Nahkade parkimine.

Vahetame muljeid ja kogemusi jahitrofeede valmistamisest ja hooldusest .
Vasta
Kaidar
Postitusi: 4
Liitunud: R Jaan 16, 2009 8:30 am

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas Kaidar »

Ei suutnud leida Jõgeval asuva parkali kontakti ega täpsemat asukohta, äkki keegi oleks nii lahke ja jagaks seda mitte teadjatega.
jagwelt
Postitusi: 233
Liitunud: R Nov 30, 2007 11:48 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas jagwelt »

Parem puhtalt mööda kui sitalt pihta...
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas karupoeg »

jagwelt kirjutas:http://www.skineks.ee/www/index.php :wink:


Soovitaks seda kohta mitte kasutada, peale kõrgete hindade suutsid nad 3 metssea nahast 2 täiesti ära rikkuda, kolmandal küll karva tuleb lahti aga vähemalt jäi enam vähem terveks. 2 esimest ajavad karva nii hullusti, et nendega mitte midagi enam teha ei ole pluss on veel suur hunnik lisandunud auke.

Kas keegi oskaks jagada Karjaküla parkali kontakte või mingit muud asukohani viivat infot. Seal peaks olema rebaste kasvatus kuskil, kuid kas parkal on samas kohas?
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas Feen »

Selline suhtumine on üsna tavaline, et seanahka pole vaja puhastada... küll parkimises tehakse. Ja üldse, väga hooliteult käiakse seanahkadeg ümber. Ma ise olen jätnud paar nahka viimata kuna pole jõudnud raskvaga tegeleda ning korrlikku eeltöötlust teha. Seega, tegelikult mind ennast huvitab, et mis kvaliteediga nahkasid üldse parkimisse vaja on viia ning kui suur osa oli antud jamal parkali, kui suur osa nahkade eeltöötlejal?
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas karupoeg »

Kas ma olen millestki väga valesti aru saanud, kui ma julgen väita, et ka rasvakihi eemaldamine on parkali töö? Kui ise ei taha ja ei ole aega mässata nahkade põhjaliku puhastamise (siinkohal pean silmas kogu rasvakihi eemaldamist, osaline eeltöö on paratamatult vaja teha) ja eeltöötlemisega, siis võibki parkali töökoda nahad vastu võtta ja ei vastuta tulemi kvaliteedi eest? Parkal võiks siis sellisel juhul kindlasti ka mainida, et tulem ei pruugi olla see, mida oodatakse. Võtaks siinkohal näiteks juhtumi, kui klient on alles roheline jahimees ning satub kohe esimestel jahimeheks olemiste aegadel vääristatava (trofee nahk) looma laskma ning pelgab ise teha kogu ettevalmistust (oskamatusest ning soovist mitte trofeed kahjustada) ning usaldab selle professionaalse teenuseosutaja hoolde?

Siin teemas kajastatud Tartu tehase tänava parkimiskojas on pargitud oma 15 lambanahka, mille tulemus on märkimisväärselt kvaliteetne.
Viimati muutis karupoeg, N Mär 12, 2009 3:08 pm, muudetud 2 korda kokku.
Andrus M
Postitusi: 170
Liitunud: K Veebr 23, 2005 7:24 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas Andrus M »

Kas on ikka alati õiglane parkalit süüdistada ,kui pargitud nahkade väljanägemine Teile ei meeldi?
Kas olete ikka kindel, et Te ise nahkade esimese töötluse ja konserveerimise tegite nii nagu peab? Kas tegite seda ikka kohe peale nülgimist või vedeles nahk õhtust hommikuni kuskil soojas ruumis, sest õhtul olite lihtsalt juba väsinud, et hakata veel nahaga tegelema - lihaga läks õhtul niigi pikalt.
Selleks ,et korralik nahk ära rikkuda ,piisab täiesti tema jätmisest õue kui väljas on sulailm ja pluss kraadid. Selleks, et sellist nahka päästa , peab parkal olema informeeritud, et nahk sellisesse "riskikruppi" kuulub, siis saab ta erimenetlusega karvakinnitust tugevdada. Seda, aga reeglina parkalile ei öelda, et nahk juba laiskusest tingitult riknema lastud. Välispidiselt see kahjuks kohe näha ei ole ,vaid ilmneb alles töötlemise käigus.
Oma selleaasta kogemustest - Tuuakse punt rebase nahku, kõik ilusti kuivatatud ja korrektselt venitatud. Esimesel pilgul ei ole jahimehele nagu midagi ette heita.
Kui aga nahad üles leotada, siis ilmneb, et nahad olid halvasti puhastatud.
Enamlevinud kohad ,mis rasvast ja lihast halvasti puhastatud on tavaliselt -pea, kael ,kaenlaalused ja saba alguse ümbrus. Eriti neist esimene ja viimane. Nendest kohtadest tuleb pärast väga kergesti karv maha, sest bakterid on rasva all karvajuured lahti söönud.
Sellega tahan öelda, et vaadake kõigepealt enda tegemisi või tegemata jätmisi, enne kui lähete parkali poole näpuga näitama. Parkalid on reeglina siiski profesionaalid, jahimehed reeglina viletsad asjaarmastajad. See ei käi muidugi kõigi kohta, see on lihtsalt ainult minu kogemus.
Minu koduleht: http://andrusmuru.planet.ee
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas Feen »

karupoeg kirjutas:Kas ma olen millestki väga valesti aru saanud, kui ma julgen väita, et ka rasvakihi eemaldamine on parkali töö?


Jah

karupoeg kirjutas:..roheline jahimees ning satub kohe esimestel jahimeheks olemiste aegadel vääristatava (trofee nahk) looma laskma ning pelgab ise teha kogu ettevalmistust (oskamatusest ning soovist mitte trofeed kahjustada) ning usaldab selle professionaalse teenuseosutaja hoolde?


Selle jaoks pole parkalid vaid taksidermistid... st, kes teevad korektsed lõiked, vaatavad, et kõik muu ka tehtud saaks, lasevad parkida ning esitavad kopsaka arve :D Kas noorjahimeestel pole siis tõesti ühtegi targemat kõrval, kes oskaks natukene suunata hea trofee saamisel? Kui pole, siis on jahtkond meestest tühi, või on luba lihtsalt vale mehe kätte antud.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas TiitR »

Mina viisin kuldi naha Tehase tn.-le küll ainult ohtra soolaga konserveeritult (ei eemaldanud ise mingit rasva) ja tulemus sai väga hea ja ilma igasugu nurinata, et miks pole rasv vms. eelnevalt eemaldatud:
Pilt
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas Feen »

Pajata sellest ka, kui kiiresti soolasid, mis tingimustes hoidsid, kui palju (ja kas) nahk oma pindalalt kaotas. Kui palju sul seda rasva külge jäi? St, kas mingeid paksemaid pekiribasid ka peale jäi või tõmbasid enam-vähem puhtalt maha? ma ise ka kuulnud igasuguseid variante, kus on juhtunud, et selline suht rasvane nahk, millele kohe sool peale visatud, on parkimisest tulnud täiesti heal tasemel tagasi, aga olen ka vastupidiseid jutte kuulnud.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas karupoeg »

Ma tean, et Sa Feen ei küsinud minult, kuid minu nahad olid umbes 1 cm (varieeruvalt paksem,õhem) rasvakihi all. Lihtsalt ei olnud viitsimist lusikaga kraapima hakata. Panin korralikult soola ja puukuuri (betoonpõrandale) rullituna seisma. Temperatuurid jäid ka ikka pigem miinustesse. Seista sai nahk pea nädal (võin ka eksida).

Kogu info andsin edasi parkalile, mis tehtud ja mis tegemata on naha juures. Vastu võeti ilma igasuguste "aga" deta.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas tony »

Ise ka ikka rasva paraja kihi nahale jätnud.Probleemid siis olnud kui liiga püüdlikult (võimalikult puhtalt) katsunud võtta.Võtmise käigus sel juhul karvasibulat vigastanud ja hiljem parkimise käigus karvad sealt välja langenud.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas jorr »

Seda metssearasva saab naha küljest ka lihtsamalt ära.Pinguta rasvane seanahk kuuriseinale karv vastu seina ja külmaga teevad tihased naha hästi puhtaks,ilma,et karv lahti lööks(enda kogemus).Aga parkimise juures tehakse seda mehaaniliselt ja ruttu,tihastel(oleneb tihaste arvust) kulub selleks nii nädalat kaks umbes.Aga jah,nülgimine,olgu siis rebane siga või kährik,nahk tahab rasvast puhtaks tegemist ja seda eriti siis,kui kohe peale kuivatamist ei pargi.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas TiitR »

Feen kirjutas:Pajata sellest ka, kui kiiresti soolasid, mis tingimustes hoidsid, kui palju (ja kas) nahk oma pindalalt kaotas. Kui palju sul seda rasva külge jäi? St, kas mingeid paksemaid pekiribasid ka peale jäi või tõmbasid enam-vähem puhtalt maha? ma ise ka kuulnud igasuguseid variante, kus on juhtunud, et selline suht rasvane nahk, millele kohe sool peale visatud, on parkimisest tulnud täiesti heal tasemel tagasi, aga olen ka vastupidiseid jutte kuulnud.

Soolasin vahetult peale nahastamist ja lappisin kokku. Rasva oli naha küljes täpselt niipalju kui osavad olid naha võtjad s.t. et kohati võis ka üle 1 cm. seda olla. Telefoni teel Ats veel juhendas, et ohtrasti soola pane kõrvade sisse. Parkalile viisin naha kohe järgmine päev. Selles soolas konserveerituna oli ta mul täpselt terve öö ja temp. öösel oli natuke alla nulli (sügis). Seda kui kaua ja mis asendis see nahk juba parkali juures oli, seda ma kommenteerida ei oska, kuid kättesaamiseni läks natuke üle 1 kuu.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas jorr »

Muidugi Tiit,kui kohe parkimisse läks siis ei juhtu rasvase nahaga midagi.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Re: Nahkade parkimine.

Postitus Postitas Kolevoll »

No kui lugu Jõgeval parkimisega on nii nagu Karupoeg eelnevalt kirjeldas, siis julgen küll arvamust avaldada, et selle töökoja teenustest on soovitav hoiduda. Pean tunnistama, et polegi peale 1992. aastat ise lasknud metsseanahka parkida, ent sel "ennemuistsel" aal ei teinud me küll parkimistöökkotta (siis oli Mõnistes töökoda, mille teenuseid kasutasin)viidavatele nahkadele mingit erilist rasvaeemaldust. Aga seda, et nahkade kättesaamisel mingeid ebameeldivaid üllatusi oleks esinenud, ei olnud. Mäletan ka seda, et Mõnistes märgistati nahad alati vastu võttes selliselt, et neile järele minnes said ikka enda viidud naha tagasi.
Vasta