Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Vasta
soul
Postitusi: 124
Liitunud: N Jaan 27, 2005 1:22 am

Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas soul »

Keskkonnaministeerium tahab looduskaitseseaduse muudatustega keelata ulukite lisasöötmise rahvusparkides, looduskaitsealadel ja püsielupaikades, et kaitsta maaspesitsevaid linde ja käpalisi.
http://www.ilmajaam.ee/?id=360158
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas aadu kadakas »

Nojah, on siis kaks äärmust: puutumatu ala ning kasutuses ala. Ma olen väsinud sellest, et loodushoid tähendab mingi grupi arvates inimtegevuse keelustamist. Äkki kujutaks nüüd ette võimalust, et nö majandatavas (olgu siis metsa või jahiulukite) alas on võimalik kaitsta loodust ning kaitsealal on ilma loodusväärtusi kaotamata võimalik majandada :?: Küsimus on pööratud selliste silmaklappidega loodushoidjate poole, vabandan väga väljendi pärast.
Kui tuli juttu metsistest, siis jube hea on rääkida metsseast, kährikust ja rebasest, jättes rääkimata nugisest, ilvesest ning metsisele sobivate puistuste kadumisest. Kusjuures on suurim probleem kunagise melioratsiooni tõttu vohama hakanud 2. rinde ning järelkasvu kuusk, mis metsise elu kunagistes tipp-paikades elamiskõlbmatuks on teinud. Või äkki võiks mõned sisulisemad loodusmehed nagu kotkauurijad kommenteerida, milliseid tulemusi on andnud lokaalne nugisepüük? Marginaalseid...
Kui nüüd keegi kitsa maailmapildiga loodushoidja kujutab ette, et soontaimi ning maaspesitsejaid saab kaitsta mingisuguse lisasöötmise keelustamisega, samas luues nö "kahjuritele" paradiisitingimused, siis... pole lihtsalt sõnu.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas Pauli »

Eks ta ole jälle. Ühest küljest nagu õige asi, sest milleks looduskaitsealal sööta, kui kõrval "vaba" maad piisavalt, aga teisest küljest sai isegi samal teemal üks võitlus maha peetud. Nimelt tehti minu jahimaadel olevale kaitsealale uus eeskiri, millega taheti sigade söötmine keelata. Küll oli seletamist, kui mõtetu see keeld oleks olnud, sest ala on nii tilluke ja sellise liigendatusega, et pole mingit vahet, kas ma söödan sigu 100 m siin või sealpool kaitseala piiri - need samad karjad käivad endistviisi kaitsealal magamas ja ümbritsevatel põldudel söömas. Samas suurtel kaitsealadel (kasvõi Lahemaa näiteks) võib söötmise keelamine efekti anda küll. Aga ka siis ainult kaitseala südames, äärealadel ei muutu midagi.
Sellest nugusepüüdmisaktsioonist pole jah ammu midagi kuulda olnud. Samas maha ma seda veel ei kannaks - ega aasta või paariga ei saagi mingit usaldusväärset efekti ilmneda. Iseenesest on tegu ju õige algatusega (nii nugiste püüdmist kui metssea söötmise keelamist pean silmas), aga kui lahendus on poolik (2. rinde kuusikul lastakse vohada), siis head nahka sealt ometigi loota pole. Seep see meie häda on, et ei nähta tervikpilti - aknad pannakse tuuletõmbuse vähendamiseks küll kinni, aga uks jääb pärani lahti.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
raindrenkhan
Postitusi: 219
Liitunud: K Mär 26, 2008 10:26 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas raindrenkhan »

Tuttav teema meil jahtkonnal :D See et sea söödakohad ära keelata kaitsealal ei muuda küll midagi. Sead käivad ikka tallatud radu mööda nii kaitseala ääre aladel kui ka keskosas. Kährik liigub ikka endiselt metsise elupaikades olenemata sellest kas seal lähedal on sea sööt või mitte.
Jaht ilma koerata on justkui saun ilma õluta
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas unt »

Issand, Sa näed ja Sa ei mürista!

Mis krdi moodi siis? Ma saan sellest aru, et metsise püsielupaigas saab selliseid asju korraldada. Ilmselt ka niidurüdi või kaljukotka või mis iganes sellise eluka püsielupaigas. Milline on asja kasu, on omaette teema. Aga suurtel looduskaitsealadel, rahvusparkides? Kas siis seal keelatakse ära viljakasvatus (loe: suvine ulukite lisasöötmine). Huvitav, kas kaitsealadel rasvatihastele edaspidi pekki võib panna :VS
Krt, kõik kaitealad jagatakse jahiseltside vahel jahiterritooriumitena laiali. Ja seda mitte jahimeeste ettepanekul. Mis see eesmärk siis lõppude-lõpuks ikka on? Kuidas pagan Sa siis seal näiteks sigade arvukust piirad kui sa neid kuhugi välja ei meelita. Juttu ei ole ju vaid 10 ha pindaladest. Jutt on tuhandetest hektaritest kaitsealustest territooriumitest. Ja kui seal soovitakse kährikuid ja sigu või mida iganes ulukeid piirata, nende arvukust kontrolli alla hoida, siis on vaja sinna sisse lubada ka söödaplatse. Mingeid kohti, kuhu uluk välja meelitada. Ja seda mitte selleks, et jahimeest toita, vaid ikka selleks, et neid kaitseala kaitse-eesmärke võimalikult vähe riivates saaks küttida.
Mõistus-mõistus, tule koju!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas Feen »

See on üsna lame vabandus, et sööta on vaja selleks, et sigu välja meelitada ja nende arvukust piirata. Enamasti söödetakse ikka selleks, et sigadel süüa oleks ning neid vähemalt sama palju ka tulevikus oleks. Selleks, et loomad selles piirkonnas püsiksid. Kui ikka söödakohad kaitsealadest piisavalt eemale teha ning koertega paar talve kaitsealadel elutsevaid sigu taga ajada (eelistatult sellised visamad ja tigedamad koerad), küll selles osas asi paraneks. Kui sigu pole, küll kährikuid võtma hakatakse. Kui veel mõned mehed nö nugiseliini paika paneks ja aastaid seda hooldada viitsiks, küll see ka mõju avaldaks. Iseasi kas selleks viitsimist on ning kui kaitsealadel veel sellised mehed tegelevad, keda loodushoid üldse ei huvita (sigade rohkus pole loodushoid), siis pole tõesti asjal jumet.

Jällegi, kui asja tehakse Mosse mainitud viisil, aken kinni, uks lahti, siis pole sellele jahiseltside kiusamisel tõesti mõtet. Eks jahiseltsidel oleks nüüd vaja ise ka pingutada, saaks tulemuse parema. Selles, et suuremal osal jahiseltsidest oleks viitsimist ja huvi sellega tegeleda, kahtlen.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas aadu kadakas »

Olen teiste teemade all seda ohjeldamatut sigade toitmist (just toitmist, mitte lisasöötmist) erinevate nurkade alt kritiseerinud ning olen veendunud, et kui seda ei reguleerita mingil moel nö tulundusmaal, ega siis looduskaitsealal probleemile lahendust ei tule. Ning sama loogika nugise puhul. Kui kuskil püüame/jahime ning kuskil üldsegi mitte, siis lõppeesmärk jääb saavutamata. Kas kitsede arvukust Eestis tervikuna ohjeldati, kui mõnel väikesel alal arvukus maha saadi? See teema on terviklikkuse arutamise suhtes päris hea. Siin ei tohiks asja käsitleda jahiseltsi maa või looduskaitseala põhiselt, vaid ... ütleme näiteks 5 piirkonna põhiselt kogu Eestit silmas pidades.
Ning ei tohiks lubada sellise mõttelaadi kultiveerimist inimeste teadvusse, et looduskaitseala - see on pretsedenditult õige asi ning väljaspool see seda pole. Arvan, et kaitstavaid liike leidub kogu Eestis ning metsseaprobleem koos väikekiskjate murega maaspesitsejaile on kogu maa probleem, mitte üksnes kaitseala-sisene mure.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas aadu kadakas »

"Ma olen mitukümmend aastat loomade lisasöötmisest, välja arvatud metssiga, hoidunud. Ja metssiga ei sööda ma mitte selle pärast, et ta hakkama ei saaks, vaid ikka selle pärast, et ta seal söödal käiks."
Nii on Unt ühes teises teemas muuhulgas öelnud. See oli siin foorumis minuarust väga asjalik ning ennekõike aus väljaütlemine, sest söötmise eesmärk pole enam ammu miski muu, kui saagi lihtsamaks kättesaamiseks, paremini - jahi õnnestumiseks. Feen-i jutuga tuleb ka igati nõustuda, sest söötmise eesmärk on hoida loomad piirkonnas, jahid neid siis koeraga või tornist.
Aga jah, see "mõtteline" joon looduskaitse ja looduskasutuse (ehkki ka looduskaitse on üha enam muutumas üheks looduskasutuse osaks) vahel on tehtud nagu Hiina müüriks ning lausa kupitsatega põlistama asutud.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Aadu ,nagu sa isegi tead on siin ilmas kõik miskitpidi seotud! Kõigepealt tekitatakse probleem(väike kiskjate uputus) ,et seejärel anda enestele tööd probleemi likvideerimisel.Ei ole kaugel need ajad ,kui karvalooma metsas jätkus ainult taibukamatele- ja visamatele küttidele.Samuti ei eksisteerinud sellel ajal ka nii suuri metssea horde.Peab aga märkima ,et ega neid maaspesitsejaid ei olnud ka märkimisväärselt rohkem. Siit küsimus,mis v kes ikkagi meie maaspesitsejail pidurina toimib?Kahtlen suuresti kas see toitmise /lisatoitmise keelustamine mingitki efekti annaks.Kuidas on ikkagi võimalik ,et soome jahimehe üks väga suur meelistegevus on just nende maaspesitsejate jaht? "Röövlitest"tean mina küll ainult ühte keda soomes vist eriti ei kohta ja see on toonekurg.Tema vist küll tuleks hävitajana kõnealla tedre puhul!?
Liialdamata vist pea kõik jahimehed võiksid koheselt välja pakkuda toimivaid lahendusi väikekiskjate teemal,aga millegipärast ei peeta jahimehe arvamust miskiks :M
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas Pauli »

kult kirjutas:Siit küsimus, mis v kes ikkagi meie maaspesitsejail pidurina toimib?

Sama värk nagu jänese teemas. Üks põhitegureid on arvatavasti elupaikade kadumine. Siin tuleb järjekordselt tunnistada kui erinevad on Eesti ja Soome looduslikud olud. Kui Soome üliintensiivse metsanduse juures metsise (kassikaku ja teiste taigaliikide) jaoks suurt midagi ei muutu: kasvab ikka samasugune hõre männik, lihtsalt veidi noorem, siis Eestis kasvab männiku maha raiumise järel ju hoopis teine kooslus, mis metsisele paraku kohe üldse ei sobi. Ja kui elupaikade kadumisele lisanduvad kiskjad (kaasa arvatud siga), siis ongi hambad.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas kakuke »

Aga kui seda metsa ei majanda, siis see ka ju ei tähenda seda, et see männik sinna igaveseks sellisel kujul jääb. Ehk teisiti toimub ikka hääbumine.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas baddmann »

kakuke kirjutas:Aga kui seda metsa ei majanda, siis see ka ju ei tähenda seda, et see männik sinna igaveseks sellisel kujul jääb. Ehk teisiti toimub ikka hääbumine.


Hehee, metsisega on just vastupidi. Ka Eesti metsamajandajad, s.h riigimetsa majandajad on põhjendatud veendumusel, et metsise mängupaiga kaitseala ei pea olema totaalkaitstud ala, vaid mõõdukalt, metsise jaoks vajalike toimingutega (harvendusraie) majandatud ala. Selliselt nt majandavad metsise mängupaiku soomlased, kes on sellest teinud ka populaarteadusliku õppefilmi "Tulevaisuuta metsolle".

Eesti looduskaitsjad aga tahavad metsise mängualasid kaitsta pigem totaalselt ning ei taha vist väga uskuda metsamajandajate argumente, et metsis "kolib" totaalkaitstavalt alalt ära kõrvale, majandatavasse (riigi)metsa.

Seega mõistlik, säästev, jätkusuutlik, loodusega kooskõlas metsamajandus, milles konkreetselt metsise mänguterritooriumite osas arvestatakse veel mõnede täiendavate nõuetega on see, mis metsist aitab hoida, tema mänge säilitada ning seeläbi ka loomulikult järelkasvu tekitada. Loomulikult on oluline metsise pesade kaitse nii kiskjate kui (Soomes vähearvuka) metssea eest, selleks on samuti erinevaid meetodeid. Kiskjate arvukuse piiramine, aga samuti ka näiteks punase piirdelindi ja rasvaseebi lõhnaga pesadest eemalepeletamine on iseenesesmõistetavalt üks oluline faktor. Nagu öeldakse, vähemalt mõnikord on lihtsad lahendused need õiged ja geniaalsed.

BM
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas Joosep Käba »

baddmann kirjutas:Ka Eesti metsamajandajad, s.h riigimetsa majandajad on põhjendatud veendumusel, et metsise mängupaiga kaitseala ei pea olema totaalkaitstud ala, vaid mõõdukalt, metsise jaoks vajalike toimingutega (harvendusraie) majandatud ala. Selliselt nt majandavad metsise mängupaiku soomlased, kes on sellest teinud ka populaarteadusliku õppefilmi "Tulevaisuuta metsolle".


BM


Nii ta on. Meie maadel metsise kaitsealasid no ikka mitmeid. Metsist kohtad rohkem aga kaitsealadest väljajäävatel aladel kus ilus hõre majandatud männimets.
Kaitsjate loogika aga tihtipeale on see, et kaitseala piire on vaja laiendada. :shock:
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas Pauli »

kakuke kirjutas:Aga kui seda metsa ei majanda, siis see ka ju ei tähenda seda, et see männik sinna igaveseks sellisel kujul jääb. Ehk teisiti toimub ikka hääbumine.

Tähendab küll, aga ühe väga suure agaga. Nimelt kui raieküps männik rahule jätta, siis aja jooksul muutub ta hõredamaks ja tekivad muu puistu laigud sisse (tänu tormidele ja tulekahjudele), aga massiiv (jutt käib seega ruutkilomeetritest, mitte hektaritest) jääb põhipindalalt ikka hõredaks männikuks (liivale või turbale ju muid puid ei kasva). Ja see kui metsisemäng sajandi jooksul mõnisada meetrit siia-sinna rändab, on täiesti loomulik. Aga see kehtib tõesti ainult raieküpsete ja ülevananenud männikute kohta - totaalkaitse alla saab (st on mõtet) võtta ainult neid. Aga kui palju on meil ülevananenud männikumassiive :M :?: Enamus Eesti metsisemängudest on ju nooremas metsas ja seal kehtib baddmanni jutt.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Ulukite söötmine looduskaitsealadel keelatakse.

Postitus Postitas aadu kadakas »

Repliigi korras nende küpsete männikute osas. Viimane "Eesti Mets" kajastab seda uuema aja mõttelaadi (kuidas vaja, nii ongi õige), kus metsaolemit vaadeldakse 3 erineva pakkumisstenaariumi järgi. Nii, et küpsete männikute osakaal eestis on "nihutatav" vastavalt turunõudmisele. Metsakinnistu nimega Eesti :D .
Aga metsisel raske toime tulla just seal, kus rangelt kaitstav ala ja metsakasvukohatüübid algavad k-ga: kKS, kSS.
Mis muuhulgas Soul`i arvamus asjast ehk antud teemast on?
Vasta