Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Kasutaja avatar
mrr
Postitusi: 315
Liitunud: P Nov 07, 2010 9:52 pm

Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas mrr »

Kahjuks-õnneks on mul kellegi tahtel määratud juhtsilmaks vasakpoolne silm ja lasen seepärast ka vasakult õlalt, kuid ise olen eluaeg olnud nö. „õppinud paremakäeline“ ja vasaku käega toimetamisel suhteliselt koba.

Huvitakski, palju sellised omamoodi kombinatsiooniga jahimehi siin veel on ja kuidas te paremakäelisel vintraudsel püssil padrunit rauda lükkate või kuidas te püssi sel ajal hoiate. Endal siin natuke segadust ja ei leia nagu seda head kiiret lahendust.... :M
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas valgeronk »

Endalgi sama ;viga; Kui lasen paremalt õlalt, sulgen vasaku silma(tegelikult peaksid olema avatud mõlemad silmad) Kõige targem soetada püss,mis valmistatud vasakupoolne,poltlukul lukunupp ja padruniava vasakul.Siledaga asi natsi keerulisem.Tavaliselt valmistatakse siledad valdavalt paremakäeliste-paremasilmaliste tarbeks.Vasakupoolse jaoks peaks valmistama uue püssipära.Teatavasti peaks olema püssipära mõned kraadid tsentrist nihkes,kas paremale(parempoolsetele) või vasakule (vasakpoolsetele).Kunagi, aastaid tagasi, nägin Soomes valmistatud vinte-vasakupoolseid,tavahinnast ainult 500 marka kallim. Tark tegu oleks paigaldada püssile punatäpp sihik 1x-ne. nn-Aimpoit.Kui aga rahavõimekust napib,õpi olukorraga,mida olen ise teinud.
valaskalakene
Postitusi: 72
Liitunud: N Mai 17, 2007 1:31 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas valaskalakene »

Mina harjutasin silma ära. Selleks mitmeid variante:
* katad vasaku silma kinni - paberi vms riba mütsi serva alla, klapiga prill, mereröövli silmaside ...
* Butler Creeki optikakate või muu selline hingega kõrvale avanev - keerad selle nii, et avatud asendis jääb kaan vasaku silma ette.
* paned vasaku silma korraks kinni, et parem silm ära fokuseeriks, siis teed lahti.
* kinnitad midagi (teibiga tükk mingit plasti) püssi või optika külge nii et jääb vasaku silma ette.

Praegugi teine variant kasutuses aga saaks ilma ka. Ma muidugi paremakäeline ka, nii et vasakust õlast laskmise peale ei taha küll mõelda. Kui käed tahavad paremast õlast lasta, siis lihtsam silmaga manipuleerida. IMHO.
frukt
Postitusi: 164
Liitunud: N Jaan 11, 2007 9:34 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas frukt »

selliseid palju, meil kolm sellist ,üks laseb paremakäelise püssi samahästi ja kiirelt kui normaalse juhtsilmaga inamesed[vasakuga jõuab püssi laadimise hetkel õlas hoida],teisel vibulukuga relv ja mul endal pool-automaat kuigi mõtlen kombi peale,pära on tõesti üks suurimaid probleeme-aga peale otsinguid sain ka selle lahendatud,huvitav on see et ei tundnud sellest pärast eriti probleemi kuni sain kasutada üht vasakukälist püssi -aga laadimine vasakuga tundus ikka mega veider,kuigi usun et praktikaga saaks ka selle paika (b)
Kasutaja avatar
mrr
Postitusi: 315
Liitunud: P Nov 07, 2010 9:52 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas mrr »

Poleks arvanudki, et nii palju "kaaskannatajaid" leidub! :)

Sileraudsega pole mul vasakult õlalt laskmisega üldse probleemi. Punatäpp peal ja kõik toimib. (y)

Vintraudne (esimene) on paremakäelise oma ja sileda kabaga. Kui seda korralikult käes hoida, siis saab isegi laadimise nii tehtud, et polt käib üle pöidla seda puudutamata (hoian siis relva vasakuga üleval). Ega ta kõige mugavam ei ole aga saab kuidagi hakkama. Samas tekkiski just huvi, kas keegi siit on leidnud mingi hea toimiva kiire laadimistehnika aga no ilmselt ühtset lahendust pole, kuna relvad on erinevad.

Osad relvatootjad (nagu näiteks Blaser) pakuvad ka just sellist püssi, kus kaba põsetugi on tehtud vasakukäelise jaoks aga laed relva ikka parema käega. Samas siis jääb see pöidla küsimus minu jaoks ikka õhku rippuma!? Alternatiiv on muidugi vasakukäelise püss võtta ja harjutada vasakuga laadimist - siin kindlasti eelis jälle Blaseril, kel minu teada laadimise liigutus käib ainult edasi-tagasi.

Valaskalakene, kaua Sul selle silma harjutamisega aega läks? Kuigi kui ma ka vasaku silma kinni panen, siis paremaga läbi optika täna nö. pilti naljalt teravaks ei saa... Mul muidugi käed tahavad vasakult õlalt lasta ka. :roll:
Ten
Postitusi: 161
Liitunud: K Mai 13, 2009 10:06 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas Ten »

Minul sama viga.Kasutan parema käe relvi ja kui aus olla on väga võõras vasaku käega ümber laadida.Saueril lõhkusin kukkudes kaba ja uut otsides õnnestus hankida vasaku käe kaba.
Kiirelt ümberlaadides lõhkusin algul vasakut pöialt,mis jäi luku teele aga nüüd olen harjunud ja näpp käib kiirelt eest.Sileda Berettaga tuleb kaela väänata aga peale punatäpi paigaldamist on nagu natuke lihtsam.
Kasutaja avatar
mrr
Postitusi: 315
Liitunud: P Nov 07, 2010 9:52 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas mrr »

Ten, kus sa selle pöidla siis paned või kuidas relva laadimise ajal siis üldse käes hoiad?
Mis Berettaga tegu? Mul Silver Pigeon S ja mul pole nagu küll vaja kaela väänata.

Selle kogu teema juures on üks väike eelis ka - kuna ma tean, et teine pauk nii kärmelt ei tule, siis sihin esimest hoolikamalt 8)
Ten
Postitusi: 161
Liitunud: K Mai 13, 2009 10:06 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas Ten »

[quote="mrr"]Ten, kus sa selle pöidla siis paned

Pöidla tõstan püsti,teised näpud hoiavad kaba.Saueri lukk tuleb otse pöidla nuki peale.
Beretta on S686E. Täpp on latist 32mm kõrgemal,ilmselt sobib see minu kehaga.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas kirp »

Olen ka eluaeg paremakäelisi pysse vasakust õlast lasknud. Meid polegi nii vähe, kusagil 10% elanikkonnast (püssilettidel see kahjuks ei peegeldu :( ). Teadlikut olen valinud mudeleid, millel võimalikult otsene laad või seadistamisvõimalused (poolautomaatidel on tavaliselt) ja sõrm lukule ette ei jää. Loomulikult on vasakus õlas oleva pyssi laadimine parema käega ebamugav ja mina pole saavutanud kunagi sellist kiirust kui paremakäelised. Yheks lahenduseks on poolautomaadi muretsemine, kuigi ka siin on vähe ohtlikum kui lukk silmnäo poole lahti käib. Tegelikus elus on vähe situatsioone kus teist lasku teha ei jõua. Peamiselt siis kui loom mingi takistuse taha hüppab (põõsas, metsaserv jne.). Kuuldavasti olla naabritel soomlastel ka dupleti-laskekatse. Kui sarnast asja ka meitel kunagi nõudma hakatakse, siis ei jää muud üle kui poolautomaat muretseda (või vasakukäelise pyss).
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas Tooming »

Mul sama teema. Jahimehe eksamiks sai enne tiirus käidud taldrikuid laskmas, algul oli päris palju pingutamist, et pihta saada. Ei saanud aru ka milles jama, juhendaja tegi siis katse, kus pidin kätt enda ees hoidma sõrm püsti. Sõrme pidin lahtiste silmadega juhendaja näo peal hoidma distantsilt mingi 5m. Nii saab kohe aru kumb silm on nö. juhtsilm. Edaspidi lasin nii, et algul vaatad mõlema silmaga ja natuke enne lasku paned vasaku silma kinni. Jahimehe eksamil lasin 15-st taldrikust 14. Läbi optika lasta pole eriline probleem, paned lihtsalt vasaku silma kinni, kui selleks üldse vajadus on? Olen lasknud nii lahtiste silmadega, kui ka vasak kinni, tulemus on sama. Lasen paremalt õlalt.
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas Tormis »

Ma ei leiaks, et se mulle probleem oleks, võib-olla sellepärast, et poisikesest pihta on püss lihtsalt istunud vasakusse õlga. Siledaga ei ole mingit probleemi, laskmise ajal on mõlemad silmad lahti. Vindiga (Mannlicher Pro Hunter) lastes ja uuesti laadides võtan relva korra õlast ja lukku liigutan vasaku käega. Optika on peal madalate jalgadega ja uuesti püssi õlga visates ei ole vaja relva hoidmist korrigeerida. Ise imestan ka, et kõik toimub väga kiiresti. Põdra tiirus suudan kaks lasku ühe jooksu ajal teha. Ajujahis liinil olles parim tulemus neli siga, kus juures nendest kolm lasksin "kiirtuld" andes. Ma arvan, et ainuke probleem on meiesugustele vasakukäeliste relvade olematu pakkumine jahipoodides.
Kasutaja avatar
mrr
Postitusi: 315
Liitunud: P Nov 07, 2010 9:52 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas mrr »

Ten, seda pöidla üleval hoidmist katsetan kindlasti! Oluline muidugi jälgida, et näpp kuidagi päästikule ei jää.

Tooming, ma proovisin veel paar korda ja kuidagi lihtsalt ei istu püss paremasse õlga - tekib kohe tunne, et kõik on valesti :lol: . Seega ilmselt tuleb jääda vasakuõla-meheks...

Tormis, sul on siis vasakukäeline püss ikka? Kõlab tegelikult küll natuke tarbetu küsimusena aga igaks juhuks kontrollin. :)

Vasakukäeliseid relvasid tõesti poes naljalt ei leia. Ainult ehk siis, kui keegi on tellinud ja pole (veel) järgi tulnud. Iseenesest on sellest muidugi tõesti kahju, sest nii võib see kõige parem kombinatsioon minusugusel leidmata jäädagi!
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas Tormis »

Ei ole vaskukäeline püss aga ma võtan püssi õlast, keeran natuke püssi viltu ja vasaku käega liigutan lukku.
Kasutaja avatar
mrr
Postitusi: 315
Liitunud: P Nov 07, 2010 9:52 pm

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas mrr »

Selle "triki" kiire sooritamine nõuab kindlasti head vilumust ja pikka harjutamist! :M
aivara
Postitusi: 37
Liitunud: L Apr 02, 2005 10:38 am

Re: Vasak juhtsilm laskmisel vasak õlg ja paremakäelisus

Postitus Postitas aivara »

Minu kogemus ütleb, et juhtsilma saab ka ümber treenida või harjutada. Kui laskmine piirdub ainult jahiga ja mõne harjutuskorraga aastas, siis see tõenäoliselt ei õnnestu, aga tõsisema treenimisega küll. Minul oli algus täpselt sama kui Toominga kirjutises, ehk siis vasak silm oli kindel juhtsilm, aga lasen paremalt õlalt. 2008 alustasin nii, et märki küsides (sportingust on jutt) hoidsin mõlemad silmad avatud, aga püssi õlga tõstes ning märgi liikumiskiirust ja trajektoori omandades pigistasin vasaku silma kinni. Õiget nahka sellest ei saanud. Seejärel kleepisin laskmisprillide vasaku klaasi keskosa kinni, niiet kui püss palges, siis oli vasak silm välja lülitatud. Sel moel lasksin 2009 pool hooaega. Mingil võistlusel nägime kellegi püssi, millel oli suudmeosas lati peale (õigemini lati ja raua vahele) asetatud ca 5 cm laiune ja 0,5 cm pikkune papiriba (või oli see mingi magnetkaart). Asja hakati uudistama, ning selgus, et see on vägagi efektiivne vahend ühe silma ellimineerimiseks, ehk siis täpsemalt sel viisil, et paremast õlast laskjatel ei näe vasak silm kirpu. Minule sobis see väga hästi ning ca 10 000 lasu järel avastasin, et parem silm on domineerimise üle võtnud. Täna võiks põhimõtteliselt lasta ilma lisanditeta latiga, aga harjumusest hoian ikka kaardiriba latil. pakun, et ca 20% sportingulaskjatest eestis kasutavad sama võtet.
Vasta