Kevadine jaht nepile

Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Kevadine jaht nepile

Postitus Postitas Mart »

Kohutavalt kahju on sellest,et keelatud on kevadine jaht nepile.Oli see ju traditsiooniline uue jahihooaja alustamisel.Paljudele esimene jaht üldse, endalgi oli esimene ja viimaseks nepijahiks jäigi.
Tsiteerin lehelt http://www.eoy.ee/varamu/linnulood/nepp.html :

Eesti Ornitoloogiaühingu direktor Jaanus Elts on selle keelu otstarbekuse suhtes üsna kahtlev: "Osa metskurvitsa isalinde on nagu ta kaugel sugulasel tutkalgi dominandid ja osa nö. tõrjutud. Need viimased kevadisse mängu ei mahu, neil tuleb oma õiget hetke oodata. Kui jahimehed mõne vana isalinnu nüüd eest ära lasevad, ei jää mäng - ja soojätkamine - seeläbi seisma; lihtsalt nooremad nepihärrad saavad ka oma võimaluse."

Nii et arukas jaht asurkonna arvukust ei kahanda; ka pole alust kinnitada, et aktiivselt mängivad isalinnud oleksid alati ka just need nepisoo parimad edasikandjad.

Jääb veel eetiline aspekt - et kas on ikka ilus kesk pulmapidu püssiga vehelda. Aga eks inimene ole seda ikka teinud - ja teeb suurulukeid küttides ju tänini!

Kui keegi õtleks välja,kuidas kevadist nepijahti jahiseadusesse tagasi saad,oleksin kahe käega poolt ja abiks.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kevadine jaht nepile

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Jääb veel eetiline aspekt - et kas on ikka ilus kesk pulmapidu püssiga vehelda. Aga eks inimene ole seda ikka teinud - ja teeb suurulukeid küttides ju tänini!

Mina ise isiklikult arvan, et see eetiline aspekt pole eriti mitte püssiga pulmas vehklemine, vaid püssiga kevadel vehklemine. Olen aru saanud, et niimoodi mõeldakse ka mujal. Kevad on nii ilus ja õrn aastaaeg, et ise küll kevadel püssiga metsa ei kipu. Oma "doosi" saan kätte juba kevadel metsas binokliga liikudes. Võibolla on asi ka selles, et puudub kevadise nepijahi kogemus ja sealt ka minu selline arvamus. :?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Olen ise saanud käia x paar nepijahis ja on tõesti ilus jaht: linnud laulavad kevadiselt, vaikus ja siis kuuled eemalt tuleb kook-kook ja alati ei pea ju laskma, teed ka jahijooksul paar pauku see pole ju veel eitea mis püssiga vehkimine.
Kas tuleb jaht???
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Olen tihtipeale vaatanud jahikanalit, kus enamjaolt näidatakse Itaalias või Prantsusmaal toimuvat nepijahti. Mulje: nad seal ei söö vist midagi muud ja muule jahti peavad veelgi harvem. Tsiteerin ühe KKT mehe vastust küsimusele (miks seal võib ja meil ei?): ennem tuleb meile Nõukogude võim, kui lubame kevadist nepijahti. Jäi selline mulje, et kui meie "suure pindalaga" riigis lubada nepijaht kevadeti, lõpeb maailmas see liik üldse otsa. Ja seda ei või ju mõned mõisahärrad lubada. Nemad ju harrastavad nn. jahiturismi samale linnule, kuid mujal maailmas. Miks ka mitte, kui võimalus? Kõik ju seadusega lubatud.
Kasutaja avatar
sniper
Postitusi: 150
Liitunud: K Nov 12, 2003 2:11 pm

Re: Kevadine jaht nepile

Postitus Postitas sniper »

trucker kirjutas:
Kui keegi õtleks välja,kuidas kevadist nepijahti jahiseadusesse tagasi saad,oleksin kahe käega poolt ja abiks.


Idee järgi peaks asi käima nii, et kõik jahi sektsioonid, liidud, ühingud jms ühisused kirjutavad ühise palvekirja keskkonnaministeeriumile kus palutakse jahiseaduse muudatust.
Viimati muutis sniper, E Veebr 21, 2005 12:20 pm, muudetud 1 kord kokku.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Mulle meeldib õudselt kevadine mets ja nepijahist tunnen suurt puudust. Ei tea miks ma peaks kellegi teise eetika omaks võtma, miks mulle ei peaks sobima kevadel püssiga metsas olla. Binokliga vaatan ma linde niikuinii, jaht on teine asi. Lihtsalt anti rohelistele järele ja võeti omaks võõrad tõekspidamised, et Euroliitu saada. Ahevenamaa pole Euroliidus ja peab kevadist jahti isastele partidele. Kui lubataks, peaksin ka. Venemaal ju terve jahiteadus on emase peibutuspardi kasvatamine ja selle juurest isasindude laskmine. Kui see kevadine linnujaht nii ebaeetiline on, miks siis EJS juhtivad tegelased Pihkva oblastis kevadisel tedrejahil käivad? Kui on lindu, mida lasta, ja sellega populatsiooni ei ohustata, olen kevadise jahi poolt. Ja lihtsalt seadust kiitev jutt mu arvamust ei muuda. Seadusi saab muuta kui on piisav surve. Ei pea küla (Euroopa) peale oma veendumisi otsima minema- need tekivad ise.
Kasutaja avatar
Shogun
Postitusi: 105
Liitunud: R Dets 26, 2003 2:33 pm

Postitus Postitas Shogun »

Täiesti nõus Tedre jutuga! Liialt kummardatakse ette-taha EL-i ametnikke-kõiketeadjaid. Pole vaja! Eesti on siin ja meil on omad huvid, omad tingimused ja arusaam nendes ja nendega eksisteerimisest. Ja veel, praeguse seisuga pole ju peale veebruari lõppu enam püssiga metsa asjagi, enne soku valiklaskmist ei toimu midagi. Võiks ju seda kevadist paljude jahimeeste lemmikjahi siiski lubada, tetre nagunii ei saa vist iialgi... :?
Metsas on loomi - jahimees. Metsas on liha - salakütt.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Jutt täitsa õige. Praegusel ajal on juba pauk niivõrd kallis, et ega neid paugutajaid palju enam metsa ei lähekski. Ise oleks küll väga huvitatud. Esiteks annab relva tunnetust ja on hea käeharjutus peale mõnekuulist vaheaega. Samuti elamus kevadises metsas. Endal parimad mälestused ja meenutused kevadisest jahist. Eks see lömitamine ja salatsemine ole meie sakstel põhiline. Sama jäma ka nende natuura aladega. Kui ei ole sookaitseala eeskirjas jaht lubatud, siis ongi kööga. Meil see jäma ongi. Alles 2005 aasta lõpuks pidi eeskiri valmis saama. Samas raba parim põdra ja seajahi piirkond. Kõik toimub kuidagi läbi p....e tagurpidi. Ajab kohe vägisi vanduma.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
sniper
Postitusi: 150
Liitunud: K Nov 12, 2003 2:11 pm

Postitus Postitas sniper »

Aga kui algataks allkirjade kogumise ja saadaks oma ettepaneku keskkonnaministeeriumisse vaataks mis välja tuleb. Proovida võib ju ikka.
Kindlasti peaks kaasama EJS antud tegevusse nemad nagu kõrgem võim(jahimehed üksinda jaäävad hüüdja hääleks kõrbes)!!!!!!!!!!
EJS saadaks ametlikud allkirjade kogumise lehed jahisektsioonidesse laiali pärast korjatakse lehed kokku ja EJS annab oma kaaskirjaga Keskkonnaministeeriumile edasi.
Ise annaksin küll allkirja

PS.Kui siin foorumis mõni EJS tegelene siis võiks ta oma arvamuse antud probleemi kohta öelda.
Viimati muutis sniper, E Veebr 21, 2005 12:22 pm, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Shogun kirjutas: Ja veel, praeguse seisuga pole ju peale veebruari lõppu enam püssiga metsa asjagi, enne soku valiklaskmist ei toimu midagi. Võiks ju seda kevadist paljude jahimeeste lemmikjahi siiski lubada, tetre nagunii ei saa vist iialgi... :?


Kobras... ärge unustage kobrast, seda saab ikka kauem lasta. Tedrejahi kohapealt paneks rõhu sõnale - vist. Loodetavasti saab sellest linnust kunagi jälle asja.
Aga ise olen ka kevadeti mõelnud, et päris tore oleks kusagil istuda ja oodata, ja siis vahepeal ka kätt proovida. Aga juunis möllab metskurvits ka veel täiesti ilusasti, sokujahis ikka õhtuti neid lendamas nähtud-kuuldud. Aga loodetavasti jõuan ma enne sügisel käia paar vesist heinamaad üle. See ka ikka eriti osav värk (kui mõnele pihta saada).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Venemaal ju terve jahiteadus on emase peibutuspardi kasvatamine ja selle juurest isasindude laskmine.

Ainult ühest soost isendite küttimine on väga libe tee, mis võib rikkuda liigi sugudevahelise tasakaalu ja seeläbi viia arvukuse langemisele.
Mis kevadisse jahti puutub, siis hakkab minulgi tedremängus või orasel tuhandeid hanesid vaadates veri vemmeldama, aga samas on ju ilus ja viisakas jätta loomadele natuke rehuaega.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

eelmisel nädalavahetusel sattusin vestlema ühe õpetatud ornitoloogiga. küsisin siis ja kurjustasin naljaga pooleks, et - miks kevadise nepijahi ära keelasite. 8) mees väitis selle peale, et tema teada pole eesti kurvitsapopulatsioonil häda midagi - küsimus rohkem poliitilise tooniga... ehk miski veidi avalikum arutelu (jahimeeste-ametnike-linnuteadlaste vaheline) aitaks?
Viimati muutis sammal.habe, R Mär 18, 2005 2:54 pm, muudetud 1 kord kokku.
laurits
Postitusi: 215
Liitunud: T Mai 04, 2004 10:15 am

Postitus Postitas laurits »

Mis te arvate siis , et mõni madala haridusega president (ejs) võix ju ka midagi jahimeeste heaks teha aga poliitikud on ju nagu nad on!
Mina pooldan nepi jahti igal juhul !! Statistika on ka nagu ta on ja linnuvaatlejad ennustavad ja uurivad assju kuidas juhtub. Pole kordagi kuskil raba servas ega üldse metsas ühtegi teadlast näinud! Ise metsas juba 10 aastakest!!!!!!!!!!!!!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Kadunud isa juttudest mäletan, et peamine jahihooaeg oligi kevadel (metsis, teder, hani jne) ja siis veel talvine jänesejaht. Suurt muud jahti ei tuntudki (rebane ja hunt olid raudade ja mürgiga HÄVITATAVAD), alles hilisemal vene ajal algas kuulide leiutamise ajastu (igasugu isevalatud ja kuullaagrikuulid ümbristes) ehk tuli põdra ja seajaht.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
gloss
Postitusi: 110
Liitunud: E Dets 06, 2004 8:34 pm

Postitus Postitas gloss »

eks vanad olijad teavad hästi mida seal nepijahil tehti ja palju sis selle püssiga vehiti.
siiamaani on jäänud meelde "nepijahi lõhn" mida iga aasta kui õige aeg on käes jälle sügavale kopsudesse saab tõmmata,aint metsa jahti ei tohiks nagu minna,see selleks.
ise sain ka esimese jahi kogemuse just nepijahis ja nakkas esimese korraga,näpp sai ka esimese pauguga katki lastud ikka jälle nepilennus. need kes seal käia pole saanud ei saa ka sellest aru ja niimoodi see jaht ka ära kaob.tulevad uued ja "targemad"mehed peale kes täpselt teavad mis ja kuidas ja meil ei jäägi muud üle kui nõus olla.
neppi on aastasadu kevatiti püütud ja mitte vähe.
on ju teada et kunagi olla neppe lausa võrkudega püütud mis tõsteti metsa teede ja sihtide kohale.
kui kevadine küttimine neppide arvukust vähendaks oleks nad juba ammu välja surnud.
asi äkki hoopis selles et elukohtade puudus hakkab kollitama.
Vasta