Marutaud

Põevad metsloomad mitmesuguseid haigusi ja siin saab nendest juttu teha.
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

kriss kirjutas:kas siin on keegi kes on marutaudi vastu vaktsineeritud ja kui palju need süstid maksavad :?:

Ise veel pole, aga plaanin seda lähiajal enne rebaste kimbutama hakkamist kindlasti teha. Kui vaatad mõni lõik tagasi, siis Tsuks on selle teinud ja kirjutab ka hinnast.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

Postitus Postitas tsuks »

See hind eipruugi õigeolla- sest käisime 1998a märtsis esmakordselt- siis ma 5 süsti sain. Edaspidi üks revaktsineerimine 2001.a., siis selleaasta kevade üks süst ja järgmine on mul kirjas alles 2006.

Kõige parem oleks targast raamatust vaadata Teie piirkonna lähimat nakkushaigustega tegelevae raviasutuse tel. nr ja kuulata maad sealt.

Samas- kui öelda- et oli kontakt- maksab haigekassa vaktsiini kinni. A 3 asemel tuleb 5 korda süstimas käia- kaugemalt käiatel jällegi kulu.
tsuks nigu ma olen...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

kriss kirjutas:kas keegi teab,et kui lasta selline loom mida ei tea marutaudis olevat: kas hiljem kui nahk on võetud enam seda ohtu ei ole,et kokkupuutes nahaga endale selle haiguse külge saad.

Mulle hakkas see teema kohe huvi pakkuma ja ma uurisin välja järgmist. Loomakliinikust vastati mulle nii
"Marutaudi viirus on suure vastupanuvõimega ebasoodsate välistingimuste
suhtes.+4 C juures püsib ta mitmeid nädalaid ja teda on võimalik isoleerida looma
ajust veel -10 päeva pärast surma."
nii et tegu on tõsise asjaga :!:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
antenn
Postitusi: 22
Liitunud: P Dets 28, 2003 11:04 pm

Postitus Postitas antenn »

Markko kirjutas:sea kitse jänese jne

OLEN KA KUULNUD KUS ON PÕDER OLNUD MARUTAUDIS JA MIX SIIS EI VÕI OLLA SIGA KES ON JU TÄJEGA RAIPESÖÖJA
MikkS
Postitusi: 18
Liitunud: P Nov 16, 2003 11:18 am

Postitus Postitas MikkS »

Sügisel nägin ma soo juures pidevalt ühte väga kahtlast rebast. Rebane ei kartnud mind absoluutselt. Kahjuks mul veel relva ei ole ja nii võtsin ma igaksjuhuks ühe suure puutoika kätte ja üritasin talle ligidale minna, kui umbes 4 meetrini jõudsin hakkas vaikselt kaugemale minema. Alguses arvasin, et lihtsalt üks noor ja loll rebane, aga hiljem sai selgeks, et arvatavasti marutaudis. Nägi shiuke väga kõhn välja. Nägin teda iga päev seal soos, kuid enam ei tea mist tast saand on.
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

4m???? :shock: Sul vist vedas küll hullu moodi et ta sind ei rünnanud. Isegi tervetel loomadel on mingi piir kus nad enam ei põgene vaid ründavad. Tekib lihtsalt olukord kus loom tõlgendab endale olukorra teisiti ja arvab siis, et parim kaitse on rünnak.
Mine metsa!! ;)
MikkS
Postitusi: 18
Liitunud: P Nov 16, 2003 11:18 am

Postitus Postitas MikkS »

Kaigas oli mul kenasti löögiks valmis. Kui nüüd järgi mõelda, siis oli suht hulljulge tegu jah. Asi selles, et ma arvasin, et ta oli rebase poeg, oli kõhna ja väike teine. Ise ka ei tea... võibolla oli noor rebane võibolla marutaudis
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

kriss kirjutas:kas siin on keegi kes on marutaudi vastu vaktsineeritud ja kui palju need süstid maksavad :?:

Nüüdseks olen mina ära vaktsineeritud nii marutaudi, kui ka puukentsefaliidi vastu. Puugiga oli asi lihtne, perearsti juurde ja sealt siis retsepti ja 165 kr. apteeki ja rohuga tagasi süstima ja kuu aja pärast tuleb analoogselt talitada. Marutaudi küsimus, aga tundus esimese hooga paras pähkel perearstile olevat ja selle kohta uuris ta Terviseteenistusest järele. Sellega oli asjalugu selline, et läksin lõpuks sinna ise kolmele ampullile järele ja tõin need hunniku paberikraami ja külmakonteineriga perearstile. Küsimise peale, et palju see maksab, vastati Terviseteenistusest, et nemad midagi müüa ei tohi ja raha seega minu käest ei võetud. Pean minema nüüd 7 ja 28 päeva pärast tagasi uuesti antud vaktsineerimisele. :wink:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
külaline, Kaja

marutaud

Postitus Postitas külaline, Kaja »

Aastaid tagasi koeraharrastajana rääkisin marutaudist oma onuga, põllumajandusdoktor Enn Veskega. Onu oli tuntud jahimees ja loomaarst. Tema sõnul ei ole marutaudi viirus õhu käes püsiv, oletatav eluiga vaid mõni minut (anaeroobne viirus), seega saab marutaudi nakatuda vaid ikka otsese kontakti kaudu haige looma kehavedelikega. Ja onul oli ka kogemus marutaudi läbipõdemisest, seda ta kirjeldab oma väikeses trükises "Veterinaaria. Märkmeid ja tähelepanekuid. Keila, 1996" lk.33. Kirjutan selle ka teile lugemiseks:
"Minu poolt mitmel aastal järjest antiraabilise fenoolvaktsiiniga vaktsineeritud 9-aastasele masajalgsele isasele ketikoerale tungis kallale punarebane, kes hammustas koera peast. Punarebane lasti maha ja tal diagnoositi vabariiklikus veterinaarlaboris marutaud. Koera viimasest marutaudivastasest kaitsesüstimisest oli möödunud kaks kuud. Kolm nädalat peale hammustamist jäi koer loiuks, kangeks, ei söönud ega joonud viie päeva jooksul. Mingeid agressiivsuse sümptoome ei esinenud. Loom hakkas muutuma järjest erksamaks, täielikult taastus ka söögiisu. Koer tervenes. Mingeid tõve jääknähte tal ei täheldatud."
Olid ajad, kus aktiivsetele jahikoertele soovitati teha marutaudivastane süst kaks korda aastas. Kindlasti peavad kõik jahimehed olema ülihoolsed oma koerte vaktsineerimise osas, ärge alahinnake ka ussikuuri - solkmetest nõrgestatud organism haigestub ka kergemini.

Ja palun - korrigeerige teemat foorumis - õigekiri on ju ikka maruTaud.
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

Postitus Postitas tsuks »

See, et sa Kakuke nüüd vaksineeritud saad, see vääga tore. Soovitan teistele kah soojalt.
Iseasi, kas kõik samuti tasuta vaktsiini saavad- kahtlen (arumaeitaipa- mis krdi ilusate silmade eest sa tasuta said!?), kuid kes vähegi loomi laseb ja nahka võtab- eriti rebastel ja kährikutel- peaks kindlasti kaaluma- kas mõnisada krooksu raha- või elu.

Leedus hiljuti 6 a. laps suri marutaudi. Tavaelus. Aga jahimehed ju kõige ohustatum kontingent peale looomakliiniku laboratooriumi töötajate. Ja loomaarstide. Kui nakkuse said ja kliinilised tunnused olemas- siis minek- räägitakse- vääga vaevarikas minek!

Mis puutub koertesse- meil vallas loomaarst teeb profülaktilist süsti kord aastas- seda talu/kodukoertele- kasidele ja kui koeral oli kontakt või kahtlus, et hoovil käis uluk või kahtlane elukas- kohe teine süst. Jahikoertele aga 1 süst aastas raudselt vähe. Ja minuteada pole see vaktsiin koertele nii kallis kah.
Kaitskem end ja meie neljajalgseid sõpru.
tsuks nigu ma olen...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

tsuks kirjutas: arumaeitaipa- mis krdi ilusate silmade eest sa tasuta said!?

Mhmm ... kas mul polegi siis ilusad silmad? :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Mnjaa, tase, peadirektor mainib et taud taandumas, vaja paika panna lennuplaani ja jumal teab veel mida mehel kõrvade vahel liigub...ok, olen temperamentne, sorry, kuid kuidagi imelik ikka asi tundub, kui samas tervisekaitseinspektsioon just hammustuste osas kasvu tendentsi näitab...Mis tegelikult toimub?
Surm lõikab taas siin Maarjamaal varsti ja mittevähe...või pole see asi siiski nii hull? ****, miljoneid inimeste, ja just inimeste tegemiste-tegemata jätmiste pärast hakka maksma!! On sest kasu? Kahtlen! Mõtetu tagajärgedega võitlemine. Kui puuk sind hammustama peab ja taud sind niitma peab, siis eks see osalt saatuse teha ole, usu või mitte, osalt oma ettevaatamatus, unisus, lastele ohtude seletamata jätmine...****, käin metsas, ei ole mul ei puugivaktsiini ega midagi, olen neid elukaid noppinud oma riietelt kui kehalt, seniks, ptüi, kolm korda üle õla, elus ja nii jääbki...kui just häääde metsaandidega ja hää viinamarjajoogiga liiga ei tee kerele :lol: Aga see teine teema!

Aga eks tasu karta ja ikka silmad lahti hoida, selge see, täis peaga jääd magama retkel nagu üks vend Aegnal aastaid mõni tagasi, mitte ammu ja su kehalt puugipoisse ikka palju-palju leitakse, siis kasti lähedki nagu see vend tegigi, seega...kastimõõdud olulised on... :wink:

LOODUS KÕIK ISE PAIKA PANEB!!!
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Ahjaa, unustasin, vabandan koeraomanike ja kergema närvikavaga inimeste ees veelkord, kui koer hulgub, nimepannalt-tunnust nagu natsiohvitseril kaelas pole, siis plaks, kuul pähe ja asi tahe, üks võimalik taudi kandja-levitaja taas vähem ja siin Maarjamaal taas kergem hingata!
Kaja

Postitus Postitas Kaja »

kütile: ei talu mingite lemmikloomade hulkumist, kuid - tänapäeval peavad penid olema märgistatud, seega - enne kuuli pähe laskmist peaks kontrollima mitte ainult plekiläraka rippumist kaelas (on neid tõesti veel?), vaid vaatama vasakusse kõrva (tätoveering) või - hullem totrus - otsima x-kohast kiibilugejaid! Muide - kiibi otsimisega ei saanud meil ka Tallinna varjupaik hakkama! Kui sõbrad ameeriklased koertega siin käisid, olid neil kaasas ka 2 erinevat kiibilugejat - koertel eri firmade kiibid ja nad polnud kindlad, kas piiridel neid suudetakse identifitseerida.... Kuid üldiselt - hulgused olgu lindpriid, eksinud aga tuleks koju aidata! Marutaud aga tõsine ja jahimehed peaksid rohkem suruma end asjas appi - vaid teil on teada, kuidas lood tegelikult on ja kui palju ja kuhu on üldse mõtet mingit vaktsiini levitada! Jõudu!
Vasta