laskmine pulsilt

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Vasta
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

laskmine pulsilt

Postitus Postitas Sarvik »

laskesuusatamise mm jälle kenaste vaadatud....ja kaasa tuntud kui eestlased mööda jälle lasevad.....aga seda vaadates tekkis paralleel jahiga...kus aegajalt tuleb ikka ette et vaja peale kvartalijagu jooksu lask teha....tuleb tunnistada et on olnud nii "kogemusi" :oops: kui tulemusi :) ...mis tavapärasest tabavustihedusest siiski selgelt viletamad on... :lol:

siit siis jahipraktiline küsimus: kes teab kuidas lasta pulsilt? mis on tavalaskmise ja pulsilaskmise erinevused?
kärbes kirbule!
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: laskmine pulsilt

Postitus Postitas wsm »

Jah, pildikastist on jube hea vaadata kuidas laskesuusatajad laskmisel märklehest mööda uhavad jne. Kuid kõik see on ikka väga raske töö ja treenimise tulemus. Olen kunagi sellega natuke kokku puutunud ja tean, mis see on. Ennekõike vajab see kohutavalt head närvi ja enda tervise keha rütmide tundmist, südame tööd ja selle töö tavarütmile ülemineku kiirust (taastumist). Kõik oleme näinud kuidas suusatajad lasketiirule lähenedes võtavad hoo maha, et saaks puls taastuda. Peale selle on vaja head võistlusnärvi ja jne, aga seda saab ainult võisteldes.
Kui seda võrrelda jahil laskmisega, siis oleks see umbes nii, et proovige joosta ca 100 ja siis keerake optika püssil 12 või 20 korda suurendust peale ja proovige sihtida esialgu 50-meetrilt ja tunnete, et ega suurt midagi laskmisest välja ei tule, sest puls paneb ikka täiega ja märgi optikasse saamine keeruline, kuid juba mõnekümne sekundi möödudes on puls taastunud ja kõik hea. Ka siin mängib suurt rolli treenimine ja üks väga oluline on silma närvi trenn, sest sihtimisel vajab ka silm hapnikku, et ajule korralikku pilti edastada, sest õigel hetkel on vaja teha päästiku vajutus. Optimaalne sihtimise aeg on 3-5 sek. Mis üle selle see on juba punnitamine ja praak lask. Jahil käies paljud looma nähes ütlevad, et ei saanud lasta kuna puls hakkas taguma ning sihtimisest ja laskmisest ei tulnud midagi välja. Siinkohal tuleb katsuda rahu säilitada, et suudaks ikka vastu võtta õige otsus, kas hakata pauku tegema või loobuda sellest mõttest. Ka pikamaa laskmisel on oluline roll pulsi tunnetusel. Keerates optikale 20 korda ja rohkem peale, siis iga südame löök tunda ja optika kipub märgi peal üles-alla käima. Siinkohal on mõtekas teha lask südamelöögi vahel, vähemalt seda mulle õpetati ja ise praktiseerin seda ka edaspidi.
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: laskmine pulsilt

Postitus Postitas kaliiber »

"Siinkohal on mõtekas teha lask südamelöögi vahel, vähemalt seda mulle õpetati ja ise praktiseerin seda ka edaspidi."

Mulle jällegi on õpetatud, et lasku ei tohi oodata, st ei tohi mingil juhul mõelda/planeerida et vot nüüd on päästik peaaegu lõpuni vajutatud ja kohe käib pauk... Lask peaks tulema laskjale täiesti ootamatult.
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: laskmine pulsilt

Postitus Postitas wsm »

kaliiber kirjutas:"Siinkohal on mõtekas teha lask südamelöögi vahel, vähemalt seda mulle õpetati ja ise praktiseerin seda ka edaspidi."

Mulle jällegi on õpetatud, et lasku ei tohi oodata, st ei tohi mingil juhul mõelda/planeerida et vot nüüd on päästik peaaegu lõpuni vajutatud ja kohe käib pauk... Lask peaks tulema laskjale täiesti ootamatult.


Jah, ka see on õige päästmine, kuid seda praktiseeritakse laskmisel kindlalt aluselt, toelt ja kui optika suurendus ei ole nii võimas, et näitab ka südame tukse. Kuid peale pulsi üles ajamist jahi käigus pole ka lihtsalt ajaliselt mõnikord võimalik seda lasku lahti imeda. Seepärast tasub päästmisel hingamise ja südame töö rütmi harjutada. jälgida vaja kõiki kolme faktorit ja kui puls üleval, siis ka see südame tuks peas ilusti tunda ja päästmine peab tulema sujuvalt kiire ning seda tehakse väljahingatuna.
Vasta