soku sarved

Vahetame muljeid ja kogemusi jahitrofeede valmistamisest ja hooldusest .
maapähkel
Postitusi: 25
Liitunud: L Nov 21, 2009 7:47 pm

soku sarved

Postitus Postitas maapähkel »

on kellegil sarvede ette näitamisel ehk,siis näituste osas kogemust kuidas suhtutakse sarvedesse millel puudub kolp kas ültse hinnatakse selliseid sarvi.?juhtus siis kolba lõikamisel pisike äpardus.
alati mine järgi ja kontrolli hoolega.....
metssiga
Postitusi: 32
Liitunud: T Mär 01, 2005 1:29 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas metssiga »

noh n2eks mis 2pardus siis saaks vastata.
maapähkel
Postitusi: 25
Liitunud: L Nov 21, 2009 7:47 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas maapähkel »

märgin, siis kohe ära, et vähe sellest , et see lõige on tehtud igas mõttes valesti ja on keskelt pooleks...pm on need sarved hõbedat kindlasti väärt ,aga ilmselgelt on neid ilma kolbata ettem näidata... sellest kolbast asja enam ei saa...et küsimus ongi kas hinnatakse ka ilma kolbata sarvi ja kui kellegil on sarnaseid asju ette tulnud ,siis millise lahenduse olete sarvedele leidnud?
alati mine järgi ja kontrolli hoolega.....
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas Olgerd »

Minu teada ei hinnata, selle eest lähevad lihtsalt teatud punktid maha, kui sul pole näiteks tervikliku kolpa.
maapähkel
Postitusi: 25
Liitunud: L Nov 21, 2009 7:47 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas maapähkel »

Olgerd kirjutas:Minu teada ei hinnata, selle eest lähevad lihtsalt teatud punktid maha, kui sul pole näiteks tervikliku kolpa.



et, siis ikka hinnatakse ,aga punktid lähvad maha?
alati mine järgi ja kontrolli hoolega.....
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas TiitR »

No, oled juba teema kuumaks kütnud - äkki siis näitaid neid hõbeda sarvi ka? :lol:
maapähkel
Postitusi: 25
Liitunud: L Nov 21, 2009 7:47 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas maapähkel »

TiitR kirjutas:No, oled juba teema kuumaks kütnud - äkki siis näitaid neid hõbeda sarvi ka? :lol:

meeleldi ,aga kahjuks ennem reedet pole võimalik seda teha ,aga lisan kindlasti siia ka pildid.ja nu seda veel ei tea, mis medali sarved nad on ja kas yltse on, aga isal on yhed hõbeda sarved olemas nibin nabin jäi kullast puudu nendega võrreldes peaks hõbe 100% olema ja raamatus antud mõõtude järgi peaks ka olema....
alati mine järgi ja kontrolli hoolega.....
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas Olgerd »

maapähkel kirjutas:
Olgerd kirjutas:Minu teada ei hinnata, selle eest lähevad lihtsalt teatud punktid maha, kui sul pole näiteks tervikliku kolpa.



et, siis ikka hinnatakse ,aga punktid lähvad maha?

Kui sul mingi osa koljust ikka alles on siis kindlasti, ma võin homme täpsemalt välja selgitada, kui keegi targem vahepeal siin ei komenteeri.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas TiitR »

Olgerd kirjutas:
maapähkel kirjutas:
Olgerd kirjutas:Minu teada ei hinnata, selle eest lähevad lihtsalt teatud punktid maha, kui sul pole näiteks tervikliku kolpa.



et, siis ikka hinnatakse ,aga punktid lähvad maha?

Kui sul mingi osa koljust ikka alles on siis kindlasti, ma võin homme täpsemalt välja selgitada, kui keegi targem vahepeal siin ei komenteeri.

Pole küll targem või midagi ja samuti pole oma sokusarvi ka kunagi hindamisele viinud (mul eranditult lõigatud koljuga alusel), kuid kui seltsiesimees (mees, kes on trofeede hindamiskomisjonis) külas käis ja sai ühtede sarvede kohta arvamust uuritud, siis vastas ta, et lõigatud kolju kaalule lisatakse mingi koefitsendiga kaalu juurde, võrreldes terve koljuga.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: soku sarved

Postitus Postitas kirp »

Kui ikka üldse koljuluudest tükikest küljes pole (kui seda tähendab "kolp puudub"), siis neid ei hinnata lastud trofeedena. Sokul annab suhteliselt palju punkte kaal ja kasulik on kogu kolp külge jätta kui vähegi kisub medali poole (siis pole ka võimalust äpardunud lõikega trofeed ära rikkuda). Omast kogemusest - kuigi reeglite järgi peab trofee enne hindamist mõne kuu kuivama, siis tegelikult väheneb kaal ka edasi vähemalt poole aasa jooksul ja nii mõnigi ilus punktisumma väheneb kohe tuntavalt (ei oska kommenteerida, kas kuivavad ainult kolba luud või on ka sarvedes omajagu vett).
maapähkel
Postitusi: 25
Liitunud: L Nov 21, 2009 7:47 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas maapähkel »

kirp kirjutas:Kui ikka üldse koljuluudest tükikest küljes pole (kui seda tähendab "kolp puudub"), siis neid ei hinnata lastud trofeedena. Sokul annab suhteliselt palju punkte kaal ja kasulik on kogu kolp külge jätta kui vähegi kisub medali poole (siis pole ka võimalust äpardunud lõikega trofeed ära rikkuda). Omast kogemusest - kuigi reeglite järgi peab trofee enne hindamist mõne kuu kuivama, siis tegelikult väheneb kaal ka edasi vähemalt poole aasa jooksul ja nii mõnigi ilus punktisumma väheneb kohe tuntavalt (ei oska kommenteerida, kas kuivavad ainult kolba luud või on ka sarvedes omajagu vett).



kui järgida seda mida jahiraamat ytleb ,siis kolpa ei arvestata kaalu juurde, et sarved kaalutakse siiski eraldi ,et kolba kaal nagu arvutatakse maha ja mingi väike osa siiski kolbast on alles.....olen hetkel linnas ja sarved kodukandis ,aga lisan reedel siis pildid ju siis targemad mehed oskavad nõu ja jõuga äkki aidata.
alati mine järgi ja kontrolli hoolega.....
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: soku sarved

Postitus Postitas kirp »

Raamatud on tõde ainult, et aru saama peab (või nägema) kuidas sarvedele punkte antakse. Sarvi ei kaaluta koljuluust eraldi kuna neid ei murta kolju küljest lahti. Õige on, et koljuluu kaalu ei taheta arvestada sarvede kaalu hulka, sestap lahutatakse mingid grammid trofee (sarved+kolp või selle tükk ) kaalust maha. Mahaarvatud kaal ei ole objektiivselt mõõdetud suurus (koljut ju sarvedest ei eraldata) vaid võetakse maha arvatav luuosa kaal - terve kolju puhul rohkem ja lõigatud kolju puhul vähem. Kuna see mahavõetav kaal on kokkuleppeliselt keskmine (et kolju peaks keskmiselt niipalju kaaluma), siis väiksema kolju puhul saad nagu "mööda pükse", suurema kolju puhul võidad. Reaalne elu näitab, et kasulikum on kogu pea külge jätta, sest siis tuleb trofee sarveosa arvutatud kaal suurem võrreldes sellega kui lõike teed (sisuliselt osa koljust nagu arvutatakse sarvede kaalule lisaks) ja saad mõne punkti rohkem. Aga medaliootuses on vahel see mõni punkt määrav.

Vähe keeruline jutt sai, aga selgemalt ei mõista kirjutada :?
Aga jutu iva oleks: kui ootate medalit, siis jäta kogu pea külge ja ära hakka asjata nüsima või muidu rikkuma. Sinu lastud looma sarved võivad ju kuldaväärt olla, aga kui need on halvasti vääristatud või nagu kirjeldasid ka sarved eraldi murtud (kui varasemast jutust õieti aru sain), siis on vähe medalilootusi. Kahjuks (vahel mõnel pika staaziga jahimehel pole ühtegi medalisarve) ja edaspidiseks õpetuseks.
R.V.Rebane
Postitusi: 16
Liitunud: P Mai 09, 2010 3:26 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas R.V.Rebane »

Eesti rahvas pidavat juba 100 aastat olema 100% lugemisoskusega rahvas. Kuid mitu % loetust ka aru saab?
Kui lugeda sokusarvede hindamise juhendit, siis on seal üks hindamise koht sarvede vaheline kaugus. Kes oskab, mõtleb edasi...
Kasutaja avatar
Kolbakütt
Postitusi: 90
Liitunud: L Okt 30, 2010 4:23 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas Kolbakütt »

Ma pole küll väga kindel,kuid praeguse seisuga lõigatud koljule enam mingeid juurde ja maha arvestusi ei tehta.Sellest oli juttu vist ka "Jahimehes",kuid kes seda teab ja mäletab mis nr.-s.
Kui viitsimist,siis tasub lapata neid.
Kunagi ei maksa kiirustada tükeldamisega-seda jõuab alati.
Kolp aseta nii sügavale vette,kus maalt tahad lõiget teha,saad korraliku joone kolbale,mille järgi lõige sooritada.
Kord kuivanud kolpa leota alati enne lõiget vees-märg luu ei killustu nii kergelt.
metssiga
Postitusi: 32
Liitunud: T Mär 01, 2005 1:29 pm

Re: soku sarved

Postitus Postitas metssiga »

noh ma olen ainult kahele soku trofeele teinud lõiget.
aga ülejäänud on nagu teve koljuga mulle meeldib nii rohkem.
ja see aasta lastud medali soku kolju jätsin ka puutumata.
aga igal ühel on erinev maitse kuidas kellegile meeldib.
Vasta