vanahärrade silmad ja optikad

Optikajutud.Räägi inimestega , et leiaksid oma relvale õige optika.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas andrus »

Kuna jyri ja kuskil keegi veel väitis,et teatud vanuses pole enam vahet kas lääts on 56 või 42 tekkis küsimus kas jutul jumet või on lihtsalt vaak-vaak jutuks hea küll?

Kuna homme plaanis minna soetama 73a jahisõbrale uut korralikku sihikut siis ehk oleks info valikul kasuks.
jahismurf
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas honkomees »

Olen seda juttu lugenud ka raamatutest ja netist, mingist vanusest alates (40-50 a) ei muutu silma pupilli mõõtmed nii nagu noorel inimesel ja siis tõesti ei ole vahet. Hea kvaliteediga lääts võib rahulikult olla nt 42 ja mina enam ei tee vahet oma 56 läätsest kaedes.

Olen isegi mõelnud kergema optika püssi peale panemisele, aga va krabisevast on kahju, vanast korralikust optikast enam seda raha ei saa, et uus osta ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas andrus »

Kurb on see,et ei ole võimalik kõrvuti panna õhtul sama firma erineva läätsega asju.
jahismurf
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas Tiit Karp »

andrus kirjutas:Kuna jyri ja kuskil keegi veel väitis,et teatud vanuses pole enam vahet kas lääts on 56 või 42 tekkis küsimus kas jutul jumet või on lihtsalt vaak-vaak jutuks hea küll?

Kuna homme plaanis minna soetama 73a jahisõbrale uut korralikku sihikut siis ehk oleks info valikul kasuks.


Väga vajalik teema ülestõstetud. Olen kuulnud sellist valemit, kus esiläätse läbimõõt tuli jagada koef.6-ega,(või oli 7), et teada saada selle optika maksimaalne suurendus hämaras laskmiseks. Vanematel meestel avaneb pupill vähem ja seega suurendust võiks veelgi veidi vähendada. Aga esiklaasi suurus ja valguse läbilaskevõime on üks olulisemaid tegureid hämaras laskmisel.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas tony »

andrus kirjutas:Kurb on see,et ei ole võimalik kõrvuti panna õhtul sama firma erineva läätsega asju.


Nagu aru saan sul ostuga kiire. Mul kodus olemas ühe firma optikad, torud siis 42, 50 ja 56. Ise jõuan koju järgmisel nädalal, enne pole võimalik võrrelda.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas andrus »

Lõpp on lähedal. :D Kui mees eile enda vana bushnelliga ei eristanud mis pidi siga on siis minu omaga luges metsaservas puid. Ja otsus tuli tal suht kiirelt. Nüüd ongi küsimus kas on tal 56st vaja.Hinnavahe muidugi väga suur ei ole aga pensionäri rahakotile on ka 70-80 euri asi eriti kui on vaja uued jalad kah osta.
jahismurf
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas honkomees »

minu ikkagi usun teoreetikuid ja arvan et minusuguste "kändude" jaoks pole vahet, kas 42 või 56 lääts, oluline kvaliteettootja.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ärge nüüd jamage ,sellest on siin ennemgi juttu olnud.Tiidul on õigus ,lääts peab olema suur, suurendus on see mille arvelt võib tagasi anda.
Täpselt samuti nagu silmal on pupill on ka optikal optiline pupill.Vist oli normaalse inimese silma pupilli suurus 5-6-7 mm ei ütle täpselt .Pimedas pupill suureneb. Et inimese silm saaks optika võimsust täiega kasutada ,peab optika ja silma pupilli suurused ühte langema.Kui inimese pupilli ei anna reguleerida ,siis optika pupilli saab reguleerida zuumimise teel.Optika pupilli suurus = esiläätse ja suurenduse jagatisega.Näit 56:8=7 Kui ka silma pupill on 7mm ,siis kasutataksegi optika valgusjõud max ära.Kui nüüd kasutada 40mm objektiivi ,siis 40:8=5mm,seega 7mm silma pupilli juures ei ole tulemus parim .Et silma ja optika pupillid oleksid samad tuleb väiksemal optikal suurendust vähendada,see aga tähendab viletsamat nähtavust.See jutt peaks selgitama kumb on parem !
aivara
Postitusi: 37
Liitunud: L Apr 02, 2005 10:38 am

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas aivara »

Läätsede kvaliteet on valgusjõu tagamisel vähemasti sama oluline kui esiläätse suurus. Kvaliteetse lainurk sihikuga on minu kogemuse järgi pilt parem kui alumise otsa suurte luupidega. Mõned aastad tagasi (kui omal kapp püsse täis oli ja mõned sihikud sai juurde laenatud) sai hämarduval septembrikuu õhtul kõrrepõllul seatud autokapotile ritta kümmekond eri hinnaklassiga sihikut ja vaadeldud, kaua pilt ees püsib. Kuud taevasse abistama ei tekkinud ja taevas oli suht sombune, aga hele kõrepõld andis sellise fooni, et Zeiss Victory 3-12x56, varipoint2,5-10x50, Swaro (vist oli 1 habichti vanem mudel 2,5-10x56 ja teine z6 1,7-10x42) ja S&B ( ka vanem mudel, täpselt ei mäleta) oleks öö läbi abiks olnud. Kusjuures minu ca 40 aastane silm ülalmärgitud sihikute pildikvaliteedis olulist vahet ei teinud. Ainuke erisus oli, et kui õhtu hakul taevast vahtides teised sihikud muutsid veidi värvitooni võrreldes palja silmaga vaadatuga, siis swaro puhul jäi toon samaks. Jahinduslikust aspektist muidugi tähtsusetu asjaolu.
Lisaks eelmainitutele oli rivis veel Meopta (vist 3-12x50 Artemis), mis oli samuti OK, veel Nightforce NXS 3,5-15x56 mis oli ok kuni pimedani. Samuti oli ok DdOptics 2,5-10x56. Spordika peal oli 40 mm esiläätsega Bushnell, mis oli ka valges sitt ning üks Tasco oli ka, mis oli viletsam kui Bushnell. Ega selles jutus erilist uudisväärtust ses osas ei ole, et kõrgema hinnatasemega sihikute pilt parem. Pigem see, et väiksem Swaro (42mm) tegi suurema esiläätsega tublidele keskklassi sihikutele valgusjõult kindlalt silmad ette.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas honkomees »

Ahto Kattai kirjutas:Ärge nüüd jamage ,sellest on siin ennemgi juttu olnud.Tiidul on õigus ,lääts peab olema suur, suurendus on see mille arvelt võib tagasi anda. ... Et inimese silm saaks optika võimsust täiega kasutada ,peab optika ja silma pupilli suurused ühte langema.Kui inimese pupilli ei anna reguleerida ,siis optika pupilli saab reguleerida zuumimise teel.Optika pupilli suurus = esiläätse ja suurenduse jagatisega.Näit 56:8=7 Kui ka silma pupill on 7mm ,siis kasutataksegi optika valgusjõud max ära.Kui nüüd kasutada 40mm objektiivi ,siis 40:8=5mm,seega 7mm silma pupilli juures ei ole tulemus parim ...

Ahto, anna andeks aga sa räägid iseendale vastu :lol: see 7 mm pupill on noorel mehel, meiesugustel vanakestel on see napp 5 mm ja rohkem ei suurene, silm on muutunud jäigaks, seega need 56 mm esiläätsega optika näitajad jäävad lihtsalt kasutamata, kuna silm suudab ära kasutada 5 mm elik 40/8, reaalselt pukis tavaliselt üle 3-4 kordse suumi ei kasuta (vahemaa 30-70 m), seega 40/4=10 mm pupill, igatpidi ülejäägiga.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Vot siin sa eksid. Et optika pupilli saada väiksemaks on vaja suurendust suurendada ,ehk siis 56:10 =5,6 Kehvema silmanägemisega lihtsalt saab suuremat suuendust kasutada ,ja näed paremini .Vähemalt mina olen neist asjust nii aru saanud!
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas Tiit Karp »

Optika esilääts määrab palju valgust optilisse sihikusse läbipääseb. Suurendus määrab kui suurele pinnale see laotatakse silmas.
Kunagi EM-il Soomlased kontrollisid sellega optika suurendust, et vältida sohki tegemist. Sihiku esiläätsest valgustati taskulambiga ja sissevaate läätsele asetati valge paber millel olid mõõdud. Suurenduse muutmisega valguslaik paberil muutus. Valguslaigu jargi keerati suurendus paika ja kleebiti suurendusnup kinni.
Siit jareldus- kui tead palju sinu pupill avaneb keera sihiku suurendus nii, et kogu valgus mahuks pupilli suurusele pindalale. Sedasi kasutad maksimaalselt sihiku omadusi. Pupill on maksimaalselt avatud pimedas ja kohanemisaeg on kakskümmend minutit. Päeval on valgust küllaga iga optilise sihiku jaoks ja pupill on kokku tõmbunud. Ka öösel lume taustal näeb, korras nägemisega, pea iga sihikuga. Tõeline testimine hakkab siis, kui pole kuud ega tähti ja pead puude alt siga ära nägema. Olen jõudnud jareldusele, et üle 7x sellistes tingimustes suurendust ei keera.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Eks see sinu pakutud 7x ongi sinu individuaalne klapp sinu optikaga.
Optika pupilli on võimalik muuta ka suurema läätsega optika kasutusele võttes jättes suurenduse samaks,aga see eeldab optika vahetust.Meil enamasti üle 56 läbimõõduga ei kasutata. Pole mõtet hakata võrdlema kaht eri klassi optikat 40 ja 56 läätsega.Kui tahetakse võrdlust ,siis võta näiteks kaks swarot 40 ja 56 otsaga ja ma olen kindel ,et jämedam võidab!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas baddmann »

Ahto Kattai kirjutas:Vot siin sa eksid. Et optika pupilli saada väiksemaks on vaja suurendust suurendada ,ehk siis 56:10 =5,6 Kehvema silmanägemisega lihtsalt saab suuremat suuendust kasutada ,ja näed paremini .Vähemalt mina olen neist asjust nii aru saanud!


Huvitav, mis põhjusel peaks hämaras kasutamiseks olema VAJA saada optika pupilli väiksemaks ? Kehvem silmanägemine väiksema optikapupilli abil paremaks ei muutu kuidagimoodi.

BM
jyri

Re: vanahärrade silmad ja optikad

Postitus Postitas jyri »

Julgen ka mina midagist juurde piiksutada.
Siin kõvad spetsialistid tõid ridamisi numbreid, mõned said isegi aru, millest ise rääkisid.
Kokkuvõtteks: see 7x on õige number minuvanusele. Seega, kui ma tahan (ja tõesti peal just alaliselt, v.a. viljas siga hiilides, siis on minimaalne 3x peal) sihtida 6x suurendusega, siis silm näeb 7x6=42 mm esiläätsest tulevat valgusvihku ainult. Ehk siis, primitiivselt seletatuna, kui lääts on 56mm, siis ülejäänud 14mm läbimõõdust kasu pole miskit. Silm lihtsalt ei taju. Kui rohkem, kui 4x suurendust ei taheta, võib ka optika olla 30mm objektiiviga ja reaalselt laskja ei taju vahet 56mm optikaga, kui tollel kah 4x peale kruvida. Raske uskuda, aga nii see on!
Kui tahate kasutada suurendust 9x, siis jah, 9x7= 63mm võib olla.Aga kui paljud selle 9x lasevad? ( ise kasutan nii suurt zuumi ainult tiirus 100m jooksvat põtra). Seega see 42mm või 46mm läätsega jutt peab ideaalselt paika suurendustel kuni 6X.
Nii lihtne see ongi. Paraku 42 ja 46mm on üldjuhul ka toru 25, mitte 30, seega peaks ka jalad uued soetama, mis paljudele jälle ülejõu käib..
Ja jutt tõesti peab paika hämaras sihtimiseks, päevasel ajal pole mingit vahet, kas vaatad läbi Zeissi optika või klaaspudeli põhja- sama ere pilt mõlemas :D
Vasta