Võitlus parallaksiga.

Optikajutud.Räägi inimestega , et leiaksid oma relvale õige optika.
laffaa
Postitusi: 31
Liitunud: N Jaan 06, 2005 5:34 pm

Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas laffaa »

Oskab keegi väärt nõu anda, kuidas vähendada parallaksi mõju laskmistulemusele?
koopaorav
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas peepk »

Mis optikaga tegu ja miks arvad et parallaks.Pane püss või optika kuskile peale nii et seda kätega ei puutu ja vaata läbi optika märki noh pakun et 100 meetrilt pead igati pidi liigutades,rist ei tohiks valitud märgilt kõrvale kalduda ükskõik kas vaatad keskelt või kiikad servast,kui siis õige sutsu ehk .Kuskilt lugesin et jahi optikad(need parallaksi rõngata)tehasest regullitakse 50-250 meetrile,mis enne ja pärast neid numbreid ,seda ei tea kommida aga Arles ja Kaupo kui oma ala asjatundjad, andke teada,omalgi huvitav.

9
Viimati muutis peepk, K Okt 28, 2009 8:48 pm, muudetud 1 kord kokku.
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas wsm »

laffaa kirjutas:Oskab keegi väärt nõu anda, kuidas vähendada parallaksi mõju laskmistulemusele?



Ehk selgitad lähemalt, miks võitled parallaksiga?
Parallaksi kasutatakse ikka pikamaa laskmisel ja vajalik kasutada optikal, kui suurendust vaja rohkem kui 12 korda.
Ise kasutan parallaksi ka edukalt kaugusmõõtjana optikal 6-24 korda. Selleks tuleb keerata suurendus maksimaalseks , seejärel keerad parallaksiga optika pildi selgeks ja vastavalt skaalalt saad kauguse mõõdu. Parallaksi saab kasutada hea nähtavuse korral. Videvikus ja halva nähtavuse korral tuleb suurendus ju nagunii keerata vahemikku 7-10 korda ja siis pole parallaksist kasu.
laffaa
Postitusi: 31
Liitunud: N Jaan 06, 2005 5:34 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas laffaa »

Tegu siis JahiJakt optikaga BXT56 (4-16X56). Avastasin parallaksi alles, kui kolmandat korda püssi sisse laskma läksin, siis oli rohkem aega ja mõtlesin, et võtan asja korralikult käsile. Siis avastasingi, et rist uitab päris tublisti, kui erinevatest kohtadest vaadata :roll:
Laskekaugus siis 50m siseruumis. Algul ei saanud aru, miks need tabamispunktid nii erinevad on, lasin algul 16 kordse suurendusega. Peale seda kui proovisin 4X suurendusega, asi tunduvalt parem. Ja niisama vaadates, paistis, et ka parallaks on väiksem. Optikal on küll küljes, parallaksi eemaldamise( vähendamise )reguleering, aga mulle tundus, et see niiväga ei toiminud, kruttisin teda igale poole, aga päris ära seda parallaksi ei saanudki. :M
Kas ehk oleks abi sellest kummist, mis optika ja silma vahele pannakse?
koopaorav
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas wsm »

Laffaa, sinu optikal ei ole parallaksi seadet. Ilmaselt ajad segamini optika suurendusega mida saad muuta vahemikus 4-16 korda. On küll olemas silma pildi selgeks keeramise reguleering.
Juhul, kui suurenduse muutmisega liigub risti asukoht ja muutub tabamispunkt, siis ilmselt jäädki püssi peale laskma ja jahti pole mõtet sellisega minna. (n)
Mõtekam oleks viia see sinna tagasi kust saite ja muretsege korralikum optika.

Edu optika otsingul :!:
laffaa
Postitusi: 31
Liitunud: N Jaan 06, 2005 5:34 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas laffaa »

Hea, et ikka on tarku inimesi olemas, kui vaatasin umbes 100 meetri kaugusel olevat sihtmärki, siis polnudki parallaksi, seda ma ei teadnudki, et lähedal on parallaks ja kaugemal pole. Siiamaani teadsin, et ta kas on või ei ole :). Esialgu ma veel ei vii seda optikat sinna, kust ma selle sain :lol:. Igatahes tuju läks esialgu tunduvalt paremaks :D
Kõigepealt ootan vaiksemat ilma, et teha tiirus 100 meetri pealt, erinevate suurendusega mõned paugud. Eks siis kirjutan edasi, kuidas asi edeneb.
koopaorav
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas peepk »

Olen paar kolm optikat kokku pannud mida omanik arvas ise oskavat parandada ja kui juppe üle kippus jääma siis oli tarkus otsas ,või oli peale remonti selline parallaks et pole vahet kas optika relval või ilma põhjata vana ämber,piisab kui mingi lääts teistpidi kogemata panna ja oledki kimpus,nüüd asja ju valida ja ei pea õnneks ise aretama nagu see remondi värk vanasti oli,see lihtsalt jutu jätkuks ja loodame et asi ikka ennast õigustab.
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas Sarvik »

peepk kirjutas:Olen paar kolm optikat kokku pannud mida omanik arvas ise oskavat parandada ja kui juppe üle kippus jääma siis oli tarkus otsas ,või oli peale remonti selline parallaks et pole vahet kas optika relval või ilma põhjata vana ämber,piisab kui mingi lääts teistpidi kogemata panna ja oledki kimpus,nüüd asja ju valida ja ei pea õnneks ise aretama nagu see remondi värk vanasti oli,see lihtsalt jutu jätkuks ja loodame et asi ikka ennast õigustab.


müts maha mehe ees kes kodus optikaid suudab putitada (y) ....ise olen arvanud et see on töö mida mida kodustes tingimustes pea võimatu (mõtlen samal tasemel vabrikuga) teha...sest vähegi viisakama optika siseruumid peaks olema vähemalt tootjatehaste andmetel täidetud inertgaasiga....:M
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas honkomees »

Sarvik kirjutas:...müts maha mehe ees kes kodus optikaid suudab putitada (y) ....ise olen arvanud et see on töö mida mida kodustes tingimustes pea võimatu (mõtlen samal tasemel vabrikuga) teha...sest vähegi viisakama optika siseruumid peaks olema vähemalt tootjatehaste andmetel täidetud inertgaasiga....:M

tean üht optikaremontijat, Leedus, kes hindab just neid vene optikaid ja eriti vanemaid mudeleid nende remondikõlblikkuse pärast, samas on tema seisukoht, et ükski tihend ei pea seda inertgaasi (nt kuiva lämmastikku) kuigi pikka aega - et see on ühesõnaga reklaamimula. Omalt poolt on mulle segusetusks jäänud, miks ühtedel tootjatel on kirjas et gaasiga täidetud aga teistel et gaasiga TÖÖDELDUD, äkki ongi tõde selles teises sõnastuses.
Veel üks selle optikaspetsi väide, et odav püsisuurendusega optika on alati parema hämarasnägemisega kui tunduvalt kallim muudetava suurendusega optika - asi olla tingitud nö loodusseadustest ja sellest tingitud optikate paratamatutest konstruktsioonierinevusest. Kõike seda juttu saadavad viited hulgale tarkadele optikaalastele teadusraamatutele, millest ma mütsigi aru ei saa...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas tony »

.......Omalt poolt on mulle segusetusks jäänud, miks ühtedel tootjatel on kirjas et gaasiga täidetud aga teistel et gaasiga TÖÖDELDUD, äkki ongi tõde selles teises sõnastuses........


Ju need mõlemad varjandid kasutusel on.Omal "jooksid" gaasid optikast välja ja peale seda hakkas esimes lääts (seestpoolt) uduseks minema st. auto armatuuri peal soojas olles oli kõik ok aga õues kogus niiskuse mõne minutiga sisse.Õnneks garantii parandas vea.
laffaa
Postitusi: 31
Liitunud: N Jaan 06, 2005 5:34 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas laffaa »

Täna siis laskmas käidud. Tulemustega ma rahul ei ole, tabamused 30cm läbimõõduga ringi 100 meetri pealt, sellest omakorda umbes pooled märklehes 14X14 cm. Mingit stabiilset tihedust polnud, paar tabamust läksid enam vähem ja siis, viskas mitu tükki kuhugi ära jälle. Tahtsin kolm odavat asja omavahel kokku sobitada 1. IŽ-18 mn 223rem, 2. jahijakt optika ja 3. barnauli moon. Paistab, et üks kolmest hiilib nüüd "vastutusest" kõrvale ja ei taha koostööd teha :) . Aga huvitav milline neist :M. Tundus barnauli poolmantel jooksis sutsu paremini, kui täismantel. Lastud siis 70 lasku.
koopaorav
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas kakuke »

70 pauku, mnjahh, eks see paras klõpsimine võis olla. Mina kohe kindlasti ei suudaks teha jutti 70 kvaliteetset lasku. Kuidas Iz-18 MH eesmise klotsi ja raua vahelise piluga lood on? Ma ise vaataks selle kõige pealt üle, siis teaks millega edasi minna. See sellel püssil tüüpviga, et raud käib vastu klotsi ja siis hakkab soojalt loopima.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas wsm »

[quote="laffaa"]Täna siis laskmas käidud. Tulemustega ma rahul ei ole, tabamused 30cm läbimõõduga ringi 100 meetri pealt, sellest omakorda umbes pooled märklehes 14X14 cm. Mingit stabiilset tihedust polnud, paar tabamust läksid enam vähem ja siis, viskas mitu tükki kuhugi ära jälle. Tahtsin kolm odavat asja omavahel kokku sobitada 1. IŽ-18 mn 223rem, 2. jahijakt optika ja 3. barnauli moon.


Oi, oi selline" kallis" :lol: superkompott tehtud. Kahtlane kas see üldse tööle hakkab?
Aga laffaal on arenemisruumi väga palju, mida mõelda ja väljavahetada, raha kulub ka omajagu.
Aga sa ei ole ainuke , kes on jälle tuttavale rehale astunud. :D
Edu ja visadust! (y)
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas hendrik »

laffaa kirjutas: 1. IŽ-18 mn 223rem, 2. jahijakt optika ja 3. barnauli moon. Paistab, et üks kolmest hiilib nüüd "vastutusest" kõrvale ja ei taha koostööd teha :) . Aga huvitav milline neist :M.



Kolme tundmatuga lahendamatu võrrand?
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Võitlus parallaksiga.

Postitus Postitas honkomees »

no kas see asi nüüd nii lootusetu ka on, alustaks kakukese soovitatud klotsi lihvimisest, siis vataks kriitiliselt üle optikakinnituse jäikuse ja pidamise ning optika enda. Usun oma tuttavate najal siiski et püss on suht korraliku täpsusega, tean mitut edukat koerameest sellega - hea kerge!
....ja barnauli taha ka see ülim loopimine jääda ei tohiks, muidugi pole tegu just täpsusmoonaga. Proovisin oma püssist ka korra tiirus barnauli fmj, jooksid tihedalt, kuid tsipa allapoole minu ülejäänud moonast
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Vasta