Laskuri kool

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Tiidu
Postitusi: 26
Liitunud: E Juun 09, 2008 1:16 pm

Laskuri kool

Postitus Postitas Tiidu »

Tundub, et on aeg ülimalt küps selle teema alustamiseks. Oleme 16 aastat VSS-i laskmisega tegelenud. Kui trapi ja skiidi jaoks on Uluotsalt kirjutis olemas, siis VSSi ja sportigu kohalt puudub igasugune eestikeelne kirjandus. Siin võiks nii treenerid kui ka tegijad laskurid oma kogemusi vahendada ja lõpuks ehk leidub ka mees kes mingi õpiku kokku paneks. Arvan, et ka neil kes VSS-i algusest peale lasknud- on veel mida õppida. Ilmselt vähesed on treeneri käe alt läbi käinud ja ega treeneritele on VSS-I asendites uut avastada. Häbeneda pole midagi ja õpida pole kunagi hilja.
Teeks ettepaneku, et hr. Roostveldt, kui kuuli komisjooni esimees otsiks mehed ja lepiks kokku põhi teemad kes mida ja millal kirjutab. Muidugi kõigil kellel on mida õpetada või küsida saaksid kaasa teha. Ärgituseks mõned tõed:
1. Enne võitma õpimist tuleb õpida kaotama.
2. Võistlus algab palju ennem kui võistluspäev.
3, Sihtida oskab enamus, aga päästa vähesed.
4. Laskmine pole poks. Vastaseks on paberleht.
5. Selja taga ja kõrval toimuv pole üldse oluline.Tegele laskmisega.
6. Hea laskuri tunnus: Mida tähtsam võistlus seda parem tulemus.
7. Halvas laskmises ära otsi süüd teistest või mingi põhjust. Olid nõrk, et ei suutnud üle olla.
8. Tunnista kaasvõistlejate edu ja otsi endas arenguruumi.

Siit lasen teistel jatkata.
Tiidu
Postitusi: 26
Liitunud: E Juun 09, 2008 1:16 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Tiidu »

Poleks uskunud sellist passiivsust antud teema juures. Vaevalt, et pole teemast huvitatuid. Ilmselt alustamiseks tuleks küsimused üles võtta ja kes oma teadmisi ja kogemusi liiga kõrgelt ei hinda ka vastab. On ju meil meistri normi täitnud paarkümmend meest. Mitte kõik ei saavutanud seda kohe, vaid katsetades ja õppides. Miks siis mitte jagada kogemusi. Samal ajal noored, ja ka vanemad, kes alles tahaks laskmisega tegelema hakkata peaksid olema huvitatud algteadmistest. Nii, et julgelt küsimused kirja!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas kakuke »

Teooriat kuulnud palju, aga minu puhul asi seal maal, et praktikat vaja ja just kedagi kõrvale, kes näpuga vigu näitaks. Ennast ju kõrvalt ei näe. Selles suhtes on väga hea käia võistlustel. Seal teised kogenumad ikka teiste vigu märkavad ja õnneks ei peeta paljuks neid ka ära märkida. Kutsungi ülesse kogenenumaid rohkem vigu näpuga näitama ja tänan neid kes seda minu puhul siiani on teinud. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas andrus »

Kõige esimene asi mis kipub olema on see,et tõmmatakse lihtsalt ära ja selle vältimiseks tuleb teha järgmisi asju..................???????????
jahismurf
Hannes
Postitusi: 24
Liitunud: P Veebr 24, 2008 4:27 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Hannes »

Pakun omalt poolt välja lingi õppematerjalile - eestikeelsele, mis on juba laskmise kohta kirja pandud ja vabalt kättesaadav kõigile huvilistele.
http://treener.eok.ee/oppematerjal_vaata.php?id=133
Nimetatud õppematerjal käsitleb laskuri psüholoogilist ettavalmistust, treeneri rolli laskmisel ja laskuri ettevalmistusel, lasketehnikad jne.
Samas on ka juttu jahilaskmisest. Edu lugemisel ja loetu elluviimisel praktikasse!
Tiidu
Postitusi: 26
Liitunud: E Juun 09, 2008 1:16 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Tiidu »

Andrus seda viga esineb 90% üldvigadest. Kõigepealt tuleb teha selgeks, et kordinaalselt erinev päästmistehnika on kuuli- ja haavlilaskmisel. Haavlilaskmisel käib päästmine kiiresti. Näiteks kaevikrajal 0,4-0,5 sekundi jooksul peab käima esimene lask. VSS-is sellise rebimise juures tuleb arvestada möödalasuga. Kuulilaskmise juures käib päästmine nii aeglaselt,et ise ei tea mis hetkel lask toimub. Kui mina suudan õigesti toimida siis lasu sooritab südame löök. See on tingitud tugevatest veresoontest ja kõrgest vererõhust. Ma arvan, et kõigil on võimalik seda proovida, asetades karabiini liiva kottidele ja ise mängides kolmandat liiva kotti. Südamelöögi ajal rist hüpab ja kui päästmine on sujuv siis lask toimub just südamelöögi peale. Ainult sedasi võid kindel olla, et lasku ära ei rebi. VSS-i laskmisel püss liigub ja tuleb tahtmine päästa kümne sees. Aga inimese organism on väga keeruline ja täis enesekaitse reflekse. Juba imik oskab kaitsta oma silmi pilgutamisega. Kui täiskasvanud inimene tunnetab haigetsaamiseohtu- sulgeb silmad ja tõmbab küüru. Kui me ennast psühholoogiliselt ette ei valmista, siis mõeldes päästmisele, organism alateadvuses juba käivitab kaitse refleksid.Seda näeb väga hästi kui on tõrge (silm läheb kinni ja püssi toru rebime alla). Et seda ei toimiks tulebki päästa sujuvalt nii, et lask tuleks ootamatult. Harjutada tuleks palju kuivalt voi õhupüssiga. Ei maksa püüda kindlasti kümmet. Las püss teeb ringe või muid kujundeid. See piirkond kus ta liigub ongi teie tabamistsoon. See on alati parem kui null. Ja pikka trenni tulemusena see ring aheneb nii väikeseks, et tulevad kümned.
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Arles »

tundub, et sedasi kild-killu haaval saab laheda õpiku, ainult ise-endaga pidevas vastuolus oleva...
Selle südamelöögi teema ja märgis ringitamise kohta - päris paljudel täpsetel meestel on tiirud ümber kümne suuremad, päästmine reguleeritud alateadvusega ning sujuva liikumisega. Südamelöögi päästmisest saab rääkida siis, kui päästiku tõmbetugevus on suht väike (nn 100g päästik) kuid ohutuse mõttes soovitatava puhul... Lisaks veel on siin meestel igal erinev päästik - mõnel nühi nagu rasplipinnal, teisel liigub nõksukaupa. Siit vihje - peaksime alustama algusest ja päästmiseni jõuaks nii peale päästiku kordategemist, kergete päästikuteni peale rasketega laskma õppimist :)
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Tiidu
Postitusi: 26
Liitunud: E Juun 09, 2008 1:16 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Tiidu »

Arles ! See südamelöök päästab lasu ka 1,0 kg päästiku puhul. Täpselt sama effekt nagu viimane tilk vett ajab ämbri ülejooksma. Ja veel üks tõde. Iga kriitika on alati rohkem väärt, kui pakutakse ka lahendus. Ma arvan,et sul ei peaks olema kahju oma kogemusi vahetada, alustades siis raskest või kergest päästikust, või millestki muust, mida õigeks pead. Antud juhul tuntihuvi päästmise kohta. Loomulikult õppida on palju ja kõike korraga ei saa, aga sellepärast ongi see teema üles võetud. Nagu ma aru saan on palju neid kes ostnud püssi ja tahavad ka seda õppida paremini käsitlema. Neid on vähe kes kohe võistlema tulevad, aga nende hulgas võib olla veel palju andekaid ja avastamata laskureid. Kes siis veel kui mitte sina, peaks neid kogemusi jagama. Loomulikult tänud kõigile kes oma poolt midagi lisavad. Hetkel paremat varianti ju pole.
Teesoo laskurklubi
Postitusi: 72
Liitunud: K Juun 21, 2006 12:39 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Teesoo laskurklubi »

Tere Laskurid

Mul on palve selline, et kellel on olemas selliseid õppematerjale millest on kasu nii sileda kui ka vindi laskuritele, saatke need mulle edasi ja ma panen nad teesoo kodukale üles kõigile lugemiseks. Omalt poolt lisasin kogu dokumentatsiooni, mis on minu valduses pluss tegin ühe kogumiku erinevatest koolitutstest mida olen saanud. aadress järgmine http://www.teesoolk.ee/oppekava.html info võib saata mart@teesoolk.ee. Äkki on sellest infost kellegile kasu vähemalt ma loodan seda. Rohkem ei oska omalt poolt aidata.

Jõudu treeningutel
Mart
Tiidu
Postitusi: 26
Liitunud: E Juun 09, 2008 1:16 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Tiidu »

Mart. Sa oled parim !
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Joosep Käba »

Sattusin alles nüüd Mardi posti peale. Tänud.
Teesoo laskurklubi
Postitusi: 72
Liitunud: K Juun 21, 2006 12:39 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Teesoo laskurklubi »

Plaanis on asja veel täiustada aga aega napib. Vaja oleks ka laskmiste seaduste ja reeglite kohta oleva raamatu digitaalset varjanti aga hetkel pole see võimaik. Kui keegi viitsib ära trükkida oleks tänulik.
Teesoo laskurklubi
Postitusi: 72
Liitunud: K Juun 21, 2006 12:39 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Teesoo laskurklubi »

Tere Laskurid

Asi siis niikaugel, et koostöös Arlesega on Teesoo lehel ilmavalgust näinud artikkel laskmisest. Mõningad osad ja pildid on küll puudu aga loodan, et Arles leiab aega ka need mulle saata.
Jõudu treenimisel ja lugemisel.

Mart
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas andrus »

(y)
Väga õpetlik lehekülg.
jahismurf
Hannes
Postitusi: 24
Liitunud: P Veebr 24, 2008 4:27 pm

Re: Laskuri kool

Postitus Postitas Hannes »

Teemale lisaks veel niipalju, et jooksva metssea ja põdralaskmise (liikuv märk) kohta on Soome Laskespordi Liidu liikuva märgi peatreeneri Ville Häyrinen`i poolt kirja pandud antud laskeala kohta mõningad õpetussõnad ja need on kõigile vabalt loetavad ning ka paljundatavad.
Kogu tekst on soomekeelne.

SML http://www.ampumaurheiluliitto.fi/lajit ... valmennus/

Esimene lühike õpetus on temal kirjutatud algajale liikuva märgi laskurile.
Teine osa õpetusest on edasijõudnud laskuritele, kui nii saab ja tohib väljenduda.

Hektel ei tööta kahjuks ja õppematerjalid pole kättesaadavad http://www.teesoolk.ee/
Vasta