Gaas optikas

2003. aasta teemad
Suletud
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Gaas optikas

Postitus Postitas Mart »

Käisin hiljuti jahitarvete poes ja seal taheti minu väljakujunenud nägemus optikatest peapeale keerata.Poest lahkudes jäi hing kripeldama ja kodus sai ennast harima hakatud.
Asi järgmine,mulle taheti selgeks teha,et optika valgustugevus ei sõltuvat enam objektiivi läbimõõdust ja tänapäeval on optikates gaas või gaasisegu,mis hämaras tulistamisel optikas valgust juurde annab.
Külastasin optikatootjate lehekülgi ja ei leidnud ma kusagilt kaupmeest toetavat lausekest.Küll aga leidsin selgituse sellele gaasile,mis paremates optikates.
Et teha optikaläätsed ja prismad optika sees udukindlaks,selleks kuumutatakse optikat,et pinnad oleksid kuivad,siis imetakse optikast õhk välja ja asemele pumbatakse gaas ,lämmastik(nitrogen),mis saab olema umbes 4 atmosfäärise rõhu all.Lämmastik takistab oksüdeerumist ja kõrvaldab udu,niiskuse,kondentsi,mis iganes temperatuuri kõikumistest tekkida võiva jama.
Optika mis on udukindel on ka veekindel,sest gaasi optikas hoidmideks on ühenduskohad tihendatud rõngastihenditega (O-rings),järelikult ei pääse ka vesi sisse.
Aga optikale valgustugevuse annab ikkagi objektiivi suurus ja kui kaupmees hakkab mingist imegaasist jahuma,siis las jahub...
the truth is out there
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Eks ole isegi antud sihikuid ja binokleid kiiganud. Kui täpsem olla, siis antud gaase kutsutakse inertgaasiks ja kõik paremad sihikud ja binoklid on sellega täidetud. Näiteks on sellised binoklid eriti levinud Soome linnumeestel ja ehk oleks siingi, kui poleks mäekõrgust hinnavahet. Väga selge vaateväljaga riistad. 8)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Suletud