RMK ja jahipidamisõigus

Vasta
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Ain Aavik »

Eramaa omanik, kelle maa jääb RMK jahialasse, peab oma maal jahi pidamiseks samuti oksjonil osalema. Kui ta oksjonit ei võida, jääb ta jahiõigusest ilma.

Jahi eest oma maal tuleb samuti maksta

Vot sellised killud, nii palju siis ''maaomaniku jahikorraldusest'' uue jahiseaduse valguses.

Varem tegeles riigimail jahipidamisega RMK, kel olid oma jahimajandid ja palgalised jäägrid. Nüüd on otsustatud, et jääb vaid üks riiklik jahimajand, Kilingi–Nõmme. Ülejäänute kasutamist hakkab korraldama jahiseadus, aga selle eelnõu üle käivad alles vaidlused.

Selle lõiguga süveneb järjest teadmine, et asju korraldab selle seaduse osas ikkagi ja ainult RMK + projekti ''uus jahiseadus'' rahastajad, kes ainuisikuliselt jahti selle seadusega antud tingimustel soovivad pidada ja kaasa jooksjateks on teatud erametsade ''omanikud'', kont nimega ''tulu ja korraldamine'' hambus.
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Välek »

Selliste hindade juures oleks huvitav teada, kui palju peab jahiturist välja käima medalipulli, medalita pulli, lehma, vasika, medalikuldi, kuldi, kesiku ja põrsa,. ning soku eest. Loomulikult on hinnad seińast seina, kuid keskmine hinnatase on igal asjal olemas. Kas keegi oskab vastata? Tänan ette!
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas unt »

andrus kirjutas:Nii juhtus see ka Tiit Randla jmt Nõva Kala– ja Jahimeeste Seltsi liikmega. Randla ütles, et selts tahab oma meelsust väljendada teede sulgemisega jahimeeste ees.........

Minu teada peale lahingut rusikatega ei vehita enam. :M

Ma siiski loodan, et lahing alles hakkab. RMK jahioksjon on hea näide tegelikkusest, mis olema hakkab.
Nii tore on vaadata, mis tegelikkuses toimub. Kogu pääste tahetakse viia vabatahtlike õlule ja seda põhjendatakse, et kogukond on kõige toimekam ja suudab piisavalt hästi reageerida. Samas, privileegid, mis kogukonnal peaks omadel maadel olema, nagu jahipidamine, püütakse igal võimalikul viisil viia sellest kogukonnast vähemalt rahaliselt kättesaamatusse kaugusesse. Nii saamegi oma tuleviku, kus kõike, mida tegema peab, tuleb teha omal rahakotil ja omast ajast. Samas, kõik, mis sellest üle jääb, hakkab maksma ränka raha ja kogukond vaadaku pealt ja vesistagu suud.
Ja siis see "vabatahtlik päästja" istubki oma külakeses ja vaatab oma aknakesest kuidas härrad tema maa piiril põdramaksa praevad. Ta ei saa juua isegi õlut, sest on kasutanud oma ainukest õigust (omal maal jahipidamine keelata) ja RMK poolt lubatud "õlleraha" tema maa hektarite eest talle lihtsalt ei laeku.
Jahipidamine on kogukonna privileeg. Igasugused "omanikud" oma omanikeõigustega hektarite alusel tuleb siit kõrvale jätta. Riik peab sätestama seadusega piirkonnad, kuhu antakse limiidid. Olgu need siis maakonnapõhised või mis iganes. Kõik omanikud ja nende poolt jahiseltsi vastu võetud muidumehed peavad omama õigust selle piirkonna jahinduses vabatahtlikkuse alusel kaasa rääkida. Kui osad seda ei tee, siis räägivad need, kes seda teevad. Ja kui see seltskond enamusega otsustab, et jahti selles jahipiirkonnas võimaldatakse raha eest ka väljastpoolt tulijatele, siis on see nii ja see raha jääb konkreetselt sellele seltsile ehk siis kogukonnale oma tegevuse arendamiseks. Riik saab omad rahad jahimehe maksust (nagu see on ka harrastuskalapüügi puhul). Ehk teisisõnu - praegune jahinduse korraldus on ideaalile olemasolevatest variantidest kõige lähemal, aga seda võiks ja peaks natuke korrastama.
See on lühidalt ja lihtsalt minu arusaam asjast. Ja kui see tundub kellelegi liiga sotsialistlik, siis tuleb tõdeda, et kogu kogukondlik ühistegevus ongi oma olemuselt sotsialistlik :D, st, et peab silmas ühist kasu mitte iga indiviidi eraldi kasu.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Motorist »

Välek'le 8)
eks need hinnad on vist kõvasti erinevad. Oma kogemusest võiv vaid öelda, et kui mõned aastad tagasi kesk eesti ühes sellises tuntud kohas jahil olles (koos oma "välismaisete" sõpradega), siis hinnad olid sellist klassi
Põder pull medali sarv - 1000 eur
põder pull mitte medal - 500 EUR
põder lehm - 200 EUR
Kult kihv üle 20cm - 800 EUR, 24cm ja rohkem 1000 EUR
põrsas vist oli 50 EUR, keskikut ei mäleta
Aga mu mälu võib ka veits petta...
Veel mäletan, et sõber lasi pronksi lähedase soku ja 3500EEK vist läks nali maksma. Muidugi sai sarved hiljem kaunilt alusel, mis käis hinna sisse.
Ise lasin põdralehma :lol: olin kolmandat päeva juba pukis istunud ja midagi tarka näinud polnud, kui see lehm 150m peal rapsi põldu tuli. Kuna selleks hetkeks olin ainus veel, kes kätt valgeks polnud saanud, siis tegin südame kõvaks ja koksasin teise ära...samas ise näersin, et oma jahiseltsis saamal nädalal oleks selle raha eest võin parem sõpradele välja teha...oleks kõik sellest osa saanud... :lol:
Ja üks soome sõber lasi viimasel hommikul väikese pulli käkatsi...hiljem vandus küll kurja, et kui oleks hinda teadunud poleks näppu kõverdanud (omal kodus veel osa laskmata :lol: )...aga mis tehtud see tehtud...ladus raha letti...
Nendele hindadele lisandus veel vist 120 EUR jahipäev, mis tõsi sidaldas ka hea elamise ja hea söögi...
Kui ma nüüd vaatsin selle oktsionil kujunenud keskmist hinda, siis tõenäoliselt peaks minu ülal toodud hinnad kerkima, et muid kulusi, mis antud teenuse pakkumisega kaasnevad katta...
Ei usu mina, et selliste hindade juures keegi neist rikkaks saab...aga võib olla eksin. :M
Oma seltsi metsades on medalipulli ja kuldi laskmine pigem haruldus kui reegel... :lol:
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas unt »

Tegelikult ei peaks vist "peksma" RMK-d. Ega temal muid võimalusi kui enampakkumise korras riigimaad kellelegi kasutusse anda ei olegi. Peksma peab vist ise-ennast ja oma valikuid olnud riigikogu valimistel. Kõik ju teadsid, millega eelmine koalitsioon jahimehi ja väikemaaomanikke ähvardas. Ja tulemus - valimistel osutus rahva toetus veel suuremaks!
Seega - eks me saame seda, mida ise oleme valinud. Ja aitähh RMKle, et ta osade jahimaade oksjoniga meile selge pildi lõi, mis meid ees oodata võib. Nüüd peaks seda mõistma mitte ainult Juhan - ka Juku ja Jaan peaks asjast aru olema saanud.
Valitud saadikutel tuleb keerata nööpi ja küsida, kuis edasi toimetame. Soliidne naeratamine ja vaikimine kindlasti enam ei aita.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Välek »

Aitäh hinnataseme eest! Esmapilgul tundub küll, et rikkust sealt ei tule. Loomad ei ole ketis, medaliloomad on haruldused, söötmine vaja teha, organiseerimiskulud (mis pole kindlasti väikesed), raiu kärnas kährikutelt käppasid ja mis kõige hullem... ikka kuuled, et "oma metsas" käib pauk, aga laskjat ei tea- pole mehi ka, kes teaksid otsima minna :VS :lol:. Siis on mingid "partisanid" sigade söödakohta vanaema kusepoti tühjendanud :mrgreen:
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas aadu kadakas »

unt kirjutas:Tegelikult ei peaks vist "peksma" RMK-d. Ega temal muid võimalusi kui enampakkumise korras riigimaad kellelegi kasutusse anda ei olegi...
...Ja aitähh RMKle, et ta osade jahimaade oksjoniga meile selge pildi lõi, mis meid ees oodata võib. Nüüd peaks seda mõistma mitte ainult Juhan - ka Juku ja Jaan peaks asjast aru olema saanud.

Pigem oligi see algusest peale niimoodi plaanitud. Tänada "riiki riigis", et ta katsetab üldiseks hüvanguks uue jahiseaduse ideed praktikas - no kuulge, see on lihtsalt... labane.
Ja "riik riigis" ei saa kuidagi toimida kartmata kedagi või midagi, kui ta meie riigi vaikival nõusolekul omatahtsi toimetab. Kas peaks RMK-d tänama ka selle eest, et ta jätkuvalt maksimaalse metsakasutuse ideed aitab ellu viia. MAK 2020 kinnitati niimoodi ära, et keegi ei saanud iitsatadagi. Ja kui iitsatas, siis seda ei kuulatud.
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Ain Aavik »

Suurepärane tähelepanek, nii täpselt oligi. Mitte piuksugi kusagilt ei tulnud - lihtsalt ''tehtud'' ja JOKK.

Ahhjaa, ununes ... meie tähelpanu hõlmas lihtsalt ülioluline ''nõia-ints'' ja muud haibitud tegelinskid .. isegi savika sandaal ja ''päikese mullid'', kuid peamine meedia-ajupesus oli hoida tähelepanu ''olulisel'', et selle varjus ärastada ja ära teha ning maha parseldada.

MOTT & JOKK
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Teras
Postitusi: 50
Liitunud: P Aug 30, 2009 1:36 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Teras »

16.mai toimus siis paljudes kohtades RMK jahioksjon. Ütleme nii, et seal kus on minu metsad ei võitnud õiged mehed, kes oleksid kohalikud ja keda ma teaks. Seega, kas teha RMK'ga leping ja lubada suvalistel meestel oma maal jahti teha või mitte? Kuidas teised käituvad? Jahimehena ütleks ma, et las lasevad aga jällegi, kas nad ikka mõtlevad ka minu metsa ja metsateede peale kui nad seal jahti peavad, loobivad nad prügi maha, kui nad seal puhkust peavad jne. Küsimusi palju. Teeks väikese arutelu sellel teemal.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas aadu kadakas »

Esialgu peaks oma kinnistu tähistama ja piiritlema (kui seda juba tehtud pole). Siis teostama loomulikult järelvalvet (soovitavalt mitmekesi). Ja selliselt pole küsimus mitte jahipidamises Teie maal või Teil selle keelamises, vaid AÕS-i järgi ei tohi ilma omaniku nõusolekuta 24 h ( mitte päikeseloojangust päikesetõusuni, mis kehtib piiritlemata ja tähistamata eramaa puhul) sellisel maal viibida. Mis puudutab aga seda, et kuidas siis abi avalikust sektorist saada, kui "olukord", siis siin vaja lihtsalt kindlat tõestusmaterjali.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas unt »

aadu kadakas kirjutas:
unt kirjutas:Tegelikult ei peaks vist "peksma" RMK-d. Ega temal muid võimalusi kui enampakkumise korras riigimaad kellelegi kasutusse anda ei olegi...
...Ja aitähh RMKle, et ta osade jahimaade oksjoniga meile selge pildi lõi, mis meid ees oodata võib. Nüüd peaks seda mõistma mitte ainult Juhan - ka Juku ja Jaan peaks asjast aru olema saanud.

Pigem oligi see algusest peale niimoodi plaanitud. Tänada "riiki riigis", et ta katsetab üldiseks hüvanguks uue jahiseaduse ideed praktikas - no kuulge, see on lihtsalt... labane.
Ja "riik riigis" ei saa kuidagi toimida kartmata kedagi või midagi, kui ta meie riigi vaikival nõusolekul omatahtsi toimetab. Kas peaks RMK-d tänama ka selle eest, et ta jätkuvalt maksimaalse metsakasutuse ideed aitab ellu viia. MAK 2020 kinnitati niimoodi ära, et keegi ei saanud iitsatadagi. Ja kui iitsatas, siis seda ei kuulatud.

Ähh, ei taht ma RMKd kiita selle oksjoni eest. Pole nagu põhjust. Ma tahtsin lihtsalt öelda, et see oksjon ja selle tagajärjed panid nii mõnedki mehed mõtlema. Ja see on ka väärtus omaette. Selle väärtuse eet ma RMKle "aitähh" ütlesingi - et nüüd on otseselt nähtud ja tunda saadud mis juhtub, kui see, mida me peame igapäevaseks ja tavaliseks, nagu leiba laual, äkki meil enam ei ole. Et äkki see teadmine ongi meie Franc Ferdinandi tapmine?!
See oli mu mõte ja vabandan, et seda kõigile arusaadavalt välja ei öelnud.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Välek »

Ehk nagu (midagi sarnast) president on ütelnud- me ei tohiks unustada, et vabadus ei ole tavaline nähtus ja vabaduse eest tuleb võidelda olles vaba.
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Ain Aavik »

Selline käik siis RMK poolt. Tegelik järelvalve oksjonialadel on see igati tervitatav nähtus, kui arvesse võtta kõik see, mis enne toimunud on.

http://www.postimees.ee/565140/rmk-karm ... amise-ule/

RMK karmistab järelevalvet jahipidamise üle
15.09.2011 13:08

Alates põdrajahi algusest 15. septembril kuni jahihooaja lõpuni rakendab RMK kuues jahipiirkonnas jahipidamise järelvalvel mitut uuenduslikku abinõu, mis peaks seda tegevusala korrastama.


Realiseeritud jahilubadest operatiivse ülevaate saamiseks on loodud sõnumikeskus, kasutusele võetakse kütitud ulukite märgistuslipikud ning jahialadel hakkavad kontrollkäike tegema RMK metsnikud.

«Need meetmed annavad RMK-le kindlustunde, et jahimaade kasutajad tegutsevad seaduslikult ja omaniku huvisid kahjustamata. Teisalt annavad kokkulepitud ja lihtsad reeglid kindlustunde ka rentnikele jahialal edukaks toimetamiseks,» märkis RMK juhatuse liige Tiit Timberg.

Küttimise seisu operatiivseks registreerimiseks saadavad jahimehed iga jahipäeva lõpuks selleks loodud SMS-keskusesse sõnumi tabatud suurulukite ja realiseeritud jahilubade kohta.

Lisaks on jahimeestele jagatud põtrade, metssigade, hirvede ja metskitsede küttimismahu ulatuses ühekordse sulgemisvõimalusega märgistuslipikud. Selleks spetsiaalselt valmistatud lipiku peab kinnitama uluki külge kohe pärast selle tabamist ja seda tohib eemaldada alles jahisaagi töötlemisel.

RMK on juba mitu jahihooaega pidanud elektroonilist jahilubade registrit, mis annab küttimise käigust ülevaate kuni 10-päevase viitega. «Uus SMS-sõnumikeskus võimaldab nii RMK-l kui ka keskkonnainspektsioonil saada operatiivset ülevaadet. Loodame, et tabatud uluki märgistuslipiku kasutamine leiab jahimeeste poolehoiu ja saab peagi heaks tavaks kogu Eesti jahinduses ning tõstab kokkuvõttes ka jahinduse mainet,» lisas Timberg.

Alates 15. septembrist kuni järgmise aasta 29. veebruarini ehk jahihooaja lõpuni teostavad RMK hallatavatel jahipiirkondades valikulisi kontrollimisi piirkonnas töötavad metsnikud. Sellise lisaülesande on juba saanud 11 RMK metsnikku. Lisaks sellele teostavad rutiinset jahijärelevalvet keskkonnainspektsiooni inspektorid.

RMK müüs aasta alguses avatud enampakkumiste kaudu jahimeestele käesolevaks jahihooajaks suurulukiload 6 jahipiirkonda Pärnumaal, Viljandimaal, Järvamaal, Lääne-Virumaal, Läänemaal ja Saaremaal.

Jahimeestega on sõlmitud aastased kokkulepped jahipidamiseks 30 jahialal pindalaga kokku 118 000 hektarit. Kokku kavatsetakse neil jahialadel sellel jahihooajal küttida 185 põtra, 347 metssiga, 26 hirve ja 77 metskitse.

Selline küttimismaht tagab ulukite asurkonna optimaalse arvukuse ja aitab vältida metsakahjustusi. Metskitsede küttimismahtu on möödunud rasket talve arvestades oluliselt vähendatud. Jahimaade rentnikele on antud konkreetsed ülesanded ka väikekiskjate arvukuse ohjeldamisel.
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas aadu kadakas »

Loed ja ideena tundub kõik kenasti olevat. Lihtsalt tekkis võrdlusmoment (võrdlused teatavasti pole tihti kõige paremad hindamaks midagi, aga siiski...) kahe kriteeriumi osas RMK metsamajandamisega. Ka seal teostavad kontrolli omad metsnikud ning rutiinselt kk.inspektorid. Äkki keegi teab, mitu menetlust on inspektsioon RMK vastu algatanud ning kui palju on oma metsnikud pannud raieid rööbaste või vale metsa raiumise vmt pärast seisma? Ning kolmandaks: mitu metsateatist on KKameti poolt tagasi lükatud?
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Re: RMK ja jahipidamisõigus

Postitus Postitas Ax1600 »

On nii ettekirjutusi kui ka trahve tehtud. Rääkimata tagasilükatud teatistest. Neid on vähe, kuna RMKs ei tööta ikka ka päris idioodid, kes lasevad teatise ringlusesse lootuses, ehk läheb läbi. See rohkem osade metsa firmade ja -omanike pärusmaa.
Vasta