Metskitse parasiidid

Põevad metsloomad mitmesuguseid haigusi ja siin saab nendest juttu teha.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Metskitse parasiidid

Postitus Postitas Feen »

Ma senini suht arvanud, et metskitse parasiidid ikka sisikonnaga eemaldatavad, või paiknevad kõhuõõnes (jällegi, lihtsalt eemaldatavad). Lisaks ninakiin. Nüüd aga sattusin lahkama metskitse (maks oli ussitanud ja selliseid loomasid, kellel maks ussitanud, paari viimase aasta jooksul näinud päris palju), kelle reielihsatest ledsin paelusside larve (põiekesed, kus on valge "täpp" sees). Hakksin asja uurima, teise tagajala lihastes sama lugu, lisaks siis ka seljafileedes. See võtab nõksa mõtlema, enne kui kitsest pooltoorest shaslõkki teha (mis on mahlane ja maitsev) või steiki, või kus kohast koer ussi korjata võib. Müügi teemal ka, kui ma teen nt ülevaatust, kuidas ma peaks aru saama, et miski selline jama. 1 võimalus, kui maks ikkagi ussitab, siis loom müüki ei lähe, aga enamasti ikkagi liha korras. Aga kui hilisemal vaatlusel loom nülitud ja siis öeldakse, et mis jama te müüte... Paar pilti juurde, maru udused on saanud, aga mingi mulje ikka. Eeldatavasti mingi paelussi larviga tegemist.
Manused
uss2.jpg
Uss1.jpg
Viimati muutis Feen, R Sept 26, 2008 10:06 pm, muudetud 1 kord kokku.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas jorr »

See ju tavaline lugu,et kui tõuseb loomade arvukus,siis tuleb ka haigusi ja neid vigased(ussitanud,pasatõves) on praegu tõesti palju,maksa söömine vajub unustusse juba.Teab keegi ütelda,kuidas sigadega lood,kuid vaevalt nemadki terved on?Kits aint taimetoiduline ja temagi ussitanud.
noorus on ilus aeg
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas Pauli »

jorr kirjutas:Kits aint taimetoiduline ja temagi ussitanud.

Nii ta enamasti ongi, et parasiitide vastsed rohusööjate sees - ootavad võimalust lihasööja kõhtu sattumiseks, et seal täiskasvanuks areneda.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
alo
Postitusi: 4
Liitunud: R Sept 12, 2008 7:07 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas alo »

mosse kirjutas:
jorr kirjutas:Kits aint taimetoiduline ja temagi ussitanud.

Nii ta enamasti ongi, et parasiitide vastsed rohusööjate sees - ootavad võimalust lihasööja kõhtu sattumiseks, et seal täiskasvanuks areneda.

Ei ole ikka küll. Kõige rohkem parasiite on neil kes kõige rohkem liha söövad. Samuti on nad ka kõige suuremad parasiidivastsete kandjad.

Muide sigadega on nii, et üks õige jahimees peaks ikka alati laskma ka sea liha uurida. Kuna siga on selline loom kes sööb ära ka oma surnud liigikaaslase tihti, siis levib nendega hästi näiteks keeritsuss, mis võiski surnud liigikaaslase surma põhjus olla.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas aivar00 »

Tsiteerin:
Ei ole ikka küll. Kõige rohkem parasiite on neil kes kõige rohkem liha söövad. Samuti on nad ka kõige suuremad parasiidivastsete kandjad.

Muide sigadega on nii, et üks õige jahimees peaks ikka alati laskma ka sea liha uurida. Kuna siga on selline loom kes sööb ära ka oma surnud liigikaaslase tihti, siis levib nendega hästi näiteks keeritsuss, mis võiski surnud liigikaaslase surma põhjus olla.

Aitäh õpetamast- nüüd sain kohe väääga targaks :lol: :lol: :lol:
Aga üldiselt ennem tudeeriks natukese loodusteadusi ja siis hakkaks teisi õpetama 8)
ikka lõbusalt
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas tony »

Kui võrrelda kitse,siga ja põtra,siis seal esineb parasiite kõige vähem.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas Feen »

Mul tekkis kohe esimese hooga küsimus, et mis eriala mees Alo on, ja mis infole ta tugineb... aga nojah... lasma arvan, noorjahimehe koolituse läbinu hurraaa? Vastsejärgud, täiskasvanud isendid, ja erinevad liigid (kui jutt juba trihhinella juurde läks) segi nagu pudru ja kapsad. Kui asjast tegelikult ka rohkem tead, ole hea, too näiteid, mitte ära kirjuta, et tegelikult ei ole asjad nii (ja lõppu mingid ülisegased lauseid, millest saab aru küll, kuid tekitab tunde, et sa oled nii 14 aastane noor jahimehehakatis, kes kusagilt natuke poole kõrvaga kuulnud).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
alo
Postitusi: 4
Liitunud: R Sept 12, 2008 7:07 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas alo »

Tegelt ma pean vabandama küll jah. Asi nimelt nii parasiithaigustest trihinellat ja näiteks paelussi esineb lihatoidulistel loomadel tavaliselt eriti. Ümarussid, ninakiin ja muud nõmedikud parasiidid tabavad aga enamasti meie metskitsi ja teisi sõralisi. Panin natuke teemast mööda kuna jutt algas siiski metskitsega :oops:

Ja Feenile siis, et info tugineb "Jahiraamatul"
Ise olen eraialalt metsamees. Seda kas ma olen noor ja roheline võin ma tunnistada küll, et jah olen, aga niisuguseks kõvaks jahimeheheks nagu sina siin foormumis ennast pidevalt tõestad olevat ma ka saada ei tahaks :wink:

Ära pikka viha pea :D
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas honkomees »

alo kirjutas:Tegelt ma pean vabandama küll jah....
Ise olen eraialalt metsamees. Seda kas ma olen noor ja roheline võin ma tunnistada küll, et jah olen, aga niisuguseks kõvaks jahimeheheks nagu sina siin foormumis ennast pidevalt tõestad olevat ma ka saada ei tahaks...

ma arvan et Feen ei pea midagi tõestama, ta on seda juba oma noorusele vaatamata ammu teind, kasvõi foorumlaste üritusi korraldades jms.

P.S. Vabandada vist tuleks jah, kuna Su openendid on mu teada hariduselt bioloogia poolelt
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
alo
Postitusi: 4
Liitunud: R Sept 12, 2008 7:07 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas alo »

Jah, iga noor on jobu ja tuleks kohe pikalt saata.. (y)
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas andrus »

Noor või jobu vahet pole,seda oleme me kõik kunagi olnud aga lahmima pole kah mõtet kohe hakata.Feen tundub küll olema üks viimaseid mehi kes siin oma saavutuste ja teadmistega kelkinud on.
jahismurf
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas jorr »

Täpselt,Andrus, Feen on poiss,kes ehk teab juba jahivärgist paljusid asju mis vanadki mehed ei tea.Tema aktiivsus paneb lausa imestama,pole sugugi ime kui hommikul kell kolm on metsas ja ka õhtul või õigesti öeldes öösel kell üks-kaks (suvel).Ja kannatlik naine on trehvanud,oleks nüüd nati noorem siis lööks üle,naisest olevad ju paljud jahilkäigud.Meil jahimeeste juhtkonda kilulinnas on sellist tegelast vaja,siis jahiasjad kindlasti ka liiguksid.
Ja arvan ka ise,et me nagu ikka jahifoorumis räägime, mitte mingis kummitoas,et aint üksteist vaja togida.Üldiselt arvan,et selline käitumine rohkem kasvatuse viga ja siia sobiks hästi kadunud ülikooli rektori Klementi sõnad,et ega ülikool matsi riku.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas Feen »

oh, mis ma siin ikka pikka viha pean. Lootsin lihtsalt mingit uut ja huvitavat infot saada nendest parasiitidest, aga võta näpust, lihtsalt ussnugiliste levimist ja paljunemist ei suudetud uues valguses näidata. Kui ma leiaks kusagilt veel selle joonise ka, mida nt paelusside leviku juures õppematerjaliks näidatakse (selline, eriti puust ja punane, aga igati hea), siis oleks siin foorumis küll kõva jahimees valmis :)
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas Pauli »

Krt, pildi pealt ei saa põhkugi aru, aga kui selgelt põiekesed, kus tihkem täpp sees, siis (enam-vähem) kindlalt paeluss. Lihaseoslase (Sarcocystis, need mis partidel on) sa tunneks ju ära. Praegu plahvatas - sa liha nagunii ära visanud juba, mu naaberkabineti rahvas oleks äkki rõõmustanud.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Metskitse parasiidid

Postitus Postitas Feen »

Ma ise ka mõtlesin naaberkabinetirahvale, et viiks uurimiseks. Paelussi teema kindlasti. Selliseid põiekesi enamasti sisikonnas näha. Lihaga läks tegelikult nii, et see tehti konserviks. Kuubikuteks ja purki. Ise vaatasin esimese hooga asja üle, lõikusin põiekesed välja ning edasi juba tegelesid teised konservi tegemisega. Aga kui sellist asja veel trehvan (järjest hullemaks kitsedel olukord läheb), siis saadan uurimisse.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta