Jõulurahu

2004. aasta teemad
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Kas vist ei olndgi talvise pööripäeva tähistamine oopis jõulud. Kusagil seal Toomapäeva kanti. A võin ka mööda panna natuke.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Tegelt ega sääduse järgi vist ikka keegi jahti keelata saa ,see nagu eetika küsimus! Ausalt öeldes saan aru ,kui oleks mingi üks päev ,aga nagu meile eestlastele kohane -ikka täiega .Kui inimesel mõni vaba päev ja oleks võimalus oma hobiga tegelda ,kui veel värske lumigi jne. No mitte ei saa aru ,keegi ju ei aja kedagi jahile ,ei tea miks siis mõned arvavad (kes ise ei taha minna ),et kellegil pole vaja jahti pidada.Nagu mäletan see jõulurahu meile üsna uus komme.Tahame ju ikka kõik sakste tähtsad kombed üle võtta,muidu nagu ei anna saksa mõõtu välja.Vahe on minu arvates siin aga selles ,et need saksad (kust see komme)peavad jahti millal iganes ,meie aga suuremalt jaolt lihtsad töölised ja jahipidamiseks võimalus ainult vabal päeval ja vot siin ma end pisut ahistatuna tunnengi :M Kui Levandi kirjutas "Jahimehes",et kokkutulekutega minnakse liiale ja kogu seda läbu seltskonda poleks sinna ikka vaja ,et võiks olla lihtsalt igast .....oma pisike esindus :wink: ,siis minu arvates minnakse just selliste asjadega pisut liiale (jõulurahu3-4päeva ,kevadine nepijaht ,linnujahil nädalas vabad päevad ja v olla midagi veel).Ühtäkki on meist saanud/tehtud suured kiriku jüngrid ja euroopa kommete järgijad.Mulle tegi siin ühemehe kommentaar nalja(jahikommete kohta),kus mees küsis,-tea kas nad oma surnud jäägrile ka kirstus vorstijupi suhu torkavad (viimane suutäis ulukile). :D Need minu mõtted asjast ,vaielge vastu v kiitke heaks.Kindlasti on mõlematpidi mõtlejaid ja ju see nii peabki olema!
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

jahemees kirjutas:jõulurahu on 24-26 dets ametlikult,see millal ta välja kuulutatakse on igaühe oma asi , eestlastele on üldse omane juba novembris jõuludest soiguda,krt -di juutide püha.

Njah, mu kalendrisse on see 22. kuupäev jõudnud hooaja avakoosolekult, kus maakonna otsused ette loeti. Võib-olla on see maakonniti erinev :?: :!:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

jõulurahu peaks mu teadmist mööda jällegi saksa traditsioon olema. no vohab see kadakasakslus tähtsate jahindusasjameeste hulgas, mis parata!

artikkel eesti ekspressis:
Vastne poliitik
Helen Urbanik Eesti Ekspress


Mario Sootna (39) räägib palju, kiiresti ja kirglikult. Ta on Jahimeeste Seltsi juhatuse liige ning jäägrite seltskonnas võttis mees tihti Eesti elu teemal sõna. “Villu (Jahimeeste Seltsi liige ja Rahvaliidu juhatuse esimees Villu Reiljan – toim) ütles, et mis sa lobised, tee midagi ära,” räägib Mario. Nii astuski ta möödunud hilissügisel Rahvaliitu.

Pealinn on selle erakonna kõige nõrgem piirkond. Alkoholi ja kohviga kaupleva firma Prike energilisest suurkliendijuhist sai mõne kuuga Tallinna piirkonna aseesimees, paari nädala eest valiti ta ka kogu Rahvaliidu juhatuse aseesimeheks.

Sootna ei pürgi siiski sügisestel valimistel Tallinna linnapeaks (kuigi Postimees nii väitis). Põlise nõmmekana kandideerib ta sealsesse volikokku.

Mario isa töötas peaaegu kogu elu raudteel ja oli kirglik jahimees. “Ta suri ilusal päikesepaistelisel päeval jahil, ta sai sihtides infarkti.” Mario õppis tehnikaülikoolis autode hooldust ja remonti. Tema käib jahil sakslaste kombel lipsuga, mitte nagu soomlased laigulise ülikonna ja mustade säärikutega. Mario peab saksa jahikultuurist väga lugu. Kannab baieri stiilis pintsakuid, lastes need endale spetsiaalselt õmmelda.

“Sinimustvalge padja all ma ei sündinud,” tunnistab Mario ausalt. Riietumisstiili tõttu on tekkinud küsimus, kas Sootnal on natslik maailmavaade: sametkrae ja nelja taskuga pintsakut kannab ka Austria ultraparempoolne Jörg Haider. “See on mulle küll uudis. Ma pole sellele mõelnudki,” hakkab Mario kõva häälega naerma.

Kohtume Sootnaga ühel õhtupoolikul Õismäe šašlõki- ja kebabibaaris. Ta räägib euroliidu looduskaitsenõuetelt Tallinna veidra juriidilise staatuse peale hüpates ligi poolteist tundi. Mida Mario poliitikuna ära teha kavatseb, ei saagi ma lõpuni aru. Meelde jääb lause: “Mul on kolm iiri setterit, kellega kavatsen Euroopa Liidu nõuetest hoolimata ka mitme aasta pärast linnujahti pidada.”
gloss
Postitusi: 110
Liitunud: E Dets 06, 2004 8:34 pm

Postitus Postitas gloss »

minu teada peetigi enne just igasuguste pühade ajal kõige suuremad jahid
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

gloss kirjutas:minu teada peetigi enne just igasuguste pühade ajal kõige suuremad jahid


Olen nii mõnegi vanema mehe käest kuulnud heldimusega räägitud memuaare kuidas põdrajaht läks sujuvalt üle aastavahetuseks :)
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

No jõudsimegi sinna välja, et tekib küsimus, millised on jõulurahu tagamaad ja eesmärgid. Väheke tundub, et kirik kipub jälle sisse tungima meie ellu vägivaldselt (tasapisi, vaikselt ja märkamatult). Usk pidi ju vabatahtlik olema ja kes peab ristiusku oma südameasjaks, pidagu siis ka jõulurahu. Minu jaoks on jõulud aeg, mida on ka enne kristlust pühitsetud ja kus päev hakkab pikenema. Ja eks see Jeesuse sünd on sellele ajale pandud kokkuleppeliselt, et paganate püha üle võtta, nagu kombeks oli. Nii et kui sel jõulurahul ka veel mingi usuline maik külge kleebitakse, ei saa mina küll aru, miks peaks seda pidama. Eks selle jõulurahu kehtestamisel ole ka kadakasakslust vist juures - et oleme ka eurooplased. Mul on jõulude ajal paar vaba päeva ja on jäänud mitu aastat jahile minemata kellegi teise põhimõtete pärast. Ega sest nüüd suurt probleemi polnud, aga kui läks just jutuks, siis võib ju rääkida.
Maanus
Postitusi: 65
Liitunud: N Mär 11, 2004 11:16 am

Postitus Postitas Maanus »

Naljaks see on,et kui elad jahmaal ja koer kogemata kodust putku paneb,siis tuleb naabrimees talle järgi saata.Ise minna ei tohi.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

[, ... Nii et kui sel jõulurahul ka veel mingi usuline maik külge kleebitakse, ei saa mina küll aru, miks peaks seda pidama. Eks selle jõulurahu kehtestamisel ole ka kadakasakslust vist juures - et oleme ka eurooplased. Mul on jõulude ajal paar vaba päeva ja on jäänud mitu aastat jahile minemata kellegi teise põhimõtete pärast. Ega sest nüüd suurt probleemi polnud, aga kui läks just jutuks, siis võib ju rääkida.....]


jah, mõtlesin minagi omal ajal (paari aasta eest st, kui jõulurahu tõepoolest ligi nädala kestis, väljakuulutamisest vist isegi kuni uue aastani), et kas on ikka õige nii pikka vaheaega tekitada jahipidamises ja seda just sel kõige magusamal jahiajal (ilma sobivuse korral muidugi :).. ning eks ta üks jahieetika küsimus muidugi ole. Samas, kui asja vaagida veidi teise külje alt, on ka avalikkusele maru rumal jätta muljet stiilis a'la "mehed pidasid jõulurahu ajal seajahti ning lasid kogemata maha naabrimehe koera" millele järgneks EJS-i või mõne muu jahindusorganisatsiooni funktsionääri käest küsitud selgitus jõulurahu eetiliste tagamaade kohta. Jällegi üks miinuspunkt jahindusele, eksole. Nii et kui valida Eesti jahinduse jaoks parimat lahendust, siis seda ei ole, valides halva ja veel halvema vahel, siis kindlasti oleks kasulik näidata end paremas valguses ja luhvtitada mööda ajakirjanduslikku kõnnumaad laiali teateid kuidas jahimehed jõulurahu ajal käivad metsas ilma püssita ja koerata ning viivad metsloomadele sööta. Kommentaare selle kohta, et sööta viiakse AINULT selle jaoks,e t loomi, keda lasta ja tappa, veelgi rohkem oleks, see meetod muidugi ära ei hoia .. :D
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Maanus kirjutas:Naljaks see on,et kui elad jahmaal ja koer kogemata kodust putku paneb,siis tuleb naabrimees talle järgi saata.Ise minna ei tohi.

Nii hull asi pole .Nagu kirjutasin pole sellel ......rahul seaduse jõudu taga .Tegelt ei saa ükski inspektor sulle midagi teha isegi jahipidamise eest sellel ajal,muidugi jahipidamist õigustava dokumendi/loa olemasolu korral. :D .Kuskil seaduses pole öeldud ,et vat siis ja siis kui kirikuõpetaja ütleb ei tohi jahti pidada ja mis pole keelatud ,see on lubatud :!:
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Nojah, päris jõulude ajal jahti ka ikkagi ei lähe. Ja oleks siis lund (äkki tuleb), aga jõulude ajal on ikka nii, et pigem kahmad seljakoti head-paremat täis ja sellega metsa suunas minema. hea kui fotoka kaasa võtad. Aga kui 17st novembrist.. 1. jaanuarini, see oleks nüüd küll liiast, ja mis jõulurahu see on kui ise närvitsed kodus, et jahti ei saa. Mina ise olen otsustanud seda, et mingi päev viin loomadele süüa, ja pean ise paar päeva rahul (ega sel aastal pole aega ka), ja siis vaatan edasi, et mis ilm on ja kust poolt tuuled. Põhiline on see, et endal hinges rahu (ja seda poleks kui ei teaks, et ka loomadel oli sel ajal rahu).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

See et hoogsas jahipidamises tehakse kokkulepitud ajal väike vahe on igati kena.Ja kuna meil on hingerahu hoidmise aluseks võetud juudi rahvuseepos ,kuigi oleks võind vabalt olla ka "Kalevipoeg",siis on leitud et üldine rahu võiks valitseda jõulude aeg,kuna enamus inimesi veedab siis aega nii ehk nii kodus pere keskel ja metsa jahipidamise eesmärgil enamus ei kipu.Ise arvan,et väikse vahe võiks pidada hoopis põdrajahi lõppedes,siis ma saaks aru,et see teeniks rahu eesmärki.Hullult liikvele aetud ja häiritud loomad saaksid maha rahuneda ja oma elurütmi jälle normaalselt kätte :idea:
Meil ei ole tegelt mingeid traditsioone ja kui traditsioone pole,siis miks võtta neid üle teistelt ,neid mitte ise luues.
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Arvan, et väike rahu pole paha. Mul vahest poja ütleb isa ära mine metsa loomad tahavad rahu ka saada.Ja samas jõulude ajal on ka palju muud
mõnusat teha. Näiteks sõbraga koduõlut juua ,Diana säärt ja rinda kiita,suurepäraseid jahipäevi meenutada jne.
Eks uuel aastal annan jälle uue hooga.Seniks relvad kappi ja ÖLU KÄIMA.
Egas elevant pole siga!
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

Postitus Postitas Kristi »

neile, kes tahaksid jõulude ajal jahil käia maksaks järele mõelda. see võib tuua endaga uue ja suure "tugitooliroheliste" protestilaine ja jahimeeste maine langeb taas mürinal. see vaherahu on päris hea.
Indrek.
Postitusi: 5
Liitunud: R Dets 17, 2004 9:33 pm

Postitus Postitas Indrek. »

EJS ´i poolt välja kuulutatav Jõulurahu peaks minu teada olema ikka soovituslikku laadi ja on igaühe enda teha, kas seda järgida või mitte. Trahvi selle mittetäitmise eest Teile ei tehta ja kohustuslik see ei ole, aga enamus meist peab loodetavalt ka sellest soovitusest kinni...
Suletud