Jänesejaht?

2003. aasta teemad
Suletud
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Jänesejaht?

Postitus Postitas vkx »

Pole siiani jänest jahtinud aga nüüd mõtlesin, et võiks olla päris huvitav jalutada kaheraudsega mööda põllu servi ja võsa ääri ning võimalusel tõusvat jänest lasta aga nüüd, lugedes jahiseadust:
(16) Hall- või valgejänesele võib pidada jahti hagija, hurda, taksi või terjeriga 1. oktoobrist 28. veebruarini.
tuleb välja, et jänest võib jahtida ainult koeraga või olen ma millestki valesti aru saanud?!
Kasutaja avatar
kriss
Postitusi: 157
Liitunud: N Okt 23, 2003 9:59 am

Postitus Postitas kriss »

sa oled täiesti õieti aru saanud. mina ka ei taipa miks ei või jänesele otsijahti pidada,nagu oleks neid niisama metsas jalutades hästi kerge tabada???
jaht eesti moodi
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kellekäest uurinud olen seda asja, olen vastuseks saanud, et liialt väike arvukus on probleemiks ja seetõttu ainult seda kõige vanemat (traditsioonilist) jänesejahti tohib pidada (jaht koeraga), sama on ka lugu nurmkanadega (neile peaks ise jahti hea meelega aga selleks on tarvis mitte tavalist, vaid just seisulinnukoera). See koeraga jaht üldse on paljude jaoks väga suureks küsimuseks. Päritakse ikka ja jälle, et miks just sellest ajast selleni ja just seda jahti tohib pidada ja miks selle tõuga ei tohi jne. Päris adekvaatseid vastuseid pole nagu kunagi kuulnud ja ega vist kuule ka. Eriti teravalt on need küsimused päevakorral hagijaomanikel, kuna on ikka väga vähe liike, milledele just selle tõuga jahti tohib pidada. Järsku teab keegi neile asjadele täpsemat vastust :?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Hagijajahi on piiranguna on toodud välja põhjus, et kui hagijas ajab ikka kevadepoole talve põdralehma oma kaarkümmend kilomeetrit, siis võib seda võrrelda abordiga. Sama kehtib ju ka sigade ja kõigi muude suurulikite kohta.
Muud head ja mõistlikku põhjust ei ole kuulnudki.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Nivaomanik kirjutas:Hagijajahi on piiranguna on toodud välja põhjus, et kui hagijas ajab ikka kevadepoole talve põdralehma oma kaarkümmend kilomeetrit, siis võib seda võrrelda abordiga. Sama kehtib ju ka sigade ja kõigi muude suurulikite kohta.
Muud head ja mõistlikku põhjust ei ole kuulnudki.

See nüüd küll mingi eriti mõistlik põhjendus pole, kuna laikade paarisrakend võib ühest hagijast oluliselt suuremat kahju tekitada (kui on harjunud koos töötama), või vaidleb keegi vastu. Sellise ideoloogi järgi oleks ju mõistlik, et hagijaga tohiks suurulukijahti pidada paar kuud sügisel (näiteks okt ja nov). Ja siis nutetakse Eesti Jahimehes, et Eesti hagijat kole väheks jäänud. Eriti arusaamatu on minu jaoks koprajaht koeraga. Taksi või terjeriga anna aga minna, aga laikaga jaht on oluliselt lühem ... miks? Laika ju erinevalt teistest urgu ei roni ja seega häirib ju vähem.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Laika puhul koprajahil on põhjendus olnud see, et laika on laiema otsimisulatusega ja seega võib kevadisel ajal otsida metsaalt mõne teise uluki ka veel. Nii olid need põhjendused laika kohta koprajahil välja toodud jahilisti kirjades. Aga hagijajahi koha pealt olen lihtsalt sellist põhjendust kuulnud.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Nuriseks veel, ehk ei panda pahaks. Miks räägitakse kogu aeg kevadisest jahist. Kevadel ju jahti ei toimu. Kevad algab umbes märtsi lõpus, siis enamus jahte ju läbi. Või kui jätta mängust välja jaht alates uuest aastast, siis miks seal sellised piirangud on. Taksi ja terjeriga jaht algab peale juba 1. augustist, laikaga aga alles 1. okt. Kuigi endal koer puudub, kuna pole vastavaid tingimusi, kuid tunnen, et mingile huvigrupile on liiga tehtud. :roll:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
mairon17
Postitusi: 72
Liitunud: N Nov 20, 2003 3:20 pm

Postitus Postitas mairon17 »

mida rohkem lased rabast ja kährikut seda rohkem on ka jäneseid vot nii
ärge nurisege kui tõusvat jänest ei saa lasta (saab kyll et kui keegi aru pärib siis ytled et lasid rebast mööda[AGA NII EI TOHI TEHA])
seega tulex nagu rohkem rebaseid ja kährikuid lasta nemad on juu eesti jäneste hukkajad
vaata, kas looma nägid kui ei siis tee silmad lahti.
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Miks jänest tohib ainult koeraga jahtida selle kohta üks spets rääkis et probleem pidi selles olema et emased jänesed on rohkem alalehoidlikud ja ootavad viimase hetkeni enne kui minema liduvad, isased seevastu panevad minema esimese liigutuse peale. Kui peeti otsijahti siis oli enamus kütitud jänestest emased aga kui koeraga siis enam vähem pooleks. Seega on selle seaduse mõtteks et jäneseid kütitaks sooliselt proportsioonis
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

No nii peaks see olema jah nagu Te kirjeldasite, et just sooline võrdsus valitseks jahisaagis. :roll:
Mine metsa!! ;)
Suletud