Kesta trimmimine

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Kesta trimmimine

Postitus Postitas Mart »

Huvitav,miks eesti mees nii isepäine on.Minu käest ostetakse vahel laadimiskomplekt ilma kesta pikkusesse lõikamise kaliibriteta.Ei peeta seda trimmimist vist oluliseks.
Samas kõigis laadimisjuhendites on kesta pikkusesse lõikamise etapp raudselt sees.Ja mitte ilmaasjata,lihtsalt ilma trimmimata kestaga laetud padruniga võid omal silmnäo segi lasta.Pikk kest pitsitab kuuli pesas üleliia tugevalt kinni ja tekitab pesas ülerõhu,mis võib relva ka purustada.
Teiseks kui kestad on erineva pikkusega ei ole võimalik kõikidele padrunitele kuuli ühtmoodi otsa panna,et padrunid hiljem normaalselt rauda läheksid.
Kolmandaks ei loeta matriitsidega(holgidega,diega) kaasas olevat instruktsiooni(või on see ajapikku kusagile kadunud ja peast ei mäletata) ja paigaldatakse matriits valesti pressi.Matriitse paigalda alati ainult selle tootja juhendi järgi.(Tuli meelde laadimispäeval nähtu ja Teadjamehe poolt puust ja punaselt ette näidatu)
Palun lisada veel põhjusi,miks peab kesti pikkusesse lõikama.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Igat kesta ei ole vaja trimmida, kui ei laeta just väga täpse laskmise jaoks mõeldud padrunit (kuuli väljaaste seadmise täpsus). Norma ja Lapua hülsid esmakordsel taaskasutamisel trimmimist ei vajanud, Sako omadest ligikaudu 50 % samuti mitte (võib olla oleks Sako omadega veelgi paremini läinud, kui ma oleks lubatud vea mikromeetril suuremaks seadnud, aga arvasin, et kui üle +0,2 mm on siis on kindlam lõigata).

Samas Norma korduvalt laetud hülsid vajavad samamoodi trimmimist nagu näiteks S&B hülsid, mida koju kogunenud oli ja mille niisama äraviskamine raiskamisena tundus. S&B ühekordselt lastud hülsid olid ligikaudu 1 mm üle õige pikkuse, seega lõikamist on seal kõvasti ja ilma trimmimata kasutamine ei tuleks kõne allagi. Arvata võib, et maksimaalne võimalik ohutute laadimiskordade arv jääb nendel kestadel 1-2 piiresse.

Niipalju siis enda vähestest kogemustest

BM
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Laadimiskogemus endalgi vähene,seda enam järgin ettekirjutisi ja jama kui hooletult laetud padrun terve jahi ära rikub.Padrun rauas kinni ja sead panevad mudkui vups ja vups üle sihi.Tõsi on ,endal Norma kestadega kogemus,et esmakordsel ümberlaadimisel suurt midagi lõigata polnud,aga üle kontrollima peab ikka,äkki on üks kest pikk ja sellest juba jamaks piisab.Ja kuule ka parem otsa panna,pole muret,et kesta ära plönnib.Sama efekt,kui matriitsi liiga sügavale keerad.Kui juba rohkem lastud kest,siis kogu aeg frees midagi lõikab.Kasutan LEE trimmijat ja kesta trimmimine on küll geniaalselt lihtne ja lollikindel,lisaks kiirelt teostatav.Naljaviluks olen kestad ära ka poleerinud,paar korda nöörist tõmmata ja särab teine :lol:
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

trucker kirjutas:... Ja kuule ka parem otsa panna,pole muret,et kesta ära plönnib.Sama efekt,kui matriitsi liiga sügavale keerad.


Kuidas mõista ? Kas LEE kalibreerimismatriitsil ei ole siis seda hülsi sisse minevat jullat, mis sisediameetri õigeks lükkab ?

BM

P.S. Kest tuleb üle mõõta loomulikult, sead nihkkaliibri v mikromeetri õigesse vahemikku ja libistad kestad sealt vahelt ükshaaval läbi. Ma olen viitsimise korral kontrollinud koguni kaks korda: esiteks täpselt 51 mm (308 win siis) ja teisel korral esimesse vahesse mittemahtunud kestad veel 51,2 mm. Tegemist pigem sellise "tunnetusliku statistika" huviga, et tekitada endale kogemust, mis marki kestad kui tihti ületrimmimist vajavad.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

baddmann kirjutas: Ma olen viitsimise korral kontrollinud koguni kaks korda: esiteks täpselt 51 mm (308 win siis) ja teisel korral esimesse vahesse mittemahtunud kestad veel 51,2 mm.

Tee teete seda asja siis ikka tõelise innu ja armastusega :D Ennemast sai laetud torniga ja ei teadnud kesta trimmimisest midagi,ei mäleta küll ,et kunagi oleks sama püssi uuesti laetud padrun samas püssis kinni kiilunud .Kesti sai kasutatud ikka vast oma kümmekord korda(arvatavasti)
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

baddmann kirjutas:Kuidas mõista ? Kas LEE kalibreerimismatriitsil ei ole siis seda hülsi sisse minevat jullat, mis sisediameetri õigeks lükkab ?


Ikka on ,jutt oli kuuli paigaldamisest.Kui matriits valel kõrgusel,siis matriits hakkab kesta suudme kraed alla ja kokku suruma,enne kui kuul õigel sügavusel.Kui nüüd edasi pressida,siis surub kaela paunaks ja padrunit rauda ei saa.Ei ole ise praktikas proovinud,kui pikk kest peaks olema või kui palju täpselt matriitsi valesti paigaldama,et taoline fenomen peaks juhtuma,aga laadimisüritusel nähtu tegi ettevaatlikuks.

Aga seda laadimisüritust võiks ju täitsa korrata,nüüd ikka kogemustega mehi ka rohkem ja värsket verd iselaadijate nöol samuti.Teadjamad saaks palju asju puust ja punaselt ette näidata ja küsimusi paistab ikka ja jälle juurde tulevat.Võtaks mitme tootja laadimisriistad lähema vaatluse alla jne.Teadjamad saaks omavahel ka piike murda(loe kogemusi vahetada ) ja meie jälle ivakese targemaks.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

trucker kirjutas:....Kui matriits valel kõrgusel,siis matriits hakkab kesta suudme kraed alla ja kokku suruma,enne kui kuul õigel sügavusel.


Selge. Selle tegevuse eesmärgipärast analoogiat nimetatakse Hornady manuaalis "crimping" ehk justnimelt kesta otsa kokkupigistamist ümber kuuli (pisikeses piiratud ulatuses) kuuli parema hoidmise eesmärgil.

Kuid ma ei ole veel kohanud, et trimmimata kesta tõttu kuulipaigalduse matriits valele sügavusele satub. Muidugi, nagu ka varem öeldud, ma olen kestad ikka üle mõõtnud, nii et meeletute hülsipikkuste erinevustega kuulipaigaldusel ei ole maadelda tulnud ;)

BM
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Postitus Postitas Olavi Kool »

Hr. Kult kui sa vanasti laadisid ilma trimmimata siis olen suht kindel, et lasid nende padrunitega sõjarelvast millel on tihtipeale padrunipesad tõsise varuga. Peale laadimist puhastage padrunid kergelt õlise lapiga ikka ära ka muidu tükivad rauda kinni jääma.
naised saunas rääkisid
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

teadjamiis kirjutas:Hr. Kult kui sa vanasti laadisid ilma trimmimata siis olen suht kindel, et lasid nende padrunitega sõjarelvast millel on tihtipeale padrunipesad tõsise varuga. Peale laadimist puhastage padrunid kergelt õlise lapiga ikka ära ka muidu tükivad rauda kinni jääma.


Ei sõjarelv see polnud ,tegu oli jahikarabiiniga Winchester 70M.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

baddmann kirjutas:Kuid ma ei ole veel kohanud, et trimmimata kesta tõttu kuulipaigalduse matriits valele sügavusele satub.


Hornadyga pole kokkupuudet olnud,aga seda peaks olema katseliselt võimalik kindlaks teha.Järgmine kord kui laen peaks proovima järgmist.Kui nüüd oletada,et kest on paar millimeetrit pikem,kui trimmitud kest,siis sama effekti peaks andma ka matriitsi paar millimeetrit sügavamale keeramine.Proovime ära ja mõõdame kesta kaela läbimõõdu ära,vaatame kui suur vahe on.
Samas huvitav mitu korda peaks sama kesta kasutama,et see paar millimeetrit veniks :D ,mingi paarkümmend pauku vast,mõtlesin siin Kuldi kogetut,et vanasti üldse kesti ei trimmitud.
To Kult.Kas need matriitsid ja tornid ja muu sinna juurde kuuluv olid siin valmistatud?

P.S Lugesin natuke kirjandust ja leidsin paar head lauset:
Trimmimata kesti ei saa kasutada ,kui soovitakse kasutada "sedasama crimp'i".Liigne "crimping" rikub rohkem laskemoona,kui ükski teine põhjus.Ja lõpuks:Case either buckles or bulges and will not chamber.Juhtub see,millest ennist juttu oli.
Arvan ka siin selle põhjuse olema,miks jutuks tulnud padrun kinni kiilus.
Viimati muutis Mart, R Mai 13, 2005 10:30 pm, muudetud 2 korda kokku.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

trucker kirjutas:..........Kui nüüd oletada,et kest on paar millimeetrit pikem,kui trimmitud kest..........


Arvestades et S&B kest pidavat kõige kehvem kest olema siinmail, siis isegi nende puhul olen ma seni saanud maksimaalseks kalibreeritud, aga veel trimmimata kesta pikkuseks 52,1mm, s.o 1,1 mm pikem kui kesta kaliibri mõõtudele vastav pikkus. Enamus isegi neist nii pikad ei olnud.

"Crimpimine" on minu tagasihoidliku arvamuse järgi Eestis levinud jahikaliibritel mittevajalik, niipalju kui ma Hornady manuaalist viitsisin tema kohta lugeda jäi meelde mingi lause, et kasutatakse teda silindrilistel kestadel.

BM
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ma ei ütlegi,et peab seda "crimp'i" kasutama,vaid mõte oli selles,et kui paigaldad kuulimatriitsi valesti või on kest liiga pikk,ongi sul (pean silmas suvalist laadijat) see tahtamatu "liigne crimp" käes ja padruni kael punnis või voltis(diameeter ettenähtust suurem või ellips)
Ok ,momendil pole tühje kesti,käin tiirus ära ,lasen auru välja ,siis katsun oma mõtte praktikasse panna.Tulemustest annan kindlasti teada.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Trimmimisest!
Minu esimesed katsetused näitavad, et ei tee halba juba esmase ümberlaadimise eel kesta kergelt trimmida ja ka kindlasti suud faasida nii seest kui väljast. Kuuli paigaldamine kerge ja ka püssi laadimine on seejärel imekerge. Kui ei trimmi ja ei faasi - saab ka hakkama, aga luku kinnisurumiseks tuleb juba jõudu kasutada. Küsimus ei ole hülsi pikkuses,vaid neis krassides, mis kalibreerimisel tekivad!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

puukoi kirjutas:suud faasida nii seest kui väljast


See ka ju elementaarne,ma ei saa aru kus planeedil me elame.Ei viitsi enam kirjandusest nende laastukeste ja naastukeste eemaldamise tähtsusest tsitaate välja otsida.Lisaks veel Puukoi jutule,et ei kriibi kuuli pealispinda ära.
Ja siis veel,et kesta kaela sisepind tuleks ka puhtaks teha ja sütikupesa puhastada,et tõrkeid ei tekiks jne.Kui korralikult on kõik nõutud etapid läbitud,siis ainult naerata ja tuld.
Mul jääb vägisi tunne,et kesta ettevalmistamist laadimiseks ei peeta eriti tähtsaks ja jäetakse sealt mitmed etapid läbimata.Sellisel juhul ei pane imeks,et meie seltsi mehed,kesl lasid padruneid laadida põlgasid iselaetud padrunid ära,ei lähe hästi rauda ja esineb tõrkeid ,oli peapõhjus.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

trucker kirjutas:Ok ,momendil pole tühje kesti,käin tiirus ära ,lasen auru välja ,siis katsun oma mõtte praktikasse panna.Tulemustest annan kindlasti teada.


222REM
kesta pikkus
enne kalibrerimist
    43mm
    43mm
    43,1mm
peale kalibreerimist
    43,3
    43,25
    43,25
peale trimmimist
    43,2
    43,2
    43,2
kaele läbimõõt:
1)peale kalibreerimist
    6,3mm
    6,3mm
    6,3mm
LEE kuulipaigalduse matriitsiga õigesti paigaldatult
    6,3mm
    6,3mm
    6,3mm
Valel sügavusel muutusi kaela läbimõõdus polnud.

RCBS kuulipaigalduse matriitsiga õigesti paigaldatult
    6,3mm
    6,3mm
    6,3mm


Kasutades hiljem tugevat "crimp'i"

6,45mm

Matriits valel sügavusel,paigaldatud nagu LEE matriits.

6,5-6,55mm


Asi läheb põnevaks,kui seda "crimp'i" kasutada,siin võib asi nihu minna ja kesta kaela jämmeks lükata.Sama teeb ka liiga sügavale paigaldatud matriits,kuigi niipalju ei saa keegi matriitsi valesti paigaldada (5mm) ja vaevalt leidub 5mm veninud kesti :D .Kahjuks Hornady matriitse polnud ja ei saanud nendega praktikas proovida.
Mis veel silma hakkas.Kuna kasutan ise LEE toodandut,siis jällegi üks pisiasi,kuulipaigalduse matriits on täiesti lollikindel,krudi kui sügavale tahes,täielikult on välistatud laskemoona kasutuskõlbmatuks muutumine.RCBS'i matriits seevastu liiga "keerukas", kui tahad "crimp'i" kasutada,pead kuuli sügavuse seadistusvarda paigast ära keerama,hiljem hakka jälle seadistama ning kui matriits valel sügavusel võib padruni rikkuda.

To Baddmann.Vahutasin vist natuke üle,kesta pikkus ja trimmimine laadimisel ei mängi mingit rolli,kui "crimp'i" ei kasutata,kui "crimp'i" kasutada,siis ülioluline.Iseasi,kuidas need veninud kestad hiljem relvas käituvad.
Vasta