vibud

Vasta
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Beretta »

Võtaks seda vibujahti kaunis rahulikult. Esiteks nõuab kordades rohkem harjutamist kui püssi õlgaviskamine. Teiseks- vahemaa tabava lasu sooritamiseks. Kolmandaks- Püssi jaksad päris kaua õlas hoida- kaua aga pingul vibu? Mitu kobrast teil edasi ujub ainult selle tõttu, et märkas teie pea pööramist või hirmvaikset püssi liigutamis. Mis siin veel vibuga vehkimisest rääkida. Et nii sama ei ärple, võin öelda, et olen väimehe vibu märgilaskmisel proovinud- ta Tartu vibuklubi liige.
Pealegi on entusiaste hulga vähem kui Teaduste akadeemias täna akadeemikuid. Marginaalne probleem.
Grumpy old man
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Bowsmith »

Rahu, ainult rahu. Sea ja põdra näited on ikka väga kohatud. Ei oota/looda keegi, et meil suurulukit vibuga lasta saaks. Euroopas on metskits ikka piir (enamasti lubatud). Kui üldse, siis võib väikeulukit vibuga küttida. Karta on, et meil tuleb kits ka alles siis teemaks kui nii ülekäte läheb et väikeuluki alla tuuakse. Ei taha uskuda, et selts sellist metsanurka ei leia kus päris jahimehi segamata kährikut passida võiks. Luban et paugutamisega ka loomi ei hirmuta ;)

Kellel huvi võib taanlaste kitse laskmise statistikat uurida - Danish evaluation
Lasti ikka väga lähedalt, haavatud uluk ei läinud kaugele ja praktiliselt alati jooksis nool läbi.
Salaküttimisest ka - EBA 2006 statement on poaching

Kas teadsite, et soomlased lasevad kobrast õngenöör kohustuslikult noolel sabas? Hea poissi pärast välja tõmmata.
www.jaljekoer.net
Rein
Postitusi: 34
Liitunud: P Juul 02, 2006 1:30 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Rein »

Aga võib-olla õhupüssiga hane???
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: vibud

Postitus Postitas kakuke »

Õhupüss ja jahinool pole omavahel võrreldavad asjad.
Mõni mees ei saa kohe üldse aru, et on kaks erinevat asja, shokk ja surm kiire verekaotuse tagajärjel. minu meelest oli Kaupo see, kes kunagi siin väitis, et suurulukid surevad just verekaotuse mitte shoki tagajärjel.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: vibud

Postitus Postitas tony »

Eks jahiseadus ütleb,et loom tuleb kiirelt ja valutult surmata ja kui seda noolega (mida kahtlen) teha saab,siis palun väga.
Ise kasutan 300win ja 9,3x74R suuruluki jaoks ja kõik nad on shokist surnud aga mitte verekaotusest.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Bowsmith »

Rein kirjutas:Aga võib-olla õhupüssiga hane???

Aitäh kutsumast aga õhupüss ei huvita - pead üksi minema.

zakslane kirjutas:No siis tuleb ka suht varsti meil summutaja kasutamine jahil, pole ju enam vahet siis, kas käis pauk või mitte.
Vibujahti lubamise eelduseks peab kohe kindlasti olema ka laskekatse, a'la 35 sammu pealt 6 noolt 45cm ringi, nagu sileraudse püssiga. :)


Miks see kõva pauk ikka jahi lahutamatu osa peab olema? Kuidas lõksuga püüdmist lubatakse, see ju veel vaiksem?
Laskekatse on peale kõigi muude koolituste ja katsumiste kohe kindlasti kohustuslik. Parajalt raske katse sunnib enne vibuga metsa lubamist korralikult trenni tegema ja annab igale mehele ka reaalse pildi ta tegelikest võimetest. Oma võimete piiri elus loomade peal küll keegi otsida ei tohi. See peab ikka enne selge olema ja jahis minnakse ainult kindla peale välja.
45cm ja 35 sammu on suhteliselt leebe katse - kogenud laskjale. 20cm ja 20 sammu (~20 jardi) või 20m (nagu soomlastel) oleks praktilisem ja isegi veidi raskem, kuigi täitsa lastav. 5-6 noolt on selline paras seeria. Oleks minu teha ajaks laskekatse tegijad 4-5m kõrgusele pukki, et liiga mugav ei oleks ja kõrgistmelt laskmisel pärast üllatusi ei tuleks.
www.jaljekoer.net
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: vibud

Postitus Postitas kakuke »

tony kirjutas:...
Ise kasutan 300win ja 9,3x74R suuruluki jaoks ja kõik nad on shokist surnud aga mitte verekaotusest.

Eks need mainitud tublid kaliibrid ole Eesti jahimaastikul ikkagi ennekõike erandid, kui reeglid.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
lendorav
Postitusi: 163
Liitunud: E Mär 27, 2006 6:58 pm

Re: vibud

Postitus Postitas lendorav »

kraavik kirjutas:Arvan, et vibukütt on üks nendest, kes läheb metsa otsima seda ürgset jahti, luues mõlemale poolele võrdsemaid tingimusi. Kes läheb metsa oma oskusi proovile panema - oskusi sulada metsiku loodusega taas niivõrd ühte, mis võimaldab tal elupäevad metsas elanud metslooma üle kavaldada ja pääseda talle mõnekümne meetri kaugusele. Ta ei pea selle juures kohaseks lõpetada see ürgne kahevõitlus kõva püssipauguga. Vibu on palju algupärasem


Sul on väga kena ja romantiline jutt, aga see pole tänapäev.
Ürgne jaht võiks olla see kui paned oma ulukinahkadest tehtud rõivad ja saapad jalga, viskad mobiili esimesse ettejuhtuvasse kraavi, matkad päevi metsas, saad loodusega üheks, mingil hetkel võtad tupest oma vanavanaisa pärandatud noa, voolid sellega endale vibu ja nooled, kütid nendega jänese, küpsetad seda lõkkekohal, vaatad tähistaevast ja mõtled, et elu on ikka ilus.
Tänane vibujaht käib ikka hoopis teiste vahenditega.Eelduseks, et jahti peetaks plokkvibuga (korralike hinnad peaks heade haavlipüssidega üsna sarnased olema)kuna nende noolte algkiirus peaks tunduvalt suurem olema ja arvatavalt ka optikaga varustatud, siis nendega soolaku või söödapealt kitse tabamine enam nii romantiline pole.
Mõned aastad tagasi sai rootsis plokkvibu proovitud, usun, et enamus jahimehi peale piisavat harjutamist oleks sellega võimelised ulukit tabama.
Ei taha olla kitsarinnaline ja kõike uut ja huvitavat hukka mõista, aga nii kaua kui mulle "lõhnab" see sellise heaoluühiskonna jama järele, et kogu aeg on midagi uut ja huvitavat vaja ja seda ulkukite arvelt, siis ei saa seda kuidagi soosida.
Kui tuleb aeg, et inimesed kurdavad mürareostuse üle, mis metsast tuleb või jahimehed jäävad oma tulenuiadega ulukite piiramisel jänni, siis oleks mõistetav kui vibujaht oleks lubatud.
Veel tahaks lisada, et ka vintrelvaga on võimalik loomale 20m peale hiilida ja seejärel täpne lask sooritada.Vintrelv annab võimaluse ka kaugemalt lasta, aga see pole kohustus.Iga jaht on ikka nii huvitav, kui huvitavaks sa selle ise teed.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Mart »

Mulle miskipärast tundub, et vibujahi kõige suuremad vastased ei ole vibu elu sees käes hoidnud ja lihtsalt asjast midagi teadmata üldistusi teha oleks nagu väiklane. Ega ma ka tea mis vibujahi pooldaja ei ole, aga selles mingit tonti ka ei näe. Minu põhiline hirm on see, et vibuga ei lastaks diletanti metsa, kes ei oska seda relva käsitseda. Kui meil vibujaht legaliseeritakse ( olen enam kui kindel, et jahil nendega käiakse ), siis kontoll selle üle, et mehel lubataks vibuga jahti minna, peaks olema üsna karm. Tegemist ju üsna keerulise jahipidamisviisiga ja kogemusteta meest ei tohiks vibuga metsa lubada. Lisaks oma vibukasutuse oskuste demonstreerimisele võiks härral olla ka teatud jahimehe staaž, et oleks kindel, et mees oskab üldse jahti pidada. See ei tohiks olla reegel, et õpiti vibu laskma, aga jahipidamisest üldisemalt midagi ei teata. Vibusi on ka mitut sorti ja mitme tugevusega, see osa peaks ka korralikult reguleeritud olema, noh eks spetsialistid teavad, mis ja kuidas ning vibujahi traditsioonidega maadelt saab šnitti võtta. Jalgratast pole leiutada vaja. Selge on see, et kui see teema on nii kuumalt ülesse võetud, siis see ka ära tehakse. Peaasi et ei kukuks välja sedasi, et tahtsime parimat, aga ...
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: vibud

Postitus Postitas sooviku »

Raha,tutvused siin ja seal.....ja mõne aja pärast ongi vibujaht seadusega lubatud. :wink: Mind häirib see,et need vibumehed peavad ennast juba praegu nö.ilmavibutameestest paremaks:sulanduvad paremini loodusesse,ei häiri ulukeid,on looduse vastu ausamad jne.See,et ma bumerangi käes pole hoidnud ei tähenda veel seda ,et ma bumerangiga jahi vastu ei või olla.Miskipärast ma arvan ,et selle legaliseerimise jutu taga on osa ärimehi.Momendil pole ju mõtet Eestisse jahivibusid ja sellega kaasnevat nänni tuua.
Naine võib olla,koer peab olema!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: vibud

Postitus Postitas kakuke »

lendorav kirjutas:Sul on väga kena ja romantiline jutt, aga see pole tänapäev.
Ürgne jaht võiks olla see kui paned oma ulukinahkadest tehtud rõivad ja saapad jalga, viskad mobiili esimesse ettejuhtuvasse kraavi, matkad päevi metsas, saad loodusega üheks, mingil hetkel võtad tupest oma vanavanaisa pärandatud noa, voolid sellega endale vibu ja nooled, kütid nendega jänese, küpsetad seda lõkkekohal, vaatad tähistaevast ja mõtled, et elu on ikka ilus.

Jutuga saab vabalt ühest äärmusest asju teise ajada, et tänapäev ja seejuures veel mõistlik oleks see, kui istud kodus hoopis arvuti taga, õllepudel parimate paladega kõrval ja selles käes, kus parasjagu pole õllepudelit, on arvutipult? Ja nii istudki kodus arvuti taga ja sihid ulukeid lasetiga, mis metsa paigaldatud soolaku või söödakoha juurde? Seda tahad? :D
Seda, et keegi sinust ennast päevast päeva paremaks peab pole midagi teha. See käib kogu aeg ja igal pool nii, aga seda tuleb lihtsalt külma kõhuga võtta. See on ka praegu püssimeeste seas nii, et keegid lasevad kellegite peale kõrge kaarega.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: vibud

Postitus Postitas kraavik »

lendorav kirjutas:Ei taha olla kitsarinnaline ja kõike uut ja huvitavat hukka mõista, aga nii kaua kui mulle "lõhnab" see sellise heaoluühiskonna jama järele, et kogu aeg on midagi uut ja huvitavat vaja ja seda ulkukite arvelt, siis ei saa seda kuidagi soosida.


Miks see vibujaht heaoluühiskonna järele "lõhnab"? Mina kolasin vibuga kraavikallaste peal parditabamise lootuses juba 1985.a.-l ja mis heaolu mind siis taga kihutas? :D

Katsuge aru saada, et väga paljusid inimesi vibu lihtsalt paelub (nii nagu paeluvad väga paljusid tulirelvad) ja seal ei ole heaoluga küll midagi pistmist. Vaata näiteks http://www.kuldnool.ee - pidevaid võistlejaid samapalju kui haavlilaskmises ja võistluskalendri tihedus tekitab aukartust. On ka eraldi harjutus nagu jahilaskmine (isegi vastav rahvusvaheline oganisatsioon IFAA on olemas), kus lastakse 3-mõõtmeliste ulukikujude pihta erinevatelt kaugustelt. Ma usun, et paljud neist laskuritest on vägagi huvitatud reaalsest jahist ning mis õigusega me ajame sõrad vastu ning võtame püssimeestena endale ainuõiguse jahti pidada? See, et meie ei valda toda relva piisavalt hästi, ei tähenda, et teised sama kobad on. Ma saan aru küll, et kui keegi või miski, mida me hästi ei tunne, tahab meie liivakasti trügida, siis tekitab see protesti. Aga väike kogus tolerantsi ei teeks paha. Seda pole ju karta, et neid vibumehi hakkaks metsades massiliselt ringi kolama. Pealegi jääks neile tõenäoliselt vaid väikeulukikjaht ja ehk ka metskits. Seega ei tuleks nad teie metssigu ja põtru-hirvi "haavama" ja "piinama". Ja üldse - mulle on jäänud mulje, et suur osa jahimehi ajab oma tagumiku kodust välja ainult põrdajahiks, heal juhul ka seajahiks ning kui rebasepea või kährikunaha eest korralikku klotsi ei pakuta, siis väikeulukijahi peale ei vaevuta isegi mõtlema. Las siis täidavad vibukütid selle tühimiku. Igaks juhuks mainin ära, et see mulje ei ole mul tekkinud mitte siin foorumis figureerivate jahimeeste pinnalt.

lendorav kirjutas:Veel tahaks lisada, et ka vintrelvaga on võimalik loomale 20m peale hiilida ja seejärel täpne lask sooritada.Vintrelv annab võimaluse ka kaugemalt lasta, aga see pole kohustus.Iga jaht on ikka nii huvitav, kui huvitavaks sa selle ise teed.


Kõik õige, aga kehtib vaid tulirelva omanikust jahimehe kohta. Jutt käib hetkel vibumeestest, kellel ei ole tulirelva.

PS. Ise ma arvatavasti vibuga metsa ei roniks, aga kui seda keegi teeb, siis minu hinges küll miskit ei kihvata. Iga selts saab ju otsustada, kas ta võtab vibumehe oma ridadesse või mitte ja mis tingimustel.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Bowsmith »

sooviku kirjutas:Raha,tutvused siin ja seal.....ja mõne aja pärast ongi vibujaht seadusega lubatud. :wink: Mind häirib see,et need vibumehed peavad ennast juba praegu nö.ilmavibutameestest paremaks:sulanduvad paremini loodusesse,ei häiri ulukeid,on looduse vastu ausamad jne.See,et ma bumerangi käes pole hoidnud ei tähenda veel seda ,et ma bumerangiga jahi vastu ei või olla.Miskipärast ma arvan ,et selle legaliseerimise jutu taga on osa ärimehi.Momendil pole ju mõtet Eestisse jahivibusid ja sellega kaasnevat nänni tuua.

Ah, ole nüüd... Sa muretsed, et veidrikud kes keset suve kummikutega metsas käivad ja ca 10x vähem tulemuslikud on (no ei ole lihtsalt võimalust lasta) ennast sinust paremaks peavad? Naeru koht :lol:
Ei ole siin mingit kõva raha taga. Ei ole ju turgu kus see raha peaks liikuma. Need mehed kes raha numbrit ei tunne käivad täna ja jäävad käima P-Ameerikas, Aafrikas või Austraalias suurt looma laskmas. Neid ei huvita 100 aastat see kas kodus võib vibuga metsa minna või ei. Minul küll sellist raha pole välja käia. Jahi kõlbulik vibukomplekt mis mul on maksis ca 5K ja ma olen sellega väga rahul. Ja võimalust seda sama vibu ilma seadusesilma kartmata metsa minnes kaasa sõtta tahakski.
www.jaljekoer.net
arv
Postitusi: 88
Liitunud: K Mai 05, 2004 9:18 am

Re: vibud

Postitus Postitas arv »

Kui vibujahti hakatakse Eestis lubama :idea: siis sooviks ka, et summutiga jaht oleks lubatud.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Bowsmith »

arv kirjutas:Kui vibujahti hakatakse Eestis lubama :idea: siis sooviks ka, et summutiga jaht oleks lubatud.

Ja teeks nii vibu- kui püssijahis sammukese "valgete inimeste" suunas. :roll: Vibujahti saab kõigi lähimate naabrite (Roots, Soome, Läti, Leedu) juures pidada. Ja vähemalt põhja pool ei olda ka summutite suhtes nii paranoilised. On meie jahis ka olukordi küll kus summuti kasutamine oleks põhjendatud (koerale see meeldiks).
www.jaljekoer.net
Vasta