Pardil parasiidid

Põevad metsloomad mitmesuguseid haigusi ja siin saab nendest juttu teha.
Külaline

Pardil parasiidid

Postitus Postitas Külaline »

Pärast väsitavat sulgede nokkimist asusin parti lahkama ja avastasin linnu naha all ning ka sügaval lihastes 3-4 mm valged ussi moodi tegelased. Nad ei liigutanud, aga sellise solkme kujuga olid küll.
Kas tegemist võib olla mingisuguse parasiidiga, mida linnud tigude ja muude vaheperemeeste käest saavad? Vähemasti ühes parasiitide loodussaatest jäid meelde ussikesed,kes tigudel kogu närvisüsteemi tuksi keerasid ning peale sellise teo söömist levisid edasi ka lindudele või on tegemist millegi muuga????

Kes oskab vastata??

Pintsli ma seda parti igatahes ei pannud ja seetõttu ei oska ka edasistest reaktsioonidest kedagi teavitada.
Kaarel
Postitusi: 98
Liitunud: R Mär 05, 2004 9:48 am

Postitus Postitas Kaarel »

Tahtsin just sama teemat üles võtta aga jõudsid ette. Olen lasknud sellel aastal 3 sellist parti. Kõigil olid rinnalihastes valged vaglad sees. huvitav oleks teada millega tegu?
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Hmm... huvitav küll... ma ise pole avastanud. kuidas te need avastasite? Puhastamise käigus kohe tükeldate? Või on kitkumise (nülgimise( ajal avastatavad? Ma küll tuttavatele olen niisama nalja teinud, et näe, mingid ussid on pardil sees (aga need on kõõluskiud, kohe kindlasti), nüüd siis tuleb välja, et selline asi. Eks ma homme uurin jahikaaslaselt (ta bioloog... vast teab).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Kui oleks naha maha võtnud, oleks muidugi kohe märganud,aga seekord sai part kõigepealt sulgedest kitkutud ja kui hakkasin juppideks lõikama, siis lihaste sees ja ka naha vahel tulidki need solkme moodi valged moodustised nähtavale.Kõõlustega kindlasti tegu ei olnud. Samas mitte ka vaglad.Justkui valged niiditükid,liikumatud. No ei meeldinud mulle see värk kohe sugugi. :evil:
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Kipun arvama, et tegu siiski mingite soonte või kõõludtega.
Selge soti saad ikkagi kuskil laboris neid uurida lastes.
Kaarel
Postitusi: 98
Liitunud: R Mär 05, 2004 9:48 am

Postitus Postitas Kaarel »

Tegemist on kindlasti parasiitidega. Tekib kysimus, miks siis teistel kooluseid ja sooni ei olnud vaid ainult kahel(lasin siis 5 parti). Olen 4 aastat veterinaariat oppinud ja yhtteist sellest asjast tean aga sellist asja ei ole varem nainud(mitte , et nyyd suur spetsialist olen aga...). Ytleme siis, et tegemist ei ole otseselt ussiga vaid mingis arengujargus vastsega(mina arvan nii). Tahtsingi teada, et vahest on keegi selle asjaga juba varem kokku puutunud ja teab omadest kogemustest(uurimustest) ytelda, millega tegu. Oootan huviga.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Endal tekkis seos kõõlustega just seetõttu, et kui olen parti nülginud, siis on 100% juhtudest esinenud valged, niitjad kõõlused. Kõige enam jookseb neid kaelast alla, algul pikki kaela alla ja siis teeb pöörde risti kaelaga. Ja samuti on need rinnalihastes ja tiibade juures, seal vähem. Mõni kimb tuleb suht lihasest välja. Aga selles olen ma täiesti kindel, et need on kõõlused. Kuna need sarnanesid eelpool kirjeldatud parasiitidega, siis tekkiski oltus, et äkki need. Nujah, tundub, et ei ole (kui keegi peale satub sellistele, siis äkki saab pildi teha ja üles riputada).
Äkki on tegemist mõne laiussi või lameussiga... aga need peaks parasiteerima soolestikus.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Komatsu
Postitusi: 42
Liitunud: N Sept 16, 2004 11:06 am

Postitus Postitas Komatsu »

Huvitav oleks teada kas ussikud liigutasid ka.
kas olid otstest teravad või nürid ja kas olid lapergused või ymmara ristlõikega.
vetrernaariamees dirk võib õigeste arvata, et parsiidiga tegu.
iseasi, et meie armsal isamaal seokestest ennemb kuulda pole olnd.
Sega kui võimlek paluks veel täiendavat infi, äkki saame identiteedile lähemale.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

mäletan et kunagi oli tetredega nii et lasid maha keerasid selili,tõmmbasid tiivad laiali ja sealt nad läbi naha välja pugesid polnud vaja kitkuda ega nülgidagi ja metsa ta jäi.kui nad ohtlikud polnudki siis sööma küll ei kutsunud
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Mis kõõlused need naha vahel ja lihastes on??? Selle jutuga võib potile minna.Ma ka ligi 10 a parte lasknud,aga säänset tripperit pole enne näinud!
Pigem jah mingis arengujärgus vastsetega tegu on.Tegin isegi pildi, aga kuna see jube jälk jäi ja pardiliha isu lämmatama tikkus, siis kustutasin vist uuesti ära.Pean üle vaatama. Kahju,et ühtegi asjatundjat pole sõna võtnud. :cry:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Lugesin just jahilisti ja selgus, et tegu on Sarkotsüstoosi e. lihaseostõbiga. Lähemalt sellest saab juba listi kirjas lugeda (seal pilt ka juures).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Anonymous kirjutas:Mis kõõlused need naha vahel ja lihastes on??? Selle jutuga võib potile minna.Ma ka ligi 10 a parte lasknud,aga säänset tripperit pole enne näinud!


Äkki ma peaks neid kõõluseid pildistama (või on need lihtsalt mingid pikemad kiud...). Kui üles ei leia, siis kõige parem on neid otsida kaelalt, naha alt :wink: Aga nägin ka seda pilti. Tegemist hoopis teist laadi moodustistega kui alguses mulje jäi. Ise pole sellistega kokku puutunud (3xptüi). Selle pildi võiks siia ka üles panna, siis kõigil täpne pilt silme ees ning tarkust lisaks.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Komatsu
Postitusi: 42
Liitunud: N Sept 16, 2004 11:06 am

Postitus Postitas Komatsu »

Kakukese jutt on tubli küll, kuid kui ma õigesti aru saan on siiski tegemist eri asjadega. Sarcocystis perekonna parasiitide puhul on tegemist kaheperemehelise arengutsükliga parasiidiga. Elukas ise on ainurakne. Lõpp-peremehe peensoole limaskesta epiteelirakkudes on tema koht ja paik, kus ta paljunema hakkab ja oma elu lõpetab. Vaheperemehed on taim ja kõigetoidulised.
Vaheperemehes (selle kohta oli viide ja pilt ka jahilistis) on parasiidi vahevormid tsüstide näol. Tsüst (kr. k.-kystis-põis) -ümmik; on tugeva -seinaline moodustis, mille sees parasiidi noorvorm ootab kuni looduse ringkäik läkitab ta sinna kus vaja.
Partide puhul aga kirjeldati siiski justkui ussikuid? , kes lihaste sees-vahel elutsevad?
Veelindudel on tuntud ehhinostomatidoosid ja notokotüloosid (imiussid).
Elutsevad lindude seedekulglas. Tsüklokoliidid ka hingamisteedes.
Max pikkus 4-5 mm ja läbimõõt mill või peenemgi.
Mõnikord satub parasiidi noorvorm oma rändel valesse kohta. Seal ta võib nati areneda aga varsti on siiski kutu.

Partide puhul siiski segane- kas tegemist miski parasiidi noor või lõppvormiga.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Jahilistis käis ka see küsimus läbi. Asi saadeti ekspertiisi, vastus oli selline. (Äkki saab Trucker pildi ka lisada).

Sarkotsüstoos e. lihaseostõbi

Kuidas ära tunda: Valkjad 5-6 mm pikad ja 2-3 mm laiad moodustised lindude lihastes. Eestis on lihaseoslased laialdaselt levinud ning esinevad ka koduloomadel.

Tegemist on ainuraksete parasiitidega kelle arengutsüklis on kaks peremeest. Lindude ja sõraliste lihastes on silmaga näha nakkusvõimelised tsüstid. Lihatoidulised loomad ja inimene nakatuvad vähekuumutatud liha süües – nende seedekulglas tsüstid lagunevad ning parasiidid tungivad peensoole epiteelirakkudesse. Tulemuseks on seedehäired ja peensoolepõletik.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Komatsu
Postitusi: 42
Liitunud: N Sept 16, 2004 11:06 am

Postitus Postitas Komatsu »

Hmm. Tundub, et see ussijama hakkab klaaruma.
Vahest on kirjelduses asi. Mõnd sündmust raske edasi anda, nii et kõik
üheselt mõistetav. Tsüstil ja ussil on olulised erinevused, kuid kuna mõlemad on põrajalt vastikud värgid siis võivad segi minna küll.
See jahilisti pilt näitas küll arusaadavlt tsüste.
Kuid see huvitav vahemärkus tetrede kohta-et ussikud ronisid naha alt välja?
Vasta