Vibu vs tulirelv

2003. aasta teemad
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Ma nagu ise ka ammu ja vibujahi vastu. Loomulikult annab nendest relvadest väge puhtalt ulukit maha võtta... aga praagi korral on asi ikka palju jamam kui kuulipraak. Seda küll, et põdrajahis haavatud loomi tabatakse, aga kui noore ots sisse jääb, siis pole küll kena kui pool kintsu mädapaise on.

Ahjaa... linnujaht, seda võiks küll vibu/ammuga pidada. Ma eriti ei usu, et noolest tabatud lind kuhugile edasi lendaks.
Aga siin oleks vaja siis oskuseid ja kõvasti puhast südametunnistust. Väga vaffa oleks tedre- või metsisemängus üks kukk ajaviiteks ammuga siruli võtta ja keegi ei kuuleks. No, aga kuhu see kõlbaks. Nii, et kokkuvõtteks... vibuga jaht on väga tore ja stiilne tegevus, aga seda oskusliku küti korral, ja kuna meil selliseid on, aga vähe, siis pole Eestis seda vaja pidada.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Vaat see summutite kasutamine eelpool kirjutet maal, huvitav, huvitav...Vanad traditsioonid või mis, kultuurne rahvas, pole siis probleemi ehk, aga meil, krt see läheks ikka räigeks jamaks kui peaks selline krimiasi-erivahend lubatama ja veel vibud-ammud takkaotsa. Kui 1 neist lubatakse siis ma küll mõnele ikka vääga sitasti ütlen ja otse...juba praegu vaata ja imesta a la vabariiki, ehh...
Aga, kui vennad kõva lobbytööd teevad siis pole miski ime et kunagi toimuma hakkab...
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

Muideks soomes on summutid ametlikult lubatud ja olen kuulnud, et ka siin meil eestis nii mõnelgi mehel olemas see. Kes on ise midagi valmis meisterdanud, kes aga just soomest soetatud kasutatud püssiga kaasa saanud selle summuti. Iseenesest poleks mul summuti vastu midagi, ega mulle see üle maa ja metsa kärgatav pauk eriti meeldi, kõlab nagu sellise üldise metsarahu rikkumisena. Aga kardan küll, et kui läbi mingi ime peaks meil legaalseks saama summuti kasutamine või vibu/ammu jaht, siis suureneb vist salaküttimine kordades kahjuks.
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

soomes läheb summuti järgmisest aastast teatud piirkondades, kus inimasustus tihedam, lausa kohustuslikuks. iseenesest on põhjus mõistetav - paugutamine rikub ju rahu.

tegelikult oleks summuti tõesti tore - ülejäänud loomad/linnud saaksid rahulikult olla ja ei peaks paugu pärast stressama, ent meil läheks asi vist hetkega käest ära. salaküttimine kasvaks tõenäoliselt kordades ja keskkonnainspektsioon koos politseiga ei suuda praegugi asja ohjata, mis siis sellisest vaiksest jahist rääkida
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Feen kirjutas:Väga vaffa oleks tedre- või metsisemängus üks kukk ajaviiteks ammuga siruli võtta ja keegi ei kuuleks.

Jätke nüüd tedred ja metsised kohe mängust välja ning kiigake vahelduseks Riigi teatajast "Jahiulukite loetelu" üle. https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=204955
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

[quote="kakuke"[Jätke nüüd tedred ja metsised kohe mängust välja ning kiigake vahelduseks Riigi teatajast "Jahiulukite loetelu" üle. https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=204955[/quote]

Seda ma räägingi, et Eestis oleks tüüpsuhtumine, et kui saab vaikselt, siis maha, mis sest et looduskaitse all. Ise ei küti ei tetre ega metsist. Aga minu jaokspole ükski kevad õige kevad, kui pole öösi ringi hiilinud, külmetanud ja vastavat mängu näinud (üritanud näha). Igati tore looduselamus, aga sel ajal on tekkinud ka kurb tõdemus, et kui ammud ikka levinumaks saavad, siis nii mõnegi mehe hallollusest tuleb mõte, et hea oleks üks lind maha võtta, mis see ikka teeb. Ja ei räägi siin huupi. Kunagi üks tuttava tuttav jahimees kelkis kuidas ta kaks tetre lasi... sai siis sel teemal korralikult temaga teravusi vahetatud. Sellepärast ma pole väga vibu/ammujahi pooldaja ka.
Viimati muutis Feen, E Apr 26, 2004 12:57 pm, muudetud 1 kord kokku.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Sai siin see teema üles võetud,aga põhimõtteliselt on meil siin ammujahiks vara ja pole traditsioone ning karta on ,et eetika seisukoha pealt läheb asi käest ära.
Ja nagu vkx mainis,uluki lõppemine saab kole olema,kellele seda vaja on.
Aga asjast huvitatud saavad pidada veretut jahti spetsiaalselt selleks mõeldud ja märklaudadega varustatud radadel.
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Nojah, kui Soomes summuti lubatud ja veel mujalgi küll siis ka meil varsti asi sedasi on, seda enam, kui siit saab lugeda et kes Soomest kasutatud relva ostnud, saanud kaasa ka summuti...
Siis vist meil on nii et omada seda võib aga kasutada ei või? Huvitav, huvitav...
Tean, et samas kui asjaga vahele jääd, näiteks pikal püssil või püstolil siis politsei suht varmas on nii mõningaidki lähikonna "asju" sulle kaela määrima. Ole siis mees ja tõesta vastupidist, meil ju asjad nii käivad et sina pead tõestama et pole kaamel...
Jürks

Valmistamine

Postitus Postitas Jürks »

Selline küsimus, et kas mõni teadjamees oskab algusest lõpuni seletada vibu ehitamise ära.........mõtlen siis sellist isetehtud tasemel vibu juba. Materjal võiks ikka metsast olla ja nöör poes müügil! Sooviks teada, et milline puu ja nöör on parimad ja kuidas peab puuga käituma, et ta painduks ja katki ei läheks ning kui paks ta olema peab jne.........?

Ette tänades,
Jürks
volli30
Postitusi: 155
Liitunud: N Veebr 05, 2004 7:49 am

Postitus Postitas volli30 »

Seda ma tean, et kadakast tehakse :( aga sellega mu teadmised ka lõpevad.
ranger

Postitus Postitas ranger »

minu meelest võiks vibujaht lindudele olla kyll legaliseeritud kuna see ei ärritaks siis kula elanike ja teisi loomi
madis
Postitusi: 123
Liitunud: L Veebr 21, 2004 10:43 pm

Postitus Postitas madis »

beliving that the bow has soul
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

vibu?

Postitus Postitas tsuks »

Ärge leiutage väntratast!

Pärnu firma Falco teeb vibusi!

vaata http://www.falco.ee
tsuks nigu ma olen...
kaalikas
Postitusi: 274
Liitunud: T Aug 24, 2004 10:45 am

see summutijutt

Postitus Postitas kaalikas »

summutist nii palju,et ülehelikiirusega lendava kuuli poolt helibarjääri
ületamisel tekitatud häält ei ole võimalik summutada! ainult kui kasutada
nn subsonic moona,aga sellega pole jahil midagi teha(algkiirus 300m/s ja
energiat jääb väheks ja kuul kukub juba 50 m peal nii palju et ei jaksa
naeru pidada) ainuke kasu on tast tiirus lastes laskja kõrvadele!
alandab umbes 15-17 detsibelli lasu heli! 308 tavaline sound on 157
detsi! ja tagasilöök väheneb u kolmandiku võrra!
lõbusat mõttetut summutamist! ja ärge vaaadake miilitsafilme liiga
palju
Kajamaa TOM
Postitusi: 11
Liitunud: T Jaan 18, 2005 6:59 pm

Postitus Postitas Kajamaa TOM »

Juhtusin lugema sellest jahindusfoorumist vibujahi teema üle põgusat arutelu. Tore, et kellelgi siiski ka mõte vibujahi võimalikuse ümber liigub. Olen ka mõne jahindusinimesega eravestlustes seda teemat puudutanud. Enamasti liigub jutt alati sinna, et kui asjast eriti täpset ettekujutust ja aimu pole, siis olgu parem keelatud. Mõeldakse alati läbi enda. Kujutletakse ennast vibuga jahti pidamas ja mis siis kõik juhtub või ei juhtu. Lõpptulemus on sama. Tihti isegi teatakse, et enamikus maailma riikides on vibujaht seduslik ja loomulikult ka eraldi seadstega reguleeritud. Millised need seadused on aga reeglina eriti ei teata. Hakatakse rääkima sellest kui teistsugune meie situatsioon on, puudub traditsioon jne.

Ma ei usu küll, et meie ulukid noole tabamusele kuidagi vastupidavamad oleksid kui nendes riikides kus "vibujahi traditsioon on olemas". Meil muidugi juba vanad viikingid arutasid kas kasutada mantelkuuli või haavleid, seepärast ei tekkinud ka vibujahi traditsiooni. Kahjuks arvatakse tõsimeelselt, et kui meie ajaloos pole olnud Robin Hoode või indiaanlaseid, siis vibujaht oleks meile justkui ajaloolis-moraalselt keelatud.

Järgmine teema on kummitav salakütioht. Kui nüüd neid miskid inspektorid paugu järgi kuulatamas käivad siis vibu puhul langeks selline efektiivne salaküttide vastu võitlemise viis ju ära. Kahjuks ei tule aga kohe selle pealegi, et salakütt võib ju vibu juba praegu kasutada, sest ta teeb seda salaja. Õige jahimees aga peab seadust ootama.

Nali naljaks aga ega see vibujaht tõesti nõnda lihtne ei ole, et homme tuleb seadus ja siis kõik mehed kel jahipilet taskus kohe vibuga küttima võivad hakata. Jahipilet ja jahikogemus on loomulikult esmaseks tingimuseks, kuid edasi reguleeriks seadus ka laskja meisterlikkuse taseme ja vibu tehniliste näitajate piirid. Ega iga vibu jahirelvana kasutada ei tohigi ja iga mees kes noole vibust välja suudab lasta ei saa veel vibu jahirelvana kasutamise õigust. Ka täpselt samuti nagu püssijahimehed arutavad millist ulukit peab kuuliga laskma, millise puhul on kasutusel haavlid või kartets, nõnda arutavad vibujahispetsialistid millisest ulukist alates peab kasutama üle teatud tõmbetugevusega vibu aga millist võib veel alla selle tõmbetugevuse lasta. Või millise uluki puhul on lõikurotste kasutamine kohustuslik aga keda võib ka blunti otsaga lasta jne.

Ühesõnaga vibujahi legaliseerimine ei tähenda lihtsalt vibu jahirelvade hulka lubamist vaid tervet regulatsiooni mehanismi. Näiteks ei saa vibu jahirelvana kasutamise õigust isik kel ei ole täidetud maastiku- ja jahivibu laskmise rahvusvaheline A klassi norm või koguni maastikumeistri norm. Kusjuures seda normi tuleb korrata oma laskevormi tõestamiseks kaheteist kuu jooksul. Selliste normide täitmiseks on Eestis mehanism juba olemas. Neid inimesi, kes selle normi aga täitnud on kõigest veidi üle kümne. See pole veel kõik. Norm tuleb täita ka vibuga, millega kavatsetakse jahti pidada. Pole kasu kui suudate normi täita alla 40# tõmbetugevusega vibuga aga jaht väikeulukitele on lubatud alates 45#-sest tõmbetugevusest. Metskitse küttimiseks aga nõtakse vähemalt 60# vibu kasutamist.

Kujutage nüüd seda situstsiooni, mis tekib. Vibujahimeeste seltskond on kitsas ja koosneks tõeliselt pühendunud inimestest. See tähendab aga seda, et seal on tunduvalt vähem juhuslikku seltskonda kui praegu püssimeeste seas. Kui isegi pregu keegi mõne looma mädanevast kintsust noole leiaks ei ole see anonüümne nagu seda tihti on kuul. Ma tean enamiku laskjate nooli peast, nii nagu te tunnete inimesi nägupidi. Kui ma ei tea täpselt kelle nool see on, siis vähemalt tean kes selle noole teinud on ja isegi kui ei tea kes selle noole teinud on siis seda kust noole tarvikud on ostetud tean juba üsna kindlasti.

Vibujaht mitmekesistaks meie jahimajandust ja tooks jahinduse juurde pühendunud ja eetilisi isiksusi. Ärgem alati kartkem seda mida me ei tunne vaid püüdkem seda parem tundma õppida.
Usun, et vibul on hing
Vasta