vibud

Vasta
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: vibud

Postitus Postitas Joosep Käba »

Vibujaht :M Ei usu, et sellest miskit suurt muutuks. Siiani oma väikeses peakolus vibujahi vastu olnud aga..... Nüüd seda asja mõteldes siis vast võimalik, et isegi viljapõllus kährikut või jänese hädakisaga rebust lasta. Oleks täitsa teema.
Kajamaa TOM
Postitusi: 11
Liitunud: T Jaan 18, 2005 6:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Kajamaa TOM »

Sõbrad, vibujaht ei ole mingi Eesti entusastide poolt välja mõeldud jahipidamise viis. See on tänase rahvusvahelise jahikultuuri üks lahutamatu osa. On mõistetav, et meie maal on oma jahipidamise tavad ja kultuur, kuid mõelgem hetkeks, kas see ei ole mitte jahinduse kultuuritus või kitsarinnalisus, kui meie igati demokraatlikus ja edumeelses ühiskonnas on piirangud, mis on kantud eelarvamustest ja väheseet haritusest.
Usun, et vibul on hing
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: vibud

Postitus Postitas jorr »

Jah see kutuur,et võtame teiste maade jahitraditsioonid omale ka ja siis olemegi hästi kultuursed.Muideks,eesti oli ka vene ajal kultuurne maa ja vaata või neid veneaegseid eesti arste,lõid väljamaal läbi küll.
Eks selle kultuuriga ole nagu muugi asjaga,et ikka väljamaa värk ja siis meiesugused matsid peavad selle ees kummardama.
Ah ise arvad,et vibul on hing,jah,võib olla küll(pole ise vibumees) mina usun jälle,et püssil on hing ja silitan ning kallistan püssi rohkem kui naist.Käisin ekstra ka poest läbi ja katsusin neid kalleid jahivibusid,isegi nuusutasin,kuid hinge erti ei läinud ükski,mul ikka matsi hing siis.
Nii-et,kes vibujahti ei poolta on kultuuritu ja ajast maha jäänud tegelane,ning tänapäeva jahikommetes võhik,võib olla küll, aga mina usun püssijahti rohkem.Küllap olen selline vanamoodne tegelane ja kultuuritu kindlasti.
noorus on ilus aeg
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: vibud

Postitus Postitas rajaleidja »

Keegi **** ei käsi sul vibuga jahti pidada, kui sa ei taha. Aga et sulle vibu ei meeldi, ei ole just eriline argument vibujahi mitte legaliseerimise jaoks. Samasugune nämmutamine oli ka kitse ajujahi juures: mulle ei meeldi kitse ajujaht, järelikult ei tohiks lubada. Vibujahi lubamine ei kohusta mitte millekski vaid pakub alternatiivi püssiga jahile. Kui vibuga jahipidamine oleks puhtalt raibete tekitamine metsa, siis vaevalt see oleks mujal maailmas lubatud. Usun, et nii mõnedki turistid oleksid huvitatud Eestisse vibujahile tulema. Ma arvan, et turistidel pole praegu erilist huvi Eestis kitsi lasta(välja arvatud vast sokk). Aga kui jahti tohiks pidada vibuga, siis oleks ehk huvi isegi suurem.
Ise pole veel jahivibu käes hoidnud, aga ära tahaks proovida küll. Kes teab, ehk hakkab isegi meeldima.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Bowsmith »

jorr kirjutas:Jah see kutuur,et võtame teiste maade jahitraditsioonid omale ka ja siis olemegi hästi kultuursed. ...
Nii-et,kes vibujahti ei poolta on kultuuritu ja ajast maha jäänud tegelane,ning tänapäeva jahikommetes võhik,võib olla küll, aga mina usun püssijahti rohkem.Küllap olen selline vanamoodne tegelane ja kultuuritu kindlasti.

Saan aru, et sajandeid võõra (sakste) (jahi)kultuuri kummardamine võtab selja küüru aga prooviks selja sirgu ajada ja vähem paranoiline olla. Alati saab paremini aga tegelikult olete mehed ju head tööd teinud ja teiste ees häbeneda küll midagi ei ole. Võite ise vabalt kultuuritoojatele sama kaupa eksportima hakata - las õpivad.

jorr kirjutas:Ah ise arvad,et vibul on hing,jah,võib olla küll(pole ise vibumees) mina usun jälle,et püssil on hing ja silitan ning kallistan püssi rohkem kui naist.Käisin ekstra ka poest läbi ja katsusin neid kalleid jahivibusid,isegi nuusutasin,kuid hinge erti ei läinud ükski,mul ikka matsi hing siis.

Sa käisid vist jalgrattaid nuusutamas :wink: töö teevad ära aga "päris" vibud on pigem see - Woodland Hunter või see SuperMag. Plokimehed ärge nüüd kõvasti lööge.
www.jaljekoer.net
Kajamaa TOM
Postitusi: 11
Liitunud: T Jaan 18, 2005 6:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Kajamaa TOM »

Millegipärast on tekkinud arvamus, et vibujahimehed vastandavad end kuidagi püssga jahimeestele. See ei ole küll nõnda. Vibuga jahi pidajad on üks osa jahimeestest. Nii öelda sama pere liikmed. Eksitav oli ka Päevalehes ilmunud artikkli pealkiri: "Vibulaskjad tahavad püssimeestega võrdset õigust metsas jahti pidada" - õigem oleks, et "Jahimehed tahavad õigust ka vibuga jahti pidada".

Eestis on täna veidi üle 400 vibulaskja (Eesti Vibuliidu ja Eesti Maastikuvibu Liidu liikmed), kelle seast enamik pole jahipidamisest ei vibu ega püssiga üldse huvitatud. Samas on Eesti Jahimeeste Seltsil ca 14 000 liiget, kelle seas on vibujahist huvitatud liikmeid ilmselt sadu võib olla isegi tuhandeid. Möödunud suvel EJS kokkutulekul andis vibujahi seadustamise poolt oma allkirja ca 200 jahimeest. Vibusportlaste hulgas on täna 14 jahimeest. Need on faktid.

Möödunud nädalavahetusel toimus Eestis teine International Bowhunter Education Program´i (rahvusvaheline vibujahi hariduse programmi) koolitus. Seal istusid koolipingis kõrvuti nii kogenud jahimehed, kes jahivibu pole võib olla veel käeski hoidnud kui ka mõni sportliku vibujahi euroopa- ja maailmameister. Harisid end võrdselt kõik.

Minu jutu mõte on selles, et vibujahimehed ja püssijahimehed ei peaks ennast teineteisele vastandama. Vibujahimehed on lihtsalt jahimeeste ja vibulaskjate ühisosa. Sama tähtis on nii jahindusalane haridus ja kogemused, kui ka vibu lasketehnika valdamine.

Lõpetuseks üks vibujahimeeste nali: Üks sõber helistab teisele ja teatab õhinal ja kiitleval toonil: "Ted, ma lasin eile 420 meetri pealt põdra." Teine vastab rahulikult: "Ahah, ma lasin eile 5 meetri pealt sea."

Mõelgem kumb oli siis "kõvem" jahimees. :D
Usun, et vibul on hing
Kasutaja avatar
annaliisa
Postitusi: 407
Liitunud: P Okt 14, 2007 8:53 pm

Re: vibud

Postitus Postitas annaliisa »

Bowsmith kirjutas:Lõpetuseks üks vibujahimeeste nali: Üks sõber helistab teisele ja teatab õhinal ja kiitleval toonil: "Ted, ma lasin eile 420 meetri pealt põdra." Teine vastab rahulikult: "Ahah, ma lasin eile 5 meetri pealt sea."



Peaasi, et vibujahimehed püssimeestele nina alla hööruma ei hakka, et nemad "ülemklass" on :)
Vegetarian is an old indian word for bad hunter.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Bowsmith »

annaliisa kirjutas:
Bowsmith kirjutas:Lõpetuseks üks vibujahimeeste nali: Üks sõber helistab teisele ja teatab õhinal ja kiitleval toonil: "Ted, ma lasin eile 420 meetri pealt põdra." Teine vastab rahulikult: "Ahah, ma lasin eile 5 meetri pealt sea."


Peaasi, et vibujahimehed püssimeestele nina alla hööruma ei hakka, et nemad "ülemklass" on :)


Tegelikult oli see Tom'i nali. Ei julge mina siin mingit nalja visata - pärast keegi solvunud. Ma kirjutasin veidi varem sooviku rahustamiseks - "Ah, ole nüüd... Sa muretsed, et veidrikud kes keset suve kummikutega metsas käivad ja ca 10x vähem tulemuslikud on (no ei ole lihtsalt võimalust lasta) ennast sinust paremaks peavad? Naeru koht ". Sobiv hetk ennast korrata
www.jaljekoer.net
Kajamaa TOM
Postitusi: 11
Liitunud: T Jaan 18, 2005 6:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Kajamaa TOM »

Ei soovi keegi ennast teistest paremaks pidada. Ühed jahimehed kõik. Püüame lihtsalt selgitada veidi vibujahi olemust ja spetsiifikat. On üsna ilmne, et väga raske on mõista asja mille kohta on vähe informatsiooni ja toetuda saab vaid tüüpkujutelmadele. See probleem ei ole mitte ainult meil vaid ka ühiskondades, kus vibujaht ei ole kunagi keelatud olnudki.

Vastaseid on põhimõtteliselt kahte tüüpi. Esiteks need, kes jahipidamise olemusest ja vajalikkusest üldse aru ei saa ja igasuguse jahi kohe ära keelaksid. "Mõtle ja nüüd hakkavad veel loomi nooltega torkima ja piinama. Ja üldse, miks me lehmi ka piiname, piima saab ju iga soovija poest osta" :) Selles foorumis ei ole vaja siinkohal rohkem peatuda, kuid teine vastaste leer on hoopis tõsisem, need on üsna kogenud püssijahimehed. Kahjuks siiski on ka jahimeeste vastuargumendid sageli kantud lihtsalt teadmatusest. Tüüpilisemad on kahtlused, et kas nool suudab uluki surmata, kas vibu on ikka nõnda täpne, et sellega jahti lubada ja siis veel see salküttimise hirm.

Üsna lihtsalt võiks vastata, jah, jahinoolega saab tõhusalt surmata kõiki maal liikuvaid imetajajd. Aastas lastakse vibujahimeeste poolt miljoneid suurulukeid üle kogu maailma. Mereimetajatest ehk jääb kasheloti jaoks natuke lahjaks. Ja vibu on ka piisavalt täpne. Plokkvibu võib tinglikult võrrelda vintraudse jahirelvaga, vastukaar ja pikkvibu aga siledaraudse relvaga. Siiski statistika järgi lastakse kõikide vibudaga ca 80 % ulukeid paarikümne meetri kauguselt. Jahipraagi % sealjuures on ca 5% kandis. (Juhtub ka püssiga). Ja lõpuks, vibuga salaküttimise % on sõna otseses mõttes kaduvväike, põhjusel, et salaküti arsenali jaoks on vibujaht liialt keerukas ja aega ning vaeva nõudev. Ka vibu hääletus ei köida salakütte, sest tulirelva summuti on kättesaadavam ja tõhusam.

Kahjuks ülaltoodud väidetest ja faktidest ei piisa. Tuleks ilmselt põhjalikumalt selgitada ja tõestada. Püüame siis seda siin foorumis jõudumööda teha. Loodetavasti toetavd mind ka mõnd teised vibujahti veidi tundvad foorumlased.
Usun, et vibul on hing
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kuule TOM,üks asi on siin kirjatükki lugeda ,hoopis teine asi oma silmaga näha ,käega katsuda! Nagu aru saan oled üks tegijatest,kas poleks võimalus meile vibu tutvustada näiteks üritusel "kärbes kirbule"? Ma usun nii mõnigi (mina sealhulgas) tahaks oma näpuga katsuda! :idea:
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: vibud

Postitus Postitas rajaleidja »

Vot just minu mõte, et mõnel foorumlaste üritusel võiks seda teemat natuke lähemalt arutada, vaadata ja katsuda. Ja kui just mitte foorumlaste üritusel, siis augustis ju tulemas ka EJS kokkutulek. Miks mitte seal.
Tahaks veel vibu meestelt küsida, et mis seisukohal EJS hetkel on? Kas pooldavad või on vastu. Eks nende lobitööst peaks ju kõige rohkem sõltuma see legaliseerimine.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: vibud

Postitus Postitas honkomees »

kult kirjutas:...kas poleks võimalus meile vibu tutvustada näiteks üritusel "kärbes kirbule"? Ma usun nii mõnigi (mina sealhulgas) tahaks oma näpuga katsuda! :idea:

isegi tahaks näha, nt 300 m laskmist vibust :lol: , katsujat must endast vaevalt on, aga näha tahaks sellise riistapuuga ümberkäimist küll
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Feen »

No, alati annab orgunnida eraldi foorumlaste vibuüritus. Vat, selle peaks küll ette võtma. Ma ise vibujahi teemal pigem pooldaja kui eitaja. Kui jaht legaliseeritaks, siis metskitsejaht oleks vast kõige atraktiivsem ses suhtes, võimalik oleks ka kobrast jahtida. Rebase ja kährkikuga... minna nt uru juurde, teha omale sinna mingi kõrgiste ja siis vahtida selle pudina nimel, tundide viisi... ei ole eriti põnev. Või... põnevus põnevuseks, kuidagi imelik tunduks. Ehk lihtsalt kuidagi mingi a la muinasjuttudest pärit arusaam, et vibuga kütitakse ikka seda, mis süüa sünnib. Kähriku jaoks on koer ja labidas, rebasele sobib .222 rem ja ka 300 m kui vaja.

Kas just Kärbes kirbule (1 osa võiks ju sellest olla, aga maru palju siblimist + korraldajad jääks teisest osast ilma, mõned osalised samuti), aga mingi sarnane asi. Propaganda poolelt oleks päris hea mõni selline jahimeestele suunatud tutvumisüritus korraldada (no, miks mitte ka teistele). Oleks huviline. Kui korraldamise poolelt tekib tunne, et ei viitsi hakata kohta otsima ja kuupäevasid jms leiutama ja sobitama ning rahvast tevitama ning päevakava paika panema, võib mingi osa minu õlule veeretada. Samas, kui koht olemas, asja vedajad (siin nüüd paar meest paistab olevat?) olemas, siis ma võiks ühe supi tuua kohale ning takka kiita kui kusagil asi välja kuulutatakse.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kajamaa TOM
Postitusi: 11
Liitunud: T Jaan 18, 2005 6:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Kajamaa TOM »

Vibujahti tutvustava ürituse mõte on igati teretulnud. Kahjuks arvan, et vibujahi olemusesse süvenemine ja lihtsalt vibu lustilakmise üritus ei mahu ühte. Need võiksid olla kaks eraldi üritust. Üks nö. koolipingi taga dataprojektori, DVD-de jms.-ga. Teine aga viburajal metsas. Kui mehed lähete püssitiiru, egas keegi seal püssilakmise adrenaliini kõrvale väga palju jahinduse teooriale jõua keskenduda.

Loomulikult on nii laskmisoskus kui ka teoreetiline baas ühtviisi olulised. Olen seda üsna sageli näinud, et huvi lihtsalt vibuga lasta proovida on suur, kuid sealjuures kipub tähelepanu ja vastuvõtuvõime keskenduma laskmisele endale ja kõik olemuslikud selgitused vibujahi kohta jooksevad lihtsalt ühest kõrvast sisse - teisest välja. Seetõttu on minu ettepanek, et enne kui poisikeselikult tormata vibu laskma, peaks korraladama ühe tutvustava seminari. Vibulaskmisega tutvuda ja seda proovida võib aga iga päev. http://www.kuldnool.ee ootan kõiki huvilisi, see ongi minu igapäevane töö.

Paraku pole meil Eestis veel kellelgi litsentsi vibujahi koolituse läbiviimiseks. Kuid IBEP (International Bowhunter Education Program) kaudu mõne rahvusvaheliselt kogenud vibujahimehe ja koolitaja saame kohale kindlasti.

Ka esitavas seaduse muudatuse eelnõus (siis vibujahi legaliseerimiseks) on vibujahimehe tunnistuse saamiseks vaja täita kolm tingimust:
1. Jahitunnistuse olemasolu. Jahimees on jahimees ja peab läbima koolituse, mis on elemtaarne nõue igale jahti pidada soovivale kodanikule. (Vibujahi koolitusel ei hakka keegi õpetama jahinduse põhitõdesid vaid see on eelduseks täienõppele.)
2. IBEP koolituse tunnistus. Selle kursuse lõpetanud saavad nn. "kollase kaardi", mis on aktsepteeritav kõikides riikides, kus vibujaht on legaalne.
3. Laskekatse. Ei hakka siinkohal laskekatse üksikasju kirjeldama, kuid pean ütlema kurvastuseks kõigile asjahuvilistele, et see ei ole mingi formaalne test vaid väga-väga-väga tõsine proovikivi.
P.S. Laskekatset ei ole vaja sooritada neil, kellel on täidetud rahvusvaheline A-klass maastikulaskmises. (Täna Eestis alla 10 laskja).
Usun, et vibul on hing
Kajamaa TOM
Postitusi: 11
Liitunud: T Jaan 18, 2005 6:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Kajamaa TOM »

Varajasemas postituses lubasin vibujahi spetsiifikat enam selgitada. Eelnevas postituses kirjeldasin pisut võimalikku Eesti vibujahimehe rasket ted tähtede poole.

Püüan veel mõned oluisemad asjad selgeks kirjutada.

1. Iga vibu ei ole jahivibu. Enamik inimesi on kokku puutunud vibaga mõnel lustiüritusel või selle alase spordiga tegeledes. Üritustel kasutatakse väga nõrga tõmbetugevusega vibusid, selleks, et kõik soovijad vibu vinnastamisega hakama saaksid. Ka sportlike tulemuste saavutamise eemärgiks on kõrgema punktisumma kogumine. Seetõttu paljud laskjad ei kasuta vibusid, mis oleks sobivad jahipidamiseks.
P.S. Seaduse eelnõus on jahivibu vinnastustugevuse piitiks 180 N. Näiteks ka vennas vabas riigis Soomes.
Usun, et vibul on hing
Vasta