Jaht ääretule padruniga?

ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas ninja »

Mis sellest paganama energiast kasu kui lased täismantliga, lendab puhtalt läbi. Jahis peaks ikka kasutama HP kuule ehk jahikuule, mis pidurduvad kehas ja jätavad kogu energia kudedesse.
Lastes veega täidetud plekkpurke 50 meetri pealt ilma auguta moonaga tekib lihtsalt auk ja väike rebend. Tehes sama HP kuuliga lahustub aga purk täielikult. Lasksin ka prooviks metssea pead (loom eelnevalt lastud 308 win :wink: ja pea eemaldatud) 50 meetrilt hp 395m/s moonaga. Hoolimata lauba suurest nurgast kuul ei lennanud kõrvale vaid läbistas puhtalt terve kolju ja lahkus kuklast koos poole ajuga. Jaa, tulemuse poolest saaks ju lasta metsanotsusi selle 22 LR-iga, aga samas pimedas metsas ühesilmset siga põõsa alt nagu otsida ei tahaks.
Ise kasutan 22LR-i vareste arvukuse reguleerimiseks kasutades subsonic jahimoona ja max distants on olnud 150 meetrit, lemmikpuu aga asub 130 m peal :D. Aga üldjuhul ikka on see padrun vast 50 meetri laskmiseks.
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
jyri

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas jyri »

Valgeronk!Olen seda meelt,et ikka iga kaliiber,samuti nagu ka iga jahikoera tõu esindaja,on kasutamiseks teatud diapasoonis.Üritada seda ekstrapoleerida ühes või teises suunas-laikad urgu ja taksidega paksus lumes siga ajada :D - toob kindlasti esile teatud "omapära".Mina kasutan 22WM "armupauguks".Mul revolver,kus trumlis on pooled 22mag põdra-ja sea armupaguks ja pooled 22LR siis kährikule(koera töö ülelaskmine) ja kitsed.Kui neist eluvaim pole ise lahkunud.
Oli ka minul 222RM(5,7x47),super riist kuni 300m kitse lasta,aga kui suvel varitsesin,pidin 2 relva kaasas tassima-siga nii lihtsalt 100m ei võtnud.Ja ka minule liiga kerge oli-pika vedamisega hakkasid käed värisema,kuigi Bahhusega (b) (loodan et kirjutan õigest) eriti ei sõbrutse.
Müüsingi maha ja pika arutelu tulemusena tegin "vahepealse",just minu jahi"kombeid" arvestades universaalrelva-kaheraudne 2x6,5x57R.Ühes rauas poolmantel sea jaoks ja teises täismantel väiksematele ulukitele.Siiani olen rahul
Tagasi Sinu küsimuse juurde-saab jahti pidada küll(mul ühel sõbral tätsa olemas poolautomaat),kui elad 50m kaugusel jahimaadest,on kus vajadusel suurem riistapuu võtta.Mina olen (Tal)linna vurle ja kardan jätta autosse ühte relva,kui teisega parasjagu kuskil kolistan.Seega pole minult eeskuju eriti võtta vaja ega ka kiita eriti-olen missugune olen,juba üle poole sajandi ja teadagi asja,mis mind "parandada" saab :M .
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas valgeronk »

Olen ise noor pensioner(soodus tingimused) ja ametlikult pea 30 aastat jahimees.Olen pea aasta lugenud jahindus foorumit.Siin on millegipärast niipalju tühja jahumist.Ei saa aru,kas ei loeta püstitatud teemasi korralikult.Kõigepealt hakkab peale vastutöötamine,kas tõesti selleks,et midagi kirjutada.Siin foorumis on kirjutajaid, kes aastaid teemasid lahanudanud ja juurelnud.Aga ei midagi,arvamuste rohkuses ehk selgub ka mingi tõde või paremus.Ei hakka siin kedagi kiitma,asjata.Seniks aga kõigile, kõike head.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas Beretta »

Et kuda metsa hõikad, nõnna ka kajab. Ehk eakaaslasena jagaks veel ühte tarkust...... ei hoobelda, see käis nende joulide mitteteadmise kohta. Mitteteadmisega lehvitamine tekitaski tunde, et järjekordne kummivilistaja- neid kah siit läbi käinud. Kui sobib, Valgeronk, siis- Rebjata, davaite zit druzno.
Grumpy old man
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas ninja »

Joulid joulid, arvuta ise välja... M korda V ruut jagatud 2... M kilodes ja V on lennukiirus
Tegin puust,,, punaseks värvige ise :D
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas valgeronk »

Lasin teha arvutused:kuul -2,6g.kuulikiirus-620ms.jaule:549...Kas peaks piisama hallhane,rebase küttimiseks?Targemad,andke tulla,unustage 22lr.jutt käib 22wmr.-st.
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas ninja »

Minu arvutus annab 499,72 j ja Norma tabelid annavad 500 j. :V
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
jyri

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas jyri »

Kui seati piirang suurulukite kaliibrile,üheks variandiks oli ka kuuli energia 100m kaugusel,pakuti min.2000 J.Siiski jäädi 6,5/9g variandi juurde.
Minu lastud(kui veel oli lubatud) 222RM põder,u.150m kaelapauk,energia(põdra sisse tungimisel) u.900 J.Ja kukkus nagu kott.Soomlastel on see "lintukiväri",ise lasknud ka kormorane kividelt väägagi kaugelt-super riist.
Arvan ühelt poolt,et 22wm(poolmantliga) on piisav mistahes Eestis elava linnu laskmiseks mistahes kauguselt,ei tohiks jätta haavatuid,v.a. võibolla jaanalinnud Saaremaa farmis :D ,teiselt poolt peaks meie kõik olema piisavalt küpsed täitma kõiki seadusi/norme,kui lollid nad meiearust ka poleks.
Edu (y)
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas valgeronk »

Seadused selleks ongi, et neid täidetaks.Tean meest,elab nüüd juba aastaid Venemaal,lasi tornist põrsaid,kesikuid 22wmr-ga.Kõik nad olla maha jäänud?Aga mina loodan,et ehk uues jahiseaduses,tehakse vahet 22lr. 22wmr-l.Õeldakse:lootus on lollide lohutus.
jyri

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas jyri »

Üks asi tuli veel meelde-kaliibri limiitide seadmise/sadustamise ajal oli 22wm tsiviilkäibeks üldse keelatud.Siit ka see üldistus "ääretule" padrun.Aga see minu arvamine,seadusandjal võib olla ka teine.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas kirp »

Ilus netileht 22LR kohta: http://en.wikipedia.org/wiki/.22_Long_Rifle
Üles loetud ka jahipidamise võimalused (enamasti küll mujal kus seadused ja jahiobjektid teistsugused). Tähelepanu väärib, et LR ei ole vaid üks ja ühesugune padrun, vaid jaotub väga erinevate omadustega alagruppideks (subsonik kuni hüper-kiire). Rõhutatakse ka seda, et "spordikasse" kiputakse tema väikese paugu ja energia pärast "kergelt suhtuma", mis viib ohutunde languseni. Samas andvat just see kuul palju rikoshette ja tapab ikkagi kui õrna kohta tabab. Imeline padrun - isegi haavlitega laetav kui rottidega lahing ees :wink:
joosep
Postitusi: 80
Liitunud: K Jaan 12, 2005 9:48 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas joosep »

Rääkige õige lollile, mis on ääretulepadruni eelis. OK, 22LR-st saan ma aru, hea odav ja vaikne märki lasta ja vareseid taga ajada. Ja selge see, et tõsisemaks värgiks on ta nõrk. Aga muud kaliibrid ja padrunid, nagu nimetatud 22WM või HMR? Kui leaksime mõne, millel joulesid piisavalt on, siis miks eelistada sellist ääretulepadrunit mõnele väiksemale kesktulepadrunile (222Rem vms), mis oma leviku ja universaalsusega peaks ju etem olema? Ja ma ei räägi siin kollektsionäärist, kellel peavad olema kõik saadaolevad kaliibrid kapis ja kes neid ka kõvasti katsetab. Räägin lihtsast jahimehest. Kuidas teda ahistab ääretulepadruniga seotud piirang?
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin: Kui leaksime mõne, millel joulesid piisavalt on, siis miks eelistada sellist ääretulepadrunit mõnele väiksemale kesktulepadrunile (222Rem vms), mis oma leviku ja universaalsusega peaks ju etem olema?

Pakun sulle ühe väga lihtsa ja proosalise põhjuse- 1-e padruni hind.
ikka lõbusalt
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas valgeronk »

Aivar00 sinul on täielikult õigus.Padruni hind määrab asja.Hind pea kolm korda odavam.
joosep
Postitusi: 80
Liitunud: K Jaan 12, 2005 9:48 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas joosep »

Tänud vastamast! Ma ei teadnud hindadest midagi, muud kui et 22LR on odav (ise siiamaani sileraudse mees). Võrdlesin nüüd kõikide levinumate padrunite hindu, vahe on suur jah. 22WM ja HMR 2-5 krooni, 222Rem 5-20 krooni. Eks ta jah, vanasõna ütleb ka, et enne guugelda, siis ütle...
Vasta