõttetu paber. Kõik see, mille üle kaks aastat (kui ma õieti mäletan) kiseldi, on välja jäetud, alles on ümargune jutt sellest, millised võiks olla suundumused. Kogu kähmlus algab otsast peale.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas gunnar »

mosse kirjutas:
Sarvik kirjutas:.....kui tahad probleemi lahendust määramatusse tulevikku suunata, koosta arengukava (bürokraadi aabitsatõde) :lol: :lol: :lol:

Sarvikul tuline õigus. Lugesin kah seda lõpuks allkirjastatud arengukava varianti - absoluutselt mõttetu paber. Kõik see, mille üle kaks aastat (kui ma õieti mäletan) kiseldi, on välja jäetud, alles on ümargune jutt sellest, millised võiks olla suundumused. Kogu kähmlus algab otsast peale.


Sama ka minu arvamus.
1) maaomanik jahimeheks, kohustus kui olulise suurusega kinnistu jahimaal, no misasi on oluline suurus, 1,2 .. 25% ??
2) hea on et maaomanik peab jahi keelamiseks ise ühendust võtma, võimatu kõiki ise leida
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Metslane »

Ma mõistan EJS püüet saada võim Eesti jahinduses oma kätte, kuid ei ole absoluutselt rahul sellega, et iga jahiselts hakkab suurulukite (v.a. suurkiskjate) küttimismahtusi ise määrama.
Arengukava järgi esitavad JS enne jahihooaja algust maakonna keskkonnateenistusele jahiulukite loendusandmed ja küttimissoovi. Samas on lilleline eesmärk: tagada ulukiasurkonna seisundi kohta saadava info usaldusväärsus ja kättesaadavus.

Ma arvan, et juba praegu ei ole JS esitatav info usaldusväärne. Olen alles roheline jahimees ja selle kahe aasta sees, kui mina oma JS liige olnud pole meil küll mingeid loendusi korraldanud. Seega arvukus on võetud kaudsete andmete põhjal ja ei oma mingit teaduslikku alust. Kurb on see mõlemat pidi. Kurb on see esiteks selle pärast, et: põtrade arvukust on meie seltsis kõvasti ülehinnatud ja metssigade arvukust alahinnatud. Kordan veelkord oma väljaõeldud seisukohta, et Eesti jahinduse suurim probleem on loenduse kord ja korraldus, mille alusel määratakse load ja meie ulukiasurkonna seisukord!
Aim small, miss small!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas aivar00 »

Noh aga sa siis noore ja hakkaja jahimehena tee siis ettepanek kuidas loendust läbi viia. Kas analoogselt Märjamaal ja Vardis paar aastat tagasi tehtu (kammiti metsad nagu ajus läbi) või siis kasutades levinud "metoodikat"- iga jahimees teab enda piirkonnas olevaid loomi (muidugi ma ei tea terve jahipiirkonna omi, kuid mingit ala küll, teine mees jälle teist ala jne.). Lisaks veel nn. jäljeloendus teatud suurusega metsatükil.
See "hirm" et asju valesti teed ja keegi "kaugel ja kõrgel" ütleb, et vot nii palju lasete tänavu(minu arust nõuka aegne igand)- selleks ei pea riiklike institutsioone koormama. Kas siis jahimees on metsas enda vaenlane, et loeb arvud suureks ja laseb metsa "tühjaks". Pigem usun, et jahimehed on mõistusega inimesed ja oskavad ise otsustada. Vast alalugemine võib ohuks olla- iga jahimees huvitatud võimalikult suurest ulukite populatsioonist.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Metslane »

Ei ole selles vallas mina mingi teerajaja. Selleks on metoodika juba ammu olemas ehk nn. ruutloenduse meetod. Võid ka asja kohta lugeda siit: http://www.jahindusinfo.ee/index.php?page=106

Või nagu sa ütled:
aivar00 kirjutas:Kas siis jahimees on metsas enda vaenlane, et loeb arvud suureks ja laseb metsa "tühjaks". Pigem usun, et jahimehed on mõistusega inimesed ja oskavad ise otsustada. Vast alalugemine võib ohuks olla- iga jahimees huvitatud võimalikult suurest ulukite populatsioonist.


On meie seas kõiksuguseid mehi ja kui antaks vabad käed suurkiskjate laskmiseks. Oleks meie metsad sama karu ja hundi lagedad, kui mujal Euroopas. Selle pärast meil neid loomi nii kaitstakse, et nii ei läheks. Saaremaal tehti see trikk 11 aastat tagasi ära. Tehti kõva üleloendus ja nüüd hundivaba- ei purjeta võsavillemid seaparadiisi ka puhkusele, nagu Ruhnu karu.

Alalugemine saab aga olla tahtlik ja mittetahtlik. On olnud kuulda, et metskitsede arv võib olla kaks korda suurem, kui arvame. Metssigade puhul maksaksid enamus Saaremaa JS kahjutasusid, sest sigudikke on kindlasti rohkem lubatud arvukusest.

Pole see jahimeeste tõugu inimesed ka kõiketeadjad, inimeste loomaaed on veel kirjum, kui Paldiski maantee oma. Kõiksugu põrsaid leidub.
Aim small, miss small!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Metslane kirjutas:
On meie seas kõiksuguseid mehi ja kui antaks vabad käed suurkiskjate laskmiseks. Oleks meie metsad sama karu ja hundi lagedad, kui mujal Euroopas. Selle pärast meil neid loomi nii kaitstakse, et nii ei läheks. Saaremaal tehti see trikk 11 aastat tagasi ära. Tehti kõva üleloendus ja nüüd hundivaba- ei purjeta võsavillemid seaparadiisi ka puhkusele, nagu Ruhnu

Vaata aru maei saa.Kaheksakümnentate keskel peeti üli aktiivselt hundijahti.Taitevkomitee otsusega oli moodustatud hundiküti brigaadid .Majandist anti transport("Villised") ja küte ,mehed said keskmist palka,tabatud hundi eest maksti lisa preemijat(150 rubla riiklikult +majandite poolt 400-500 rubla),mis oli tolel ajal kõva raha.Palgalised siis tegid luuret ja piirasid hunte,kui asi sealmaal kutsuti abiväed,mehed jätsid töö ja tõttasid kütiliinile.Kevatalveks oli enamasti plats enam vähem puhas ,söakamad majandijuhtidest jahimehed laadisid tekatsid autodele ja käisid isegi karjalas hundijahil.Kõigest hoolimata oli järgmiseks talveks huntidega pea sama seis ja kõik algas otsast.Nimelt ei mõista mina kuidas nad ikka otsa ei lõppenud! Nüüd kaitseme ja piirame küttimist ja ikka väidetakse ,et vähe ja ohustatud liik.Jaht käis aastaringi ja hunt oli lindprii,kes mistahes ajal suutis hundi lasta oli kangelane.Sellist jaburus ei oleks keegi osanud ette kujutada ,et kellegi maal on hundid aga luba on hoopis naabrimehel ja jaht jääb ära.Jahti peeti ühiselt ,olenemata kelle hooldusala.Iga lastud hunt oli teada ja samuti laskja,nüüd ei tea keegi **** mis tegelikult toimub ja palju neid kütitakse.Kui ei toimuks salaküttimist ,siis arvestades eelnevate aastate kogemust ,sööksid hundid juba ammu silmad peast.Milleks sellist variselikust korraldatakse? Eestis on veel küllalt laani ,kuhu inmjalg ei astu,kus hunt saab segamatult paljuneda!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas kakuke »

Kaheksakümnendatega võrreldes on toimunud suur hüpe tehnika valdkonnas. Pea igal jahimehel on kodus vintrelv, raadiosaatja, auto jne. Siis võis tänasest tehnikahüppest vaid unistada. Ei usu, et mujalt euroopast hunt kadus mingi taudi või toidupuuduse tõttu. Ikka inimene aitas sellele kaasa. Muidugi eraldi teema on see, et ega ikka päriselt keegi saa väita, mis tegelikult metsas toimub, palju kütitakse jne.
Sellest võib ka unistada, et mõni noor läheb vanadele õpetama, kuidas mingit loendust läbi viima peab. Keskmine jahimees on nii tark, et teda naljalt juba igaüks õpetama ei tule ja eluke käib ikka edasi sama rada pidi, kuidas viimased aastakümned käinud on. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Metslane »

kakuke kirjutas:Sellest võib ka unistada, et mõni noor läheb vanadele õpetama, kuidas mingit loendust läbi viima peab.


Ega ma ei lootnudki, et minu ütlemise peale aivar tänavuse loenduse läbi viib. Vastasin lihtsalt ta üleskutsele:
aivar00 kirjutas:Noh aga sa siis noore ja hakkaja jahimehena tee siis ettepanek kuidas loendust läbi viia.


Nagu sa ise ütled, et:
kakuke kirjutas:Keskmine jahimees on nii tark, et teda naljalt juba igaüks õpetama ei tule ja eluke käib ikka edasi sama rada pidi, kuidas viimased aastakümned käinud on. :M


Siis ongi ühel päeval omaenese tarkusest tekkinud olukord, kus alternatiivloenduse mehed on suutnud oma arvukuse arvamisega ühe liigi maalt pühkida.
Aim small, miss small!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas aivar00 »

Tsiteerin ennast:
Lisaks veel nn. jäljeloendus teatud suurusega metsatükil.
No kui ei taha aru saada, siis ei saa tõesti- see ongi nn. ruutloendus mida mainisin ja kuda seda teha pole vaja mulle rääkida- 2 aastat pidanud tegema :oops: :oops: :oops:

Asi kisub kuidagi ärapanemiseks.
Tsiteerides metslast:Siis ongi ühel päeval omaenese tarkusest tekkinud olukord, kus alternatiivloenduse mehed on suutnud oma arvukuse arvamisega ühe liigi maalt pühkida.

Ole siis hea mees ja paku omapoolne ettepanek välja sellise olukorra vältimiseks. Siiani oled sellest kõrvale põigelnud.
Omaltpoolt selgitan veelkord, et jahinduse arengukava väljatöötamise üks põhjuseid oli anda jahimeestele rohkem omavastutust. Kõiki eluvaldkondi ei pea kontrollima kellegi "karvane"(riigi) käsi. Selge see, et nagu jahimeeste seas on erinevaid inimesi on ka mujal- võta kasvõi sissetulek. Mõni suudab "kuupalgaga" ära elada, maja ehitada jne. mõni aga ei vea viinapudeli taga järgmise korrani välja. Kas siis selle loogika järgi on jahimehed kõik viimased sopakad, et ei tea mis neile kasulik on? Omaette teema ka see asjaolu- praegused nn. limiidid jah kinnitab riik, kuid :twisted: loendusandmed mille alusel seda tehakse esitavad ikkagi needsamad "vastutustundetud" jahimehed. Ja kokkuvõttes kes see "riik" siis on - ikka sina ise ja ka sinu sõbrad tuttavad. Seega kas iseennast ka ei usalda?
Aga see arusaam on kahjuks paljudel veres, et keegi "kõrgemal" on kindlasti targem ja teab paremini.
Ei ole ka mina "kõige-kõige" vaid julgen väita, et olen jahindusega natukene kokku puutunud. Nagu ka siinne foorumi rahvas- selleks arutelu ju ongi kuda teha, et parem oleks. Ja arengukava koostamsel oli kõikidel võimalik ettepanekuid teha. Minule ka seal palju asju ei meeldi, aga nagu öeldakse peale kaklust rusikatega ei vehita ja asja nimi on "Arengukava" aga mitte "Arenguseadus" .
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Metslane »

Üks mõte, mis läbi käib oleks see, et riigil oleks grupp inimesi RMKs või Keskkonnateenistuses, kes teeb kontrollloendusi terve riigi territooriumil. Kasvõi aivari pakutud ajumeetodil, mis ka ju töötab iseenesest. Piisavalt suure valimi korral peaks ka tulemus olema adekvaatne.

Nagu eeskõnelejad on öelnud: ulukid on peremeheta vara, kuid ühiskondlik huvi on olemas. Praegu on riigil olemas vaid mõned indikaatorid, mis annavad märku arvukusest.

Kuid selles on sul Aivar õigus küll, et arengukava on kinnitatud ja teha pole midagi. Loodame jahimeeste arukusele ja heaperemehelikkusele ulukivaru kasutamisel.
Aim small, miss small!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Pauli »

Metslane kirjutas:Üks mõte, mis läbi käib oleks see, et riigil oleks grupp inimesi RMKs või Keskkonnateenistuses, kes teeb kontrollloendusi terve riigi territooriumil.

Riigil juba on grupp inimesi Metsakaitse- ja metsauuenduskeskuses, kes teoreetiliselt seda tegema peaks. Paraku palk väike, tööd palju etc ja ei jõua nad seda mitte. Sellest muide ka arengukavas juttu (vabandan, kui seda silmas pidasidki ja ma ilmaasjata vatran).
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Sarvik »

lugesin seda vastuvõetud arengukava.....ja enne kommenteerimist tahaks lisainfot....

seal on väide (lk 18) ulukite kahjustuste hindamise ja hüvitamise kord on välja töötatud ja mitmesugused ( :lol: :lol: :lol: ) huvigrupid on selle heaks kiitnud.....samale korrale viide (lk 25) meetmete osas koos märkusega et on heaks kiidetud ja kehtestatud jahiseadusega....ja veel et seda korda tehes kulutati 80 tuh eeku ja seda korda on tutvustatud 70%-le huvilistest kulutades tutvustamiseks 500 tuh eeku( :lol: :lol: :lol: )

paraku avalikud andmebaasid (riigi teataja, parlament/eelnõud) sellest ei räägi.....

kas keegi oskab juhatada selle tekstini ????
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas Metslane »

See 80 000 ja tutvustamise 500 000 on plaanis kulutada aastatel 2008-2009 ja 2009. Tuleviku värk.

Ma arvan, et selle ulukite kahjustuste hindamise ja hüvitamise korra all mõeldakse jahiseaduse § 24. Jahiulukikahjustuste heastamine

(2) Maaomaniku või tema volitatud esindaja ja jahipiirkonna kasutaja kokkuleppel heastatakse jahiulukikahjustused kas rahas või muul viisil.

See on see punkt, mis on seaduses sees, kuid mis ei toimi. Arengukava räägib siis sellest, et tänavusel ja järgmisel aastatel luuakse uus kord ja tutvustatakse seda.

Oht on pigem siin selles, et milline see tuleb ja kui hästi seda hakatakse rakendama. Kui JS hakkavad kõiki kahjustusi kompenseerima, siis saab kuulda oi kui paljudest pankrottidest.
Aim small, miss small!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahinduse arengukava 2007-2013

Postitus Postitas baddmann »

Noh, ja kui saab ? Kas võib ühe JS pankrot tekitada olukorra, et temast vabaks jääval maal enam keegi jahti ei pea ? Väga väheusutav stsenaarium, lihtsalt praegune sotsialism lõpeb ära.

BM
Vasta